Aromaterapi

Uçucu Yağ Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Reklamlar

Masajdan cilt bakımına kadar pek çok farklı alanda kullanılabilen uçucu yağlar son yıllarda daha fazla ilgi çekmeye başladı. Bitkilerin çiçeklerinden, dallarından, meyvelerinden, tohumlarından hatta köklerinden bile elde edilebilen uçucu yağlar en kısa tanımı ile ‘bitki özü’ olarak açıklanabilir. Bazı bitkilerde uçucu yağların elde edilmesi için sadece bir bölümü kullanılıyor. Bazı bitkilerin ise farklı bölümlerinden farklı uçucu yağlar çıkarılabiliyor. Elbette bunun gerçekleşmesi için özel tekniklerin kullanılması gerekiyor.

Kullanılan bu teknikleri ise distilasyon, soğuk sıkım ve ekstraksiyon olarak sıralayabiliriz. Bu 3 yöntem arasında en sık tercih edilen ise distilasyon tekniğidir. Tahmin edilebileceği gibi bitkilerden uçucu yağ elde etmek sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Hem zorlu hem de uzun bir süreç gerekiyor. Çünkü bu işlemler sayesinde bitkilerin özlerinin çıkarılması sağlanıyor.

Uçucu Yağ Nedir? Nerelerde Kullanılır?

Bitki özlerinin en doğru şekilde çıkarılması için bu işlemlere hasat döneminde başlanıyor. Hasat ise güneş henüz doğmadan başlıyor ve güneş doğduğunda da tamamlanmış oluyor. Bitkilerin içerdiği doğal ve hoş kokuların korunması ancak bu teknikle mümkün olabiliyor. Hasadın tamamlanmasının ardından bitkilerin en uygun koşullarda korunması da son derece önemlidir. Özel bir işlemle bitkilerin kurutulması sağlanıyor ve böylelikle distilasyona hazır hale getiriliyor. Distilasyon aşamasında ise damıtma tekniği kullanılıyor. Bitkilerin tüm bu süreç eşliğinde elde edilen aromaterapi yağları hiçbir şekilde ışığa maruz kalmadan şişeleniyor. Bu sayede hem değerlerinin hem de kokularının korunması için gerekli tedbirler de alınmış oluyor.

Reklamlar

Genellikle bitkilerden uçucu yağların elde edilmesi için az miktarda bitki kullanımının yeterli olduğu düşünülüyor. Oysa bu bilgi doğru değil ve konuyu basit bir örnekle daha anlaşılır kılabiliriz. Sadece 1 kg lavanta yağının elde edilebilmesi için kullanılması gereken lavanta bitkisinin miktarı 150 kg dolaylarındadır. 1 kg gül yağı elde edilmesi için de 4 bin kg kadar gül kullanılması gerekiyor. Bu durumdan kaynaklı olarak uçucu yağ fiyatları pek çok farklı yağ çeşidi ile kıyaslandığında bir miktar daha yüksek olabiliyor. Ancak Alfheimaromaterapi.com internet sitesi gibi platformlar tercih edildiğinde bu yağları çok daha makul fiyatlarla satın almanın mümkün olduğunu da belirtelim.

Uçucu Yağların Kullanım Alanları
Uçucu Yağların Kullanım Alanları

Uçucu Yağların Kullanım Alanları

Tamamen doğal olan uçucu yağlar hem zihinsel hem de bedensel anlamda ciddi bir rahatlama sağlıyor. Aynı zamanda cilt için olan faydalarının çok fazla olması, cilt bakım alanında da bu yağların son derece yoğun bir şekilde kullanılmasını beraberinde getiriyor. Bu bitki yağlarının masaj işlemlerinde de neredeyse tüm dünyada tercih ediliyor olması, cilde olan faydaları kadar rahatlatıcı bir etkisinin olmasından da kaynaklanıyor. Dolayısıyla uçucu yağların kullanım alanlarının bir hayli geniş olduğunu söyleyebiliriz.

Parfüm sektöründe de en sık kullanılan malzemelerden biri uçucu yağlardır. Doğal ve güzel bir kokuya sahip olmaları nedeniyle parfüm ve deodorant çeşitlerinin üretiminde de uçucu yağlardan ziyadesiyle faydalanılıyor. Bununla birlikte kişisel bakımda kullanılan kozmetik ürünlerin imalatında da uçucu yağlara yer verildiğini belirtmeliyiz. Kremlerden tonik çeşitlerine kadar pek çok farklı üründe uçucu yağların faydalarından istifade edebilmek için bu yağlar da formüllere dahil ediliyor. Sonuç olarak kozmetik sektörünün de vazgeçilmez materyallerinden biri bu yağlardır.

Kekik yağı ise antiseptik bir özellikte olması nedeniyle artık mimari restorasyon çalışmalarında da yoğun bir şekilde kullanılmaya başlandı. Eski yapı elemanlarını koruma noktasında kekik yağının adeta mucizevi etkileri oluyor. Yapı elemanlarını hiçbir kalıntı bırakmadan tamamen doğal bir şekilde koruyabiliyor. Günümüzde bu yağlar evlerde de çok sık kullanılmaya başlandı. Difüzörler aracılığı ile uçucu yağların havayı nemlendirmesi sağlanıyor. Bununla birlikte ortama gayet hoş bir koku da yayılmış oluyor. Bu etki sadece evlerde değil işyerlerinde de karşımıza çıkabiliyor. İşletmelerde konukları rahatlatmak için uçucu yağların hoş kokusundan ziyadesiyle istifade ediliyor.

Reklamlar
Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?
Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Uçucu Yağlar Nasıl Kullanılır?

Öncelikle doğal olan uçucu yağların kullanımının mutlaka bilinçli olunması önem taşıyor. Bu yağların mutlaka seyreltilerek kullanılması gerektiğini unutmamalısınız. Uçucu yağların hazırlanmasında kullanılan işlemler sayesinde bitkinin tüm enerjisinin bu yağlarda korunması, muhafaza edilmesi mümkün olabiliyor. İşte bu nedenle dikkatli ve bilinçli bir şekilde kullanılması gerekiyor. Nasıl bir seyreltme işleminin yapılması gerektiği ya da ne ile seyreltileceği gibi soruların yanıtlarını öğrenmek için de Alfheimaromaterapi.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bu sitede uçucu yağlara dair bilinmesi gereken tüm verilere hızlı ve kolay bir şekilde ulaşılabiliyor.

En sık kullanılan uçucu yağ çeşitlerini ise sizlere kısa bir liste halinde aktarabiliriz:

Bu uçucu yağların her birinin insanları kendine hayran bırakacak kadar güzel bir kokuya sahip olduğunu belirtmeye gerek bile yok! Peki, nereden temin edebilirsiniz? Bunun için de Alfheimaromaterapi.com internet sitesine uğramanız yeterli olacaktır. Bu sitede uçucu yağ çeşitlerini daha detaylı inceleyebilir ve online sipariş yöntemi ile kolaylıkla temin edebilirsiniz.

Bizi İnstagramda Takip Edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx