Sağlık

Mupiderm Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Mupiderm Krem Faydaları

Reklamlar

Mupiderm krem genel olarak antibakteriyel özelliklere sahip bir üründür. Peki Mupiderm krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını merak ediyorsanız yazımızı okumaya devam etmelisiniz.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Mupiderm Krem Nedir?

Bu krem, küçük cilt enfeksiyonu alanlarını tedavi etmek için kullanılan antibakteriyel bir kremdir. Bazen çocuklarda impetigo gibi enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Enfeksiyona neden olan mikropları (bakterileri) öldürerek çalışır.

Bu krem, özellikle metisiline dirençli staphylococcus aureus (MRSA) adı verilen bakterilerin neden olduğu enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Staphylococcus aureus bakterisiyle enfeksiyon, esas olarak halihazırda hastanede hasta olan kişilerde ortaya çıkar. Enfeksiyonun tedavisi zor olabilir ve diğer insanlara da bulaşabilir.

Reklamlar

Mupiderm Krem Fiyatı

Bu kremin güncel eczane satış fiyatı 21.13 liradır.

Mupiderm Krem İçeriği

Bu kremin aktif maddesi mupirosin adlı bir maddedir. Yardımcı maddeleri ise polietilen glikon adlı bir bileşendir.

Mupiderm Krem Neye İyi Gelir?

Mupiderm topikal krem, spesifik bakterilere bağlı ikincil olarak enfekte travmatik cilt lezyonlarını tedavi etmek için kullanılır. Mupiderm topikal krem, impetigo tedavisinde kullanılır. Bu krem, bakterileri öldürerek veya büyümelerini engelleyerek çalışır. Bu krem sadece doktorunuzun reçetesiyle kullanılabilir.

Mupiderm Krem Ne İçin Kullanılır?

Bu krem orijinal olarak pseudomonas fluorescens’den izole edilmiş bir antibiyotiktir. Topikal olarak kullanılır ve öncelikle gram-pozitif bakterilere karşı etkilidir. Bu krem düşük konsantrasyonlarda bakteriostatik ve yüksek konsantrasyonlarda bakterisidaldir. Bu krem, bakteriyel izolösil-tRNA sentetaza seçici bağlanma olan ve izolösinin bakteri proteinlerine dahil edilmesini durduran benzersiz bir etki mekanizmasına sahiptir. Bu etki mekanizması başka herhangi bir antibiyotikle paylaşılmadığı için bu krem birkaç antibiyotik çapraz direnç problemi vardır.

Reklamlar

Bu krem, bakterilerin neden olduğu küçük kesikler, yaralar veya sıyrık derideki cilt enfeksiyonlarını tedavi eder veya önler.

Mupiderm krem
Mupiderm krem

Mupiderm Krem Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Bunun sizin için doğru tedavi olduğundan emin olmak için, bu kremi kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun bazı bilgileri öğrenmesi gerekir. 

Hamileyseniz veya emziriyorsanız bu bilgiyi doktorunuza söyleyin. Bebekler için zararlı olduğu bilinmese de, bunu doktorunuza söylemeniz yine de önemlidir.

Bu kremi kullanmadan önce böbreklerinizin çalışma şekliyle ilgili bir sorununuz varsa doktorunuza söyleyin.

Bu kremi kullanmadan önce bir ilaca veya herhangi bir cilt preparatına karşı alerjik reaksiyon geçirdiyseniz  doktorunuza söyleyin.

Birkaç gün içinde cildinizin iyileşmeye başladığını fark etmelisiniz. Dört veya beş gün sonra herhangi bir iyileşme fark etmediyseniz, daha fazla tavsiye için doktorunuza danışın. On gün sonra belirtileriniz geçmediyse, bunun hakkında da doktorunuzla konuşun.

Tedavinizin bir parçası olarak antiseptik bir yıkama kullanmanız istenebilir. Bu, enfeksiyonunuza neden olan bakterilerin tedaviye dirençli hale gelmesini önlemek içindir bu nedenle size verilen tavsiyelere uymanız önemlidir.

Bir ameliyat geçireceksiniz veya diş tedavisi görüyorsanız, tedaviyi gerçekleştiren kişiye bu kremi kullandığınızı söyleyin. MRSA için kullanıyorsanız, bu özellikle önemlidir.

Bu kremi kullanmadan önce, alerjiniz varsa veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilen inaktif bileşenler (bazı markalarda bulunan polietilen glikol gibi) içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza tıbbi geçmişinizi, özellikle de böbrek hastalığı (polietilen glikol içeren bir mupirosin markası kullanıyorsanız) söyleyin.

Ameliyat olmadan önce doktorunuza veya diş hekiminize kullandığınız tüm ürünlerden (reçeteli ilaçlar, reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bahsedin.

Hamilelik sırasında bu ilaç sadece açıkça ihtiyaç duyulduğunda kullanılmalıdır. Riskleri ve faydaları doktorunuzla tartışın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirmeden önce doktorunuza danışın.

Mupiderm Krem Kullanım Şekli

Bu kremi kullanmaya başlamadan önce ve her tekrar doldurduğunuzda eczacınızdan temin edilebilecek olan hasta bilgi broşürünü okuyun. Herhangi bir sorunuz varsa, doktorunuza veya eczacınıza sorun.

Bu ilacı sadece cilt üzerinde kullanın. Önce etkilenen alanı temizleyin ve kurulayın. Ardından bölgeye doktorunuzun belirttiği şekilde, genellikle günde üç kez az miktarda merhem sürün. Tedavi edilen bölgeyi bir bandajla kapatabilirsiniz.

Ondan en iyi şekilde yararlanmak için bu ilacı düzenli olarak kullanın. Belirtiler birkaç gün sonra kaybolsa bile reçete edilen tam gün boyunca kullanmaya devam edin. İlacın çok erken kesilmesi enfeksiyonun geri dönmesine neden olabilir.

Doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, bu ilacı gözleriniz, burnunuz, ağzınız etrafında veya geniş hasarlı veya kırık cilt alanlarında kullanmaktan kaçının. Kazara gözünüze, burnunuza veya ağzınıza bulaşırsanız bol su ile iyice yıkayın. Durumunuz üç ila beş gün içinde iyileşmezse doktorunuza söyleyin.

Mupiderm Krem Yan Etkileri

Doktorunuzun size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiği için bu ilacı reçete ettiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

Yaygın olmamakla birlikte, bu ilacı kullandıktan sonra hafif yanma veya batma meydana gelebilir. Şiddetli yanma, batma veya tahrişiniz varsa, bu ilacı kullanmayı bırakın ve hemen doktorunuza bildirin.

Bu ilaç, bir tür dirençli bakteri nedeniyle nadiren şiddetli bir bağırsak durumuna (clostridium difficile ile ilişkili ishal) neden olabilir. Bu durum tedavi sırasında veya tedavi durduktan haftalar veya aylar sonra ortaya çıkabilir. Eğer ishal, karın veya mide ağrısı, mide krampları, dışkıda kan ve dışkıda mukus gibi yan etkiler oluşursa derhal doktorunuza söyleyin. Bu semptomlardan herhangi birine sahipseniz anti-ishal veya opioid ilaçları kullanmayın çünkü bu ürünler onları daha da kötüleştirebilir.

Bu ilacın uzun süreli veya tekrarlanan dönemlerde kullanılması mantar veya mayanın neden olduğu yeni bir cilt enfeksiyonuna neden olabilir. Yeni bir enfeksiyon belirtileri fark ederseniz veya mevcut enfeksiyonunuz iyileşmezse veya daha da kötüye giderse derhal doktorunuza söyleyin.

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadir olarak görülür. Fakat kızarıklık, kaşıntı, yüz, dil, dudak ve boğaz bölgesinde şişlik, şiddetli baş dönmesi ve nefes darlığı gibi ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi oluşursa hemen doktorunuza başvurun.  Bu, olası yan etkilerin tam listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen diğer etkileri fark ederseniz, doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx