Sağlık

Mederma Krem Nasıl Kullanılır?

Mederma Krem Faydaları

Reklamlar

Mederma krem genel olarak ciltteki kuruluğu gideren ve pek çok cilt sorununu iyileştiren bir üründür. Peki Mederma krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Mederma Krem Nedir?

Yumuşatıcılar cildinizi nemlendiren ve yumuşatan maddelerdir. Topikal cilt için olan yumuşatıcılar kuru cildi tedavi etmek veya önlemek için kullanılır. Bu krem bazen akne, çatlamış dudaklar, bebek bezi döküntüsü, pişikler, uçuklar veya diğer küçük cilt tahrişlerini de tedavi eden ürünlerde bulunur. Topikal yumuşatıcıların birçok markası ve formu vardır ve hepsi bu broşürde listelenmemiştir. Bu krem, bu ilaç kılavuzunda listelenmemiş amaçlar için de kullanılabilir.

Reklamlar

Mederma Krem İçeriği

Bu kremin aktif maddesi allantoin adlı bir maddedir. Bu akne izi ve yara izi kreminin yardımcı maddeleri ise su (saflaştırılmış), peg 200, alkol, ksantan sakızı, allium cepa (soğan) ekstresi, lesitin, metil paraben, sorbik asit, pantenol, sodyum hyaluronat ve kokudur.

Mederma Krem Ne İşe Yarar?
Mederma Krem Ne İşe Yarar?

Mederma Krem Ne İşe Yarar?

Üç aşamalı bir süreçle ciltte yara izleri oluşur ve bu süreç bir yaralanmadan sonra iki yıla kadar sürebilir. Birçok bilim adamı, yaraları daha az görünür hale getirecek bir şey bulmak için bu yara iyileştirme sürecini inceliyor. Nemli yaraların kuruyan ve kabuk tutan yaralardan yüzde 50 daha hızlı iyileştiği yaygın olarak kabul edilmektedir.

Bu yara izi kreminin, skarların genel görünümünü, rengini ve dokusunu iyileştirdiği klinik olarak gösterilmiştir. Sadece günde bir kez kullanılan topikal jel, mevcut en uygun maliyetli ürünlerden biri olmasını sağlar.

Sivilce izleri, ameliyat izleri ve yanık, kesik ve diğer yaralanmalardan kaynaklanan yara izleri dahil olmak üzere birçok yara izi için çalışır. 

Reklamlar

Mederma Krem Faydaları

Bu skar ve yara izi kremi içinde olan farklı bileşenler, ciltteki farklı sorunları tedavi eder. Bu kremin etken maddesi olan allantoin, yara izlerinin görünümünü azaltır. Azot bakımından zengin bir atık molekülü olan allantoindir. Allantoin, sert ve su geçirmez olmasını sağlayan lifli protein olan keratini yumuşatır. Bu, cildi pürüzsüzleştirir ve ölü cilt hücrelerini arındırmaya teşvik eder.

Araştırmacılar, allantoinin ana rolünün, soğan yani allium cepa maddesinin penetrasyonunu arttırmak olduğunu düşünüyor. Aktif bir bileşen olarak listelenmese de, soğan ekstresi skar tedavileri için uzun zamandır tercih edilen bir katkı maddesidir. Kokulu kükürt içeren molekülleriyle soğanı tanırsınız ancak skarınızı artırabilecek flavonoid quercetin ve kaempferol  muhtemelen yeni doku için yapı oluşturmaya yardımcı olan hücreler olan fibroblastları düzenleyerek çalışır.

Soğan ekstraktı zaten pantotenik asit veya B5 vitamini içerir ancak bu krem ekstra bakım için fonksiyonel olarak aynı alkol olan panthenol maddesini ekler. Pantenolün üç OH grupları su ile hidrojen bağları oluşturur ve nemi cilde çeker. Bu, skar dokusunu daha elastik hale getirir. İyileşmenin önemli bir unsuru  ve yeni doku formuna yardımcı olan fibroblast büyümesini destekler.

Sodyum hiyalüronat adlı madde ise cilde nem çeker. Bu tuzun asit versiyonu, hyaluronik asit, cilt hücreleri ve eklemlerin arasındaki sıvıda görülür. Cildinizin doğal seviyeleri zamanla düşer, bu da küçük çocukların cildinin neden altmış yaşındaki bir çocuktan çok daha hızlı bir şekilde yaşlandığını açıklayabilir.

Hidrasyonun çok önemli olabileceği ortaya çıktı. Bir yara iyileştikçe cilt su kaybedebilir, aşırı hıza iyi fibroblastlar gönderebilir ve silinmiş bir yara izi oluşturabilir. Lesitin ise yine başka bir nem tutucu bileşendir. Lesitin adlı madde deriye su çekmeye ek olarak, cildin yüzeyinde yağ bariyeri oluşturarak suyun buharlaşmasını önlemek için çalışır.

Metil paraben ve sorbik asit, cilde pek çok fayda sağlar. Hassas cildi böcek ve küflerden arındırmak için bu krem önemlidir. İşte bu iki koruyucu ciltteki küf oluşumu esnasında devreye girer. Metil paraben ve sorbik asit, ciltten böcekleri, küfleri ve sinekleri uzak tutar.

Mederma Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

  • Bu krem yalnızca harici kullanım içindir. Bu kremi yalnızca cilt üzerinde kullanın.
  • Bu ürünü kullanırken gözlerden, ağızdan, dudaklardan, burundan ve kulaklardan uzak tutmalısınız. Yanlışlıkla bu bölgelere temas ederse hemen bol suyla yıkayın.
  • Bu kremi yedi günden fazla kullandığınızda hala şikayetleriniz devam ederse ya da durumunuz daha da kötüleşirse ilacı kullanmayı bırakın ve hemen bir doktora danışın.
  • Derin yaralar, delinme yaraları, hayvan ısırıkları ve ciddi yanıklar üzerinde bu kremi kullanmaktan kaçının.
  • Bu kremi, çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Yutulması halinde tıbbi yardım alın veya hemen bir doktora danışın.

Mederma Krem Kullanımı Nasıldır?

Bu yara izi ve skar kremi, cilde eşit olarak uygulanmalı ve yeni skarlarda sekiz hafta boyunca günlük bir kez ve eski skarlarda yani yara izlerinde üç ila altı ay boyunca yavaşça skar içine sürülmelidir. Yaralanma veya ameliyattan genel olarak iki hafta veya daha fazla süre sonra, yeni bir deri oluşur oluşmaz bu kremi kullanmaya başlayın. Yara kabuklarının doğal olarak düştüğünden ve ameliyat dikişlerinin alındığından emin olun. Daha eski yara izlerinde hemen bu kremi kullanmaya başlayabilirsiniz. Aşırı hasarlı ciltlere bu kremi uygulamayın.

Bu kremi, sadece ince bir tabaka halinde uygulayın. Parlak, ıslak veya yapışkan bir his kalmayıncaya kadar yara izine hafifçe masaj yapın. Bu kremi uyguladıktan sonra cildiniz kuru görünüyorsa veya dökülüyorsa, çok fazla kullanıyor olabilirsiniz. Yeni bir uygulamadan önce biraz daha az ürün kullanmayı veya bölgeyi yumuşak sabun ve su ile nazikçe temizlemeyi deneyin. Sonuçların zaman aldığını unutmayın, bu yüzden sonuçları hemen fark etmezseniz de kullanmaya devam edin. Genel olarak, bu kremin kullanıcıları, düzenli kullanımda, yaklaşık dört haftalık kullanımdan sonra değişiklikleri görmeye başlar ve sekiz haftada optimum iyileşme ile gözle görülür bir iyileşme olur.

Mederma Krem Yan Etkileri

Kurdeşen, zor nefes alma, yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi gibi ciddi alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alın ve hemen bir doktora başvurun.

Bu kremin uygulandığı yerde ciddi yanma hissi, batma hissi, kızarıklık veya tahriş varsa hemen kremi kullanmayı bırakın ve doktorunuzu arayın. Daha az ciddi yan etkiler daha olasıdır ve hiç olmayabilir.

İlginizi çekebilir: Sebi İxir Leke Kremi Nasıl Kullanılır?

Bizi Begonya kadın adlı Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx