Pratik Bilgiler

Diş Lekesi Nasıl Çıkar? Sarı Diş Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklamlar

Diş lekesi bizi en çok rahatsız eden vakaların başında gelmektedir. Bilhassa, sigara tüketen insanlar için bu sorun daha fazla kafaya takılabilmektedir. O yönde, dişlerdeki sigara lekeleri nasıl çıkarılır sorunsalı herkesi tedirgin etmektedir. Bu tedirginliği önlemek adına, birtakım girişimlerde bulunmak mümkündür. Dişleriniz en hassas noktalarınızdır ve onları ihmal etmemeniz gereklidir.

Diş Lekeleri Nasıl Çıkar?
Diş Lekeleri Nasıl Çıkar?

Diş Lekeleri Nasıl Çıkar?

Diş lekeleri nasıl çıkar sorusunun yanıtını net verebilmek adına, lekenin neden kaynaklandığını çözmek gereklidir. Öyle ki, diş lekesi birçok sebepten ötürü olmaktadır. Bu sebeple, aşağıdaki başlıklardan kaynaklı  bir diş lekesi problemi çekebiliyor olabilirsiniz:

  • Genetik etkiler
  • Sigara, çay, kahve, alkol tüketimi
  • Yanlış diş fırçası ve diş macunu kullanımı
  • Aşırı florlu su içmek

Siyah Diş Lekeleri Nasıl Çıkar?

Siyah diş lekeleri evde nasıl temizlenir sorusu insanların üstüne düşündükleri bir konudur. Siyah diş lekeleri, diş tartarı denilen rahatsızlık yüzünden de olabilmektedir. Diş plakları dişe yapıştığı için temizlenmezse, sertleşir ve zamanla rengini değiştirerek, siyahlaşabilir. Diş taşları ölü bakterilerden ve tükürük proteinlerinin birikmesinden oluşur. Siyah diş lekeleri görüntü itibarıyla da insanları rahatsız eder. Bu lekelerden kurtulmanın yolları şunlardır:

Reklamlar
  • Siyah diş lekelerini gidermek için, diş macununu florürsüz ya da az florürlü seçmek lazımdır.
  • Siyah diş lekelerini gidermek için, misvak kullanmak da fayda sağlamaktadır.
  • Siyah diş lekelerini gidermek için, ağız temizleme sularını ve özel losyonları kullanmak da yarar sağlayabilir.
  • Siyah diş lekesini gidermek için, özellikle sigara kullananlar için ‘sigara kullananlara özel’ diş macunları önerilmektedir.
Sarı Diş Lekesi Nasıl Çıkar?
Sarı Diş Lekesi Nasıl Çıkar?

Sarı Diş Lekesi Nasıl Çıkar?

Dişlerdeki tartar misali, siyahlaşmanın dışında sararma olduğu da görülmektedir. Bunun nedeni, sigara, çay, kahve, kola, alkol tüketimi veya dişlerin düzenli fırçalanmaması olabilir. Dişlerde asit birikimi sarılık oluşmasına sebebiyet verir. O anlamda, dişlerdeki sararmayı engelleyecek bazı uygulamalar yapılabilmektedir:

  • Sarı diş lekesini dişlerden çıkarmak için, öncelikle kullanılabilecek ürün karbonattır. Bu anlamda, bir çay kaşığı limon suyuna bir çay kaşığı karbonat karıştırılabilir. Bu karışımla dişler iyice fırçalanabilir.
  • Sarı diş lekesini dişlerden çıkarmak için, fesleğen kullanımı da önerilmektedir. Fesleğenle dişlerinizi ovduğunuzda ya da bir avuç fesleğeni rondodan geçirip, az florürlü diş macununuza sürdüğünüzde etkisini gösterecektir.

Kahveli Diş Lekesi nasıl Çıkar?

Kahve, insanların gün içinde en çok tükettikleri içeceklerin başında gelir. Türk kahvesinden filtre kahveye, hangi tür içecek tüketirseniz tüketin kafein içerikli ürünler dişlerinizdeki asitlenmeyi ve sararmayı da arttırırlar. Bu yönde, kahveli diş lekelerinin azalması için en önemli kural kahve tüketiminin azalmasıdır. Bununla beraber, portakal kabuğunun içiyle dişler sürttürülebilir. Bol C vitamini içerikli portakal, dişlerinizin parlamasına ve kahve lekelerinin giderilmesine de destek sağlayacaktır.

Sigarayla Oluşan Diş Lekesi Nasıl Çıkar?

Diş lekesi nasıl çıkar diye sorulduğunda, ilk kural önleminizi baştan almanızdır. Nitekim, çay, kahve, şarap gibi içecekleri kararında tüketmeniz, günde iki defa dişlerinizi fındık büyüklüğünde florürsüz diş macunuyla fırçalamanız, diş ipi kullanmanız diş lekelerinin azalmasına neden olacaktır. Sigarayla oluşan diş lekeleri en sık görülen problemlerdir. Keza, birçok sigara kullanıcısının dişleri en kısa sürede sararmaya, kararmaya ve çizgi çizgi olmaya başlamaktadır. Bunu önlemek adına, sigarayı azaltıp, yavaşça bırakmanız önerildiği gibi, ondan kurtulamıyorsanız da, tuz, karbonat gibi ürünlerle dişlerinizi sıkça ovmanız önerilmektedir. Eğer, sorunu doğal yollardan halledemezseniz, bir diş doktoruna giderek, diş lekesi tedavisi olmanız da mümkündür.

Bu yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca yazımızı beğendiyseniz  Tükenmez Kalem Lekesinin Nasıl Çıkartılacağı hakkındaki yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. 

Reklamlar

YouTube kanalımıza abone olup, bildirimleri açarak yeni yüklenen videolarımızdan anında haberdar olabilirsiniz.

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx