Cilt Bakımı

Ravintsara Yağı Ne İşe Yarar?

Ravintsara Yağı ile Cilt Bakımı

Reklamlar

Ravintsara yağı, sağlık için mucize bir iksir gibidir. Ailenin ilk yardım çantasındaki esansiyel bir yağ, botanik ve Latince adı Cinnamomum camphora cineoliferum ile bilinen saf ve doğal (tercihen organik) Ravintsara uçucu yağıdır. Madagaskar’da, Ravintsara ağacına kafur ağacı da denir.

Madagaskar’a özgü olan ravintsara, kırmızımsı kabuklu ve sarmallara yerleştirilmiş yaprakları olan kafur ailesine aittir. Adı, kelimenin tam anlamıyla “iyi yapraklı ağaç” veya “her şeye iyi gelen yaprak” anlamına gelir.

Yaprağı, uçucu yağı yapmak için damıtılmış kısımdır. Aktif bileşenleri terpen oksitler (1.8 sineol), terpen alkoller (terpineol) ve terpenlerdir (pinenler). Latince tanımına rağmen kafur içermez ve genel olarak iyi tolere edilir. Botanik ailesi Lauraceae’ye aittir.

Reklamlar

Bu yazımızda ravintsara yağı nedir, ravintsara yağı faydaları nelerdir ve ravintsara yağı cilde faydaları nelerdir gibi soruların cevaplarını bulacağız.

Ravintsara Yağı Nedir?
Ravintsara Yağı Nedir?

Ravintsara Yağı Nedir?

Güçlü bir antiviral, antibakteriyel olan ravintsara esansiyel yağı, immün sistemi uyarıcıdır ve özellikle adrenal bezleri güçlendirir. Balgam söktürücü, dekonjestan ve antikataraldir. Farenjit, rinit, nazofarenjit, anjin, bronşit, sinüzitle savaşır ve grip salgınları sırasında mükemmel kalır. Antibiyotik gibi davranır. Buna ek olarak, aynı zamanda bir antioksidan, iyileşme öncesi, antienflamatuvar, kızartıcı, cilt penetrasyonunun aktivatörüdür, lenfatik sistemi boşaltır ve yağla savaşır.

Dozajlara ve önlemlere uyulmalıdır. Ağızdan, dermal olarak, hava difüzyonunda ve aerosol inhalasyonunda kullanılabilir. Dermal olarak, bitkisel bir yağda seyreltilmesi tavsiye edilir. İnfluenza salgınlarında dozaj, cilde sabah ve akşam, göğüs kafesi ve arkaya olmak üzere iki uygulamadır. Bağışıklığı artırmak için bileklere her sabah (haftada beş gün) iki damla damlatın.

Ravintsara Yağı Faydaları
Ravintsara Yağı Faydaları

Ravintsara Yağı Faydaları

Ravintsara esansiyel yağı aynı zamanda ho yaprak yağı olarak da adlandırılır, ravensara veya ho odun yağı ile aynı değildir. Genellikle birbirleriyle karıştırılırlar. Ravintsara 1,8 sineol bakımından yüksektir ve okaliptüse benzer kafurlu ve odunsu bir kokuya sahiptir. Ravensara limonen bakımından zengindir ve otsu ve baharatlı bir kokuya sahiptir.

Reklamlar

Ravintsara esansiyel yağı, botanik olarak cinnamomum camphora olarak bilinen kafur ağacının yapraklarından damıtılır. Ravintsara yağı analjezik, anti-alerjik, antibakteriyel, antiinflamatuar, antimikrobiyal, anti-romatizmal, antiseptik, antispazmodik, antiviral, dekonjestan, balgam söktürücü, mukolitik ve uyarıcı terapötik özelliklere sahiptir.

Astımı tedavi eder

Astımı tedavi etmek için ravintsara uçucu yağ aromaterapisi uygulayın. Bir çay bardağı distile su ile birlikte difüzörünüze beş ila altı damla ekleyin ve difüzörü otuz ila altmış dakika çalıştırın.

Bu, astım krizinin geldiğini hissedince ve difüzörünüzü kullanamıyorsanız, doğrudan difüzörden veya hatta doğrudan şişeden solunabilen hafif bir uçucu yağdır. Yağ buharları, solunum yollarındaki iltihabı hızla azaltır. Ravintsara esansiyel yağını bir taşıyıcı yağda seyreltebilir ve astım ataklarını azaltmaya yardımcı olmak için göğsünüze, sırtınıza ve boğaza uygulayabilirsiniz.

Genellikle bir çay kaşığı taşıyıcı yağa, iki ila üç damla iyi etki eder. Ancak gerekirse bir çay kaşığı taşıyıcı yağ başına on bir damla kullanabilirsiniz. Rahatlamak için kesinlikle gerekenden fazlasını kullanmayın. Fazlası her zaman için iyi değildir.

Alerjilerin şiddetini azaltır

Alerjileri azaltmak için difüzörünüzü beş ila altı damla ravintsara esansiyel yağı ile çalıştırın. Yağ aslında zamanla alerjik reaksiyonların sıklığını ve şiddetini azaltır. Ravintsara aromaterapisini günde iki ila dört kez, özellikle mevsimsel alerjiniz alevlendiğinde uygulayın.

Bronşiti tedavi eder

Bronşiti tedavi etmek için ravintsara esansiyel yağı ile aromaterapi tedavisi yapın. Solunum yollarındaki iltihabı azaltır ve iyileşmeyi hızlandırmak için bakterileri öldürür. Basit bir aromaterapi tedavisi hazırlamak için dört damla ravintsara ve dört damla limon yağı, iki damla helichrysum italicum ve bir çay kaşığı taşıyıcı yağda üç damla nane yağı içerebilir. Bu karışımı bir difüzöre ekleyin ve buharı otuz ila altmış dakika havada dağıtın.

Her tür taşıyıcı yağı kullanabilirsiniz, ancak rafine edilmemiş hindistan cevizi yağı bu kullanım için mükemmeldir. Başka bir çok iyi aromaterapi tarifi zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, balmumu, nane yağı ve okaliptüs yağı gerektirir. Bu tarifi kullanabilirsin ama okaliptüs yerine ravintsara yağı kullanabilirsin. Ravinstara’da 1,8 sineol içeriği okaliptüse göre biraz daha düşüktür, bu da ravintsara yağını biraz daha hafif yapar. Bu karışımı bir difüzöre ekleyin ve buharı otuz ila altmış dakika havada dağıtın. Ravintsara esansiyel yağını altı yaşın altındaki çocukların yüzüne veya vücuduna uygulamayın. 

Sinüs tıkanıklığını giderir

Sinüs tıkanıklığını gidermek ve hatta sinüs enfeksiyonlarını tedavi etmek için ravintsara aromaterapi uygulayın. Difüzörünüzü içine beş ila altı damla ravintsera damlatarak otuz ila altmış dakika boyunca tıkanıklık hissettiğinizde çalıştırın.

Ayrıca işe giderken ravintsara uçucu yağ şişesini yanınıza alabilir ve gün içinde sinüs tıkanıklığınız kötüleştiğinde buharı doğrudan şişeden soluyabilirsiniz. Daha da etkili bir dekonjestan için ravintsara yağını biraz saro esansiyel yağı ve defne yaprağı esansiyel yağı ile bir inhalerde birleştirebilirsiniz. Sinüslerinize yatmadan önce ve sabah ilk iş olarak sinüs enfeksiyonunu tedavi etmek için ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımını uygulayın.

Larenjiti azaltır

İki damla ravintsara esansiyel yağını,  bir bardak suya karıştırın ve larenjiti tedavi etmek için gargara yapın. Enflamasyonu hızla azaltacak ve iyileşme sürecini artıracaktır.

Bağışıklık sistemini güçlendirir

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için Ravintsara yağı ile aromaterapi uygulayın veya ravintsara yağı ve taşıyıcı yağı karışımı uygulayın. Karışımı göğsünüze ve boğazınıza sürün ardından her iki yöntemin de en iyisi için ellerinizdeki buharı soluyun.

Baş ağrısını giderir

Difüzörünüze beş ila altı damla ravintsara yağı ekleyin ve baş ağrısını hafifletmek için biraz aromaterapinin tadını çıkarın. Difüzörü, otuz dakika kadar yakınınızda ayarlayın. Aromaterapi seansı için vaktiniz yoksa, buharları doğrudan şişeden de soluyabilirsiniz.

Ravintsara yağı ile baş ağrısından kurtulmanın bir başka yolu şakaklarınıza ve alnınıza birkaç damla ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışım uygulamaktır. Genel olarak, buharları solumak baş ağrısını hafifletmenin en hızlı yoludur.

Ağrıları giderir

Rahatlama için ağrı bölgesine ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımını uygulayın. Hızlı ağrı kesiciye ihtiyacınız varsa, iki damla ravintsara esansiyel yağını, bir tatlı kaşığı aloe vera jeline karıştırıp uygulayabilirsiniz.

Jel, uçucu yağın daha hızlı nüfuz etmesine izin verirken bir tampon görevi görür. Aloe vera jeli kullandığınızdan emin olun. Uçucu yağın düzgün bir şekilde tamponlanması için kalın bir jel olması gerekir.

Nöropati ve nevraljiyi tedavi eder

Nöropati ve nevraljiyi tedavi etmek için ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımı kullanın. Rahatlamak için karışımı ağrılı bölgelere nazikçe uygulayın. Daha hızlı rahatlama için taşıyıcı yağ yerine aloe vera jeli de kullanabilirsiniz. Hamileyseniz veya emziriyorsunuz kafur içeriği yüksek olan ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımını kesinlikle kullanmayınız.

Kaygıyı azaltır

Kaygıyı hafifletmek için ravintsara esansiyel yağ aromaterapisi uygulayın. 1,8-sineolün kaygıyı azalttığı klinik olarak kanıtlanmıştır. Evden uzaktayken endişe duyma eğilimindeyseniz, ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımını yanınızda bulundurun. Kaygı seviyenizin yükseldiğini hissetmeye başladığınızda, doğrudan uçucu yağ şişesinden sinüslerden birkaç derin nefes alın. Ayrıca bu yağ karışımını göğüs ve boğazınıza uygulayabilirsiniz böylece yararlı buharlar gün boyunca etrafınızda dolanır.

Stresi azaltır

Uzun ve zor bir günün sonunda gevşemek ve stresi azaltmak için otuz ila altmış dakikalık ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımı ile aromaterapi seansının keyfini çıkarın. Gününüz özellikle stresliyse, öğleden sonra biraz ravintsara aromaterapi molası vermek isteyebilirsiniz. Daha hızlı rahatlama için, doğrudan şişeden birkaç derin nefes alın.

Depresyonla savaşır veya ruh halinizi i̇yileştirir

Ravintsara esansiyel yağı, depresyonu hafifletmek için alınabilir. Bir ila üç damla ravintsara yağı ile bir ila iki damla zeytinyağını bir vejeteryan kapsüle koyun ve bir bardak su ile alın. Yutacaksanız, iyi, yüksek kaliteli, saf bir ravintsara esansiyel yağı aldığınızdan emin olun. Fakat bu esansiyel yağı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Bazı ravintsara aromaterapi tedavisi, depresyonu hafifletebilir veya sadece ruh halinizi canlandırabilirsiniz. Doğal olarak canlandırıcı bir ruh hali geliştiricidir.

Kas ağrısını azaltır

Rahatlatıcı ağrı kesici için ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımı ile yorgun, ağrılı kaslara masaj yapın. Günde birkaç kez bu masaj yağını çok rahat bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu liste size yardımcı oldu mu? Dört farklı ravintsara esansiyel yağı türü olduğunu unutmayın. Bu makale, 1,8 sineolde yüksek olan ravintsara yağı kullanımlarını listeler. Diğer üç tip linalool, safrol veya nerolidol bakımından yüksektir ve farklı terapötik özelliklere sahiptir. Bu nedenle, bu makalede listelenen faydalı uygulamalara sahip bir yağ istiyorsanız, 1,8 sineol tipi ravintsara aldığınızdan emin olun. Düzenli olarak okaliptüs kullanıyorsanız, ancak biraz fazla güçlü olduğunu düşünüyorsanız, ravintsara yağını deneyin.

Ravintsara Yağı Cilde Faydaları
Ravintsara Yağı Cilde Faydaları

Ravintsara Yağı Cilde Faydaları

Ravintsara esansiyel yağının cilde faydalarını bu bölümde bulacaksınız.

Pamukçuk tedavisi için kullanılır

Pamukçuk veya oral kandidiyazdan kurtulmak için günde birkaç kez ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımı ile gargara yapın.

Viral enfeksiyonlarla mücadele eder

İki ila üç damla ravintsara yağı ve beş ila altı damla taşıyıcı yağ karışımını ellerinizi nemlendirin. Ravintsara yağının anti-viral özellikleri, siz virüse yakalanmadan önce ellerinizdeki mikropları ortadan kaldıracaktır. Gün boyunca birkaç kez uygulayın.

Havadaki ve yüzeylerdeki virüsleri öldürmek için ravintsara yağını dağıtın. Difüzörünüze beş ila altı damla ekleyin ve günde birkaç kez otuz ila altmış dakika çalıştırın. Soğuk algınlığı ve grip mevsiminde sağlıklı kalmanıza yardımcı olur ve bunu yaparken odanın harika kokmasını sağlar.

Bir çay kaşığı taşıyıcı yağ başına bir ila üç damla uçucu yağ günlük kullanım için uygundur. Daha güçlü seyreltme oranları, bir seferde yalnızca on gün ila on beş gün süreyle kullanılmalıdır. 

Uçuğu tedavi eder

Bir çay kaşığı taşıyıcı yağa, on bir damla ravintsara esansiyel yağı ekleyin ve karışımı doğrudan uçuk yaralarına sürün. Ravintsara esansiyel yağının analjezik, antibakteriyel, anti-enflamatuar, antimikrobiyal, antiseptik ve antiviral özellikleri ağrıyı ve enflamasyonu hafifletir, mikropları öldürür ve iyileşmeyi hızlandırır.

İstediğiniz herhangi bir taşıyıcı yağı kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, baobab ve kuşburnu tohumu yağları, cilt hücresi yenilenmesini teşvik eden yenileyici özelliklere sahiptir. Karışımı günde birkaç kez yaralara uygulayabilirsiniz.

Ayak mantarını tedavi eder

Ayak mantarını tedavi etmek için ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımını kullanın. Ayaklarınızı yıkadıktan ve iyice kuruladıktan sonra günde iki kez ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımını uygulayın. Tam antifungal kaplama elde etmek için parmakların arasına ve tırnakların altına da sürdüğünüzden emin olun.

Babassu yağı veya hindistan cevizi yağı kullanmak isteyebilirsiniz, ancak istediğiniz herhangi bir taşıyıcı yağı kullanabilirsiniz. Bu ayak mantarı tedavisini daha da etkili hale getirecek antifungal özelliklere sahiptirler.

Saçkırandan kurtulmanızı sağlar

Saçkırandan kurtulmak için ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımını kullanın. Enfekte bölgeyi sabun ve suyla yıkayın, iyice kurulayın ve ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımını günde iki kez uygulayın. Cildin göze çarpmayan bir bölgesine bir damla ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımını damlatın ve alerjiniz olmadığınızdan emin olmak için en az birkaç saat bekleyin. 

Bakteriyel enfeksiyonları tedavi eder veya önler

Yaralar ve yaralardaki bakteriyel enfeksiyonları önlemek ve hatta tedavi etmek için ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımı kullanın. Etkilenen bölgeyi yıkayın, kurulayın ve ravintsara yağı ve taşıyıcı yağ karışımını günde birkaç kez uygulayın. Daha fazla kirlenmeyi önlemek için yağları pamuklu çubukla sürün.

Hindistan cevizi yağı ve jojoba yağı, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek veya önlemek için harika taşıyıcı yağlardır. Her ikisi de yarayı yatıştırmaya ve iyileştirmeye yardımcı olacak antibakteriyel ve anti-enflamatuar özelliklere sahiptir.

Mercanköşk Yağı Ne İşe Yarar? adlı yazımızın da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Bizi YouTube kanalımızdan da takip edebilirsiniz!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx