Pratik Bilgiler

Dondurma Lekesi Nedir? Dondurma Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Reklamlar

Dondurma lezzetli olduğu kadar, eriyen bir yiyecektir. Özellikle, yazın sıcakta yenirken çok hızlı hareket edilmelidir. Çünkü, erime hızı, yeme hızınızdan daha öncedir. Hemen külahtan üstünüze, koltuğa ya da yere dökülüverir. Bununla birlikte, top top tabakta da yiyorsanız yine bir an önce tüketmeniz gerekmektedir. Dondurmanın her türlüsü leke yaptığı gibi, bilhassa vişnelisinin lekesi nasıl çıkar sorusu kafaları kurcalamaktadır. Nitekim, vişneli, çilekli, karadutlu,  çikolatalı, orman meyveleri gibi ürünler daha fazla renk ve iz bırakmaktadır. Bu izleri gidermek adına birtakım işlemler yapılabilir.

Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Dondurma lekesi nasıl çıkar sorusunun yanıtı birkaç başlık altında verilebilir. Bu lekeyi çıkarmak oldukça meşakkatlidir. Bunu önlemek adına birkaç pratik işlem yapılması mümkündür:

  • Bu lekeyi çıkarmak için, anında müdahale etmek önemlidir. Lekeyi bulaşık deterjanıyla anında çitilemeniz gerekmektedir.
  • Bu lekeyi çıkarmak için, lekeli kısmı soğuk suda bekletmeniz gerekmektedir. Soğuk su lekeyi açacağı için, ilgili bölgeyi anında çitileyip, makinede yıkamanız da mümkündür.
  • Bu lekeyi çıkarmak için, leke çıkarıcı kullanmanız da avantaj sağlayacaktır. Damladığı zemine leke çıkarıcıyı dökmeniz mümkündür.
Halıdan Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?
Halıdan Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Bu leke nasıl çıkar diye sorulduğunda, ilk olarak halının cinsine göre hareket edilmesinin gerekliliği bilinmelidir. Halıdan dondurma lekesi çıkarmak için aşağıdaki işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

Reklamlar
  • Halıdan Bu lekeyi çıkarmak için, ilk olarak ilgili bölge kağıt havluyla silinmelidir ve leke fazla dağıtılmamalıdır.
  • Ardından, bu bölgeye iki su bardağı soğuk su döküp, deterjanla iyice silebilirsiniz.
  • Silinen bölge temiz bir bezle sürtülebilir.

Yataktan Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Yatakta, koltukta yediğinizde ya da buralara damlattığınızda lekenin çıkarılması için birtakım işlemler yapabilirsiniz. Bir bardak suya bir çay kaşığı boraks koyup, karıştırabilir, ardından bu karışımı yatakta ilgili bölgeye sürebilirsiniz.

Kurumuş Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?
Kurumuş Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş dondurma lekesi nasıl çıkar sorusu insanlar tarafından sorulmaktadır. Nitekim, eğer dondurma yenilirken erirse, akarsa ya da leke yapmışsa, paniğe girilebilmektedir. Hele, dondurma dökülmüş ve fark edilmemişse, kuruyabilmektedir. Kuruyan dondurma, ıslak dondurmadan daha zor çıkmaktadır. Bunun için yapılacak işlemler aşağıdadır:

  • Kurumuş lekeyi çıkarmak için, öncelikle kazıma işlemi yapılmalıdır. Bunun için bir spatula gereklidir. Spatula vesilesiyle, işlem gerçekleştirilir.
  • Ardından, soğuk suya biraz sıvı deterjan dökülür, ilgili alan çitilenir. Eğer, ilgili malzeme yıkanabiliyorsa, hemen çamaşır makinesine atılmalıdır.
Islak Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?
Islak Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Islak Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Islak lekeyi kurumuş dondurma lekesine göre çıkarmak daha kolaydır. Nitekim, döküldüğünde, fazlalığı akmadan ya da yayılmadan peçeteyle alınmalıdır. Bunun arkasından, sıvı deterjan ilgili yere dökülüp, köpürtülmelidir.

Çamaşır Suyu Dondurma Lekesini Çıkarır Mı?

Çamaşır suyu, özellikle beyaz ağırlıklı malzemelerde kullanılmaktadır ve bu lekeyi çıkarmaya yardımcı olmaktadır. Ama, renkli bir malzemeye dökülen çamaşır suyu lekenin rengini değiştirebilir. O yüzden, hem leke çıkarıcı özelliği olan, hem renkliler için de güvenle kullanılan çamaşır suları tercih edilmelidir. Artık, teknolojinin gelişmesiyle birlikte, her türlü lekeye karşı ürünler harekete geçirilebilmektedir.

Reklamlar

Kosla Dondurma Lekesi

Kosla leke çıkarıcı en inatçı lekeleri çıkardığı gibi, bu lekeyi de kökünden halledebilmektedir. Bilhassa, çikolatalı ya da vişneli lekeler için güvenle kullanılabilir.

Araba Koltuğundan Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Arabada dondurma keyfi yaparken, kimi zaman elim kazalar da başa gelebilir. Eğer, döküldüğünde müdahale edilirse, işler daha kolay olur. İlgili bölgeye, küçük bir parça şampuan ya da bulaşık deterjanı sürüp, bezle çitileyip, ardından kuru başka bir bezle silmek olasıdır.

Bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca yazımızı beğendiyseniz  Diş Lekelerinin Nasıl Çıkartılacağı hakkındaki yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. 

YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx