Şifalı Bitkiler

Kedi otu nedir? (Catnip nedir?)

Reklamlar

Bilimsel adı Nepeta cataria olan Kedi otu, catnip, catwort ve catmint olarak da bilinen yaygın bir çiçektir. Pek çok insan, kediler üzerindeki sakinleştirici ve yatıştırıcı etkilerinden habersizdir. Kediler hoş kokusu ile cazibesine dayanamaz ve bu bitkiyi tüketirler. Ancak insanlar içinde inanılmaz faydaları vardır. Ayrıca Kedi nanesi olarak da bilinir

Doğal ortamı, Çin olmak üzere, Asya’nın çoğuna ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde yetişmektedir. Artık küresel bir ihracat haline geldi ve dünyanın birçok yerinde yetişmektedir. İçinde bulunan terpenoid gibi belirli miktarda kimyasal nedeniyle çok güçlü bir bitkidir.

1400’lerin başlarında, Avrupalılar arasında yaygın bir uygulama, kedi otu yapraklarından yapılan çay içmekti. Nane ailesine ait olduğu için ve naneye çok benzeyen koku ve aromaya sahip olduğundan keyifle içilirdi. Ancak daha sonra güvenilir bir ilaç haline geldi.

Reklamlar

Kedi otu yapraklarından çay hazırlayabilir, yapraklarından elde edilen yağı kullanabilirsiniz. Kedi otu, meyve suları, çaylar, özler ve hatta tütsü olarak dahi kullanılır. Eski insanlar, ilaca alternatif olarak bu kedi otundan yararlanmıştır. Ayrıca araştırmacılar, bazı hastalıklar için güvenilir bir tedavi olduğunu da kanıtladılar.

Kedi nanesinin faydaları arasında, cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek, kepek ve tahriş olmuş saç derisi gibi saç rahatsızlıklarını iyileştirmek, krampları ve ateşi hafifletmek, mide ve karın ağrılarını gidermek, ruh hali değişimlerini ve adet ağrılarını azaltmak, stresi azaltmak ve uykuya yardımcı olmak yer alır.

Diğer faydaları arasında böbrekleri destekler, kilo vermeye yardımcı olur, iyileşme sürecini destekler ve vücuda hayati besinler sağlar.

Kedi Otunun Faydaları
Kedi Otunun Faydaları

Kedi Otunun Faydaları

Kedi nanesinin faydalarına daha yakından bakalım:

Reklamlar

1. Cilt Koşullarının Tedavisi

Bir böcek tarafından ısırıldıysanız, tahrişi gidermek için kedi otunu cildinize uygulamak en iyi seçimdir. İnflamasyonu azaltmak ve iyileşme sürecini daha hızlı hale getirmek için etkilenen kısma özü ve merhem uygulanması şiddetle tavsiye edilir. Ayrıca kadınlarda giderek artan erken yaşlanma sorunu için günde iki fincan kedi nanesi çayı içilmesi önerilir. Kedi nanesi yapraklarında bulunan yüksek miktarda antioksidan sayesinde yaşlanmayı geciktirir.

Bu bitki keskin bir yapıya sahiptir ve belirli bir süre boyunca kullanıldığında gevşek kasları ve cildi sıkılaştırmaya yardımcı olur.

2. Kedi Otunun Saç İçin Faydaları

Kedi otunun, antiseptik özellikleri kepeğe karşı etkilidir. Saçınıza ve saç derinize küçük bir miktar uygulamanız yeterlidir. Uygulayıp saçınızda bırakırsanız sorun olmaz.

Sert saçları olanlar için, aynı zamanda bir bakım maddesi olarak da kullanılabilir. Bu, saçınızı oldukça yumuşak yapacak ve onları bakımlı ve nemli tutacaktır.

Krampları ve Ateşi Hafifletir
Krampları ve Ateşi Hafifletir

3. Krampları ve Ateşi Hafifletir

Kedi otu, birçok kişi tarafından kramplardan kurtulmak için kullanılır. Gerilmiş kaslara ve kemiklere uygulandığında anında rahatlama sağlar. Benzer şekilde, astım hastaları için buhar inhalasyonu sırasında birkaç damla kedi nanesi yağı kullanılması da birçok sağlık uzmanı tarafından tavsiye edilmektedir.

Ateşi olan kişi aşırı terler ve bu da yüksek vücut ısısını düşürür. Kedi otu ateşi azaltabilir.

4. Mide ve Karın Ağrılarını Hafifletir

Günümüzde kontamine gıdaların fazla tüketilmesi nedeniyle mide problemleri, genellikle ülser olan kişilerde artış görülmektedir. Kedi otu tüketmek, mide sularının salgılanmasını iyileştirmeye yardımcı olarak sindirim sisteminin çok daha iyi çalışmasını sağlar. Bu bitki, asit ataklarını hafifletmek için kullanılabilir.

Kedi otu çayı kullanmak, karındaki tüm gazların çıkarılmasına yardımcı olur. Zencefilli sıcak bir kedi otu çayı içerek, şişlik ve gazı hafifletebilirsiniz. Alternatif olarak, bir peçeteye 3-4 damla kedi nanesi yağı koyabilir ve koklayarak benzer faydalar elde edebilirsiniz.

5. Adet Kraplarını Hafifletir

Kedi otu, doğal olduğu için kadınların ağrılarının azalmasına yardımcı olur ve adet döngüsünü düzenli tutar. Düzensiz dönemler ve ruh hali değişimleri yaşayan kadınlar, güvenle kedi otu kullanabilirler. Ayrıca, kedi otunun yatıştırıcı etkileri, başta depresyon ve ruh hali değişimleri olmak üzere adetin tüm semptomlarının kontrol altında olmasını sağlar.

Stresi Azaltmaya ve Uykuya Yardımcı Olur
Stresi Azaltmaya ve Uykuya Yardımcı Olur

6. Stresi Azaltmaya ve Uykuya Yardımcı Olur

Kedilerin Kedi otunu, bu kadar çok sevmesinin bir nedeni var. Kedi otu stresi ve kaygıyı azaltır. Ayrıca bağışıklık sisteminizi güçlendirerek hastalıklarla savaşması için daha fazla güç verir.

Üstelik uzun yıllardır uykusuzluk sorunu yaşayanlar üzerinde, sorunun tedavisi için kedi nanesi denenmiş ve test edilmiştir. Yatmadan önce her gün bir bardak kedi otu çayı içmek sizi rahatlatacaktır.

7. Böbrekler İçin Faydalıdır

Kedi otu, idrar söktürücüdür ve idrara çıkmayı sıklaştırır. Bir fincan çay, idrara çıkmayı teşvik eder ve vücuttaki atıkları hızla ortadan kaldırır. Ayrıca, böbrekleriniz hızla temizlenerek böbrek hastalıkları olasılığını azaltır. Böbreğiniz zayıfsa, bu tür durumlardan hızla kurtulmak için Kedi otu çayı kullanabilirsiniz.

8. Kilo Vermeye ve Ter Atmaya Yardımcı Olur

Kedi nanesinin, terletici özelliği vardır. Kedi otu yapraklarından yapılan çayı içmek sizi daha fazla terletecek ve bu da vücuttaki tüm zararlı toksinleri ortadan kaldıracaktır.

Vücuttaki toksin seviyesi miktarı, metabolizma seviyenizin durumu hakkında bilgi verir. Gelişmiş bir metabolizma ile vücudunuz yağları çok daha hızlı yakar. Bu nedenle, bu aşırı kilo kaybına yol açacaktır.

İyileşme Sürecini Hızlandırır
İyileşme Sürecini Hızlandırır

9. İyileşme Sürecini Hızlandırır

Grip ve soğuk algınlığı durumunda, vücudu temizlemenin en hızlı yolu, toksinleri vücuttan atmak için terlemektir. Ateş durumunda, bu toksinler terleme eksikliği nedeniyle vücutta kalır. Soğuk algınlığı tedavisi için birçok uzman, iyileşene kadar Kedi otu çayı içmeyi önerir.

10. Tam Bir Besin Maddesi

Birçok insan kedi nanesi yapraklarını tüketmeyi tercih etmese de tek başına vücut için faydalı olan bir dizi besin maddesine sahiptir. Vücudun ihtiyaç duyduğu tüm esansiyel asitleri, organik bileşikleri, vitaminleri ve mineralleri içerir.

11. Migreni Tedavi Eder

Kedi otu, antiseptik özellikleri ile bilinen bir bileşen olan Thymol’e sahiptir. Bitkinin bu doğası, migren ve baş ağrıları için en etkili tedavidir. Bu nedenle, birçok faydası olan eksiksiz bir üründür.

Son Söz

Kedi nanesi yapraklarının düzenli kullanımının en etkili faydaları, stresi azaltmaya yardımcı olur, sağlıklı bir uyku sağlar ve mükemmel psikolojik performansa sahip olmanızı sağlar.

İlginizi çekebilir: Safran’ın faydaları nelerdir?

Bizi Youtube’de takip edin: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx