Hayvanlar Alemi

Korat Kedisi Özellikleri ve Bakımı

Reklamlar

Bu yazımızda sizlerle korat kedisi özellikleri ve bakımı hakkında merak edilenleri paylaşacağız. Korat kedisi, yeşil gözleri ve katkat tüy yapısı ile zenginlik ve şansın sembolü olarak kabul edilen, aynı zamanda olağanüstü koku alma ve görme yetenekleri ile büyüleyici bir kedi ırkıdır. Bugün Avrupada hala çok nadir ve çok yaygın olmayan bu cins hakkında beslenmesinden, bakımına ve sağlığına kadar tüm bilgilere göz atalım.

Korat kedisi özellikleri

Menşei Tayland olan Korat kedisi özelliklerine bakacak olursak uzun ömürlü bir kedi türüdür. Bakımına özen gösterilirse 15 ila 20 yıl arası bir ömre sahiptir. Orta-küçük kedi ırkına girer ve 2 ila 5 kg arasında bir ağırlığa sahiptir. 5 kg dan fazla olan örnekleri standart olarak kabul edilmez. Hipoalerjenik bir kedi ırkı değildir.

Korat kedisi özelliklerinden biri asla miyavlama huyunun olmamasıdır. Bu aynı zamanda yalnızlıktan muzdarip olmadığı anlamına da gelir. Bağımsız bir kedi türü olduğu ve tüm avlanma yeteneklerine sahip olduğu için fırsatını bulursa evi terk edebilir. Beslenmesine çok dikkat edilmelidir. Obeziteye yatkın ve kilo alma sorunu olan bir kedidir. Korat kedisi ılıman veya sıcak iklimleri sever. Düşük sıcaklıklardan muzdariptir.

Korat kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı
Korat kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Korat kedisi ideal yaşam alanı ve yaşam tarzı

Korat kedisi özellikleri bakımınan sessiz ve sakin bir ortama ihtiyaç duyan son derece huzurlu bir kedidir. Kaos, kafa karışıklığı ve yüksek sesler onun sakin ve içine kapanık karakterine uymaz. Bu nedenle çocuklu aileler ve diğer hayvanlara bakanlar için, özellikle köpek bakanlar için bu kedinin sahiplenilmesi önerilmez.

Reklamlar

Ancak sakin ve yalnızlık çekmeyen doğası sayesinde, yaşlılar ve evden uzakta vakit geçirenler için mükemmel bir arkadaştır.Ancak, kedinin yaşadığı ortamın, ihtiyaçlarını karşılamak için gerekli tüm konforlarla birlikte uyarıcı ve eksiksiz olmalıdır.

Bunlar arasında, astarın neredeyse tamamen yokluğu nedeniyle soğuktan muzdarip olma eğiliminde olan kedi için rahat bir sıcaklık bir ortamın olması şarttır. Yalnızlık sorun olmasada bulunduğu ortamın, günlük egzersiz ihtiyacı ve obezite riskini ortadan kaldırmak için oyuncaklar, aksesuarlar ve tırmalama tahtası gibi eşyalar ile donatılması gerekir. Günlük egzersiz ve obezite riskini ortadan kaldırmak için 

Korat kedisi kökenleri ve tarihi

Bu muhteşem gümüş renkli kedinin adı, Tayland’ın Nakhon Ratchasima ilinin diğer adı Korat’dan gelmektedir. İsmi bu yüzden dolayı Korat kedisidir.

Çok eski bir kedi cinsidir. Varlığını doğrulayan ilk belgeler 1350’den başlayarak yazılmış şiir koleksiyonlarında ortaya çıkmıştır. 1959’da, Bangkok’tan dönüşünde, Jean Johnson, Amerika Birleşik Devletleri’ne birkaç Korat kedisi getirdi ve cinsin üremesine başladı. Korat kedisi 1965’te resmen tanındı.

Reklamlar
Korat kedisi görünümü
Korat kedisi görünümü

Korat kedisi görünümü ve fiziksel özellikleri

Korat kedisi, maksimum 30 cm uzunluğunda 2 ila 5 kg arasında bir ağırlığa sahip orta-küçük boy bir kedi olup, yapısı aynı zamanda kaslı ve zariftir. Bu kedinin kafası kalp şeklindedir, belirgin ve güçlü çenesi vardır. Büyük ve yuvarlak gözler parlak yeşil renktedir. Kulaklar geniş, büyük ve yuvarlaktır.

Korat kedisi, neredeyse tamamen astarsız kısa, ipeksi bir kürke sahiptir. İzin verilen tek kürk motifi, gümüş yansımalı mavi renkli kat kat görünümde olanıdır. Başka renkler ırkın standardında yoktur.

Bu kedinin bacakları diğer kedi ırklarına göre biraz daha uzundur ve vücudun geri kalanına göre iyi orantılıdır.

Korat kedisi karakteri

Korat kedisi, sakin ve dengeli bir yapıya sahiptir. Bu kediler, kucaklaşmayı ve ilgi görmeyi sevdikleri bakıcılarına karşı inanılmaz derecede tatlı ve sevecen olurlar. Güçlü avlanma içgüdüleri ile keşif ve maceralara dalmayı seven bir ırktır.

Özerk ve bağımsız karakterleri ile sahibinin yokluğunda yalnızlık çekmeden bulunduğu ortama ayak uyduran bir kedidir. Ancak tıpkı bir köpek gibi sahibinin yanında gezmekten zevk alan, araba ile seyahat edebilen hatta tasma bile takılabilen bir kedi türüdür.

Çocuklar ve diğer hayvanlarla uyumluluk

Korat kedisi çok utangaç, içine kapanık ve sükuneti seven bir kedidir. Bu nedenle çocuklarla etkileşim için uygun bir kedi türü olmayabilir. Düzgün sosyalleşirlerse, bu kediler kendi türleri ile iyi geçinebilirler. Ancak köpeklerle uyumlu değildirler. Aynı zamanda kuş ve balık bakanlar içinde bu kediyi sahiplenmek pek uygun olmayabilir.

Korat kedisi sağlığı
Korat kedisi sağlığı

Korat kedisi sağlığı

Bu cinsin örnekleri çok uzun ömürlüdür. Yaşamlarının ortalama süresi 15 ila 20 yıl arasında değişmektedir.

Ne kadar uzun ömürlü olsalar da, Korat kedisinde aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı yaygın hastalıklar vardır :

  • Gangliosidoz (Bir tür hücre hasarı);
  • Solunum bozuklukları, bu cinsin örnekleri düşük sıcaklıklara ve neme duyarlıdır.
  • Obezite
  • Eklem rahatsızlıkları

Korat kedisi bakımı nasıl yapılır? 

Astarsız olan bu kedi, tüy dökme döneminde bile çok az tüy döker. Normal dönemlerde genel olarak tüy dökmezler. Bunun için haftada bir özel bir bezle bu kediyi silerek temizlemek yeterlidir.

Korat kedisi beslenmesi

İlk olarak, bu cinsin örnekleri aşırı kilo almaya yatkındır. Bu nedenle, obezite riskini önlemek için kediye verilecek günlük mama miktarının iyi ayarlanması gerekir. Mama miktarının, kedinin yaşı, yaşam tarzı ve sağlık koşulları gibi çok sayıda faktöre göre hesaplanması gerekir. Bu konuda en doğru olan veterinerden yardım almaktır.

Beslenmesinde eksik olmaması gereken temel besinler arasında öncelikle hayvansal kaynaklı proteinler bulunur. Ayrıca, beslenmesi yeterli miktarda yağ ve minimum miktarda karbonhidrat ile desteklenmelidir. Vitaminler, mineral tuzlar ve su bütünü tamamlar.

Korat kedisine hazır mama ile bir beslenme uygulayacaksanız, protein bakımından zengin ve kaliteli mamalar tercih etmelisiniz. Mamanın kullanım talimatlarına uyabilir veya veterinerden yardım alabilirsiniz.

Korat kedisi üremesi 

Standardın izin verdiği tek çiftleşme, aynı cinsten iki kedi arasındadır. Korat kedisi 8 aylık olduktan sonra kızgınlık dönemine girer. Gebelik 63 ila 68 gün arasında sürer ve sonunda 2 ila 4 yavru doğar.

Yaşamın ilk aylarında kedilerin gözleri kehribar renginde görünür. Büyüme sırasında, ırka özgü karakteristik parlak yeşil rengi yavaş yavaş alacaklardır.

Korat kedisi hakkında ilginç bilgiler

Son olarak, Korat kedisi özellikleri hakkında birkaç ilginç bilgi verelim.

  • Herhangi bir ülkede bu cinsin bir örneğinin fiyatı kesinlikle yüksek iken, Tayland’da Korat yavrularını satın almak yerine iyi şans işareti olarak ücretsiz verme eğilimi vardır;
  • Tayland’da şansa ihtiyacı olanlar bu kedi ırkından sahiplenir ve bakarlar. Sonunda onlara şans getireceğine inanırlar.
  • Gümüş yansımalı özel mavi renk, melanin eksikliğinden kaynaklanır.

Korat kedisi fiyatı?

Korat kedisi şimdilik nadir bulunan bir kedi türüdür. Safkan örnekleri ülkemizde net olarak kaç paraya satılıyor bilinmemektedir. Ancak Avrupadan bu kedi türünü getirtmek isterseniz sadece kediye vereceğiniz ücret 3000 Euro’dan az değildir.

Bu yazımızda sizlerle korat kedisi özellikleri ve bakımı hakkında merak edilen soruları yanıtladık. Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

İlginizi çekebilir: Kedilerde Cilt Kanseri

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx