Sağlık

Locpynol Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Locpynol Krem Faydaları

Reklamlar

Locpynol krem farklı cilt hastalıklarının ve minör cilt cerrahi işlemlerinden önce kullanılan bir ilaçtır. Peki Locpynol krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Locpynol Krem Nedir?

Lidokain ve prilokain kombinasyonundan oluşan, topikal uygulama için iki amid lokal anestetik sağlar. Lokal anestezik olan bu ilaç emülsiyon ve krem ​​olarak mevcuttur. Bu krem, tıkayıcı bir pansumanla kapatılmalıdır. Lidokain ve prilokain kombinasyonu ayrıca dişçilikte kullanım için bir mikroemülsiyon olarak mevcuttur. Mikroemülsiyon, poloksamer eksipiyanlar içerir ve oda sıcaklığında bir sıvıdır ve periodontal cebe uygulandığında elastik bir jeldir. 

Locpynol Krem Ne İşe Yarar?

Prilokain, farmakolojik olarak lidokaine benzer bir lokal anestetiktir. Prilokain, sodyum kanallarının hücre içi yüzeyine bağlanarak daha sonra hücreye sodyum akışını bloke eder. Eylem potansiyelinin yayılması ve asla çalışmaması bu nedenle engellenir. Bu blok geri dönüşümlüdür ve ilaç hücreden uzaklaştığında sodyum kanalı işlevi geri yüklenir ve sinir yayılımı geri döner. Prilokain, nöronal hücre zarı üzerindeki sodyum kanallarına etki ederek nöbet aktivitesinin yayılmasını sınırlar ve nöbet yayılmasını azaltır. 

Reklamlar

Bu krem cilde sürüldüğünde o bölgeyi uyuşturur. Ağrı, acı ve kaşıntı hissini bloke eder. Lazer epilasyon işlemi, dövme işlemi, iğneli epilasyon işlemi, minör cilt cerrahi işlemi, küçük estetik operasyonlar gibi işlemlerden önce cilde sürüldüğünde lokal anestezik etki ederek bölgeyi uyuşturur. Ayrıca böcek ısırıkları, böcek sokmaları, kaşıntı ve ağrı için de kullanılabilir.

Locpynol Krem Faydaları

Lidokain, impulsların başlatılması ve iletilmesi için gerekli iyonik akışları inhibe eden amid tipi bir lokal anestetiktir. Bu, nöronal membranı stabilize eder ve lokal anestezik etkiyi etkiler. Lidokain içeren bu krem şu anda harici bir krem, intradermal enjekte edilebilir toz, harici jel, oftalmik jel, harici jöle, harici losyon, harici merhem, harici yama, enjeksiyon çözeltisi ve topikal çözelti olarak mevcuttur.

Bu krem böcek ısırıkları, böcek sokmaları, ağrı, acı ve kaşıntı hissini bloke eder. Ayrıca bu krem lazer epilasyon işlemi, kan aldırma işlemi, dövme işlemi, iğneli epilasyon işlemi, minör cilt cerrahi işlemi, küçük estetik operasyonlar gibi işlemlerden önce cilde uygulanır.

Locpynol Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 • Bu krem çocuklar, ergenler ve yetişkinler için kullanılır. İğne taktırmak (örneğin, enjeksiyon veya kan testi yaptırıyorsanız), küçük cilt operasyonları, siğillerin alınması gibi tıbbi prosedürler, küçük estetik operasyonlar, lazer epilasyon işlemleri, iğneli epilasyon işlemleri ve dövme işlemleri öncesinde cildi uyuşturmak için kullanılabilir.
 • Bu krem, bacak ülserlerinin hasarlı ciltten temizlenmesi veya çıkarılması için kullanılır.
 • Sağlam cilde uygulama dışında başka amaçlar için, ürün sadece doktor, hemşire veya eczacının tavsiyesi üzerine kullanılmalıdır.
 • Lidokain veya prilokain, diğer benzer lokal anestezikler veya bu ilacın diğer bileşenlerinden herhangi birine alerjiniz varsa bu kremi kesinlikle kullanmayın.
 • Siz veya çocuğunuz, “glikoz-6-fosfat dehidrojenaz eksikliği” adı verilen kanı etkileyen nadir görülen kalıtsal bir hastalığınız varsa bu kremi kullanmadan önce doktorunuz, eczacınız veya hemşirenizle konuşun.
 • Siz veya çocuğunuzun kan pigment seviyeleriyle ilgili “methemoglobinaemia” adı verilen bir problem varsa bu kremi kullanmadan önce doktorunuz, eczacınız veya hemşirenizle konuşun.
 • Bacak ülseri haricinde deri döküntüsü, kesik, sıyrık veya diğer açık yaraların olduğu bölgelerde bu kremi kullanmayın. Bu sorunlardan herhangi biri mevcutsa, kremi kullanmadan önce doktorunuza, eczacınıza veya hemşirenize danışın.
 • Siz veya çocuğunuzun atopik dermatit adı verilen kaşıntılı bir cilt rahatsızlığı varsa, daha kısa bir uygulama süresi yeterli olabilir. Otuz dakikadan uzun uygulama süreleri, lokal deri reaksiyonu insidansında artışa neden olabilir.
 • Kalp ritmi bozuklukları için belirli ürünler kullanıyorsanız (amiodaron gibi sınıf III antiaritmikler) bu kremi kullanmadan önce doktorunuza veya eczanıza danışın. Bu durumda doktor, kalp fonksiyonunuzu izleyecektir.
 • Yeni tıraşlanmış ciltte potansiyel olarak artmış emilim nedeniyle, önerilen dozaj, cilt alanı ve uygulama süresine uymak önemlidir.
 • Tahrişe neden olabileceğinden bu kremi gözlerle temas ettirmekten kaçının. Yanlışlıkla gözünüze bu kremi bulaştırırsanız, hemen ılık su veya tuz (sodyum klorür) solüsyonu ile iyice yıkamalısınız. Duygu geri gelene kadar gözünüze herhangi bir şey kaçmasına dikkat edin.
 • Bu krem, bozulmuş kulak zarına uygulanmamalıdır.
 • Canlı aşılarla (örneğin tüberküloz aşısı) aşılanmadan önce bu kremi kullandığınızda, aşı sonucunu takip etmek için talep edilen sürenin sonunda doktorunuza veya hemşirenize başvurun.
 • Üç aydan küçük bebeklerde ve yenidoğan bebeklerde, bu kremi sürüldükten sonra on iki saate kadar kan pigment düzeylerinde klinik olarak anlamlı olmayan geçici bir artış “metaemoglobinaemia” sıklıkla görülür.
 • Bu kremin yeni doğan bebeklerin topuğundan kan çekerken veya sünnet için yeterli analjezi sağlamadaki etkinliği klinik çalışmalarda doğrulanamamıştır.
 • Bu krem, on iki yaş altı çocukların genital derisine ve genital mukozasına etken maddelerin emilimine ilişkin yeterli veri olmaması nedeniyle uygulanmamalıdır.
 • Bu krem, kan pigmenti düzeylerini etkileyen diğer ilaçlarla aynı anda tedavi gören on iki aylıktan küçük çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Bu krem erken doğan bebeklerde kullanılmamalıdır.
 • Başka herhangi bir ilaç kullanıyorsanız, son zamanlarda kullandıysanız veya kullanma ihtimaliniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Buna reçetesiz satın aldığınız ilaçlar ve bitkisel ilaçlar dahildir. Bunun nedeni, bu kremin bazı ilaçların çalışma şeklini etkileyebilmesi ve bazı ilaçların, bu krem üzerinde etkili olabilmesidir.
 • Özellikle, siz veya çocuğunuz enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan, “sülfonamidler” ve nitrofurantoin adı verilen ilaçlardan yakın zamanda kullandıysanız, doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Özellikle, siz veya çocuğunuz epilepsiyi tedavi etmek için kullanılan, fenitoin ve fenobarbital adı verilen ilaçlardan yakın zamanda kullandıysanız, doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Özellikle, siz veya çocuğunuz diğer lokal anestezikler yakın zamanda kullandıysanız, doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.
 • Özellikle, siz veya çocuğunuz amiodaron gibi düzensiz kalp atışlarını tedavi etmek için kullanılan ilaçları yakın zamanda kullandıysanız, doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Locpynol Krem Kullanımı

Bu krem yalnızca sağlam deri veya genital mukoza zarlarında kullanım içindir. Bu kremin gözlerle veya açık yaralarla temastan kaçının. Sadece reçete edilen bölgeye ve belirtilenden daha uzun süre uygulayın. Daha geniş bir alana veya uzun süreli uygulama, lidokain ve prilokain emiliminde artışa ve dolayısıyla potansiyel yan etkilere neden olabilir.

Reklamlar

Bu kremi, işlem yerinde kalın bir tabaka uygulayın. Uygulamadan sonra kapatıcı bir pansuman ile kapatın. Bu kremi cilde yaymayın ve ovalamayın. Güvenli olduğundan emin olmak ve sızıntıyı önlemek için pansuman kenarlarını dikkatlice düzeltin. Bu özellikle çocuklar ve bebekler için önemlidir. Kremin veya kapatıcı sargının yenmediğinden veya gözlerin içine konulmadığından emin olmak için çocuğu izleyin. Pansuman üzerine uygulama zamanını işaretleyin. İşlemden önce tıkayıcı pansumanı çıkarın, kremi silin ve tüm alanı antiseptik bir solüsyonla temizleyin. Bu kremi içeren kullanılmış oklüzif pansumanlar, yapışkan kenarları bir arada olacak ve çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği bir yerde olacak şekilde birlikte katlanmalı ve güvenli şekilde çöpe atılmalıdır.

Locpynol Krem Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi bu ilacın içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Bu kremin kullanıldığı bölgede hafif bir reaksiyon (ciltte solgunluk veya kızarıklık, hafif şişlik, ilk yanma veya kaşıntı) oluşabilir. Bu yan etkilerden herhangi biri sizi rahatsız ediyorsa veya geçmiyor gibi görünüyorsa, doktorunuza veya eczacınıza başvurun. Bu kremi kullanırken kendinizi kötü hissetmenize neden olan her şeyi doktorunuza söyleyin. Bunlar krem ​​ve anesteziklere verilen normal reaksiyonlardır ve herhangi bir önlem gerekmeksizin kısa sürede kaybolur.

Bu kremi kullanırken herhangi bir sıkıntılı veya olağandışı etkiler yaşarsanız, kullanmayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Deri, genital mukoza veya bacak ülserlerinin tedavisi sırasında tedavi edilen bölgede geçici lokal deri reaksiyonları, solukluk, kızarıklık, şişlik gibi yaygın yan etkiler oluşabilir. Genital mukoza veya bacak ülserlerinin tedavisi sırasında tedavi edilen bölgede başlangıçta hafif yanma, kaşıntı veya sıcaklık hissi oluşabilir.

Cildin tedavisi sırasında tedavi edilen bölgede başlangıçta hafif yanma, kaşıntı veya sıcaklık hissi, genital mukozanın tedavisi sırasında tedavi edilen bölgede uyuşma ve karıncalanma oluşabilir.  Bacak ülserlerinin tedavisi sırasında tedavi edilen ciltte tahriş oluşabilir. Bu yan etkilerden herhangi birisini görürseniz hemen ilacı kullanmayı bırakın ve mutlaka doktorunuza başvurun.

Deri, genital mukoza veya bacak ülserlerinin tedavisi sırasında nadir durumlarda anafilaktik şoka (deri döküntüsü, şişme, ateş, solunum güçlüğü ve bayılma) dönüşebilen alerjik reaksiyonlar, cilt tedavisi sırasında methemoglobinaemia (kan bozukluğu), cildin tedavisi sırasında tedavi edilen bölgede (özellikle uzun uygulama sürelerinden sonra egzamalı çocuklarda) küçük nokta şeklinde kanamalar gibi yan etkilerden herhangi birisini görürseniz hemen ilacı kullanmayı bırakın ve mutlaka doktorunuza başvurun.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu