Yemek

İrmikli Hira Tatlısı Tarifi

Reklamlar

İrmikli hira tatlısı malzemeleri incelendiğinde bu tablonun en kaliteli ve en lezzetli bir şekilde yapılması için bazı malzemeler kullanılmaktadır. Bu malzemeleri kullanma aşamasında en iyi şekilde ölçüler belirlenmiştir. Bu malzemeler şu şekilde sıralanır:

  • 1 Su Bardağı Sıvıyağ
  • 1 Su Bardağı İrmik
  • 1 Su Bardağı Yoğurt
  • 1 Yumurta
  • 1 Paket Kabartma Tozu
  • 3 Su Bardağı Un
  • 1 Paket Vanilya
  • 3 Su Bardağı Sıcak Su
  • 3 Su Bardağı Şeker
  • Limon Suyu

İrmik tatlısı yapılırken 2 farklı aşama bulunmaktadır. İlk aşamada hamurun hazırlığı yapılırken diğer aşamada şerbet hazırlığı yapılır. Hamur hazırlama aşamasında yoğurma kabının içerisine sıvı malzemeler döküldükten sonra karıştırılır. Karıştırılan malzemelere belirtiler ölçülerde kabartma tozu un ve vanilya ekleyerek yoğurmaya devam edilir. Yoğurma işlemini bitmesini ardından ceviz büyüklüğünde hamur parçaları alınarak elle yuvarlanır ve borcama ya da tepsiye dizilir. Beze şekline getirilmiş hamur parçaları irmik içerisine batırılarak bulanır.

Ayrıca bıçak kullanılarak bu hamur parçalarına şekil verilir. Benim de tamamlanmasının ardından artık fırına atılma yaşaması için hazır hale gelir. Önceden olan fırın 170 derece sıcaklıkta pembeleşinceye kadar pişirme işlemine devam edilir. Silme aşaması devam ederken bir tencereye sıcak su şeker ve limon suyu eklenen. Şeker eriyene kadar kaynatılır ve şekerin erimesinin ardından soğuğa bırakılır. Yaklaşık 25 dakika sonra sıcak bir şekilde fırından tatlı çıkarılarak üzerine yılbaşı şerbet dökülür. Daha sonra şerbeti çekmesi beklenir ve üzerine hindistan cevizi ekleyerek servise hazır hale getirilir.

Reklamlar
Hira Tatlısı Nasıl Yapılır
Hira Tatlısı Nasıl Yapılır

Hira Tatlısı Nasıl Yapılır Malzemeler?

Hira tatlısı yapım aşamasında kullanılan malzemeler doğru oranda seçilmelidir. Bu tatlının hamurunu hazırlarken yarım su bardağı yoğurt, 1 adet yumurta, yarım su bardağı sıvı yağ, 1 paket kabartma tozu, 1 paket vanilya, 1,5 su bardağı un, 1 su bardağı irmik ve bir portakal kabuğu rendesi ya da limon kabuğu rendesi kullanılır. İrmik şerbetini hazırlarken 2 su bardağı toz şeker ile 2 su bardağı su yeterli olacaktır.

Hira Tatlısı Tarifi Nasıl Olur?

Hira tatlısı tarifi için öncelikli olarak uygun bir tencereye şerbet hazırlanması için şeker ve su alınır. Daha sonra kaşık kullanarak şeker iyice eriyinceye dekst karıştırma işlemi yapılır. Tatlının hamur aşamasında ise yoğurma için kullanacak kaba sıvı yağ döküldükten sonra yoğurt ve yumurta eklenerek çırpma yapılır. Ardından isteğe bağlı olarak portakal kabuğu rendesi eklenir ve bununla birlikte kabartma tozu vanilya un ve irmik eklenerek yoğurma işlemine devam edilir. Ele hafif bir şekilde yapışan hamur elde edildiği zaman bu kıvama gelen hamur içerisinden küçük parçalar kopartılarak elle yuvarlanır.

Şekil verilen bu parçalar irmiğe bulandıktan sonra fırın tepsisine yerleştirilir. Hamurun tamamı bu şekilde hazırlandıktan sonra önceden klan 170 derecedeki fırında ortalama 25 dakika pişirilir. Pişen tatlılar derin bir kap içerisine yerleştirilir ve üzerine soğuk şerbet gezdirilir. Şerbet gezdirme işlemine bitmesinin ardından şerbetinin çekilmesi amacıyla dinlenmeye bırakılır.

Hira Tatlısı Tarifi
Hira Tatlısı Tarifi

Hira Tatlısı Tarifi

Hira tatlısı Tokat Mutfağı ile özdeşleşmiş bir tatlıdır. Bu tatlı hazırlanırken irmikle hazırlanan şerbet ile servis edilir. Bu tatlı özellikle Bayram döneminde kurulan sofralarda kendine daima yer bulmayı Başarır nokta yumuşak bir hamur ve kısa sürede hazırlanması sayesinde oldukça sevilen bu tatlı bazı yörelerde haşaşa batırılarak sunulur. Bu irmik Hira tatlısını fındık Ya da ceviz tarzı kuruyemişler kullanarak daha zengin hale getirebilirsiniz. Şerbetini kaynatılmadan hazır hale getirilen bu tatlı tamamen kişisel damak zevkine bağlı olarak kaymak ya da dondurma ile birlikte servis edilme özelliğine sahiptir.

Reklamlar

Bu tatlıyı hazırlarken önce şerbetse hazırlayabilirsiniz yoksa bunun için şeker ve su bir tencereye alındıktan sonra ocağın altı yakılarak şekerin erimesi gerçekleşene kadar daima karıştırılmalıdır. Bu tatlı şerbetin hiçbir şekilde kaynatılmaması gerekmektedir. Şekerlerin erime işlemi tamamlandıktan sonra kaynıma başlamadan önce ocağın altı kapatılmalıdır. Daha sonra elde edilen karışım soğuması amacıyla kenarda bekletilmelidir. Daha sonra hamur aşamasına geçildiğinde hamurun yapılması için gerekli malzemelerin bir kaba eklenerek karıştırılması gerekir. Hamur Ele yapışan bir kıvama gelene kadar yoğurma işlemine devam edilmelidir. Ardından geniş bir kase içerisine irmik koyulduktan sonra hamurdan Koparılan parçalar elde yuvarlanarak bu irmiğe batırılır. 25 dakika boyunca önceden Isıtılan fırında 180 derecede bu tatlıyı pişirebilirsiniz.

Bu tatlıyı yaparken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Avrasya Mekkeliler vermek konusunda zorluk çekersiniz avuç içinize hafif bir şekilde ıslatmanız yeterli olacaktır. Ayrıca elde edilen hamur parçaları fırın tepsisine dizilirken belli bir Aralık ile dizilmelidir. Bu sayede şerbetli tatlılardaki gibi dökülen şerbet soğuk, tatlılar ise sıcak olmalıdır.

Hira Tatlısının Şerbeti Sıcak Mı Dökülür Soğuk Mu?
Hira Tatlısının Şerbeti Sıcak Mı Dökülür Soğuk Mu?

Hira Tatlısının Şerbeti Sıcak Mı Dökülür Soğuk Mu?

Hira tatlısı seveni çok fazla olan bir tatlıdır ve hazırlanırken dikkat edilmesi gereken bazı detaylar bulunmaktadır. Bu detaylara uygun bir şekilde davranarak birbirinden lezzetli Hira tatlısı hazırlayabilirsiniz.

Hira tatlısı yapılırken şerbeti oldukça önemlidir. Yukarıda belirttiğimiz gibi kısa süre içerisinde bu tatlı için şerbet hazırlayabilirsiniz. Diğer taraftan bu şerbetin belli bir kullanımı söz konusudur. Hira tatlısının şerbeti döküldüğünde soğuk bir şekilde dökülmelidir. Çünkü sıcak şerbet dökülmesi halinde istenilen sonucun elde edilmesi mümkün olmayacaktır. Bu durumda Hira tatlısının şerbeti dökülmeden önce fırından çıkarılan tatlı sıcakken soğuk şerbet dökülmelidir. Aksi takdirde hazırlanan tatlının hamuru gereğinden fazla yumuşak olur. Bunun dışında tatlının şerbeti çekmesi de mümkün olmayacaktır. Bu yüzden istenilen sonucu elde etmek ve fırında pişirdiğimiz ürün Daha lezzetli hale getirmek için Hira tatlısını servis etmeden önce uygun bir şekilde tatlı sıcakken soğuk şerbet dökülmelidir.

İlginizi çekebilir: Tavuklu Büryan Tarifi

Munise Demircioğlu

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx