Sağlık

Mantar Zehirlenmesi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Reklamlar

Mantar yemeklerde kullanılan, bazen ara sıcak olarak da tükettiğimiz sağlıklı bir besindir. Mantar zehirlenmesi nedir belirtileri nelerdir birlikte ele alalım. Çoğunlukla aldığımız mantarlar kültür mantarlarıdır. Kültür mantarları genellikle küçük ve beyazdır.

Mantar alırken ve toplarken dikkat etmemiz gereken bazı noktalar vardır. Çünkü zehirli mantar tüketirseniz olumsuz sonuçlarla hatta ölüme kadar giden kötü sonuçlar yaşanabilir. Mantar zehirlenmesi yaşamamak için yenilebilen mantarların neler olduğunu iyice bilmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilirsiniz. Bilinçsizce toplanan mantarların zehirli olma ihtimalini unutmayınız.

Mantar Zehirlenmesi Nedir? Mantar Zehirlenmesi Nasıl Olur?

Mantar zehirlenmesi bazı mantarların içinde bulunan zehirli maddelerden dolayı meydana gelmektedir. Mantar zehirlenmesi olması için mantarın pişmiş ya da çiğ olması önemli değildir. İkisinde de zehirlenme gerçekleşmektedir.

Reklamlar

Mantar zehirlenmesi en çok bahar aylarında görülür. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında yağmur sonrasında güneş ile büyüyen mantarların bir kısmı zehirlidir. Bu yüzden hangi mantarın yenebilir olduğunu kesin ve net olarak bilmemiz gerekmektedir.

Mantar zehirlemesi belirtileri nelerdir?

Mantar zehirlenmeleri mantarın cinsine ve türüne göre değişiklik göstermektedir. Bazı mantarlarda belirti 2 saat sonunda meydana gelirken, bazı mantarlar 6, bazıları 8 bazıları 24 saat sonra etkisini gösterecektir. Bundan dolayı ilk belirtiler meydana gelince vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Mantar zehirlenmesi olması durumunda bulantı, kusma, terleme, ishal, ateş, nabız yüksekliği, görmede bozukluklar, yüz ve boyun kızarması, karın ağrısı ve sersemlik durumları görülebilmektedir. Mantar zehirlenmesinin ilk belirtileri meydana geldiğinde direk vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır. Eğer kısa zaman içinde doktora gidilmezse karaciğer, akciğer, kalp ve beyin fonksiyonlarında yavaşlama ve ardından durma görülebilir.

İlginizi Çekebilir: Koşu Sırasında Ne Kadar Su İçilmeli

Reklamlar

Mantar zehirlenmelerinde ne yapılmalıdır?

Mantar tükettikten sonra saydığımız belirtilerden bir ya da birkaçının görülmesi durumunda doktora gidilmelidir. Hatta mantar elinizde varsa doktora götürüp incelenmesini sağlayabilirsiniz. Böylece durumun mantar zehirlenmesi olup olmadığı kesin teşhis edilmiş olacaktır.

Mantarı yanınızda götürme şansınız yoksa zehirlenme hikayenizi anlatınız. Mantarı nerede nasıl yediğiniz doktorunuzun teşhis koymasını kolaylaştıracaktır.

Mantar zehirlenmelerinde ne yapılmalıdır
Mantar zehirlenmelerinde ne yapılmalıdır

Sonrasında doktorunuzun tavsiye ettiği tedavi uygulanmalıdır. Zehirlenme durumunda öncelikle serum tedavisi uygulanır. Serum ile geçmezse genel olarak mide yıkanması ve ardından ilaç takviyesiyle sona erdirilir.

Mantar zehirlenmesinden nasıl korunabilirsiniz?

Mantar zehirlenmesi yaşamamak için doğadan mantar toplayacağınız zaman yanınızda kendisine güvenen mantarları iyi tanıyan birini götürmelisiniz. Kişinin bilgi verdiği bilgilere göre mantar toplayabilirsiniz.

Zehirli olmayan mantarların neler olduğunu listeleyen yerler vardır. Bu mantarlara bakarak zehirli olmayanları güvenle seçebilirsiniz.

Eğer mantarı pazardan alıyorsanız mantarın onaylanmış olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Mesela istiridye yani kayın mantarı alacaksanız bu ürünün paketli ve tüm kontrollerinin yapılmış olduğuna emin olmalısınız.

Mantar zehirlenmelerinden nasıl korunmalıdır?

Mantar zehirlenmesi durumu ile karşılaşmamak için bazı dikkat etmemiz gereken durumlar vardır. Bu durumların ilki doğada yetişen mantarların zehirli olup olmadığını bilmeden tüketmemektir. Yani aslında tercih ettiğiniz mantarın kültür mantar olması önemlidir.

Kültür mantarları zehirler mi?

Kültür mantarı zehirli mantarlardan birisi değildir. Bundan dolayı güvenle tüketebilirsiniz. Fakat kültür mantarlarının da yetiştikleri ortamda mikroorganizmalar ile teması olabilir. Kültür mantarının çiğ tüketilmesi durumunda mide ve bağırsak sorunları görülebilir. Bu nedenle kültür mantarı tüketirken iyi pişmiş olmasına dikkat etmelisiniz.

Kültür mantarları zehirler mi
Kültür mantarları zehirler mi

Kültür mantarı alırken dikkat etmeniz gereken noktalar mantarın ambalajlı olması ve tüketiciyi bilgilendirecek etiketinin de olmasıdır.

Mantarlarla ilgili yanlış bilgiler

Halk arasında mantarlarla ilgili duyulan ilmi bir karşılığı olmayan yanlış bilgiler vardır. Bunlar;

  • Mantarın türü ve cinsi önemli olmadan yoğurt ile yenen mantarın zehirlenemeyeceği düşüncesi tamamen yanlıştır.
  • Bir diğer yanlış düşünce de mantarın pişmesi ile zehrinin yok olacağıdır. Zehir yok olmaz ama kültür mantarındaki mikroorganizmalar pişirilince yok olacaktır.
  • Mantar sirkeli ve tuzlu kaynatılınca zehrinin alınacağı da yanlış bir düşüncedir.
  • Mantarın kurutulmuşu yenirse zehirlenme olmayacağı da doğru bir bilgi değildir.
  • Çayırlarda büyüyen mantarların zehirli olmaması da yanlış inançlardandır.
  • Mantarın koparıldıktan sonra rengi değişmezse zehirli olmadığı iç kısmı mavileşirse mantarın zehirli olduğu bilgisi de yanlıştır.
  • Ağaçlarda yetişen mantarların zehirsiz olacağı düşüncesi yanlıştır.
  • Zehirli mantarın gümüş kaşık ile pişirildiğinde kararacağı yanlış bir bilgidir.
  • Bir yanlış bilgi de salyangozların zehirli olan mantarları yemeyeceğidir.

Bu tarz bilgilere riayet etmeden gerçekten bilen biri yanınızda olmadan doğadan bulduğunuz mantarları tüketmeyiniz. Pazar ve market gibi yerlerden alacağınız kültür mantarları en güvenle tüketebileceğiniz mantarlardır. Eğer başka bir mantar tükettiyseniz ve zehirlendiğinizi düşünüyorsanız en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx