Yemek

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları

Reklamlar

Hindi eti pişirmenin püf noktaları yılbaşı yaklaşırken daha da önem kazandı. Midelere zil çaldıran hindi, henüz yılbaşına zaman olmasına rağmen konuşulmaya başladı. Senenin her zamanı ulaşılabilecek hindi eti, yılbaşı geldiğinde daha da bir önem kazanmakta. Bilhassa hindi satışı, Ocak ayına yaklaştıkça daha fazla talep görmekte. Senenin son gününde sıklıkla konuşulan hindi; özenle marine edilerek fırında saatlerce pişirilmekte. Sofraya geldiğinde ise ihtişamlı görüntüsü ile bir yıllık hasreti sona erdirmekte.

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları

Daha önce hindi etini hiç pişirmediyseniz, tavuk etinden daha zor piştiğini bilmeniz gerekmekte. Aynı zamanda lezzet konusunda da farklılık göstermekte. Bu nedenle bazı kişiler yılbaşında hindi pişirme fikrine de soğuk bakmakta. Fakat tüm ön yargıları yıkacak bazı ipuçları bulunmaktadır. Nitekim Hindi eti nasıl pişirilir?, Hindi eti nasıl marine edilir?, Hindi etinin yumuşak olması için ne yapılır? gibi sorular, hindi eti pişirmenin püf noktaları ile sunulmaktadır.

Hindi eti pişirmenin püf noktalarından önce, hindi etinin faydalarından da bahsetmek gerekir. Türk mutfağında hindi etine çok fazla denk gelinmese de, besin değerleri açısından hindi eti oldukça zengindir. Mineral ve protein deposu olarak bilinen hindi eti, düşük yağ oranı ile de kalplerin dostudur. Antioksidan özelliğini barındıran hindi, yaşlanmayı da geçiktirir. Ayrıca hindide bulunan bir maddenin mutluluk hormonu olan serotonine dönüştüğü, böylece hindi yemenin mutluluk etkisini arttırdığı da bilinmektedir.

Reklamlar
Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları: Hindi Seçimi
Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları: Hindi Seçimi

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları: Hindi Seçimi

Hindi eti pişirmenin en önemli noktalarından biri hindi seçimidir. Yılbaşı döneminde hindi bulmak oldukça kolay bir hale gelmiştir. Nitekim neredeyse gıda satan her yerde hindi etine ulaşabilmek mümkün.

Dondurulmuş ve temizlenmiş olarak satışa sunulan bütün hindiler evde pişirmek için kolaylık sağlamaktadır. Fakat leziz bir hindiye sahip olabilmek için birkaç ipucuna ihtiyaç duyulmaktadır. Örneğin; Ekonomik olması da göz önünde tutularak, satın alınacak hindinin 3 kilodan daha az olmaması gerekmektedir.

Erkek hindiler daha kiloludur. Bu nedenle daha faydalı bir tercih olacaktır.

Hindi derisinin çok açık renkli olmaması gerekmektedir. Ayrıca etinin diri gözükmesi, leziz bir hindi pişirmenin yolunu açacaktır.

Reklamlar

Küçük bir porsiyon hindi eti olan yemek yapacaksanız, marketlerde bulunan et reyonundan ya da kasaptan parça halinde hindi butu satın alabilirsiniz. Bu tür parçalar ortalama 2 kişi için yeterli olmaktadır. Ayrıca masada yer alacak diğer salata ve mezeler düşünüldüğünde, keyifli bir ziyafet göz önüne gelebilir.

Hindi Eti Pişirmek için Hazırlık

Hindiyi satın aldıktan sonra direkt olarak fırına atmadan önce bazı hazırlıklar yapmanız gerekmektedir. Nitekim diğer et türlerinde de olduğu gibi hindi etinde de marinasyon işlemi gerekmekte. Bu aşama ne kadar uzatılır ve detaylandırılırsa, işin sonunda hindi eti o kadar leziz olur.

Marine işlemini gerçekleştirmek için kullanılan sosu hazır olarak temin edebilir ya da kendiniz hazırlayabilirsiniz. Marine sosunda limon suyu, sarımsak, zeytinyağı, kekik, defne yaprağı ve karabiber gibi temel malzemeler kullanılmaktadır. Ayrıca damak zevkine göre baharat eklemesi de yapılabilir. Nitekim internet üzerinden de araştırılarak kolay bir şekilde hindi eti için sos yapım tarifi elde edilebilir.

Hindi belirlenen sos ile kaplandıktan sonra bir müddet bekletilir. Bu bekleme süresi ne kadar fazla olursa, sosun ete işlemesi o kadar iyi olur. Bu da lezzet açısından fayda sağlayacaktır. Süre kısıtlaması bulunmuyorsa bir gün kadar bekletilmesi önerilir.

Hindi eti soslu bir şekilde dinlendirildiğinde etin tadı daha leziz olacaktır. Fakat sos ve baharat sevmeyenler için daha sakin bir seçim de yapılabilir. Örneğin; yağ ve tuz. Fakat hindi etinin dışının ve içinin yumuşak pişmesi için bir süre marinasyon işlemi yapılması gerekmektedir.

Kızarmış Hindi Yapımı
Kızarmış Hindi Yapımı

Kızarmış Hindi Yapımı

Hindi etinin sofradaki hali; nar gibi kızarmış, yumuşacık, sulu ve canlı bir renge sahip olarak hayal edilir. Hindinin iyi bir şekilde kızarması için bazı adımların uygulanması gerekmektedir.

Tereyağı kullanımı, hindinin kızarması için doğru tercih olacaktır. Deri kısmının altına yerleştirilecek baharatlarla zenginleştirilmiş tereyağı, hindinin nar gibi kızarmasına yardımcı olacaktır. Baharatlarla zenginleştirilen hindi eti, hem pişerken hem de tüketilirken enfes bir koku yayacaktır. Ayrıca kokudan rahatsız olanlar için defne yaprağı önerilmektedir. Hindinin etrafına koyulacak birkaç defne yaprağı kokuyu bastırmaya yardımcı olacaktır.

Pişirme Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hindi için uygun bir fırın tepsisi seçilmelidir. Pişirme esnasında yükselecek olan yağı ve suyu alabilecek derinlikte bir tepsi seçilmeli.

Hindi eti pişerken dağılmaya oldukça müsaittir. Bu nedenle ısıya dayanıklı bir ip aracılığıyla butlarından sabitlenmeli. Diğer kısımları şiş ile de sabitlenebilir.

Hindinin kilosu pişirme süresini belirlemektedir. Her kilo başına 30 dakikalık pişirme süresi ideal olacaktır. Nitekim 3 kiloluk bir hindinin pişmesi için ortalama 1,5 saat gerekmektedir. Ayrıca fırının ısısı da önemlidir. Fırın torbası ya da alüminyum folyo kullanılmıyorsa fırın ısı ayarı en fazla 160 olmalıdır.

Hindi etinin kurumaması ve canlı kalması için 30 dakika ya da 45 dakikada bir kontrol edilmesi gerekmektedir. Kontrol aşamasında hindinin altında biriken yağ ve sularla hindi tekrardan ıslatılmalı.

Hindinin içi pilav ile doldurulacaksa, pişmesine son 30 dakika kala fırın açılıp hindinin içi pilav ile doldurulmalıdır. İç pilavın bir miktar sulu bırakılması önerilmektedir. Aksi taktirde pilav kuru olabilir.

Hindi eti kontrollü bir şekilde pişirilmelidir. Aksi taktirde kurumaya başlayabilir.

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Neden Önemli?
Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Neden Önemli?

Hindi Eti Pişirmenin Püf Noktaları Neden Önemli?

Hindi eti pişirmenin püf noktaları, kaliteli bir lezzet için önem teşkil etmektedir. Nitekim yukarıda açıklanan detaylar takip edildiğinde, lezzetli bir hindiye ulaşabilmek mümkün. Hindi eti nasıl pişirilir?, Hindi eti nasıl marine edilir? ve Hindi etinin yumuşak olması için ne yapılır? gibi soruların cevapları yukarıda yer almaktadır. Ayırca kısa bir özet geçmek gerekirse;

Hindi eti nasıl marine edilir?

Hindi etine özel hazırlanan sos hindiye uygulanır ve bekletilir.

Hindi etinin yumuşak olması için ne yapılır?

Yapılacak marinasyon işlemi hindi etinin yumuşak olmasına yardımcı olacaktır.

Hindi eti nasıl pişirilir?

Hindi eti kilosuna uygun şekilde pişirilmelidir. Nitekim her kilo için 30 dakika pişme süresi bulunmaktadır. Ayrıca pişerken içerisinde bulunan su ve yağ tekrardan hindiye dökülmelidir. Bu sayede daha canlı bir pişirme yöntemi gerçekleşir.

İlginizi çekebilir: Nezaket Kebabı Nasıl Yapılır?

Munise Demircioğlu

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx