Hayvanlar Alemi

Kediye inek sütü verilir mi? Zararı var mıdır?

Reklamlar

Bu yazımızda kediye inek sütü verilir mi, zararları nelerdir, annesi ölen yavru kediler nasıl beslenir gibi konuları sizlerle paylaşacağız. Sevimli evcil kedilerimiz ne bulurlarsa yeme içme eğilimindedir veya başka bir sebepten ötürü kedinize farklı yiyecekler vermek zorunda kalabilirsiniz. Ancak dört ayaklı arkadaşlarımızın bazı küçük zaafları da yok değil. Aslında, bir kedinin direnemeyeceği bir şey vardır: güzel bir kase süt, buna asla hayır demezler. Ona bu içeceği vermek sağlıklı mı yoksa kaçınılması daha mı iyi olur? İşte bu sorunun cevabı.

Kediye inek sütü verilir mi?
Kediye inek sütü verilir mi?

Kediye inek sütü verilir mi?

Son zamanlarda kedinin beslenmesiyle ilgili olarak geniş bir tartışmaya yol açan bir soru, kediye inek sütü içirmenin sağlıklı olup olmadığı ile ilgilidir. Kediler için ölümcül bir yiyecek olmasa da inek sütü kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Yetişkin bir kedi için, inek sütünün sindirimi zordur. Kedilerin sütü, özellikle sevmesi durumunda, veteriner hekimler size, günde 40 ml den fazla süt verilmemesi gerektiğini söyleyecektir. Kediler inek sütünde bulunan laktozu sindiremezler. Bu sebepten dolayı aşağıda sıralayacağımız bir dizi rahatsızlıklara maruz kalırlar.

Reklamlar

Yavru kediler inek sütü içebilir mi?

inek sütünün yağ, protein ve mineraller açısından düşük ama aynı zamanda laktoz açısından çok zengin olduğu için yavru kediler için özel bir süt verilmesi veya mümkünse annelerini emmesi önerilir. Yavru kediler, laktozun yan etkileri ile başa çıkabilirler fakat inek sütünden vücutları için gerekli olan besinleri, proteinleri ve antikorları temin edemezler.

Ayrıca, hayvanın laktoza alerjisi veya intoleransı varsa, kediye inek sütü verilmesi kediniz için hayati bir tehlike oluşturabilir hatta ölmesine sebep olabilirsiniz.

Kediye inek sütü verilir mi? Zararları nelerdir?
Kediye inek sütü verilir mi? Zararları nelerdir?

Kediye inek sütü verilir mi? Zararları nelerdir?

Aslında, yetişkin bir kedi, laktoz enzimleri vücutları tarafından üretilmediği için laktozu sindirme yeteneğini kaybeder. Zamanla, kediniz laktoz intoleransı da olabilir.(laktozun sindirilememesinden dolayı oluşan sindirim sistemi hastalığı)

Bu bozukluğun en yaygın belirtileri arasında şunlar vardır:

Reklamlar
  • Kaşıntı,
  • Vücutta kırmızı lekeler,
  • Sindirim ile ilgili sorunlar,
  • Kedilerde ishal,
  • Karın şişkinliği.

Biz insanlar sütün kedilere faydalı olduğunu düşünsekte aslında kedinin beslenmesinde kullanılmaması gereken bir yiyecektir. Evcil kedinizin sağlığı için ona süt vermekten kaçının.

Annesi ölen yavru kediler nasıl beslenir?
Annesi ölen yavru kediler nasıl beslenir?

Annesi ölen yavru kediler nasıl beslenir?

Peki, yavru kedilere inek sütü veremiyoruz. Ne yapmalıyız? Annesi ölmüş veya bir şekilde annesinden ayrılmış yavru kediler için, anne sütü yerine geçecek mamalar almalısınız. Bunlar tüm petshoplarda bulunur. Bu mamalar anne sütü kadar olmasada yavru kedinizi besleyebilir ve hayatta kalmasını sağlayabilir. Bir biberonla 3-4 saatte bir besleme yapabilirsiniz. Yavru kedi 4 haftayı geçtiyse beslenmesi daha kolay olacaktır. Her durumda asla inek sütü vermeyin.

Her şeye rağmen çok zorda kalırsanız ve inek sütü vermek kaçınılmaz ise inek sütünü su ile yarı yarıya karıştırın. Bu şekilde sindirilmesi daha kolay olacaktır. Ayrıca hafif sulu bir ayranı biberona koyup verebilirsiniz. Yoğurt süt kadar laktoz içermez ve sindirimi daha kolay olacaktır. Unutmayın bu sadece yavru kedinin karnını doyuracak ama vücudu için gerekli besinleri sağlamayacaktır.

İlginizi çekebilir: Kedilerde Eozinofilik Granülom Nedir?

Instagram hesabımıza buradan ulaşabilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx