Aromaterapi

Ghee Yağının Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Ghee yağı, ismi çok duyulmayan yağlardan birisidir. Peki ghee yağı nedir, ghee yağının faydaları nelerdir birlikte ele alalım. Ghee yağı arıtılmış bir tereyağıdır. Eski zamanlarda sıcak havalarda tereyağının bozulmaması için uygulanan bir yöntem sonucunda ghee yağı elde edilmiştir. Hatta bu yağ Anadolu ve Kafkaslarda sade yağ olarak bilinmektedir. Hint mutfağında ve ayurveda tıbbında çok sık kullanılır. Kansere karşı koruma sağlaması, cilde iyi gelmesi ghee yağının faydaları arasındadır.

Ghee Yağının Faydaları Nelerdir?

Ghee Yağı Nedir?

Ghee yağını çok duymasak da aslında hepimizin bildiği inek sütünden üretilmiş tereyağından elde edilir. Ghee yağı bildiğimiz tereyağının eritilerek elde edilen sütün, katı maddelerden arındırılması sonucunda elde edilir. Bu nedenle saf ve temiz bir yağdır. Aynı zamanda sütün içindeki katı maddeler de bu işlem sonucunda çıkarılmış olur. Tereyağına göre daha konsantredir. Vitamin, mineral ve antioksidanlar açısından zengin olduğu için birçok faydası vardır. Bu özellikleri sayesinde daha çok bilinmeyi hak eden bir yağdır. Sade ghee yağı olarak da görebilirsiniz.

Ghee Yağı Özellikleri
Ghee Yağı Özellikleri

Ghee Yağı Özellikleri

Tamamen doğal bir yağdır.

Koruyucu, katkı maddeleri ve trans yağ içermeyen bu yağ tamamen doğaldır. Ghee yağının saf formu ve düşük nem içeriği sayesinde bir yıla kadar saklanabilir. Raf ömrü uzundur.

Reklamlar

Süt alerjisi olan kişiler için alternatif bir besindir

Ghee yağı, sütün içindeki katı maddeler çıkarılarak elde edilir. Bu özelliğinden dolayı az miktarda süt şekeri ve protein içerir. Bu nedenle süt alerjisi olan kişiler bu yağı tüketebilirler.

Ghee Yağının Faydaları

Kansere Neden Olan Maddelerin Etkisini Azaltır

Yağların büyük bir kısmı yüksek sıcaklık altındayken serbest radikaller olarak bilinen elementlere ayrılır. Vücudumuzda fazla miktarda serbest radikal olması kanser gelişimi de dahil olmak üzere birçok hücre hasarına neden olabilir. Ghee yağı, yüksek ısı altında bozulmadan yapısını koruyabilen bir yağdır. Bu nedenle vücudumuzda kansere neden olan etkileri azaltır.

Zengin Bir Antioksidan Deposudur

Vücudu temizleyen en önemli maddelerden birisi antioksidanlardır. Antioksidanlar hastalıkların oluşmasına neden olabilecek hücre ve dokulara hasar verebilecek serbest radikalleri etkisiz hale getirirler. Ghee yağı antioksidan bakımından çok zengindir ve bol miktarda E vitamini içerir.

Kanser ile Savaşan Maddeler İçerir

Ghee yağı içinde konjuge edilmiş linoleik asit bulundurur. Ve içinde kanser ile savaşmaya yardımcı olan CLA maddesi vardır. CLA kanserle ve bazı kardiyovasküler hastalıklarla mücadele eden bir maddedir.

Reklamlar

Anti Enflamatuar Özellikleri Vardır

Ghee yağı antioksidan içerikli olduğu gibi aynı zamanda iltihap giderici yani anti enflamatuar özelliği vardır. Eski tıpta ghee yağı iltihaplanmayı veya yangıyı tedavi etmek amacıyla kullanılırdı. Bunun yanında viral bir özelliği de vardır. Mide dokusunu onarır ve iyileştirmeye yardımcı olur. Sindirim sistemini geliştirerek bağırsak rahatsızlıklarına iyi gelir.

Kuru Ciltleri ve Saç Derisini Nemlendirir
Kuru Ciltleri ve Saç Derisini Nemlendirir

Kuru Ciltleri ve Saç Derisini Nemlendirir

Ghee yağı cilt bakımı ve saç bakımı için de çok faydalıdır. Sadece yemek yapımında kullanılan bir yağ değildir. Hindistan’da yaşayan kadınlar eski zamanlardan beri kuru ciltleri nemlendirmek için kullanmışlardır. Doğrudan kuru cilde sürülerek uygulanır. Böylece donuk ve mat görünen cildin canlanmasını sağlar. Cildinizi yumuşacık hissedersiniz. Tüm cilt tiplerine uygulanabilir. Cilt hücrelerinin hidrasyonuna yardımcı olan yağ asitlerini içerir. Ayrıca saç derisine de uygulanabilir. Saçlarınızın kalın telli olmasını sağlar ve parlak bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

Kalp İçin Sağlıklı Yağlar İçerir

Ghee yağının içinde bolca Omega-3 bulunmaktadır. Omega-3 tekli doymamış bir yağ asididir. Ve mutlaka dışardan alınması gerekir. Vücutta depolanmaz. Özellikle somon gibi balıklarda yüksek miktarda Omega-3 bulunur. Omega-3; kolesterolü düşürür ve kişiyi kalp hastalıklarına karşı korur.

Vitamin Deposudur

Ghee yağı tam anlamıyla vitamin deposudur. İçinde bol miktarda yağda çözünen A,D,E ve K vitaminleri bulunur. Bu vitaminlerin önemli kısmı vücudun bağışıklığını güçlendirmesidir. Ayrıca ghee yağı, yağda çözünen vitamin ve minerallerin diğer besinlerden emilmesine yardımcı olur.

Enerji Kaynağıdır

İçindeki farklı farklı vitaminler ve yağ asitleri sayesinde ghee yağı enerji verir. Bu nedenle emziren annelerin bu yağı tüketmeleri önerilir.

Bağırsak Sağlığına İyi Gelir

Anti enflamatuar özelliğinden dolayı bağırsak sağlığına iyi geldiğinden bahsetmiştik. Bağırsak sağlığına iyi gelmesinin bir diğer nedeni de içinde bulunan bütirik asittir. Ghee yağı çok kaliteli bir bütirik asit kaynağıdır. Bağırsaklara fayda sağlar, kabızlığa iyi gelir. Yapılan araştırmalara göre yatmadan önce bir bardak ılık sütün içine 1 çay kaşığı ghee yağı koyup içmek kabızlığı hafifletir.

Ghee Yağının Fiyatı Nedir?

2023 yılının son aylarında 1 kilogram ghee sade yağının fiyatı 350-525 TL arasında değişmektedir.

Ghee Yağı Nerede Bulunur?

Ghee yağını büyük marketlerden alabilirsiniz. Ya da internet üzerindeki bazı alışveriş sitelerinde bulabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Göbek Deliğine Yağ Sürmenin Faydaları

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx