Aromaterapi

Karabaş Otunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Reklamlar

Sağlığımıza faydalı olan otlardan birisi de karabaş otudur. Karabaş otunun faydaları ve zararları nelerdir, kimler karabaş otu kullanabilir, karabaş otu nasıl hazırlanır gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Karabaş otu sinir hücrelerini yatıştırır. Karabaş otunu çocukların ve emziren annelerin tüketmemesi tavsiye edilir. Peki karabaş otu nasıl demlenir, merak ettiğiniz tüm sorular için yazımızı okumaya devam ediniz.

Karabaş Otu Nasıl Demlenir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

İspanyol lavantası olarak da bilinmektedir. Bilimsel literatürdeki ismi Lavandulastoechasadı şeklindedir. Karabaş otu Amerika’da Tepeli Lavanta ve Fransa’da Fransız Lavantası olarak bilinmektedir. Bu bitki Akdeniz iklimine sahip olan yerlerde yetişmektedir. Fransa, İspanya, Yunanistan, Portekiz, İtalya ve Türkiye’de geniş ekim alanlarında bulunmaktadır.

Karabaş otu alternatif tıpta çok uzun senelerdir kullanılmaktadır. Özellikle Osmanlı Devletinde salgın hastalıkların yayılmasını önlemek için kullanılmıştır. Yani karabaş otunun çok sayıda faydası vardır. Tabi her üründe olduğu gibi zararları da olabilir. İlk olarak karabaş otunun faydalarını ele alacağız.

Reklamlar

Karabaş Otu Faydaları ve Zararları

Çok uzun zamandır karabaş otu hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bilinen birçok yararı vardır.

Karabaş Otunun Faydaları

Tıbbi Bitkiler (Karabaş Bitkisi) – DİYANET TV
 • Ciltte oluşan yaralar ve enfeksiyonlar iyileşir.
 • Bu çay içildiğinde stres, depresyon ve halsizlik gibi ruh sağlığı hastalıklarının etkisini azaltır.
 • Karabaş otunun içinde bolca magnezyum, potasyum, kalsiyum, demir ve çeşitli vitaminler bulunmaktadır.
 • Vitamin açısından zengin olan karabaş otu vücudumuzun ihtiyacı olan mineral ve vitamin ihtiyacını karşılar.
 • Eğer zihninizin güçlü olmasını istiyorsanız karabaş otu çayı içebilirsiniz. Karabaş otu çayı hafızayı sağlamlaştırır ve unutkanlığı azaltır.
 • Üst solunum yolu rahatsızlıklarınızı en aza indirebilirsiniz.
 • Migren gibi şiddetli baş ağrılarına karşı etkilidir.
 • Karabaş otu çayı kan basıncını düzenler ve dolaşım sistemini hızlandırır. Ve damar tıkanması riskini en aza indirir.
 • Karabaş otu ile idrar yolunda meydana gelecek enfeksiyonlar engellenir.
 • Antioksidan özelliğinden dolayı kanserli hücrelerin ortaya çıkmasına engel olur.
 • Mide bozulması sonucunda kusma ve mide bulantısı gibi olumsuz durumlarda etkilidir.
 • Bağırsakta meydana gelen sindirim sistemi sorunlarına karşı etkilidir.
 • Karabaş otu çayının kas ve iskelet sisteminde olumlu, yapıcı ve onarıcı işleve sahip olduğu düşünülmektedir.
 • Cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olur, deri dokusunun erken yaşlarda bozulmasını engeller. Ciltte meydana gelen kırışıklık ve sarkmalara karşı yenileyici etkisi vardır.
 • Saç dökülmesi sorunu yaşayan kişiler kullanmaktadır. Çünkü bu otun saçları yapılandırıcı, onarıcı ve güçlendirici etkileri vardır. Bu özelliklerinden dolayı karabaş otu saç foliküllerinin ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerle ile saça bakım yapar.
 • Karabaş otunun sigara içen kişilerde sigara içe isteğini azalttığı bilinmektedir.

Karabaş otunun faydaları gibi zararları olabilir. Yanlış ve fazla kullanımı olumsuz sonuçlara neden olabilir. Karabaş otunun zararlarını ele alalım.

Karabaş Otunun Zararları

Fazla kullanımı karın ağrısına neden olur. Ayrıca bu otun fazla kullanılması halinde baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma gibi durumlar yaşanabilir. Çok uzun zaman karabaş otu tüketilmesi halinde böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına yol açabilir. Bu nedenle karabaş otu günde 2 fincanı geçmeyecek şekilde tüketilmelidir. 15-20 günlük kullanıp sonrasında 1-2 hafta ara verilmelidir.

Her bitkisel üründe olduğu gibi hamile ve emziren kadınların kullanmadan önce doktora danışması gerekir. Ve doktorlar hamile, emziren kadınlar ve çocuklar için zararlı olabileceğini söylüyor. Ayrıca ciddi hastalığı olanların, kronik hastaların ve hassas bünyelerin karabaş otunu tüketmeden önce mutlaka doktora danışmalı, onay almazsa kullanmamalıdır.

Reklamlar
KARABAŞ OTUNUN FAYDALARI KARABAŞ OTU ÇAYI HAZIRLAMA KARABAŞ OTU NE ZAMAN TOPLANIR NASIL KURUTULUR

Karabaş Otu Nasıl Demlenir?

Karabaş çayı içerek şifa bulmak istiyorsanız, Karabaş otunu şu şekilde demlemelisiniz;

 • Karabaş otu demlemek için ilk olarak klorsuz bir bardak suyu kaynatın. Kaynattığınız suyu bir çaydanlığa ya da bardağa alın.
 • Karabaş otunu aktarlardan alabilirsiniz ya da karabaş otu tohumunu ya da doğrudan kurumuş çiçekli halini ufak parçalara ayırarak kaynar su dolu kabın içerisine koyun.
 • Karabaş otunu kaynar suyun içine attıktan sonra karışımın ağzını kapatıp 5 dakika kadar demlenmesi için bekleyin.
 • Çayınız demlenince süzün, ılıyınca içebilirsiniz.
 • Akşam yemeklerinden 3 saat sonra tüketmeniz en uygunudur.

Bu otun çayını tükettikten sonra herhangi bir etki ile karşılaşırsanız, alerjik belirtileri vücudunuzda görürseniz doktora başvurmalısınız. Hamile emziren kadınlar bu otu tüketmemelidir. Ayrıca herhangi bir rahatsızlığı olan kişilerde bu çayı tüketmeden önce mutlaka doktoruna danışmalıdır.

Karabaş Otu Nerede Bulunur?

Akdeniz Bölgesinde yetişmektedir. Akdeniz ikliminde yazları kurak geçtiği için kuraklığa dayanıklıdır. Karabaş, lavanta ile aynı familyadandır. Karabaş otu bazı yerlerde; “gargan, yalancı lavanta ve keşiş otu” isimleriyle bilinmektedir. Karabaş otunu aktarlarda ve internet üzerinden bitkisel ürünler satan yerlerde bulabilirsiniz.

Karabaş Otu Nasıl Kullanılır?

Çoğunlukla çay olarak tüketilir. Karabaş otu çayının sakinleştirici özellikleri vardır. Ancak cilt ve saç sağlığında kullanılması için karabaş otu yağı da vardır.

Karabaş Otu Zayıflatır mı?

Karabaş Otu Zayıflatır mı?
Karabaş Otu Zayıflatır mı?

Bu ot tek başına zayıflamayı kolaylaştırmaz. Bu çay daha çok hazımsızlığı gidererek bağırsak hareketlerini hızlandırmasıyla bilinir. Bu özelliğinden dolayı kilo vermek isteyenler bu çayı tüketirler. Karabaş otu daha çok soğuk algınlığı gibi gribal enfeksiyonlar için kullanılır.

Karabaş Otu Sigarayı Bıraktırır mı?

Sigarayı bırakmak isteyen kişilere karabaş otu tavsiye edilmektedir. Çünkü bu ot sigaraya duyulan isteği azaltmaktadır. Sigarayı bırakmak için karabaş otu çayı hazırlamak için; bir bardak suyun içerisine 5 gram karabaş otu ekleyin. Bu karışımı 3-4 dakika kaynatın ve suyunu süzün. Çayınız hazır. Hazırladığınız bu çayı canınız sigara istediği anda birkaç yudum içebilirsiniz. Ağzı kapalı olarak bir süre saklayabilirsiniz.

Youtube kanalına abone olun, birbirinden güzel videoları kaçırmayın https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx