Aromaterapi

Evde Parfüm Nasıl Yapılır?

Evde Parfüm Yapmanın Sırları

Reklamlar

Evde parfüm yapmak aslında çok zor değil. Biraz dikkat gerektiriyor. Evde parfüm yaparken malzemelerinizi kaliteli seçmeye özen gösterirseniz harika olacaktır. Temelde evde parfüm yaparken üst notalar, orta notalar ve baz notaları bilmeniz gerekir. Evde parfüm nasıl yapılır merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Evde Parfüm Yapımı
Evde Parfüm Yapımı

Evde Parfüm Yapımı

Tercih ettiğiniz iki yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı, jojoba yağı, susam yağı veya tatlı badem yağı gibi bir taşıyıcı yağı cam şişelerden birine dökün. Baz nota kokularını, ardından orta nota kokularını ve ardından üst nota kokuları ekleyin. Altı yemek kaşığı votkayı ekleyin. Kapağı sabitleyin ve parfümünüzü kırk sekiz saat boyunca sağlam bir şekilde bekletin. Unutmayın, uçucu yağlarla parfüm yaparken ne kadar uzun süre bekletirseniz koku o kadar güçlü olur, dilerseniz altı haftaya kadar bırakabilirsiniz. Kokunun gücünden memnun kaldığınızda, iki buçuk yemek kaşığı damıtılmış su ekleyin ve şişeyi bir dakika kuvvetlice çalkalayın. Kokuyu diğer şişeye aktarmak için kahve filtresi ve huni kullanın.

Çiçeklerle Evde Parfüm Yapımı Tarifi

Bir buçuk su bardağı nazikçe yıkayarak başlayın, kirleri suyla temizleyin. Çiçekleri tülbent kaplı bir kasede bir gece bekletin ve bir kapakla kapatın. Çiçek yapraklarıyla dolu torbayı bir tencerenin üzerine sıkın, çiçek kokulu suyu çıkarın ve yaklaşık bir tatlı kaşığı sıvı kalana kadar kısık ateşte pişirin. Bu sıvıya iki su bardağı distile soğuk su dökün ve şişeye boşaltın. Gece boyunca ayarlamak için bırakın! İçine altı yemek kaşığı votka ekleyin ve bir şişeye alın. Altı hafta bekletin ve boş bir sprey şişesine boşaltın. İşte hazır!

Reklamlar
Narenciyeler ile Evde Parfüm Yapımı Tarifi
Narenciyeler ile Evde Parfüm Yapımı Tarifi

Narenciyeler ile Evde Parfüm Yapımı Tarifi

Cam bir kavanoza bir yemek kaşığı jojoba yağı ekleyin ve ardından iki yemek kaşığı votka ekleyin. Uçucu yağlarınız için şu sırayı izleyin. Temel nota kokuları için on damla greyfurt yağı, orta nota kokuları için on damla tatlı portakal yağı ve ardından beş damla nane yağı, üst nota kokuları için iki damla papatya yağı, üç damla lavanta yağını cam kavanoza ekleyin. Bir yemek kaşığı damıtılmış suyu, cam kavanoza eklemek için bir damlalık kullanın. Bu malzemeleri iyice karıştırın ve bir cam kaba aktarın. Tercihinize göre bunu kırk sekiz saat veya daha uzun süre bekletin. İstenilen kokuya ulaştığında bir parfüm şişesine aktarın.

Ev yapımı yasemin parfümü

Bu ev yapımı yasemin parfümü sayesinde yaz mevsimini kıyafetlerinize taşıyabilirsiniz. Ev yapımı yasemin parfümünü yapmak için otuz damla yasemin yağı, beş damla lavanta yağı ve beş damla vanilya yağını votka ile bir cam şişede karıştırın. Karışımı iki gün bekletin. Karışıma bir yemek kaşığı distile su veya portakal çiçeği suyu ekleyin ve hafifçe sallayın. Serin ve karanlık bir yerde yaklaşık dört hafta bekletin. Herhangi bir tortu görürseniz, bir tülbent yardımıyla süzün ve parfümü bir sprey şişesine dökün.

Doğal vanilyalı parfüm tarifi
Doğal vanilyalı parfüm tarifi

Doğal vanilyalı parfüm tarifi

Bir çubuk vanilyayı dilimleyerek açın, tohumları kabuktan sıyırın ve güzelce küçük parçalar halinde kesin. Eğer bulamazsanız vanilya çubuğu yerine beş ila on damla vanilya yağı kullanın. Bu parçaları bir cam şişeye koyun ve dört yemek kaşığı organik ayçiçek yağını ekleyin. Şişenizi sıkıca kapatın ve iki hafta boyunca serin ve karanlık bir yerde bekletin. Şişeyi üç günde bir hafifçe sallayın. İki hafta sonra, bir cam sprey şişesine on üç damla bergamot esansiyel yağı, on üç damla sedir ağacı esansiyel yağı ve on üç damla anason esansiyel yağını ekleyin. Çekirdekleri almadan vanilyalı yağı çıkarmak için bir damlalık kullanın. Bunu cam sprey şişenize ekleyin ve son olarak karışımları birlikte hafifçe sallayın.

Hindistan cevizi yağı ile katı parfüm

Bir cam kavanoza iki yemek kaşığı fraksiyonel hindistan cevizi yağı ve iki yemek kaşığı balmumu ekleyin. Kavanozu kaynar suyla dolu bir tencereye alın. Malzemeler birleştirilene kadar karıştırın. Eridikten sonra ocaktan alıp üç ila dört dakika dinlendirin. En sevdiğiniz uçucu yağdan yirmi damla ekleyin ve iyice karıştırın. Bunu bir kaba dökün ve kullanmak için cildinize az miktarda uygulayın.

Reklamlar
Ev yapımı paçuli parfüm tarifi
Ev yapımı paçuli parfüm tarifi

Ev yapımı paçuli parfüm tarifi

İki yemek kaşığı votkayı ve bir yemek kaşığı damıtılmış suyu koyu renkli cam şişede birleştirerek başlayın. Başka bir cam kavanozda yirmi damla tatlı portakal yağı, on damla paçuli yağı, on damla sedir ağacı yağı, beş damla lavanta yağı, beş damla ylang-ylang yağı ve beş damla bergamot yağını karıştırın. Uçucu yağ karışımınızdan yavaş yavaş alkol ve su karışımına ekleyin. Buradaki fikir, her damlayı yavaşça alkole karıştırmaktır böylece yağlar içinde iyice dağılır.  Bitirdikten sonra, yaklaşık iki gün bekletin. Kullanmadan önce hafifçe sallayın!

Yaz parfümü tarifi

Üç yemek kaşığı votkayı, on üç damla nane esansiyel yağı, on üç damla biberiye yağı, beş damla limon esansiyel yağı ve beş damla adaçayı esansiyel yağı bir cam şişede karıştırın. Yavaşça sallayın ve şişeyi yaklaşık iki gün bekletin. İki su bardağı damıtılmış suyu ekleyin, tamamen dağılana kadar yavaşça karıştırın. Parfümünüzü serin ve karanlık bir yerde iki ila üç hafta bekletin. Parfümünüz olgunlaştıktan sonra, bir filtre kullanarak her türlü tortuyu temizleyin ve güzel bir cam sprey şişesinde saklayın.

Meyveli roll on parfüm tarifi
Meyveli roll on parfüm tarifi

Meyveli roll on parfüm tarifi

Üç damla mandalina esansiyel yağı, iki damla tatlı portakal esansiyel yağı, üç damla neroli esansiyel yağı ve iki damla sedir ağacı esansiyel yağı bir cam şişeye aktararak işe başlayın ve karıştırmak için hafifçe döndürün. Bir tatlı kaşığı sıvı taşıyıcı yağı (üzüm çekirdeği yağı, tatlı badem yağı, susam yağı, jojoba yağı veya fraksiyonel hindistan cevizi yağı) ekleyin. Bunu bir roll on şişesine aktarın. Kapağı kapatın ve karıştırmak için ellerinizin arasında yuvarlayın. Kullanmak için bileklerinizin üzerine ve kulaklarınızın arkasına yuvarlayarak kullanın.

Duş jelinden parfüm yapımı

Bir şişe kokusuz duş jeli satın alın. Mağazadan küçük bir şişe alabilirsiniz, ancak bir banyo ve vücut malzemeleri mağazasından büyük bir kokusuz duş jeli satın alırsanız paranızın karşılığını en iyi şekilde alırsınız. 

Ayrıca, duş jelinin harika kokması için bir veya daha fazla küçük şişe cilt için güvenli esansiyel yağlar veya yüksek dereceli koku yağları satın alın. Çoğu uçucu yağ, tıbbi, cilt bakımı veya aromaterapi özelliklerine sahiptir. Biraz araştırma yapmak ve hangi uçucu yağların ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu öğrenmek için zaman ayırmaya değer.

Koku yağları sentetik kokulardır ve aromaterapi özellikleri yoktur. Koku yağlarını ilk kez seçerken, sevdiğinizi bildiğiniz kokulara bağlı kalmak en iyisidir. Kendi kokunuzu yaratmak için koku yağlarını da karıştırabilirsiniz.

Kokusuz duş jeline yağları eklerken kullanmak için güvenli bir çalışma alanı bulun. Gazete ile kaplı bir mutfak tezgahı iyi çalışıyor. Tezgahlarınızı korumanız gerekir. Uçucu yağlar ve koku yağları konsantre formlarında bazı yüzeylere zarar verebilir. Karışıma mikrop bulaşmasını önlemek için çalışma alanınızı ve kullanacağınız tüm aletleri sterilize edin. Başlamadan önce kapları kaynatın ve yüzeyleri yıkamak için sabun ve su kullanın. Elinizden mikrop bulaştırmadığınızdan emin olmak için başlamadan önce ellerinizi iyice yıkayın.

Duş jelinden parfüm yapımı
Duş jelinden parfüm yapımı

Küçük bir şişe kokusuz duş jeline koku ekliyorsanız, şişeye uçucu yağları veya koku yağlarını ekleyip iyice çalkalayarak karıştırmanız yeterlidir. Birkaç koku elde etmek için bir galon duş jeli kullanıyorsanız, duş jeli sıvısını büyük, paslanmaz çelik bir karıştırma kabına dökmeniz gerekir.

Esansiyel veya kokulu yağların kokusuz duş jeline kolay ve kontrollü bir şekilde eklenmesi için bir cam göz damlalığına ihtiyacınız olacaktır. Cam olduğundan emin olun çünkü plastikler bazen konsantre yağlarla reaksiyona girebilir.

Küçük bir şişeye esans veya koku yağları ekliyorsanız, yüz yirmi gram duş jeli başına yirmi damla koku ekleyerek başlayın. Kokuyu bazla karıştırmak için şişeyi kuvvetlice sallayın. Koku gücünü test etmeden önce vücut yıkamasını birkaç dakika bekletin. Unutmayın, koku zamanla daha güçlü hale gelebilir bu nedenle başlangıçta çok fazla koku eklemekten kaçının. Bu ürün hemen kullanıma hazırdır.

Duş jeline esans veya koku yağları ekleniyorsa, otuz gramdan fazla esansiyel yağ olmaması önerilir ve kokuyu, duş jeli bazına dahil etmek için tabanı iyice ama nazikçe karıştırın. Mümkünse, dinlendirmek için birkaç dakika verilirse koku daha güçlü olabileceğinden, duş jelinin birkaç dakika oturmasına izin verin. Koku hala beğeninize göre çok hafifse, damlalıkla yavaşça daha fazlasını ekleyin ve tekrar iyice karıştırın. Sabırlı olun ve kokuyu yavaş ve küçük miktarlarda ekleyin. Her zaman daha fazla koku ekleyebilirsiniz, ancak bir kez içeri girdikten sonra onu çıkaramazsınız.

Büyük miktardaki kokusuz duş jeli bazınıza esans veya koku yağlarınızı ekledikten ve ürünü iyice karıştırdıktan sonra, kokulu duş jelinizi küçük şişelere aktarmaya hazırsınız. Dökmeye başlamadan önce şişelerinizin tamamen temiz ve tozsuz olduğundan emin olun. Bir huni kullanın ve küçük şişenin ağzına sokun. Vücut yıkama sıvısını dikkatlice huniye dökün, duş jeli sıvısının şişeye akması için zaman tanıyın. Şişeleri ağzına kadar doldurmak yerine çok az boşluk bırakır. Bu, ürün için biraz nefes alma alanı sağlar ve ürünün aşırı dökülmesini ve boşa harcanmasını önler. Kapakları şişelerin üzerine sıkıca yerleştirin ve etiketleyin. Hemen kullanmayacaksanız, duş jeli şişelerini serin, karanlık ve kuru bir yerde saklayın.

Rahatlatıcı bir duş jeli için papatya, tatlı portakal, gül ve lavanta esansiyel yağlarını vanilya kokulu yağ ile karıştırın. Enerji verici bir duş jeli için bergamot ve biberiye esansiyel yağlarını karıştırın.

Tropikal bir koku için hindistan cevizi koku yağını, mango yağı veya ananas kokulu yağ ile karıştırmayı deneyin. Alternatif olarak, çilek ve krema veya şeftali ve krema kokusu için çilek veya şeftali kokulu yağı hafif vanilya yağıyla karıştırın.

Instagram hesabımız: Begonya Kadın

İlginizi çekebilecek içerik: Evde Vücut Spreyi Yapımı

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx