Sağlık

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Reklamlar

Herkesin zaman zaman yaşadığı boğaz ağrısı hamilelik döneminde de sık sık yaşanabilir. Hamilelikte boğaz ağrısına ne iyi gelir? Sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz. Hamilelik döneminde ilaç kullanılmadığı için boğaz ağrısına evde iyi gelebilecek çözümler vardır. Birlikte bu çözümlere göz atalım.

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Hormonların tamamen değiştiği bir süreç olan hamilelik döneminde vücutta birçok değişiklik görülebilir. Hamile kadınların vücutları da psikolojileri de daha hassas olabilir. Bundan dolayı hamile kadınlar kendilerini gergin, sinirli hissedebilir. Yani duygularını daha belirgin ve hassas yaşarlar.

İlginizi Çekebilir: Ceviz Suyu ile Zayıflama

Reklamlar

Boğaz ağrısı herkeste sık sık karşılaşılan bir durumdur. Enfeksiyondan dolayı meydana gelir. Hamile kadınların vücudunda enfeksiyon varsa onlarda da boğaz ağrısı görülebilir. Bağışıklık sistemleri de daha düşük olduğu için daha çok boğaz ağrısı sorunu ile karşılaşabilirler. Bebek anneden beslendiği için bir miktar bağışıklık düşebilir ve bu hastalıklara yakalanma oranı daha yükselir.

Enfeksiyon geçiren başka bir kişiden alınabilir. Yani boğaz ağrısı enfeksiyon geçiren biri ile temas sonucu olabilir. Özellikle hasta olan kişinin öksürüp hapşırması sonucunda havada kalan damlacıklar solunum yolu ile yanında bulunan kişiyi de hasta edebilir. Enfeksiyon bulaşıcı olduğu için hasta olan birinin bardak, çatal gibi kişisel eşyalarını kullanması ile bulaşabilir. Sağlıklı olan kişi de hasta olabilir. Ve enfeksiyon kendini boğaz ağrısı ile kendini gösterir.

Boğaz ağrısı viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan dolayı meydana gelmektedir. Boğaz ağrısı ile kendini gösterir. Hamile kadınlarda da bu durum yaşanabilir. Özellikle hamilelik döneminde diğer insanlar ile aranıza mesafe koymanız çok önemlidir. Bu mesafenin içine aynı havayı solumamak, yakın temas kurmamak ve aynı eşyaları kullanmamak girmektedir.

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamile kadınlar hasta olduklarında kimyasal içeren ilaç kullanamadıkları için hasta olmamak için kendilerini daha çok korumalıdır. Çok gerek olmadığı sürece ilaç kullanmamaları en sağlıklısıdır.

Reklamlar

Boğaz ağrısı olması durumunda hamile kadınlar daha çok doğal yöntemleri tercih ederler. Evde kolay bir şekilde hazırlanan karışımlar boğaz ağrısında çok etkilidir. Doğal besinler ile boğaz ağrısından kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir
Hamilelikte Boğaz Ağrısına Ne İyi Gelir

Hamile kadınlar boğaz ağrısının geçmesi için bazı yöntemleri kullanabilir. Bunlar;

 • Ilık tuzlu su ile gargara yapınız.
 • Boğaz ağrınızın azalması için soğuk yerine sıcak içecekleri yani ılık içecekleri tercih etmelisiniz. Hamilelikte çay ve kafein içeren içecekler çok tüketilmemelidir. Bu neden hamilelik döneminde zararlı olmayacak çayları içebilir. Hamile kadınlar çoğunlukla zencefil, ıhlamur, papatya, rezene, kuşburnu, yeşil çay ve meyve çaylarını fazla olmamak şartı ile kullanabilmektedir.
 • Vücudunuzu dinlendirerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz.
 • Ilık suyun içine limon sıkılarak tüketilebilir. Limon C vitamini kaynağı olduğu için çok faydalıdır.
 • Boğaz ağrılarına iyi gelen bir diğer içecek de sirkedir. Sirke ile suyu karıştırarak gargara yapabilirsiniz. Hamile kadınların sirkeyi içmemeye yani yutmamaya dikkat etmesi sadece gargara yapması gerekir.
 • Çayın içine limon ve bal ekleyerek ılık bir şekilde içebilirsiniz.
 • Papatya çayı yaparak demleyip içebilirsiniz. Bir bardak ılık suyun içine papatya eklenip 5- 10 dakika kadar demledikten sonra ılık olarak içilebilir.
 • Zerdeçal ve tuzlu su ile gargara yapabilirsiniz. Gargara için güzel yöntemlerden birisidir.
 • O an elinizde herhangi bir çay ya da diğer bitkiler yoksa bir bardak ılık sıcak suya iki yemek kaşığı bal eklenerek içebilirsiniz.
 • Doğal antibiyotik olan sarımsak hamile kadınlar tarafından boğaz ağrısı olması durumunda günde bir diş tüketilebilir.
Hamilelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri
Hamilelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Belirtileri

 Hamilelikte boğaz ağrısının bazı belirtilerine birlikte göz atalım;

 • Boğaz enfeksiyonu olması durumunda anne adayında ateş, halsizlik ve boğazda batma hissi meydana gelebilir.
 • Boğazda şiddetli ağrı ve yutkunmada zorluk yaşanabilir.
 • Baş ağrısı da olabilir.
 • Bademcikler şiş ve kırmızı olabilir.
 • Boğazda beyazlaşma ve bademciklerde beyaz lekeler meydana gelebilir.
 • Oldukça yorgun ve enerjisiz hissedilebilir.
 • Boğaz ağrısının yanında öksürük mide bulantısı ve karın ağrısı olabilir.
 • Hastada iştah kaybı nefes almakta zorluk ateş meydana gelebilir.
 • Hastanın boynunda şişlikle beraber lenf düğümlerinde büyüme görülebilmektedir.

Hamilelikte Boğaz Ağrısının Farklı Nedenleri

Hamilelik döneminde boğaz ağrısı olmasının yukarıdaki sebeplerinin dışında başka nedenleri de vardır.

Enfeksiyonlar bulaşıcı olduğu için anne adaylarının kapı kollarına dokunduktan sonra sık sık ellerini yıkaması çok önemlidir. Kapı kolları çok ellendiği için en çok mikrop barındıran yerlerdir. Buralardan çok kolay bir şekilde enfeksiyon kapılacağı için dikkat edilmelidir.

Annenin toz alerjisi olabilir. Alerji sonucunda da boğaz ağrısı görülebilir. Hamilelik döneminden önce alerjilerinin olup olmadığını bilirlerse daha bilinçli ve sorunsuz bir hamilelik dönemi geçirebilirler.

Boğaz ağrısının sebeplerinden birisi de uzun süre yüksek ses ile konuşmaktır. Bundan dolayı hamile kadınların sakin yaşamaları daha sağlıklı olacaktır.

Boğaz ağrısına neden olan hastalıklarından birisi de reflü hastalığıdır. Bunun yanında sinüzit hastalığı da boğaz ağrısına sebep olabilir. Eğer hamile kadınlarda bu hastalıklardan bir ya da birkaçı varsa bilinmeli ve ona göre önlem alınmalıdır.

Yazımızda sizler için hamilelikte boğaz ağrısı neden olur, hamilelikte boğaz ağrısına ne iyi gelir sorularının cevaplarını ele aldık. Verdiğimiz bilgilerin faydalı olmasını umarız. Sağlıklı bir hamilelik geçirmenizi dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx