Hayvanlar Alemi

Kedi Nasıl Sakinleştirilir? Sinirli Bir Kediye Nasıl Yaklaşılır?

Reklamlar

Kediniz herhangi bir sorundan veya endişe veren bir durumdan dolayı sinirlenebilir. Peki kedi nasıl sakinleştirilir? Evcil kedilerin çok özel bir rutini takip etmeyi seven hayvanlar olduğu iyi bilinir. Çünkü bu şekilde endişe, stres ve sonuç olarak sinirlilik çekmezler. Evin taşınması, kızgınlık dönemi, yeni evcil hayvanlar veya sadece farklı bir mobilya düzenlemesi gibi bir kedinin hayatındaki herhangi bir değişiklik, kedide strese ve gerginliğe neden olabilir.

Kedi Nasıl Sakinleştirilir ?

Bu yazımızda, sinirli bir kediyi nasıl sakinleştireceğinizi, kendi evcil kedinizi veya yeni bir kedi bulduysanız ve ona nasıl yardım edeceğinizi bilmiyorsanız sakinleştirmek için faydalı ipuçlarını anlatacağız.

Sinirli bir kediye nasıl yaklaşılır?
Sinirli bir kediye nasıl yaklaşılır?

Sinirli bir kediye nasıl yaklaşılır? Kedi nasıl sakinleştirilir?

Gergin veya belirli bir durumdan rahatsız olan bir kediye yaklaşmak, başa çıkılması zor bir durumdur. Ancak, ilk güvensizlik anının üstesinden gelindiğinde, durumu kontrol altında tutmak mümkündür.

Reklamlar

Sinirli bir kedi, başka birine ait olup olmadığını veya başıboş olup olmadığını bilmediğinde, onu korkutmadan ve korkmaması gerektiğini anlamasını sağlamadan, büyük bir dikkatle yaklaşmak gerekir, aksi takdirde hemen kaçacaktır. Bazı kediler, yaklaşan yabancılardan veya tanımadıkları birinin varlığından nefret eder, bu yüzden gergin bir kediyi sakinleştirmeye çalışmadan önce, onların vücut dilini nasıl yorumlayacağız bilmemiz gerekir.

Kötü muamele görmüş kediler genellikle sırtları kavisli olarak tüylerini kaldırmadan geriye doğru hareket ederler, bu bir savunma duruşudur. Aynı şey katlanıp yere düzleştiğinde de söylenebilir. Sinirli kedinin güvenini kazanmalısın ve bunu yavaş yavaş yapmak için onunla alçak ve sakin bir ses tonuyla konuşarak bir elini uzatmaya çalışabilirsin. Ona dokunmanıza gerek yok, sadece tehlikede olmadığını ve onu incitmek istemediğinizi bilmesini sağlamalısınız.

Bazen, gergin veya korkmuş olduğu için kedinizi rahatlatmak gerekir. Dürtüsel tepki vermemeye çalışın, onu zorlamayın ve boşluklarını işgal etmeyin. Sabır ve sükunet, kediyi sakinleştirmenin sırrıdır. Ve eğer sizinse, ek bir avantajınız var çünkü sevdiklerini bildiğiniz ve asla hayır demeyi bilmediğiniz bir şeyden yararlanabilirsiniz, örneğin en sevdikleri oyuncak veya mama gibi.

Ona saygı gösterin ve kaçmaya çalışırsa kovalamayın, tam tersine en az yarım saat yalnız bırakın ve sonra tekrar yaklaşmaya çalışın.

Reklamlar

Kediyle vakit geçirin

Gergin bir kediyi sakinleştirmenin ve onun güvenini kazanmanın en iyi ipuçlarından biri onunla biraz zaman geçirmektir. Açıkçası, sinirli kedi sizinse, bu daha kolay olacaktır, ancak her zaman evinizin etrafında olan bir sokak kedisini sahiplenmeyi düşünüyorsanız da bu mümkündür: amaç onu varlığınıza alıştırmaktır.

Bir kediye yaklaştığınızda, daha önce de belirttiğimiz gibi, onu koklaması ve kokunuza alışması için avucunuzu ona doğru uzatın. Değişiklikler azar azar gerçekleşir, sonuçlar hemen alınmaz. Dikkatini ve merakını çekmeye çalışmak için onu ilginç bir oyunla cezbetmeyi deneyin. Oyun, endişe, stres ve gerginlikten uzaklaşma işlevi görür, bu nedenle bir kediyi sakinleştirmeye çalışırken önemli bir unsurdur. Bir hayvanın takılı olduğu olta tipi oyuncaklar, kedinizin farkında olmadan sizi tırmalamasını önlemek için en iyi yoldur.

Kedinizi zaten tanıyorsanız, göz teması kurmanın yanı sıra, onu okşayabilir veya elinizle onu tarayabilir ve yanınıza çömelmesine izin verebilirsiniz. Bu, bağınızı güçlendirecek ve sinirliliğin üstesinden gelmesine yardımcı olacaktır.

Kızgınlığa giren kedi nasıl sakinleştirilir?
Kızgınlığa giren kedi nasıl sakinleştirilir?

Kızgınlığa giren kedi nasıl sakinleştirilir?

Kızgınlık dönemi her kedinin başına gelen ve sıklıkla karşılaşacağınız bir dönemdir. Tabiki eğer kedinizi kısırlaştırmadıysanız bu dönemde ek önlemler almak gerekebilir. Kızgınlığa giren kedi nasıl sakinleştirilir? İşte tavsiyeler;

  • Kediniz ile bol vakit geçirin ve onunla oyunlar oynayın. Oyuncak fareler, lazer gibi kedinizi koşturacak ve onu yoracak oyuncaklar seçin.
  • Catnip (kedi nanesi) kullanın. Her kedi bu bitki ile sakinleşir. Kedinin yattığı yere veya oyun oynadığı yere kedi nanesi suyu sıkmak onu rahatlatmaya yardımcı olur.
  • Kediler için özel üretilmiş kedi sakinleştirici tasmalar kullanın. Bu tasmalarda valerian bitki özü kullanılmaktadır. Buda kedi nanesi gibi kedinizi sakinleştirmeye ve mutlu olmasını sağlar.
  • Son olarak veteriner ile görüşerek aşağıda belirttiğimiz ilaçlardan kullanın.

Veterinerden tavsiye isteyin

Bazı durumlarda veya daha ciddi durumlarda sakinleştiriciler faydalı olabilir. Bununla birlikte, her zaman, şımartmak, okşamak ve bolca sevgi, gergin bir kediyi sakinleştirmek için yeterli olmayabilir. Yapılacak en iyi şey, bu özel durumda size ne yapacağınızı söyleyecek olan veteriner ile iletişime geçmektir.

Acepromasin, kedilerde sinirlilik durumlarında en çok kullanılan sakinleştiricidir. Hayvanı rahatlatan ve çevreye karşı kayıtsız kalmasını sağlayan merkezi sinir sistemi depresanıdır. Ayrıca hipotansif bir etkiye sahiptir (bu nedenle kan basıncını düşürür), bu nedenle kalp problemlerinden muzdarip kedilere verilmemelidir. Bu bir veteriner tarafından reçete edilmesi gereken bir ilaçtır.

İlginizi çekebilir: Korat Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx