Magazin

Hazal Kaya Kimdir? Kaç Yaşındadır?

Reklamlar

Hazal Kaya kimdir, kaç yaşındadır, boyu kaçtır, eğitim hayatı, kariyeri ve özel hayatı gibi merak edilen sorulara bu yazımızda cevap bulacaksınız. Birçok önemli yapımda adı bulunan ve kendisini en iyi şekilde geliştirmek için sürekli çalışan Hazal Kaya; bugüne dek birçok reklamda, sinema filminde ve dizide rol aldı. Hazal Kaya; oyuncu, yönetmen ve müzisyen Ali Atay ile 6 Şubat 2019 yılında dünya evine girdi. Çiftin bu evlilikten Fikret Ali adını verdikleri bir çocukları var.

Ekranların sevilen yüzü Hazal Kaya, kişisel donanımı ile adından söz ettiren, tanıdıkça kendisine daha da hayran bırakan ünlü bir oyuncu. Hem oyunculuk kariyerinde hem de özel ve sosyal yaşantısında birçok başarıya imza atan Hazal Kaya kimdir? Hakkında tüm merak edilenleri içeriğimizde bulabilirsiniz.

Hazal Kaya kimdir?

Hazal Kaya Boyu

Ünlü oyuncu Hazal Kaya’nın boyu 1.58cm’dir.

Hazal Kaya Kilosu

Hazal Kaya 49 kilodur.

Hazal Kaya Kaç Yaşında?

1 Ekim 1990 doğumludur. Güzel sanatçı 2021 itibariyle 31 yaşındadır.

Hazal Kaya’nın Burcu Nedir?

Hazal Kaya Terazi burcudur.

Reklamlar

Hazal Kaya Nereli?

1 Ekim 1990 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen başarılı sosyal medya fenomeni oyuncu Hazal Kaya doğma büyüme İstanbulludur.

Hazal Kaya ve eşi Ali Atay
Hazal Kaya ve eşi Ali Atay

Hazal Kaya Kısaca Hayatı

Terazi burcunun özelliklerini tümüyle taşıdığını düşündüğümüz güzel oyuncu Hazal Kaya’nın hayat hikayesi başarılarla dolu. Tıpkı bir terazinin kefeleri gibi hayatındaki her şeyi belli bir dengede yürüttüğü; elde ettiği başarılar ve bu başarıların kalıcılığından açıkça anlaşılıyor. Annesi ve babası avukat olan oyuncu, Gaziantep’te doğmuş fakat İstanbul Balat’ta büyümüştür. 7 yaşında annesi ve babası boşanan Hazal Kaya, bu ayrılığın ardından annesiyle kalmış.

Birçok önemli yapımda adı bulunan ve kendisini en iyi şekilde geliştirmek için sürekli çalışan Hazal Kaya; bugüne dek birçok reklamda, sinema filminde ve dizide rol aldı. Hazal Kaya; oyuncu, yönetmen ve müzisyen Ali Atay ile 6 Şubat 2019 yılında dünya evine girdi. Çiftin bu evlilikten Fikret Ali adını verdikleri bir çocukları var.

Hazal Kaya kimdir sorusuna verilebilecek en kısa cevabı bu bölümde sizlerle paylaştık. Fakat kendisi birkaç paragrafa sığmayacak kadar özel ve donanımlı bir sanatçı. Öyleyse Hazal Kaya’yı eğitim hayatı, ekran kariyeri, aldığı çok sayıda ödül ve başarıları ile daha yakından tanıyalım.

Hazal Kaya Annesi

Dizi ve film sektörünün yanı sıra sosyal medyanın da severek takip ettiği isimlerden birisi olan Hazal Kaya ailesi ile de merak edilen isimlerden birisi haline geldi. Sosyal medya fenomeni oyuncunun annesi Ayşegül Kaya’dır.

Hazal Kaya Eşi

8 yıl boyunca beraber olduğu Ali Atay ile bir sinema filminde tanışmış olan Hazal Kaya 2013 yılının sonlarına doğru tanıştıklarını dile getirmiştir. Başarılı sosyal medya fenomeni oyuncu Hazal Kaya 2019 yılında Ali Atay ile dünya evine girmiştir. Başarılı sosyal medya fenomeni oyuncu Hazal Kaya geçtiğimiz sene Fikret Ali Atay adında oğlunu dünyaya getirmiştir.

hazal kaya ve çocuğu
Hazal Kaya, minik oğlu Fikret Ali Atay ile

Hazal Kaya Eğitim Hayatı

Birçok alanda donanıma sahip güzel oyuncunun eğitim hayatı da bir hayli küçük yaşlarda başlamış. Henüz 4,5 yaşında iken keman ile sanat eğitimine başlayan; 7 yaşında ise bale dersleri almaya başlayan oyuncu; ilkokulu Gaziosmanpaşa İlköğretim Okulu’nda tamamlamıştır. Sonrasında ise İstanbul İtalyan Lisesi’ni bitirerek 2009 yılında Bilgi Üniversitesi Sahne ve Gösteri Sanatları Yönetimi, Performans alanında lisans eğitimine başlamıştır. Bu sırada lise dönemlerinden itibaren çeşitli reklamlarla başlayan oyunculuk kariyeri, birçok önemli projeyle perçinlenerek Hazal Kaya’yı bugünkü başarılı konumuna getirmiş.

Hazal Kaya, yeteneğini geliştirmek için 2011’de öncelikle Ekol Drama’da usta oyuncu Ayla Algan’dan; sonrasında ise Ümit Çırak Modern Oyunculuk Teknikleri Atölyesi’nde Ümit Çırak’tan eğitim alarak usta oyuncuların tecrübelerinden yararlanmış.

Ünlü oyuncu ayrıca; İngilizce, İtalyanca ve Almanca dillerini akıcı şekilde konuşabilmektedir.

Hazal Kaya Ekran Kariyeri

Hazal Kaya, lise eğitimi aldığı sıralarda ajanslara yaptığı başvurular ile oyunculuk kariyerine ilk adımlarını attı. Bu sayede birçok reklam filminde rol alan oyuncu, ilk olarak Tofita şekerleme reklamında Ayça Tekindor ile rol aldı. Yine bu sıralarda Burçak bisküvi reklamında oynadı. Cola Turka’nın da reklam yüzü oldu. Çeşitli dizi projelerinde kısa süreli rol aldı.

2006 yılında Acemi Cadı dizisine 46. bölümde konuk olarak, Pelin karakterine hayat verdi. Canlandırdığı karakterlerdeki başarısı ona henüz lise yıllarında başrol getirdi. Genco isimli 2007 yapımı dizinin başrollerinden biri olan güzel oyuncu, dizide Özge karakterini canlandırdı. Kariyer basamaklarını etkili şekilde tırmanan Hazal Kaya’ya asıl başarıyı; Halit Ziya Uşaklıgil’in aynı isimli eserinden uyarlanmış Aşk-ı Memnu dizisinde canlandırdığı Nihal Ziyagil karakteri getirmiştir. 2009 yılında ise GSM operatörü reklamlarında rol aldı.

Tanınırlığını arttıran Aşk-ı Memnu dizisinin ardından 2010 – Selçuk Aydemir yapımı olup 2011’de gösterime giren Çalgı Çengi isimli sinema filminde rol aldı. Bu aynı zamanda oyuncunun ilk sinema deneyimi.

Güzel oyuncu, Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi isimli diziye Behzat Ç. karakterinin öldürülen kızı Berna karakteri ile 1. ve 81. bölümlerde konuk oyuncu oldu. Yine, Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm sinema filminde de konuk oyuncu olarak yer aldı.

Kariyerinin en önemli çıkışını yaptığı bir diğer önemli karakteri ise; Ocak 2011’de yayınlanmaya başlayan Adını Feriha Koydum dizisinde canlandırdığı Feriha Yılmaz Sarrafoğlu’dur. Bu dizide başrolü Çağatay Ulusoy ile paylaştı. Durmaksızın çalışan ünlü oyuncu, aynı dönemde sinema filmi projelerinde de başrollerde yer aldı. Yönetmen koltuğunun duayeni Şerif Gören’in yönetmenliğini yaptığı Ay Büyürken Uyuyamam isimli sinema filminde Hülya karakterine hayat verdi. Bu yapımda yer alarak Şerif Gören’in ve Ahmet Yavuz Sepetçi gibi üstad sanatçıların tecrübesinden istifade etme şansını yakaladığını ifade eden oyuncu, en önemli deneyimlerinden birini elde etti. 2012 yılında ise Lale karakteri ile Bu Son Olsun isimli sinema filminde Engin Altan Düzyatan ile başrolü paylaştı.

2012-2013 sezonunda yer aldığı bazı projelerin yayın ömrü kısa soluklu oldu. Bu dönemde 3. sezona hazırlanan Adını Feriha Koydum dizisinden ayrılınca yeni sezona ATV ekranlarında Son Yaz-Balkanlar 1912 isimli dizide canlandırdığı Emine karakteriyle dönüş yaptı. Reyting canavarına yenik düşen bu dizinin ardından Kanal D’de yayınlanan A.Ş.K dizisinde rol aldı. Azra Özak karakteriyle bir tenis hocasını canlandırdığı bu dizi de yalnızca 13 bölüm yayında kalarak kısa sürede final yaptı. 2012 yılında annesi Ayşegül Kaya Hanımefendi ile birlikte Bingo deterjan reklamlarında rol aldılar.

Yönetmen koltuğunda Onur Ünlü’nün oturduğu 2014 yapımı, İtirazım Var filminde Zeynep Bulut karakterine hayat veren oyuncu; yine bu dönemlerde de birçok reklam projesinde yer aldı. Bunlardan biri de Malezya’da kameraların karşısına geçtiği Lux Arabia güzellik firmasının reklamıdır. Hazal Kaya’nın yüzü olduğu bu güzellik firması reklamı Arap ülkelerinde gösterilmiştir. Ardından 2015 yılında Aras Bulut İynemli ile başrolü paylaştığı Maral: En Güzel Hikayem dizisinde Maral Erdem karakteri ile karşımıza çıktı. Tv8 ekranlarında yayınlanan dizi; 2 sezon, toplam 17 bölüm ekranlarda kaldı.

14 Eylül 2017’de Fox Tv ekranlarında yayınlanmaya başlayan Bizim Hikaye dizinde canlandırdığı Filiz karakteriyle başarısını bir kez daha kanıtlamıştır.

Şimdilerde ise yeni projesini İnstagram hesabından duyuran oyuncu, Aslı Kızmaz’ın 2019’da çıkardığı Benden Ne Olur isimli romanından beyazperdeye uyarlanacak olan; yönetmen koltuğunda Murat Şenöy’ün oturduğu sinema filminde Onur Tuna, Nur Fettahoğlu, Selin Şekerci, Enis Arıkan ile başrolü paylaşacak.

Hazal Kaya Yeni Dizi
Hazal Kaya Yeni Dizi

Hazal Kaya Yeni Dizi

Başarılı sosyal medya fenomeni oyuncu doğum yaptıktan sonra bir süre dizi ve film sektöründen uzak kalmış ancak geçtiğimiz günlerde yeni dizisi ile ekran başına tekrardan geçmiştir. FOX TV’de yayınlanan İmkansız isimli dizide Buğra Gülsoy ile başrolü paylaşan Hazal Kaya en son yine FOX TV’de yayınlanan Bizim Hikaye dizisi ile ekranların karşısına geçmişti.

Hazal Kaya Aldığı Ödüller ve Başarıları

Bu kadar büyük başarılarla dolu kariyer geçmişine sahip bir oyuncu, elbette ki birçok ödüle ve ödül adaylığına sahip. Bir sanatçı için ödüle aday gösterilmek de ödül almak kadar önemlidir. Çünkü, ödüle aday gösterilmek ayrıca bir başarı göstergesidir.

Hazal Kaya’nın Aldığı Ödüller:

 • 2010 yılında; Kavram Olimpiyatları Ödülleri’nde ‘Yılın Genç Yeteneği Ödülü’nü kazandı
 • Bir yıl sonra 2011 yılında, ayaklıgazete.com Ödülleri; En Güzel Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandı
 • Yine aynı yıl içinde dizifilm.com Oscarları; En İyi Drama Kadın Oyuncusu Ödülü’nü kazandı
 • 2012 yılında aynı kategoride birden fazla platformda ödül kazanan oyuncu; eniyiyisec.com Ödülleri, sosyalmedya.cc Ödülleri ve bakmoda.com Ödülleri platformlarında ”En İyi Kadın Oyuncu Ödülü”nü kazandı
 • 2013 yılında ise farklı kategorilerde ve farklı platformlarda yine birden fazla ödül kazandı. Bunlar; Sayidaty Arap Dergisi ”En İyi Türk Kadın Yıldızı Ödülü”, sizcene.com Ödülleri ”Türkiye’nin En Güzel Bayan Dizi Oyuncusu Ödülü”, magazincity.com Ödülleri ”En İyi Kadın Dizi Oyuncusu Ödülü” 
 • 2014 yılında International Council for Human Rights – Medal Of Excellence (İCHAPS) organizasyonunda ödül alan sanatçılar arasında 3.sırada yer alarak ”Mükemmellik Madalyası” Kazandı. Bu ödülle ”the Most Influential Figures (Dünyanın En Etkili figürleri)” arasına girdi.
 • Yine aynı yılda ”Top 33 Of The Most Beautiful Women On TV” Ödülleri kapsamında ”Tv’deki Nefes Kesen Kadınlar” Ödülü’ne layık görülerek ilk 33 kadın arasında yer aldı.
 • 2015 yılında ise ”Lebanon Awards Ödülleri”; En İyi Sanatçı Ödülü’nü kazandı.
 • 2017 yılında ”Latina Turkish Awards Ödülleri”; En İyi Öpüşme Sahnesi (Hazal Kaya – Çağatay Ulusoy)  Ödülü’nü kazandı.
 • 2019 yılında ”Latina Turkish Awards Ödülleri” organizasyonunda ”En İyi Kadın Oyuncu”, ”En İyi Dizi Çifti (Burak Deniz ile)” ödüllerine layık görüldü.
 • 2019 yılında ayrıca; ”19.İnternet Medyası-Yılın En İyileri Ödülleri” ; En İyi Kadın Dizi Oyuncusu Ödülü’nü kazandı.
 • Yine aynı yıl, ”İstanbul Aydın Üniversitesi – İletişim Ödülleri”; En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’ne layık görüldü.

Hazal Kaya’nın Aday Gösterildiği Ödüller:

 • 2012 yılında; ayaklıgazete.com Ödülleri, En İyi Dönem Dizisi Kadın Oyuncusu
 • Yine 2012 yılında; televizyondizisi.com Ödülleri, En Popüler Kadın Dizi Oyuncusu
 • 2013 yılında; 2. Kristal Fare Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, magazimedya.com Ödülleri’nde Türkiye’nin En Güzel Ekran Yüzü, gazete5.com Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu, Siyaset Dergisi Ödülleri’nde Yılın TV Kadın Oyuncusu, yılınfenomeni.com Ödülleri’nde Yılın Fenomen Kadın Oyuncusu, OMÜ 3.Medya Ödülleri kapsamında ise En İyi Kadın Oyuncu Ödüllerine aday gösterilmiştir.
 • 2014 yılında ise; 5. KTÜ Medya Ödülleri kapsamında En Beğenilen Kadın Oyuncu, ayaklıgazete.com Ödülleri’nde En İyi Dram Dizisi Kadın Oyuncusu, 2. Düzce Üniversitesi Medya Ödülleri’nde En iyi Kadın Oyuncu, yine 5. KTÜ Medya Ödülleri kapsamında En Beğenilen Kadın Oyuncu, bilgisefi.com Ödülleri’nde En Güzel Türk Kadın Oyuncu, Felsebiyat Dergisi Sinema Adayları’nda Yılın Aktrisi Ödüllerine aday gösterilmiştir.
 • 2015 yılında; televizyondizisi.com Ödülleri ile En İyi Kadın Oyuncu, Marie Claire Türkiye Ödülleri’nde En Favori Kadın Oyuncu, Avrasya Enleri Ödülleri kapsamında En İyi Kadın Oyuncu, 4. Kristal Fare Ödülleri’nde ise En İyi Kadın Oyuncu ödüllerine aday gösterilmiştir.
 • 2016 yılında; 7.si düzenlenen KTÜ Medya Ödülleri’nde En Beğenilen Kadın Oyuncu Ödülü’ne aday gösterilmiştir.
 • 2017 yılında; Türkiye Gençlik Ödülleri En İyi Kadın Dizi Oyuncusu ve Yılın Yıldızları Ödülleri kapsamında En Beğenilen Kadın Dizi Oyuncusu Ödüllerine aday gösterilmiştir.
 • 2018 yılında ise; İÜ Öğrenci Konseyi 1453 Ödülleri ile Yılın En İyi Kadın Oyuncusu Ödülü’ne aday gösterilmiştir.
Hazal Kaya Başarıları
Hazal Kaya Başarıları

Hazal Kaya Başarıları;

 • Ratingkurdu.com’un düzenlediği anketin sonuçlarına göre ”Türkiye’de En Çok Beğenilen 25 Türk Kadın Oyuncu” listesinde yer almıştır.
 • BAE merkezli MBC kanalları tarafından düzenlenen; En Fazla Beğenilen Türk Kadın Sanatçılar Anketi’nin sonuçlarına göre 4. sıradadır.
 • Bugüne dek Lebanon Awards Ödülü’nü kazanan tek Türk sanatçı Hazal Kaya’dır.
 • 4 kıta ve 35 ülkenin katılımı ile 2011 (Mayıs) ile 2016 (Mayıs) yılları arasında reyting sonuçlarına göre oluşturulan listede Hazal Kaya, En Popüler 10 Kadın Oyuncu sıralamasına girmiş ve 5. sırada yer almıştır.
 • Hazal Kaya, ‘Top Beauty World’ (Amerikan internet sitesi) sitesinin düzenlediği anketle 2016 yılının En Güzel 100 Kadını listesinde yer almıştır.

Hazal Kaya Rol Aldığı Filmler Listesi

 • 2011 – Çalgı Çengi (Yardımcı Rol)
 • 2011 – Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm (Berna Ç. – Konuk Oyuncu)
 • 2011 – Ay Büyürken Uyuyamam (Hülya – Başrol)
 • 2012 – Bu Son Olsun (Lale – Başrol)
 • 2013 – Mavi Dalga (Arzu – Konuk Oyuncu)
 • 2014 – İtirazım Var (Zeynep – Başrol)
 • 2015 – Kırık Kalpler Bankası (Aslım – Başrol)
 • 2020 – Benden Ne Olur (Sertab – Başrol)

Hazal Kaya Rol Aldığı Diziler Listesi

 • 2006 – Sıla (Berrin – Konuk Oyuncu)
 • 2006 – Taşların Sırrı (Bengü – Konuk Oyuncu)
 • 2006 – Acemi Cadı (Pelin – Konuk Oyuncu)
 • 2007-2008 – Genco (Özge – Başrol)
 • 2008-2010 – Aşk-ı Memnu (Nihal Ziyagil- Yardımcı Oyuncu)
 • 2011-2012 – Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi (Berna Ç. – Konuk Oyuncu)
 • 2011-2012 – Adını Feriha Koydum (Feriha Yılmaz Sarrafoğlu – Başrol)
 • 2012 – Son Yaz Balkanlar-1912 (Emine – Başrol)
 • 2013 – A.Ş.K. (Azra Özak – Başrol)
 • 2015 – Maral: En Güzel Hikayem (Maral – Başrol)
 • 2017-2019 – Bizim Hikaye (Filiz Elibol Aktan – Başrol)
 • 2020 – Menajerimi Ara (Hazal Kaya – Konuk Oyuncu)

Hazal Kaya Rol Aldığı Reklam Filmleri Listesi

 • 2006 – Tofita
 • 2007 – Nescafe
 • 2007 – Molped
 • 2007 – Turkcell
 • 2008 – Eti Burçak
 • 2010 – Penti
 • 2011 – Test Deterjan Arabic
 • 2012 – Bingo
 • 2014 – Lux Arabia
 • 2020 – İstegelsin

Hazal Kaya Rol Aldığı Klipler

 • 2008 – Aslı Güngör (İzmir Bilir Ya)
 • 2011 – Selçuk Balcı (Deniz Üstünde Fener)
 • 2017 – Çağatay Akman (Bizim Hikaye)

Hazal Kaya kimdir, kaç yaşındadır, boyu kaçtır, eğitim hayatı, kariyeri ve özel hayatı gibi merak edilen sorulara bu yazımızda cevapladık. Sorularınızı ve yorumlarınızı bekliyoruz…

İlginizi çekebilir: Aslı Güler kimdir?

Daha güncel içerikleri takip etmek isterseniz bizi Begonya Magazin adlı Instagram adresimizden de takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyamagazin/?hl=en

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx