Cilt BakımıAromaterapi

Wintergreen Yağı (Kış Yeşili Yağı) Ne İşe Yarar?

Wintergreen Yağı Cilde Faydaları

Reklamlar

Wintergreen Yağı ya da diğer adı ile kış yeşili yağı, geleneksel olarak keklik üzümü bitkisinin yapraklarından elde edilir. Üretimde wintergreen, yiyeceklerde, şekerlemelerde, çaylarda ve farmasötik ürünlerde aroma maddesi olarak kullanılır. Wintergreen yağının üretim süreci, bitkiden gelen doğal materyalin fermantasyonunu içerir. Bunu daha saf bir ürün elde etmek için damıtma işlemi takip eder. Nihai ürün neredeyse tamamen keklik üzümü yağının etken maddesi olan metil salisilattan oluşur.

Wintergreeen yağının doğal üretimi, sentetik metil salisilat oluşturma lehine düşüşe geçmiştir. Bazı ürünlerde sentetik metil salisilat, wintergreeen yağı, gaultheria yağı veya çay üzümü yağı dahil olmak üzere çeşitli yağ türlerinden biri olarak görünebilir.

Wintergreeen esansiyel yağı, ne için kullanıldığı, kaliteli yağ bulma ipuçları ve kullanımla ilişkili potansiyel faydalar ve riskler hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Reklamlar

İlginizi Çekebilir: Sipraktin Şurup Nedir? Ne İşe Yarar?

Wintergreen Yağı Ne İşe Yarar?
Wintergreen Yağı Ne İşe Yarar?

Wintergreen Yağı Ne İşe Yarar?

Keklik üzümü bir bitkidir. Keklik üzümü yağı yani wintergreen esansiyel yağı, sıcak suya batırılmış keklik üzümü yapraklarının buharla damıtılmasıyla elde edilir. Wintergreen yaprakları, yağ ve ilaç yapımında kullanılır.

Kış yeşili yaprağı, baş ağrısı, sinir ağrısı (özellikle siyatik), artrit, yumurtalık ağrısı ve adet krampları gibi ağrılı durumlar için kullanılır. Ayrıca mide ağrısı ve gaz (şişkinlik), astım ve plörezi içeren akciğer rahatsızlıkları, ağrı ve şişlik (iltihap), ateş ve böbrek sorunları gibi sindirim problemleri için kullanılır. Bazı insanlar mide suyunu artırmak ve sindirimi iyileştirmek için küçük dozlarda wintergreen yağı kullanır.

Wintergreen yaprağı bazen ağrılı eklemler (romatizma), ağrılı kaslar ve bel ağrısı için doğrudan cilde uygulanır.

Reklamlar

Wintergreen yağı, kas ağrısını hafifletmek için cilde “tahriş edici” olarak uygulanır. Tahriş edici maddeler, alttaki dokuda ağrıyı ve şişmeyi azaltan tahrişe neden olarak çalışır. Wintergreen yağı ayrıca ciltteki mikropları öldürmek için kullanılır.

Wintergreen yağı genel olarak ağrıları ve iltihapları giderir. Kış yeşili yağındaki aktif bileşen olan metil salisilat, aspirin ile yakından ilişkilidir ve analjezik ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle, wintergreen esansiyel yağı içeren ürünler genellikle bir anti-enflamatuar ve topikal ağrı kesici olarak kullanılır.

Keklik üzümü yağı olarak bilinen wintergreen yağı, bakteriyel enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, baş ağrısı, kolik, cilt sorunları, boğaz ağrısı ve diş çürüğünü iyileştirmek için geleneksel tıpta da kullanılmıştır.

Wintergreen Yağı Faydaları
Wintergreen Yağı Faydaları

Wintergreen Yağı Faydaları

Wintergreen yağı asla yutulmamalıdır. Yalnızca harici olarak kullanılmalıdır. Kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

Kış yeşili yağının belirtilen faydalarının veya kullanımlarının çoğu, anekdot niteliğindeki kanıtlardan türetilmiştir, yani bunlar büyük ölçüde kişisel tanıklıklara dayanmaktadır. Wintergreen yağının ve aktif bileşeni metil salisilatın potansiyel sağlık yararları konusunda sınırlı araştırma vardır. Peki araştırma şimdiye kadar bize ne anlatıyor? 

Ağrı kesici özellikleri vardır

Topikal ağrı kesici olarak keklik üzümü yağı veya metil salisilat üzerine yapılan araştırmalar karışık sonuçlar göstermiştir, ancak keklik üzümü yağı bel ağrısını hafifletmek için potansiyel bir alternatif tedavi olarak önerilmiştir.

Kas gerginliğini giderir

Kas gerginliği olan yetişkinlerde yapılan bir 2010 araştırması, metil salisilat ve mentol içeren bir cilt yamasının uygulanmasının, plasebo yamasına kıyasla önemli miktarda ağrı kesici sağladığını buldu. Ek olarak, 2012’den bir vaka çalışması, metil salisilatın topikal uygulamasının, elektrokonvülsif tedaviyi takiben şiddetli baş ağrısı olan bir kişiye baş ağrısında rahatlama sağladığını buldu.

Biri metil salisilat içeren topikal salisilatların birkaç klinik çalışmasının gözden geçirilmesi, bunların kas-iskelet ağrısı için kullanımları için uygun olduğunu gördü. Yazarlar, etkinliği değerlendirmek için daha büyük, daha kaliteli denemelerin yapılması gerektiğini belirtti.

Wintergreen yağı bazı bakterileri öldürür

2017 yılında yapılan bir araştırma, yüzde 0,5 oranında kış yeşili yağının, lyme hastalığının etken maddesi olan kalıcı borrelia burgdorferi formlarına karşı bir kontrol antibiyotiğine benzer veya daha yüksek bir antibakteriyel aktiviteye sahip olduğunu buldu. Bununla birlikte, antibakteriyel etki azaldı veya daha düşük konsantrasyonlarda yoktu. Neisseria gonorrhoeae ve bir streptococcus türü üzerine yapılan diğer araştırmalar, kış yeşili yağı için hiçbir antibakteriyel aktivite gözlemlemedi.

Wintergreen yağı diş ürünlerinde çalışır

2013 yılında, FDA’in bir alt komitesi, plak ve diş eti iltihabını kontrol eden tezgah üstü diş ürünlerinde kullanılan metil salisilatı gözden geçirdi. Bu tür ürünlere örnek olarak ağız gargaraları, gargaralar ve spreyler dahildir. Alt komite, metil salisilatın tek başına veya okaliptol, mentol ve timol ile birlikte belirli bir konsantrasyonda kullanılmasının bu ürünlerde hem güvenli hem de etkili olduğu sonucuna varmıştır. Wintergreen yağını kesinlikle yutmamalısınız.

Wintergreen Yağı Cilde Faydaları
Wintergreen Yağı Cilde Faydaları

Wintergreen Yağı Cilde Faydaları

Son zamanlarda wintergreen esansiyel yağının nasıl kullanılacağı hakkında çok konuşuyoruz. Keklik üzümü bitkisini ve tatlı, nanemsi lezzetini seviyoruz ancak wintergreen yağının ağız ferahlatıcı güçleri sadece başlangıç… İşte sağlığınızı iyileştirmek için wintergreen esansiyel yağını kullanmanın yolları…

1. Ağrılı ve gergin kasları ev yapımı masaj yağıyla yatıştırın ve gevşetin. Yüz mililitre taşıyıcı yağda (organik hindistan cevizi yağı, organik zeytinyağı veya jojoba yağı gibi), yirmi ila otuz damla wintergreen yağı seyreltin ve ağrıyan bölgeyi ovalayın.

2. Karnınızın alt kısmına wintergreen yağı ve taşıyıcı yağ karışımını masaj yaparak karın rahatsızlığını ve şişkinliği tedavi edin.

3. İş yerinde uykulu ve odaklanmamış mı hissediyorsunuz? Dördüncü fincan kahveyi içmek yerine, uyanış kokusu için masanızda küçük bir kavanoz wintergreen yağı bulundurun.

4. Bu şifalı wintergreen yağı ile baş ağrısını hafifletin ve şakaklarınıza masaj yapın.

5. Ev yapımı kış yeşili temizleme spreyi ile yoga matınızı bakterilerden uzak tutun. Tek ihtiyacınız olan küçük bir sprey şişesi, damıtılmış su ve birkaç damla kış yeşili esansiyel yağıdır. Lavanta yağı veya nane yağı gibi diğer kokulu esansiyel yağları karıştırarak tarifinizde yaratıcı olun.

6. Hindistan cevizi yağı, nane yağı ve wintergreen yağı karışımı ile ağrılı, yorgun ayakları serinletin. Bu, bir koşudan sonra sıcak bir günde ekstra şaşırtıcı şekilde etkilidir.

7. Wintergreen yağı mutlak en iyi doğal ağrı kesicilerden biridir. Eklem ağrınız varsa, bir ölçü kış yeşili yağı ile dört ölçü taşıyıcı yağı karıştırın ve etkilenen bölgeye masaj yapın.

8. Tamamen doğal bir ev yapımı buharlı karışım ile burun ve solunum tıkanıklığını giderin. Birkaç damla wintergreen yağını bir miktar hindistan cevizi yağıyla birleştirin ve göğsünüze, boynunuza ve sırtınızın üst kısmına sürerken derinlemesine nefes alın.

9. Bir sprey şişesinde su, elma sirkesi ve beş ila on damla wintergreen yağını karıştırarak kendi saçınızı durulayın. Bu doğal tedavi saç derinizin derinlemesine temiz ve saçınızın yumuşak ve parlak olmasını sağlayacaktır.

10. Wintergreen esansiyel yağının sinirleri yatıştırmaya ve stresi azaltmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Ev difüzörünüzde keklik üzümü yağı kullanarak faydalarından yararlanın.

11. Bu kolay, ev yapımı yüz toniği ile cildinizi tazeleyin ve sivilceyi iyileştirin. Bir ölçek çiğ, filtre edilmemiş elma sirkesini dört ölçek suyla karıştırın ve içine birkaç damla wintergreen esansiyel yağı ve lavanta esansiyel yağı ekleyin.

12. Karnınıza wintergreen yağı sürüp sırtınızı aşağı bastırarak adet kramplarının ağrısını hafifletin.

13. Wintergreen yağı güçlü antibakteriyel özelliklere sahiptir ve evinizde harika kokar. Bulaşık makinenizde ve çamaşır makinenizde birkaç damla wintergreen yağı akıtarak mağazadan satın aldığınız temizleyicilerden tasarruf edin. Ayrıca duşunuza ve klozetinize biraz ovalayabilirsiniz.

Uçucu yağları dikkatli ve ölçülü kullanmak önemlidir. Kış yeşili esansiyel yağı, kullanımları, faydaları ve potansiyel riskleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Wintergreen Yağı Nasıl Kullanılır?

Wintergreen yağı metil salisilat gibi zengin kimyasal bileşenler içerdiğinden masajlar için ideal bir yağdır. Isınma ve yatıştırıcı bir deneyim için egzersiz sonrası masajınıza, wintergreen yağı ekleyin. Bu hem zihni hem de bedeni yenilemeye yardımcı olacaktır. Bu uçucu yağı kullanırken, birazcık uzun sürdüğünü unutmayın ve herhangi bir cilt hassasiyeti olasılığını azaltmak için wintergreen yağını, organik hindistan cevizi yağı ile seyreltmeyi unutmayın.

Difüzörünüze birkaç damla wintergreen yağı damlatarak, wintergreen esansiyel yağının tazeliğini evinize getirin. Wintergreen esansiyel yağının kokusu, yaprak dökmeyen bitkilerin tatlı, nanemsi kokusunu katarken açık havanın berraklığını da beraberinde getirir. Temiz aromasının yanı sıra, yayılmış wintergreen yağı, duyular üzerinde canlandırıcı ve uyarıcı bir etkiye yardımcı olacaktır.

Hoş olmayan kokuları maskelemeye mi çalışıyorsunuz? Şanslısınız! Wintergreen esansiyel yağı, güçlü kokuları örtmek için çalışacak çok güçlü ve hoş bir kokuya sahiptir. Bir dahaki sefere spor salonuna gittiğinizde, bir pamuğa birkaç damla Wintergreen yağı damlatın ve spor çantanıza koyun. Bu, terli spor kıyafetlerinin kokusunu tatlı ve naneli bir aroma ile maskeleyecektir.

Uzun bir günün ardından dinlenmek için biraz zaman ayırın ve Wintergreen banyosuyla kendinizi şımartın. Ilık banyo suyuna bir ila iki damla wintergreen yağı ekleyin ve wintergreen esansiyel yağının rahatlatıcı hissinin tadını çıkarın. Bu uçucu yağ vücudu yatıştırmaya yardımcı olacak ve aroması zihin üzerinde olumlu ve canlandırıcı bir etkiye sahip olacaktır.

Cilt lekeleri herkes de olabilir. Ancak bazen utanmanıza veya savunmasız hissetmenize neden olabilirler. Wintergreen esansiyel yağını günlük rutininize ekleyerek bu bilinçli histen kurtulun. Lekelerin görünümünü azaltmaya yardımcı olmak ve kendi cildinizin içinde rahat ve kendinden emin hissetmek için cildinize hindistan cevizi yağı ve wintergreen esansiyel yağı karışımını uygulayın.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx