Sağlık

Hamilelik Çatlakları ve Lekeleri Nasıl Geçer?

Reklamlar

Hamilelik dönemindeki hormonal değişimler ve kilo artışı sonrasında cilt çatlakları lekeler meydana gelir. Peki hamilelik çatlakları ve lekeleri nasıl geçer sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Hamilelik döneminde hızlı bir şekilde kilo artışı oldukça kadınların göbek, karın, bel ve karın bölgelerinde çatlaklar oluşabilir. Özellikle çatlaklar açık tenli olan kişilerde daha net görünüyor. Lekeler de esmer kişilerde daha belirgin şekilde görülüyor. Lekeler gebeliğin erken dönemlerinde ortaya çıkıyor, şiddeti ise lohusalık döneminde hafifliyor.

Peki hamilelik döneminde oluşan bu çatlaklar ve lekelerden kurtulmanın sırları neler?

Hamilelik çatlakları sorununun meydana gelmemesi için dengeli beslenmeye, çok su içmeyle ve vücudunuzun çok iyi nemlendirilmesine dikkat edilmelidir. Eğer çatlak oluşursa da hamilelik döneminden sonra lazer ya da kimyasal peelingler ile sorunun önüne geçebilirsiniz. Gebelik döneminde C vitamini ve fitik asit ile leke tedavisi yapabilirsiniz. Fakat tedaviye hamilelik döneminden sonra başlamalısınız.

Çatlak aslında deri yırtılmasıdır, derinin çok gerilmesinden dolayı oluşur. Ve cildi zamanla elastikiyetini kaybetmesi ve dokularında hasar olması sonucunda meydana gelen deri yırtılmasıdır. Çatlaklar ilk meydana geldiğinde pembe görünürler fakat zaman içinde mor renge döner sonrasında da beyaza döner. Ciltte sadece renk değişimi değil çukurluk ve kabarıklık da meydana getirir.

Reklamlar

Çatlaklar açık tenli kişilerde daha sık görülür

Çatlaklar daha çok açık tenli kişilerde görülmektedir. Çatlaklar daha çok hızlı kilo alan ve boyu uzayan gençlerde ve hamilelik döneminde karnı gerilen annelerde bunun yanında genetik yatkınlığı olan kişilerde daha çok görülür. Gebelik çatlakları en çok gebeliğin son aylarında belirgin hale gelir. Çatlak oluşumu açısından risk altında olan kişiler uzun süreli kortizonlu krem kullananlar ve sistemik kortizon tedavisinde olanlardır. Çatlaklar özellikle karın, kalça, kolların iç yüzeyleri ve göğüs uçlarında görülmektedir. Gebelikten önce spor yapanlarda ve sigara içmeyenlerde çatlaklar daha az görülmektedir.

Düzenli ve sağlıklı beslenme çatlak oluşumunu azaltır

Hamilelik çatlakları hiç oluşmaması için herhangi bir yöntem yoktur. Fakat düzenli ve sağlıklı beslenmek, hızlı kilo alıp vermemek, düzenli vücudu çok zorlamayan egzersizler yapmak ve vücudunuzun nemli olmasını sağlamak çatlak oluşumunu azaltacaktır. Özellikle duş aldıktan sona mutlaka nemlendirici krem sürülmelidir. Yani cildinizin nemini, yağını artıran, esnekliğini koruyan ürünlerden yardım alarak çatlak oluşumunu kontrol altına alabilirsiniz. Kremleri kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Hamilelik Çatlaklarından kurtulmak için peeling çok etkilidir

Hamilelikten sonra çatlakları tedavi etmek için bazı yöntemler kullanılır. Bu yöntemler kimyasal peeling, dermoroller, lazer, çeşitli dermo kozmetik kremlerdir. Özellikle de tretinoin (vitamin A) ve meyve asidi içeren ürünler cildi tedavi etmektedir. Vitamin A içeren ürünler ile ilgili bilinmesi gereken emzirme sürecinde kullanılmaması gerektiğidir. Tedavi cildin tipine, çatlağın evresine, genişliğine, bölgesine, mevsim gibi çeşitli faktörlere göre değişmektedir.

Çatlaklar ilk meydana geldiklerinde mor ya da soluk kırmızıdır. Bu durumda dokuda kan dolaşımı artmıştır. İlk aşamada dokuda düzensiz olarak salgılanan kolajen ve elastin üretimi tedaviyle kontrol edilebilir. Ve bu aşamada tedavilerden güzel sonuçlar alınmaktadır. Sonrasında kırmızı renkli çatlaklar beyaz renge döner ve tedavisi en uzun süren aşamadır. Ama her şekilde tedaviye başlamakta fayda vardır.

Reklamlar
Hamilelik Çatlakları
Hamilelik Çatlakları

Leke tedavisine lohusalık bitince başlamalısınız

Leke sorunu hamilelik döneminde daha çok yaşanmaktadır. Ciltteki lekeler koyu renk cilde sahip olanlarda daha belirgindir. Hamileliğin ilk dönemlerinde meydana gelmeye başlayabilir ve lohusalık döneminde de azalmaya başlar. Leke oluşumunun temel sebebi hormonal değişim ve genetik faktörlerdir.

Leke tedavisinde etkili olan C vitamini ve fitik asittir. Bitkisel içerikli doğal ürünler ile tedavisi yapılmaktadır. Lohusalık döneminin sonunda kimyasal içerikli renk açıcılar ve peeling yöntemiyle lekelerde belli bir azalma görülür. Peeling işlemiyle lekelerde açılma sağlanır. Bunun yanında işlem ile cildiniz parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuşacaktır.

Hamilelik Çatlakları

Hamilelik aslında vücut için oldukça değişik bir dönemdir. Gerçekten mucizevi bir dönemdir. Ve ilkleri yaşatır. Ancak vücudumuzda bazı değişimler meydana gelebilir. İlk akla gelen de alınan kilolardan dolayı meydana gelen çatlaklardır.

Hamilelik çatlakları nerelerde görülür?

Vücutta meydana gelen değişikliklere göre cildin altındaki liflerin gerilmesi ile çatlaklar belirgin hale gelir. Ve herkeste farklılık gösterse de en çok; karnın alt bölümünde, kalçalarda, uyluklarda ve göğüslerde görülebilir.

Ne zaman görülür?

Çatlaklar en çok hamileliğin üçüncü ayından itibaren gözle görülür hale gelebilir. Hamileliğin 6. Ayında ise en yüksek seviyeye ulaşır. Bunun nedeni de cilt altı dokunun aşırı gerilmesi sonucu bağ dokusunda meydana gelen yırtılmadır.

En çok hangi kadınlarda rastlanır?

Çatlak sorununu bazı kadınlar yaşarken bazıları da yaşamamaktadır. Birçok anne adayında ise bu tarz sorunlar yaşanmamaktadır. Yani çatlak oluşumu için hormonal etkiler ve kilo alımının yanı sıra bazı risk faktörleri de vardır. Bunlar;

  • Genetik nedenler,
  • Cildinizin çok kuru olması çatlak sorununu tetikler,
  • İkiz veya üçüz gebeliklerde çatlak oluşumunu arttırır,
  • Uzun zaman kortizon tedavisi görmek de bir sebeptir,
  • Hamilelik döneminden önce hareketsiz bir yaşam sürmek,
  • Annesin hamilelik öncesinde sigara içmesi,
  • Hassas bir cilde sahip olmak,
  • Cildin esnek bir yapısının olmaması gibi faktörlerdir.
Hamilelik Çatlakları İçin Tedavi yöntemleri nelerdir
Hamilelik Çatlakları İçin Tedavi yöntemleri nelerdir

Hamilelik Çatlakları İçin Tedavi yöntemleri nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu alanda tıbbi olarak uygulanan yöntemlerin çeşidi ve etkisi de giderek artmaktadır. Genel olarak tedavi, hamilelikten sonra başlanır. Uygulanan yöntemler; kimyasal peeling, dermoroller, lazer tedavisi, dermokozmetik kremler gibi yöntemler kullanılır.

Engellemek mümkün mü?

Çatlak sorunu meydana geldikten sonra çözümü zaman almaktadır. En etkili yöntem çatlaklar oluşmadan önce tedbir almaktır. Bundan dolayı anne adayının sağlıklı beslenmeye çok dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlıklı beslenme ile de çatlak oluşumunun önüne geçilmektedir. Hamile olduğunu söyleyerek sağlıksız yiyecek tüketilirse çatlak oluşumu da artacaktır.

Beslenme gibi önemli olan bir önemli faktör de su tüketimidir. Annenin bol sıvı alması çok etkilidir. Çünkü sıvı ile cildin nem dengesi korunacaktır. Ve çatlaklar daha çok kuru cilde sahip olan kişilerde görülmektedir. Bundan dolayı anne adayının mutlaka cildini bir nemlendirici ile nemli tutması gerekmektedir. Ve hamilelik döneminde hareketli olmak hatta spor yapmakta çatlakları oluşumunu azaltmaktadır. Cildinizin esnekliğini koruyan ve lokal olarak kullanılan kremler de kullanılabilirsiniz. Doktora danışarak almanızda fayda vardır.

Hamilelerin En Çok Tercih Ettiği 12 Çatlak Kremi

Çatlaklar meydana gelmeye başladıkça ya da gebelikten dolayı kilolar alınmaya başlandığı zaman çatlak oluşumunu önlemek için çatlak kremleri araştırılır. Ve en doğal içerikli olanı tercih edilir.

Hamilelik döneminde en çok araştırılan konulardan birisi de çatlakları önlemek ya da iyileştirmek için tedavi yöntemleridir. Hamilelik döneminde en çok karın bölgesinde, göğüslerde ve basenlerde çatlak oluşumu olmaktadır. Bunun en önemli sebebi bebeğin geliştikçe deriyi germeye başlamasıdır. Bunun yanında kontrolsüz alınan kilolar, yetersiz sıvı alımı ve derinin kuru kalması da çatlak oluşumunu tetiklemektedir. Çatlak oluşumunda genetik yatkınlık da önemli bir yer tutmaktadır.

Hamilelerin En Çok Tercih Ettiği 12 Çatlak Kremi
Hamilelerin En Çok Tercih Ettiği 12 Çatlak Kremi

Gebelik döneminde bu sorunun önüne geçmek isteyen anneler en iyi çatlak kremi hangisidir sorunusun yanıtını aramaktadır. En çok tercih edilen hamilelik ve emzirme döneminde güvenle kullanabileceğiniz doğal içerikli çatlak kremleri şu şekildedir;

En İyi Çatlak Kremi Markaları ve Fiyatları

1) Lierac Phytolastil

Lierac bir Fransız markasıdır. Çok başarılı çatlak kremi vardır. Bitkisel içeriğe sahip olduğu için çok etkilidir. İçinde kırk kilit otu, kamelya özleri, sarmaşık, zemberek otu ve ata kuyruğu özü gibi bitkiler vardır. Bitkisel olduğu için hamilelik döneminde korkmadan tercih edebileceğiniz bir üründür. Ürünün üretilme amacı hamilelik döneminde cilt esnekliğini sağlamaktır. Bu nedenle içiniz rahat bir şekilde kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken gün içinde 1 kere, çatlak oluşumuna müsait olan bölgelere uygulamaktır.

2) Mustela Maternite Çatlak Kremi

Bebekler için pişik kremlerinde ismi çok duyula Mustela markasının çatlak kremi de çatlaklar için çok etkilidir. Mustela Maternite çatlak kremi hamilelerin kullanımı için özel olarak üretilmiştir. Güvenle tercih edebilirsiniz. Bu kremin içeriği %96 oranında doğal maddelerdir. İçinde bulunan bitkisel ürünler Avokado yağı, avokado peptitleri, Maracuja ve Hamamelis özleridir. Bunların dışında kremin cildi uzun süre nemlendirme etkisi olduğu için çatlak oluşumunu en aza indirgiyor. Ve ürünün içinde alkol, paraben ve fitalat gibi kansorejen olan veya tahriş etme ihtimali olan kimyasallar yoktur. Bu ürün hamilelik döneminde olduğu gibi, emziren annelerin de kullanımına uygundur.

3) Bepanthol Çatlak Önleyici Krem

Cilt bakımı deyince akla gelen bir diğer marka da Bepantholdur. Hamilelik dönemi için özel olarak üretilen bir kremi vardır. İçinde koruyucu ve renklendirici barındırmayan bu madde aynı zamanda hipoalerjeniktir. Bu kremin avantajlarından birisi de tüp şişe içerisinde kese ambalaj teknolojisi ile sunulmasıdır. Hamileliğin 4. Ayından itibaren kullanılabilen bu kremi diğer çatlak önleyici kremlere göre çok daha etkilidir. Günde iki kere kullanılabilmektedir. Ve fiyatı da diğer çatlak önleyici kremlere göre daha uygundur.

4) Badger Hamilelik ve Doğum Sonrası Çatlak Kremi

Hamilelerin en çok memnun kaldığı kremlerden birisi de alan Badger markasıdır. Bu çatlak kremi cildi besler ve uzun süre nemli kalmasını sağlar. İçeriğinde kakao, Hindistan cevizi yağı ve E vitamini  bulunmaktadır. Bu krem de hem hamilelik sürecinde hem de doğumdan sonra kullanılabilmektedir. Banyodan sonra kullanılması tavsiye edilen bu krem GDO, yapay koku, vazelin ve paraben gibi maddeler içermemektedir. Hipoalerjenik bir üründür ve tüm cilt tiplerine uygundur.

5) Elancyl Çatlak Kremi

Çok memnun kalınan en iyi çatlak kremi markalarından birisi de Elancyl markasının çatlak kremidir. İçeriğinde deniz kaynaklı ekstreler ve aspir yağı bulundurmaktadır. Cildinizin uzun süre nemli kalmasını, beslenmesini ve direncinin artmasını sağlamaktadır. Ve cilt tarafından kolayca emildiği için kullanımı da oldukça basit ve pratiktir. Yeni başlayan çatlaklarda çok etkilidir.

6) Sinoz Çatlak Kremi

Sinoz markasını da mutlaka duymuşsunuzdur. Bu markanın da hamilelik çatlakları için bir ürünü vardır. İçinde kayısı çekirdeği yağı ve shea bulunmaktadır. Bu sayede cildi nemlendirmektedir. Ve içindeki soğan ve allantoin özleriyle cildinizi onarmaktadır.  Ayrıca içindeki portakal ve biberiye özleri de çatlak oluşumunun önüne geçmektedir. Ciltte hızlı bir şekilde emildiği için de ciltte yağlılık hissi bırakmamaktadır. Ürünü ciltte çatlak oluşumuna müsait olan karın, kol altı ve basen gibi bölgelerinize günde bir kere masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

En İyi Çatlak Kremi Markaları ve Fiyatları
En İyi Çatlak Kremi Markaları ve Fiyatları

7) Radix Çatlak Bakım Jeli

Hamilelik döneminde meydana gelen çatlakların önüne geçmek için en çok tercih edilen ürünlerden birisi de Radix markasının çatlak kremidir. Bu kremin içinde zeytinyağı, buğday yağı ve ginkgo bilabo ekstresi bulunmaktadır. Ve bunların sayesinde cildinizin nemlenmesini sağlar. Sonuçtan memnun kalmak için günde ki kere çatlak oluşacak bölgelere uygulamalısınız. İçinde bulunan polifenol ile cildiniz beslenecek ve yatışacaktır.

8) Palmer’s Çatlak Kremi

Çatlak kremi olan tercih edilen bir diğer krem de Palmer’s çatlak kremidir. Bu kremi hamilelik döneminde ve doğumdan sonra da kullanabilirsiniz. Cildinizin esnekliğini sağlar ve cildinize iyi gelecektir. Bundan dolayı içinde çokça saf kakao yağı vardır. Bunun yanında shea yağı, argan yağı, tatlı badem yağı ve E vitamini de bulundurmaktadır. Ürün antialerjik özelliktedir. Bundan dolayı da her cilt tipine sahip olanlar korkmadan kullanabilmektedir. Ayrıca bu kremde paraben ve ftalat gibi zararlı kimyasallar yoktur.

9) Bella B Çatlak Kremi

İçinde kimyasal ürün olmayan Bella B çatlak kreminde kakao yağı olmak üzere shea yağı, buğday tanesi yağı, bal, zeytinyağı, avokado yağı, jojoba yağı, tatlı badem yağı, E vitamini ve aloe vera vardır. Yani oldukça doğal içeriklidir. Doktorlar da doğal içerikli olduğu için bu ürünü tavsiye ediyor. Kremin içinde yapay koruyucular ve kimyasal maddeler de yoktur. Kremin yoğun ve yağ bazlı formülü olduğu için uzun zaman cildiniz nemlenecektir bu sayede de kaşıntıyı önlemeye yardımcı oluyor. Bella B çatlak kremi doğal olduğu için diğer ürünlere göre oldukça pahalıdır.

10) Burt’s Bees Çatlak Kremi

İsmi çok duyulan çatlak kremlerinden biri Burt’s Bees markasının kremidir. Bu kremin içinde kakao yağı, shea yağı, Avustralya fındığı yağı, susam yağı, kuşburnu yağı, biberiye özü ve E vitamini gibi gibi cilt için faydalı maddeler vardır. Bu kremi banyodan sonra veya cildinizde kuruluk hissettiğinizde sürebilirsiniz. Cildinize uygularken masaj yapınız. İçinde doğal maddeler bulunduğu için korkmadan kullanabilirsiniz.

11) Babe Çatlak Kremi

Çatlak kremlerinden birisi de Babe çatlak kremidir. Bu krem zamanda zayıflama diyetleri, ergenlik ve doğum sonrası kullanım için de kullanılabilmektedir. Kremin içinde silanol isimli madde bulunur ve cildinizin daha esnek olmasını sağlar. İçinde bulunun rosa moschata yağı da cildinizin onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olur. Kremi en çok çatlak oluşma ihtimali yüksek olan karın, kalça, göğüs ve basen bölgesinde kullanabilirsiniz. Ve kullanım sırasında uyguladığınız bölgeye masaj yaparak ve günde 2 kere uygularsanız etkili sonuçlar alırsınız.

12) Incia Doğal Çatlak Karşıtı Bakım Kremi

Doğal içerikli ürünler deyince akla gelen markalardan birisi de İncia markasıdır. Anneler İncia doğal çatlak kreminin içinde hindistan cevizi yağı, hint yağı, kayısı yağı ve E vitamini bulunmaktadır. Bu ürün hamilelik çatlaklarına karşı çok etkilidir. Bunun yanında tüm cilt çatlakları için de etkilidir. Krem ile gün boyunca cildiniz nemli kalacak ve çatlak oluşumunun da önüne geçecektir. Oluşan çatlakları da en aza indirecektir.

Yazımızda sizlere hamilelik çatlakları neden olur nasıl tedavi edilir, çatlak oluşmaması için ne yapılmalıdır. Ve hamilelik çatlaklarında kullanabilecek kremleri sizler için listeledik. sağlıklı bir yaşam dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx