Cilt Bakımı

Kimyon Yağı Faydaları ve Bebeklere Kullanımı

Kimyon Yağı Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Kimyon yağı hiçbir şekilde yeni değil, ancak son zamanlarda kilo bakımından ağrılı eklemlere kadar her şey için bir çare olarak kullanılıyor. Peki kimyon yağı, iyi hazırlanmış takviye programınızda bir yeri hak ediyor mu? Burada, çörek otu yağı, sizin için neler yapabileceği ve kaliteli bir versiyonunu nasıl elde edeceğiniz hakkında her şeyi konuşacağız. Ayrıca kimyon yağı ne i̇şe yarar, kimyon yağının bebeklere faydaları nelerdir, kimyon yağının cilde yararları nelerdir, kimyon yağı saçlara faydaları nelerdir ve siyah kimyon tohumu yağı nerede satılır gibi soruların yanıtlarını konuşacağız.

Kimyon Yağı Ne İşe Yarar?
Kimyon Yağı Ne İşe Yarar?

Kimyon Yağı Ne İşe Yarar?

Kimyon yağı, Güneybatı Asya’da ortaya çıkan ve Orta Doğu, Afrika ve Doğu Avrupa’da kullanılan çiçekli Nigella sativa bitkisinin küçük siyah tohumlarından elde edilen amber renkli bir yağdır. İnsanlar binlerce yıldır kimyon tohumlarını ve yağlarını çok çeşitli hastalıkları tedavi etmek için kullandılar.

Siyah kimyon tohumları Kral Tut’un mezarında bile bulundu ve görünüşe göre Eski Ahit’te ölüm dışında her şeyi iyileştirebileceklerinden bahsediliyor.

Reklamlar

Peki bu küçük, alçakgönüllü kimyon tohumlarının yağını bu kadar harika yapan nedir? Etiketi taradığınızda, omega-3, -6 ve -9 esansiyel yağ asitleri ve fitosteroller adı verilen kolesterol düşürücü bitki bileşikleri gibi çeşitli yararlı bileşiklerin listelendiğini fark edeceksiniz. Anti-enflamatuar, anti-alerji ve bağışıklığı destekleyen özelliklere sahip bir antioksidan olan, terapötik avantajlarının çoğunun muhtemelen timokinon (TQ) adı verilen özellikle güçlü bir aktif bileşikle ilgisi vardır.

Günümüzde kimyon yağı, sağlıklı gıda mağazalarında, marketlerde ve çevrimiçi olarak sıvı yağ olarak, jel kapsüller halinde ve kenevir yağı gibi diğer özütlerle harman halinde satılmaktadır. Çeşitli faydalarından yararlanmak için onu sindirebilir veya topikal olarak cilde uygulayabilirsiniz.

Kimyon yağı veya Nigella sativa üzerine yapılan araştırmalar, sağlığınıza çeşitli şekillerde fayda sağlayabileceğini göstermektedir. İşte bugüne kadarki en umut verici bulgulardan bazıları…

Kimyon Yağı Faydaları

Sindirim sağlığını destekler

Kimyon tohumlarının en eski geleneksel kullanımlarından biri, hazımsızlık ve şişkinlik, iştahsızlık ve ishal için sıklıkla kullanılan tohum tentürleri ile genel sindirim sağlığını iyileştirmekti. Araştırmacılar, bunun asit salgılanmasını engellediği ve bağırsağı kaplayan ve koruyan mukus tabakasının korunmasına yardımcı olduğu gösterilen timokinonun gastroprotektif etkilerinden kaynaklandığını tahmin ediyorlar.

Reklamlar

Endokannabinoid sistemini desteklemeye yardımcı olur

Endokannabinoid sistemi (vücudun “ana düzenleyici sistemi”), fitokanabinoid içeriği nedeniyle çörek otu tohumu yağından faydalanabilir. Fitokanabinoidler, çörek otu tohumu yağı, kenevir, şerbetçi otu, biberiye ve daha fazlasında bulunan faydalı bitki bileşikleridir.

Kimyon yağı, beta-karyofilen (BCP) adı verilen önemli bir fitokanabinoid içerir. BCP, yalnızca CB2 kannabinoid reseptörüne bağlanır. Bu reseptör, periferik sinir sisteminde, bağışıklık sisteminde, bağırsakta, karaciğerde, deride ve kemiklerde hakimdir, dolayısıyla onu destekler işlevsel bir tıp öncüsü olan Robert Rountree, bu sistemlerde sağlığı korumak için önemlidir.

Sağlıklı cilt ve saçı destekler

Efsaneye göre Kleopatra’nın ışıltılı cilt sırrı aslında kimyon yağıydı! Bu tarihi anekdotu resmi olarak doğrulayamasak da, bir çalışma, antienflamatuvar özellikleri sayesinde yüzde 10 kimyon yağı losyonunun iki ay sonra sivilceyi önemli ölçüde ve olumlu yönde etkilediğini buldu. Kimyon yağı, yara iyileşmesini hızlandırır, bu da lekeleri ve yara izlerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Kimyon yağı ayrıca bir taşıyıcı yağ ile seyreltilebilir veya şampuanlara eklenebilir ve yatıştırmak ve pul pulluğu azaltmak için kafa derisine uygulanabilir. 

Kiloyu korumaya yardımcı olur

Hızlı bir kimyon yağı ve kilo verme aramasıyla, bu yağın kiloları verme yeteneğinden övgüyle söz eden birkaç blogcu ve vlogger bulacaksınız. Kimyon tohumu yağı kilo korumaya bir şekilde yardımcı olabilir veya en azından obezite için risk faktörleriyle savaşabilir. Sekiz haftalık bir çalışmada, kadınlar kalori kısıtlı bir diyet uygularken kimyon yağı veya bir plasebo aldı. Sonunda, çörek otu yağı grubu, ağırlık ve bel çevresinde daha fazla azalma yaşadı.

Kilo kaybı faydalarının çoğu muhtemelen dolaylı olacaktır. Örneğin iltihap, obezitede anahtar bir faktördür, bu nedenle timokinonun anti-enflamatuar özellikleri normal inflamasyon düzeylerini destekleyebilir ve bu nedenle kilo vermeye yardımcı olabilir. 

Mevsimsel alerjilerle savaşır

Kimyon yağı mevsimsel alerjilerin semptomlarını yönetmeye yardımcı olabilir. Bir çalışmada, her gün çörek otu yağı verilen alerjik rinitli hastalar (saman nezlesi) burun tıkanıklığı, burun kaşıntısı, burun akıntısı ve hapşırma ataklarında tedavinin ilk iki haftasında olumlu bir etki yaşadı. Bu sonuçlar, muhtemelen timokinonun bir antihistamin gibi davranmasından kaynaklanır.

Ağrıyan eklemleri rahatlatır

Kimyon yağı, ağrılı eklemleri rahatlatmaya yardımcı olabilir. Bir çalışmada, günde iki kez 500 mg kimyon yağı kapsülü verilen eklem ağrısı olan kadınlar, şişmiş eklemler ve sabah eklem sertliği üzerinde olumlu bir etki yaşadı. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, yağı alan kadınların C-reaktif protein de dahil olmak üzere bazı iltihap belirteçlerinin kan seviyelerinin daha düşük olduğunu buldu.

Kimyon Yağının Bebeklere Faydaları

Kimyon yağı, bebeklerin ishalini önleyen ve sindirimini rahatlatan özellikleri vardır. Ayrıca kimyon yağı, bağışıklık sistemindeki T hücrelerini aktive eder. Böylece bakteri ve virüs gibi istilacıları tanır ve hemen yok eder. Bu yüzden kimyon yağı, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kimyon Yağının Cilde Yararları
Kimyon Yağının Cilde Yararları

Kimyon Yağının Cilde Yararları

Kimyon yağının ilk olarak Kleopatra ve Nefertiti gibi ünlü kraliyet figürleri tarafından güzellik rutinlerinde kullanıldığı eski Mısır Asurları tarafından kullanıldığı söyleniyor. Yüzyıllardır tedarik edilmiş olmasına rağmen, içerik bir dizi yeni ürün ve tedaviyle sağlıklı yaşam sahnesine geri dönüyor. Örneğin cildin yumuşaklığını, parlak görünümünü ve cildin yenilenmesini artırmak için kimyon tohumu ve C vitamini kombinasyonundan oluşan serum harikadır. Hassas cildi beslemek ve iltihaplanmayı önlemek için kimyon tohumu ürünlerini kullanabilirsiniz. Bu, içeriğin, özellikle yağa doymuş cilt bakımı endüstrisinde, zamanın testine dayanmasına yardımcı olan şey nedir?

Kimyon yağından tüm cilt tipleri yararlanabiliyor. Vitamin, mineral ve yağ asitleri açısından zengin olan minik tohumlar, doğal yağlarını çıkarmak için soğuk preslenir. Cilde uygulandığında veya kapsül yoluyla yutulduğunda yağ, cilde kolayca emilen besleyici nem sağlar. Kimyon tohumunun geldiği bitki olan Nigella sativa’da bulunan bir kimyasal bileşik olan thymoquinone, çörek otu tohumu ürünlerini en hassas ciltler için bile güvenli kılan, cilt için bir antioksidan ve antienflamatuar görevi görür. Kimyon, daha büyük dozlarda bile oldukça güvenli ve genellikle toksik olmadığı düşünülmektedir.

Kimyon tohumlarında bulunan ve cilde çeşitli şekillerde fayda sağlayan altı faydalı vitamin ve mineral vardır. Kalsiyum, cildin nemi tutmasına yardımcı olan doğal bir cilt kaplama maddesi olan sebum üretmek için epidermis ile birlikte çalışır. Kalsiyumu cildin baş koruyucusu olarak düşünün. Görevi cildi nemlendirmek, korumak ve yenilemektir.

Folik asit genel olarak B9 vitamini olarak da bilinir, cildin doğal güzelliğinin korunmasına yardımcı olmada hayati bir rol oynar. Ciltteki oksidatif stres seviyelerini azaltmanın yanı sıra çevrede bulunan zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye çalışan konsantrasyonlarda antioksidan içerir. Folik asit cilt bakımı özellikleri ayrıca cilt bariyeri işlevini destekleyerek daha fazla nemlendirme sağlayabilir. Bu, nem tutmayı artırabilir ve cilt kuruluğunu hafifletebilir.

 Niasin, kolajen ve elastin üretimini uyararak cilde fayda sağlar, ayrıca sinir bozucu ince çizgileri ve kırışıklıkları düzeltirken kızarıklık, çarpma ve tahrişi azaltmaya yardımcı olur.

A vitamini, iyileşmeyi hızlandırmaya, kırılmaları önlemeye ve cildin bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur. Doğal nemlendirmeyi teşvik eder, bu da cildi etkili bir şekilde nemlendirmeye yardımcı olarak ona ışıltılı bir parlaklık kazandırdığı anlamına gelir. Aynı zamanda, cildinizin en üst iki katmanı olan sağlıklı bir dermis ve epidermisi desteklemeye ve korumaya yardımcı olur.

Cildiniz için en iyi B vitaminlerinden biri olan Niasin olarak da bilinen B3 Vitamini rosacea, akne, egzama, dermatit, hiperpigmentasyon, güneşten zarar görmüş, yaşlanma ve kuru cilt gibi cilt rahatsızlıklarını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

D vitamini, cilt hücresi büyümesine, onarımına ve metabolizmasına katkıda bulunur. Cildin bağışıklık sistemini optimize eder ve erken yaşlanmaya neden olabilecek serbest radikallerin yok edilmesine yardımcı olur.

Peki kimyon yağının fayda sağlayabileceği cilt semptomları tam olarak nelerdir? 

Sivilce ile savaşmaya yardımcı olur

Aşırı yağ üreten cilt, gözeneklerde fazla yağ biriktiği için sivilce çıkmasına daha yatkındır. Kimyon yağı içerisindeki esansiyel yağ asitleri bu yağı temizlemeye yardımcı olur. Bunu, gözeneklerdeki yağ birikintilerini çözmek için çalışan sağlıklı cilt hücreleri oluşturarak yapar.

Yaşlanma belirtilerini en aza indirir

Kimyon yağı, nem tutucu özellikleri ve antioksidan özellikleri ile cildi elastik tutar ve kırışıklıklara ve ince çizgilere neden olan zararlı serbest radikallerle savaşır.

Yağ,  antibakteriyel, anti-enflamatuar ve yaşlanmayı geciktirici özellikleri ile bilinir. Ciltteki kızarıklığı azaltmaya ve cildi vitaminler ve minerallerle beslemeye, özellikle de bir tedaviden sonra cildin iyileşme sürecine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Çoğu lazer tedavisi, ciltte hafif tahrişe ve kızarıklığa neden olabilen ısı kullanır. Kimyon yağı antioksidan bakımından zengindir, cildi besler ve iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olur. Sıkılaştırıcı ve yenileyici özelliklerinin yaralardan yara izi oluşma olasılığını azalttığı biliniyor.

Kızarıklığı giderir ve tahrişi yatıştırır

Kimyon yağı, mükemmel anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. Çörek otu yağı iltihabı azalttığı ve sağlıklı bağışıklık fonksiyonunu artırdığı için bu özellikle sedef hastalığı veya egzamadan tahriş yaşayanlar için faydalıdır. Aynı zamanda topikal enfeksiyonlarla savaşabilen güçlü bir büzücüdür.

Koyu lekeleri yok eder

Kimyon tohumu yağında bulunan A vitamini, amino asitler ve yağ asitleri birlikte cilt hücrelerini yenilemek için birlikte çalışır. Zamanla kimyon yağı yaşlılık lekelerini ve hatta bazı yara izlerini yok edecektir.

Kimyon Yağı Saçlara Faydaları
Kimyon Yağı Saçlara Faydaları

Kimyon Yağı Saçlara Faydaları

Kimyon yağının, güçlü bir antihistamin olan yüksek timokinon konsantrasyonu sayesinde incelme alanlarında saç büyümesini doğal olarak geri kazandırdığı düşünülmektedir. Evet, antihistaminikler genellikle saçların yeniden uzamasına yardımcı olmak ve bunu elde etmek için alopesi hastalarına reçete edilir, aslında uçucu bir yağdır. Bu, zeytinyağı veya hindistan cevizi yağı kadar kalın olmadığı ve terapötik faydalar sağladığı anlamına gelir. 

Aynı zamanda, yüzde 100 saf, rafine edilmemiş ve soğuk preslenmiş kimyon yağının başka bir taşıyıcı yağda (hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı gibi) seyreltilmesi gerektiği anlamına gelir çünkü kendi başına çok güçlüdür ve seyreltildiğinde, iltihabı azaltmak, saç uzamasını teşvik etmek ve pullanmayı ve hassasiyeti azaltmak için doğrudan saç derisinde kullanılabilir. Bununla birlikte, herhangi bir saç derisi rahatsızlığınız olmasa bile, tutarlı kullanımla saçların sağlıklı, yumuşak, nemli ve parlak olmasına yardımcı olur.

Bir yemek kaşığı kimyon yağı ve bir yemek kaşığı hindistan cevizi yağını bir kasede karıştırın (dilerseniz zeytinyağı ilave edebilirsiniz). Duştan önce yağı saç derinize dairesel hareketlerle uygulayın ve inceltme bölgelerine odaklanın. Otuz dakika bekletin ve sonra saçınızı normalde yaptığınız gibi yıkayın. Böylece saç telleriniz anında daha yumuşak, daha parlak ve nemli olacaktır.

Siyah Kimyon Tohumu Yağı Nerede Satılır?

Siyah kimyon tohumu yağını aktarlardan ve internet sitelerinden satın alabilirsiniz.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Ravintsara Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımızı da okumanızı öneririz.

Bizi Instagram’dan da takip edebilirsiniz: begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx