Hayvanlar Alemi

Mükemmel Bir Ev Kedisi Olan İran Kedisi Bakımı ve Özellikleri

Reklamlar

Bu yazımızda sizlerle İran kedisi bakımı ve özelliklerini paylaşacağız. Mükemmel bir kedi olarak kabul edilen İran kedisi, arkadaş canlısı ve son derece sevecen bir karakter ortaya koyan ve kedi bakmak isteyenler tarafından en çok tercih edilen bir kedi türüdür. İran kedisinin beslenmesinden, hastalıklarına, mizaç ve kökenden üreme ve meraklarına kadar herşey yazımızda.

İran kedisi özellikleri
İran kedisi özellikleri

İran kedisi özellikleri

İran kedisi, insanın kalbini bir anda fethedebilen, kusursuz bir görünüme sahip bir kedidir. Adında anlaşılacağı gibi kökenleri İrandan gelmektedir. Uzun ömürlü bir kedi türü olup ortalama 13 ila 17 yıl arası bir yaşam sürebilir. Orta beden kedi sınıfına girer. Ağırlıkları 3 ila 5 kg arasında değişmektedir.

İran kedisi, Hipoalerjenik bir kedi türü değildir. Kaçma eğilimi asla yoktur. Beslenmesine dikkat edilmezse kilo alma eğilimi vardır. Miyavlama huyu yoktur ve yalnızlıktan muzdarip değildir. İran kedisi ılıman iklimleri sever ve çok soğuk ile çok sıcak havalarda zorlanırlar.

Reklamlar

İran kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

İran kedisi, aşırı soğuk ya da çok sıcak ortamlarda huzurlu değildir. Bunun için kedinin sadece evinizin içinde tutulması gerekir.

Çok tembel bir kedi olduğundan, kediyi harekete geçirebilen, onu hareket etmeye ve oynamaya teşvik edebilen ona özel bir ortam hazırlanması gerekir. Tembel olduğu için huzur ile uyuyabileceği bir yerinin olması gerekir.

İran kedisi kökenleri ve tarihi
İran kedisi kökenleri ve tarihi

İran kedisi kökenleri ve tarihi

İran kedisi, en eski kedi ırkları arasında kabul edilir. En eski ırklar arasında, bu küçük kedi günümüz İran’ında ortaya çıkmıştır, dolayısıyla adı burdan gelmektedir.

Kedinin ataları arasında, İran kedisinin, belirli bir özelliklerini paylaştığı muhteşem Ankara kedisi olduğu düşünülmektedir.

Reklamlar

17. yüzyılda Avrupa’ya gelen Ankara kedisi, bugün bildiğimiz İran kedisini elde etmek için İngilizler tarafından melezlenmesi yapıldığı düşünülmektedir.

İran kedisi görünüm ve fiziksel özellikleri

İran kedisi, karakteristik kürküne ve kusursuz burnuna ek olarak, sayısız başka fiziksel özelliği de vardır. Bu kedi son boyutuna 1-2 yaşında, genellikle hem erkek hem de dişilerde uzunluk olarak, 30 ila 35 cm arasında ulaşır. Ağırlık 3 ila 5 kg arasında değişirken, boy olarak bu kediler 25 cm ye ulaşabilir.

Bu kedinin başı yuvarlaktır ve küçük kulakları dışarı doğru bakar. Gözleri ise yuvarlak, iri ve çok parlaktır. Renkleri kürkün rengine göre değişir. En belirgin özellikleri içe doğru basık burnudur.

İran kedisi, uzun ve kalın tüylü bir kedidir. Palto farklı renk ve desenlere sahip olabilir. Kedi derneklerine bağlı olarak, bazı renkler olası varyantlar olarak kabul edilirken, diğerleri kedileri ayrı ırklara ait kılar. İran kedilerinin tüyleri siyah, beyaz, krem, mavi, sarı, duman rengi olabilir.

Klasik iran kedisinin, tek renkli ve duman grisi olduğu düşünülmektedir. Bu kedinin patileri kısa, sağlam ve kaslıdır.

İran kedisi karakteri
İran kedisi karakteri

İran kedisi karakteri

Uysal bir karaktere sahip olan bu İran kedisi çok sosyal, sevecen ve arkadaş canlısıdır. Ortalıkta koşturan yaramazlık yapan ve sağı solu karıştıran bir kedi türü değildir.

İnsanlarla birlikte olmayı sevsede, İran kedisi bağımsız kalır ve yalnız kalmayı hiç sorun etmezler. Evinizde sabahtan akşama kadar yatan ve sorun çıkarmayan bir kedi istiyorsanız kesinlikle İran kedisi sahiplenmelisiniz.

Ayrıca İran kedis çok zeki bir kedidir. Miskin hali onun bu kişiliğini gizler. Sessiz ve gürültüsüz ortamları severler.

İran kedileri neyi sever?

İran kedilerinin en çok sevdiği şey huzurdur. Bu kedi aslında rahatlamaya, dinlenmeye ve saatlerce uyumaya programlanmış gibi bu durumu çok seviyor. Kısaca çok aktif bir kedi değildir. Evde sorun çıkarmayan oldukça tembel bir kedidir.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Bu kedi, aşırı hareketli çocukları pek sevmez. Ona nazik olunduğu sürece çocuklar ile iyi anlaşırlar.

Diğer hayvanlarla iyi anlaşır. Tek sorun bu kedinin tembelliğidir. Diğer evcil hayvanlarınız hareketli ise, bu İran kedisinin pek hoşuna gitmeyecektir.

İran kedisinin sağlığı ve bakımı
İran kedisinin bakımı ve sağlığı

İran kedisi bakımı ve sağlığı

İran kedisi oldukça uzun ömürlü bir kedidir. Ortalama ömrü 13 ile 17 yıl arasındadır.

Her halükarda, güçlü ve sağlıklı kalabilmesi için özen ve dikkat gerektiren oldukça narin bir kedi türüdür. İran kedisinde görülen en yaygın hastalıklar;

  • Hipertrofik kardiyomiyopati (kalp hastalıkları);
  • Polikistik böbrek;
  • Sistit(İdrar yolu iltihaplanması);
  • Cilt rahatsızlıkları;
  • Bu cins örneklerin burnunun özel yapısından dolayı oküler ve solunum hastalıkları yaşayabilirler. Aslında, brakisefali kediler oldukları için hava yolu enfeksiyonları, glokom ve entropiyon geliştirme riskleri daha fazladır.

İran kedisi tüy bakımı

Güzel tüyleri nedeniyle bu kedinin çok fazla bakıma ihtiyacı var. Aslında tüy dökülmesini engellemek için günlük olarak taramak gerekir.

Burnun özel şeklinden dolayı çok fazla soruna neden olabilir. Bu nedenle burnu, nemli bir bezle düzenli olarak temizlenmelidir.

İran kedisi beslenmesi

İran kedisi, aşırı kilo alma eğiliminde olan bir kedi olduğundan, veteriner ile birlikte kedinin yaşını, yaşam tarzını ve sağlık koşullarını dikkate alan özel bir beslenme planı hazırlamak gerekir.

İran kedisi oldukça narin bir kedidir, bu nedenle bu cinse vermeyi seçtiğiniz yiyeceklerin kalite, miktar, çiğneme kolaylığı ve sindirilebilirlik gibi özelliklerine dikkat etmeniz gerekir.

Beslenmesinde eksik olmaması gereken besinler arasında proteinler, yağlar, karbonhidratlar, temiz ve sürekli taze su, vitaminler ve mineraller bulunur.

İran kedisi üremesi

Bu cinsin örneklerinin cinsel olgunlaşması diğer kedilere göre daha geç olmaktadır. Aslında, kedinin yaşamının dokuzuncu ayı civarında gerçekleşir. Genellikle doğum yaklaşık 2 aylık bir hamilelikten sonra gerçekleşir.

Gebeliğin sonunda, 2 ila 3 yavru kedi doğar. Doğum sırasında bu kediye yardım etmek önemlidir. Genellikle göbek bağını kesmek ve yavruyu emzirmek için yardıma ihtiyacı vardır.

Yaşamlarının on ikinci gününde yavrular gözlerini açarlar ve 4 hafta sonra yürümeye başlarlar.

İran kedisi hakkında ilginç bilgiler

İran kedisinin bakımının yanı sıra son olarak, bu cinsi sevenlerin mutlaka bilmesi gereken İran kedisi hakkında merak edilen bir derleme ile sayfamızı kapatıyoruz.

  • Ağız şekline bağlı olarak, bu cinsin iki çeşidi vardır. İlki bebek yüzü olarak adlandırılır ve daha yuvarlak bir profile sahip olan geleneksel İran kedisidir. Düz yüzlü olarak bilinen ikincisi, Amerika Birleşik Devletleri’nde tanıtılan daha düz bir yüze sahip bir numunedir.
  • İran kedisi, en çok kayıtlı soy ağacına sahip kedidir. Bugüne kadar 13 farklı varyant kayıt altına alınmıştır.
  • İran kedisinin ünlü örnekleri arasında James Bond’un düşmanı olan Ernst Stavro Blofeld’in muhteşem kedisi vardır.

İran kedisi fiyat

İran kedisi satın almak istiyorsanız bu kedi türünün varyantlarına göre fiyat belirlendiğini bilmeniz gerekir. Güvenilir çiftliklerden alabileceğiniz İran kedisi fiyatı 1500 ila 4000 TL arasında değişmektedir.

İlginizi çekebilir: Kedilerin Mama Kabı Nasıl Temizlenir

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx