Cilt Bakımı

Kedi Otu Yağı Ne İşe Yarar?

Kedi Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Reklamlar

Kedi otu yağı pek çok farklı rahatsızlığı şifalandıran ve yüzyıllardır şifacılıkta kullanılan bir maddedir. Bu yazımızda kedi otu yağı nedir, kedi otu yağı fiyatı nedir, kedi otu kökü yağı faydaları nelerdir ve kedi otu yağı nasıl kullanılır gibi sorulara yanıt arayacağız.

Kedi Otu Yağı Nedir?
Kedi Otu Yağı Nedir?

Kedi Otu Yağı Nedir?

Kedi otu kökü yağı, çarpıcı valeriana officinalisin köklerinden elde edilir. Kedi otu yağının aroması, dünyevi, misk formülasyonları oluşturmak için kullanılır. Ayrıca genellikle tütün ve kök birası tatlandırıcıları oluşturmak için kullanılır.

Valerian, Avrupa ve Asya’ya özgüdür ve yaygın olarak Avrupa, Kuzey Amerika ve Asya’da yetiştirilir. Çok yıllık bitkinin kökü genel olarak sonbaharın başlarında hasat edilir. Kökler ve rizomlar (yan büyüyen kökler) zeminden genellikle elle dikkatlice kazılmalıdır.

Reklamlar

Kedi otu kökü, buhar damıtma kullanılarak ekstrakte edilir. Toz haline getirilmiş kökler ve rizomlar, basınçlı buharla bir odaya yerleştirilir. Buhar, bitki materyalinin içinde sıkışan aroma bileşiklerini serbest bırakır ve buharla birlikte buharlaşmalarını sağlar. Buhar, bir soğutma odasından geçerken suya yoğunlaşır. Kediotu yağı, haznenin üstüne çıkar ve sudan ayrılır. Elde edilen yağ, koyu zeytin yeşili veya kahverengimsi bir renktir. Kediotu yağı, alfa pinen, kamfen ve izovalerik asit gibi zengin bileşiklerdir.

Kedi otu yağı odunsu, balzamik ve hafif yeşil kokar. Misk şipre formülasyonları oluşturmak için paçuli, meşe yosunu ve costus ile iyi karışan eşsiz aroması için değerlidir. Parfüm uzmanları ayrıca daha bitkisel kokular için yağı narenciye ve lavanta ve sedir ağacı gibi aromatiklerle eşleştirir.

Ticari aromalarda, çeşitli aromaların üretiminde kedi otu yağı kullanılmaktadır. Tütün, kök birası ve meyve aromaları oluşturmak için kullanılır. Bazen yağ, birayı tatlandırmak için şerbetçiotu ile birleştirilir.

Aromaterapide kedi otu yağı en iyi güçlü bir uyku yardımcısı olarak bilinir. Ayrıca kaygıyı bastırmaya ve krampları yatıştırmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Reklamlar

Yorgunluk ve zihin bulanıklığına çok aşina mısınız? Beyniniz bulanıksa, ancak geceleri rahatlayamıyor veya uyuyamıyorsanız, kedi otu esansiyel yağı nihayet rahatlamanın ve o değerli uykuyu yakalamanın anahtarı olabilir.

Sakinleştirici özelliklere sahip güçlü bir bitki olan kedi otu yağı, uyku ve stresle ilgili durumlar için güvenli ve etkili, tamamen doğal bir çözümdür. Asya ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişen bu bitki, uykusuzluk gibi uyku problemlerini tedavi etmek için kullanılmıştır ve bilim bunu desteklemektedir. Son araştırmalar, kedi otu sinir sistemi üzerindeki sakinleştirici etkilerini de destekleyerek, kaygıyı ve hatta menopoz semptomlarını azaltmak için kullanılabileceğini düşündürmektedir!

Kedi otu yağı ya da diğer adıyla valerian yağı tıbbi ve tedavi edici formları, bitkinin geleneksel olarak parfüm yapımında kullanılan çiçeğinin aksine yoğun bir toprak kokusuna sahip olan bitkinin kökü kullanılarak yapılır. “Doğanın valiumu” olarak bilinen kedi otu kökünün, rahatlamamıza yardımcı olmak için sinir sistemi üzerinde çalışan yatıştırıcı özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Vücuttaki oksidatif stresi hafifletmeye yardımcı olan antioksidanların yanı sıra uykuyu teşvik ettiği söylenen valerenik asit ve izovalerik asit bileşikleri ile doludur.

Özellikle valerenik asidin, sinir aktivitesini düzenleyen, beyni ve sinir sistemini etkileyen bir bileşik olan gama-aminobütirik asidin parçalanmasını engellediği gösterilmiştir. Bu reaksiyon gerçekleştiğinde, bir sakinlik ve rahatlama hissi yaşarız. Düşük GABA seviyeleri de kaygı ve kötü uyku kalitesi ile ilişkilendirilmiştir.

Kedi otu rutininize dahil etmenin en iyi yollarından biri, doğrudan bitkiden elde edilen yüksek konsantrasyonlu yağ olan esansiyel yağı kullanmaktır. Kedi otu esansiyel yağı uykusuzluk, baş ağrısı, stres, gerginlik ve kaygı için kullanılabilir. Şakaklarınıza veya ayaklarınızın alt kısmına birkaç damla uygulayın ve masaj yapın (taşıyıcı yağ gerekmez, alerji olup olmadığını kontrol etmek için cildinizde bir parça test edin!) veya uykuya dalmadan önce yatak odanızdaki bir difüzöre koyun. 

Kedi otu esansiyel yağı genel olarak sedir ağacı esansiyel yağı, lavanta esansiyel yağı, mandalina esansiyel yağı, meşe yosunu esansiyel yağı, paçuli esansiyel yağı, petitgrain esansiyel yağı, çam esansiyel yağı ve biberiye esansiyel yağı ile oldukça iyi eşleşir.

Kedi Otu Yağı Fiyatı

Bu yağın fiyatı 11 lira ile 55 lira arasında değişir. 

Kedi Otu Kökü Yağı Faydaları
Kedi Otu Kökü Yağı Faydaları

Kedi Otu Kökü Yağı Faydaları

Uçucu yağın bir buhar damıtma işlemiyle elde edildiği kediotu otu, genellikle her şeyi iyileştiren bir fiil olarak adlandırılır. Evet, doğru duydunuz! Adından da anlaşılacağı gibi, bu kedi otu yağı, çok yüksek bir tıbbi değer içerdiğinden yüzyıllar öncesinden beri kullanılmaktadır.

Popüler Yunan ve Roma filozofları tarafından uykusuzluktan sindirim bozukluklarına ve cilt problemlerine kadar çeşitli rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır. Aslında, bu bitki aynı zamanda Ayurvedik tıp dünyasında çok çeşitli hastalıkları tedavi edebileceğine inanıldığı için yaygın ve popüler bir şekilde kullanılmaktadır.

Açıkçası, bu bitkinin antik çağda hayati bir öneme sahip olduğu düşünülür ve kullanımı yüzyıllar boyunca yayılmıştır ve günümüzde bir dizi modern hastalığın tedavisinde çok etkilidir.

Kedi otu bitkisinin uçucu yağı aslında oldukça keskindir ve misk, odunsu bir kokuya sahiptir, ancak kokunun sizi bir şişe almaktan vazgeçirmesine izin vermeyin, çünkü muazzam tıbbi değer ve sağlık yararları içerir! Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Uykuyu İyileştirmeye Yardımcı Olur

Yüzyıllar öncesine dayanan kedi otu kökünün ana kullanımlarından biri, sakinleştirici, huzurlu ve dinlendirici bir uyku yaratmadaki güçlü yeteneğidir. Bu nedenle, kediotu esansiyel yağı, uykusuzluk ve huzursuzluk çekenler için idealdir.

Yağda bulunan aktif bileşenleri, hormonların salınımını koordine edebilir ve huzur ve rahatlama sağlamak için sayısız vücut fonksiyonunu dengeler, böylece huzurlu ve kesintisiz uykuyu kolaylaştırır.

Bu nedenle, kediotu yağı, istenmeyen yan etkileri olan reçeteli uyku haplarına yararlı ve uygulanabilir bir alternatiftir. Tamamen doğal olan kediotu yağının herhangi bir yan etkisi yoktur ve bu nedenle bir dahaki sefere uykuya dalmakta zorlandığınızda, hemen uykuya dalmanıza yardımcı olacak bu mucizevi esansiyel yağı kullanmayı deneyin!

Kedi otu yağını bir brülör veya difüzör içine dağıtabilir ve komodininizin yanına koyabilirsiniz. Alternatif olarak, koku hoşunuza gitmiyorsa, birkaç damla yağı bir taşıyıcı yağ (jojoba yağı, badem yağı veya hindistan cevizi yağı gibi) ile karıştırıp vücudunuza masaj yapmaya devam edebilirsiniz. Yatmadan önce gevşemenize ve rahatlamanıza yardımcı olması için ılık, banyo suyunuza üç ila dört damla yağ bile ekleyebilirsiniz.

Depresyon ve Anksiyeteyi Hafifletir
Depresyon ve Anksiyeteyi Hafifletir

Depresyon ve Anksiyeteyi Hafifletir

Yukarıdaki ilk noktayla ilgili olarak, kedi otu yağı, stres, gerginlik, kaygı, depresyon ve düşük özgüven gibi olumsuz duyguların yayılmasına da yardımcı olur. Ruh halinizi büyük ölçüde iyileştirmek için karamsar enerjiyi dağıtır ve duygusal ruhunuzu canlandırır. Hormon salgılama ve çeşitli vücut fonksiyonlarını düzenleme özelliği ile sakin ve zinde kalmanıza yardımcı olur.

Kediotu yağı, beyinde daha sonra sinir hücreleri üzerinde sakinleştirici bir etki uygulayan ve gerginliği hafifletmeye yardımcı olan gama aminobütriik asit (GAMA) salgılanmasını teşvik etmeye yardımcı olur. Bu nedenle, nöbetler, nevralji, zihinsel gerginlik, duygusal stres ve travma ile mücadeleye büyük ölçüde yardımcı olur. Bu nedenle, güçlü bir antidepresan ajandır.

Kedi otu yağı bir difüzör veya buharlaştırıcıda damıtabilir veya gevşemek ve rahatlamak için ılık, banyo suyuna yaklaşık üç ila dört damla yağ ekleyebilirsiniz.

Bilişsel ve Zihinsel Yetenekleri Geliştirir

Kedi otu kökü aynı zamanda konsantrasyonu ve odaklanmayı teşvik ettiği ve aynı zamanda zihinsel netlik sağladığı için tamamen doğal beyin güçlendiricilerinden biri olarak selamlandı. Beynin farklı bölümlerini aktif olarak uyarmaya çalışır ve dolaşımı arttırır, böylece beynimizi her zaman uyanık ve aktif tutar.

Bu, şüphesiz konsantre olma ve odaklanma yeteneğimizi etkileyen yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik belirtileriyle mücadele etmeye yardımcı olur ve bunun yerine hafıza seviyemizi artırır.

Bu nedenle, konsantre olmakta güçlük çeken öğrenciler, odaklanma düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olmak için kediotu esansiyel yağı kullanabilirler. Aslında, bu kediotu bitkisinin dikkat arttırıcı özelliklerinin, çocuklar arasında yaygın olarak bulunan dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunu (DEHB) tedavi edebileceğine ve bunama ve Alzheimer hastalığının başlamasını önlemeye yardımcı olabileceğine inanılmaktadır.

Kedi otu yağı bir difüzör, buharlaştırıcıda havaya buharı dağıtılabilir ve daha iyi konsantrasyon ve hafıza seviyelerini desteklemek için çalışma masanızda tutabilirsiniz.

Tansiyonu Düşürür

Kedi otu esansiyel yağı, yatıştırıcı ve gevşetici doğası gereği, kan basıncı seviyelerinin tehlikeli derecede yüksek seviyelere ulaşmasını düzenlemeye ve önlemeye yardımcı olur. Bu, esasen kardiyovasküler sistem ve kalp üzerindeki herhangi bir yükün azaltılmasına yardımcı olabilir, bu nedenle inme ve kalp durması olasılığını azaltır.

Ayrıca, kedi otu yağı, yağın içindeki çeşitli kimyasal bileşikler düzenli ve normalleştirilmiş bir metabolik hızı kolaylaştırmak için kalple birlikte çalıştığından kalp çarpıntısını azaltmaya yardımcı olabilir, böylece kardiyovasküler sistemin muhtemelen felce yol açabilecek düzensiz ve olağandışı davranışlarını ve diğer komplikasyonları önlemeye yardımcı olur. Sonuçta, kalbi rahatlatmaya hizmet eder.

Kediotu yağını bir taşıyıcı yağ ile seyrelterek, hızlı kalp çarpıntısını tedavi etmek ve önlemek için karışımı göğsünüze nazikçe masaj yapabilirsiniz. Alternatif olarak, kan basıncı seviyenizi düşürmek için ılık banyo suyunuza üç ila dört damla kedi otu yağı da ekleyebilirsiniz.

Cilt Sorunlarını Tedavi Eder
Cilt Sorunlarını Tedavi Eder

Cilt Sorunlarını Tedavi Eder

Antibakteriyel özellikleri ile kedi otu yağı, çeşitli cilt rahatsızlıklarını tedavi etmek için de yararlı bir madde olabilir. Yaralar, kesikler, açık yaralar, sokmalar ve morluklardan bakterileri temizlemeye yardımcı olur ve enfeksiyon oluşumunu engeller.

Sadece bu değil, akne, egzama, sedef hastalığı ve çıbanlara yol açan bakterilerin büyümesini ve yayılmasını engeller, bu nedenle cildinizde kötüleşmeden önce onları tomurcukta kıstırır. İltihaplı bölgeleri yatıştırır ve yatıştırır.

Bu nedenle, bu yağ çok daha sağlıklı ve pürüzsüz bir cilt için çalışır, aynı zamanda kendinize olan güveninizi de artırır! Ayrıca kırışıklıkların oluşmasını önlemeye yardımcı olabilir, böylece cildinizin sağlıklı ve genç ışıltısını korur.

Yaklaşık iki ila üç damla kedi otu yağını eşit miktarda taşıyıcı yağ ile karıştırıp, etkilenen bölgelere uygulamaya devam edebilirsiniz. Alternatif olarak, günlük cilt bakım ürünlerinize iki ila üç damla yağ da ekleyebilirsiniz.

Karın Ağrısını Giderir

Kedi otu esansiyel yağı, rahim duvarlarını gevşettiği ve rahimdeki kasların gereksiz kasılmalarını veya kasılmalarını önlediği için adet krampları ve dismenoreden kaynaklanan ağrıların hafifletilmesine de yardımcı olabilir. Bu nedenle kedi otu yağı, ağrılı ve rahatsız edici adet krampları yaşayan ve reçeteli ağrı kesicilere başvurmaları gerekmeyen kadınlar için etkili ve doğal bir çözümdür.

Ayrıca, kediotu yağı, spazm önleyici özelliğinden dolayı mide ve bağırsak duvarları boyunca kas spazmlarını yatıştırdığı için mide rahatsızlığı gibi mide problemlerini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu özelliklerinden dolayı migren ağrılarını, gut ağrılarını, romatizma ve baş ağrılarını da hafifletebilir.

Ilık, banyo suyunuza üç ila dört damla kedi otu esansiyel yağı eklemek, yukarıda belirtilen rahatsızlıkların neden olduğu ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Alternatif olarak, kediotu yağını bir taşıyıcı yağ ile seyrelterek bir masaj karışımı oluşturabilir ve adet kramplarını ve mide sorunlarını gidermek için karın bölgenize nazikçe ovalayabilirsiniz.

Güvenlik önlemleri

  • Kediotu yağını yutmayın.
  • Yağı topikal olarak uygulamayı planlıyorsanız, önce bir taşıyıcı yağ (jojoba yağı, hindistan cevizi yağı veya badem yağı gibi) kullanarak yağı seyrelttiğinizden emin olun ve hassas veya alerjik reaksiyon olmadığından emin olmak için önce bir cilt yama testi yapın.
  • Yağı kırık cilde veya açık yaralara uygulamayın.
  • Hamileyseniz veya emziriyorsanız, uçucu yağları bir tedavi şekli olarak kullanmadan önce doktorunuza danışmanız en iyisidir.
  • Aynı zamanda güçlü olan uçucu bileşiklerin varlığı nedeniyle, kediotu yağının aşırı kullanımı baş dönmesine, kramplara ve mide ağrılarına neden olabilir, bu nedenle yağı sadece küçük dozlarda kullandığınızdan emin olun.
  • Göz ile temasından kaçınınız ve çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayınız.
Kedi Otu Yağı Nasıl Kullanılır?
Kedi Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Kedi Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

Topikal olan kedi otu yağını cilde uygulamak için yüksek kaliteli bir taşıyıcı yağ ile seyreltin. Topikal olarak yeni bir uçucu yağ kullanırken bir cilt yama testi yapmanızı öneririz.

Bir uçucu yağ difüzörü veya kişisel cep solunum cihazı kullanarak en sevdiğiniz uçucu yağları soluyun. Difüzörünüzü nasıl kullanacağınıza ilişkin talimatlar için lütfen difüzörün ürün sayfasına bakın.

Kişisel bir solunum cihazına ekleyin ve gerektiği gibi soluyun. İki damla kedi otu yağı, üç damla bodi ağacı yağı, iki damla vetiver yağı ve 8 damla kan portakalı yağını karıştırın ve difüzörünüze ekleyin ve gevşemeyi teşvik etmek için yatmadan önce on beş ila otuz dakika önce dağıtın.

İki damla kedi otu yağı, üç damla buhur yağı ve iki damla lavanta esansiyel yağı ile bir yemek kaşığı jojoba yağı ve bir çay bardağı epsom tuzu birleştirin. Bir küvete sıcak su ekleyin ve bu karışımı ekleyin. On beş ila otuz dakika küvetin içinde gençleşmenin ve yenilenmenin tadını çıkarın.

Ilık su dolu bir küvete üç damla kedi otu esansiyel yağı, beş damla çay ağacı yağı ile bir yemek kaşığı taşıyıcı yağ ve bir yemek kaşığı tuzu alın. İyice karıştırın ve ayakları on beş dakika veya istediğiniz  kadar ıslatın. Bu karışım hem ayaklarınızdaki yorgunluğu giderir hem de ayaklarınızın rahatlamasını sağlar.

Rahatlatıcı bir banyo için altmış gramlık boş bir sprey şişesine iki damla kedi otu yağı, on damla lavanta esansiyel yağı, beş damla portakal yağı ve üç damla ylang ylang yağı ekleyin. Ardından şişenin üstünü jojoba yağı ile doldurun ve karıştırmak için iyice çalkalayın. Dolu bir küvete bu karışımdan bir ila iki tatlı kaşığı ekleyin, rahatlayın ve keyfini çıkarın.

Yazımızı faydalı bulduysanız, Wintergreen Yağı (Kış Yeşili Yağı) Ne İşe Yarar? adlı yazımızı da okumanızı öneririz. 

Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızı da takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx