Sağlık

Osmolak Şurup Nedir? Osmolak Şurup Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Osmolak Şurup genel olarak laksatif özelliklere sahip bir ilaçtır. Peki Osmolak Şurup nedir, Osmolak Şurup fiyatı ne kadar, Osmolak Şurup ne işe yarar, Osmolak Şurup nasıl kullanılır, Osmolak Şurup bebeklerde kullanımı nasıldır ve Osmolak Şurup kullananlar yorumları nelerdir? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Osmolak Şurup Nedir?

Bu şurup, suyu bağırsaklara çekerek kabızlığı tedavi eden ve böylece dışkıyı daha yumuşak ve geçişini kolaylaştıran bir müshildir. Bu ilacın etkisi birkaç gün sürer (üç güne kadar). Çalışmıyor gibi görünse bile belirtildiği gibi alın. Üç gün sonra hala kabızlığınız varsa doktorunuzla konuşun. Kabızlık, önemli ağrı ve rahatsızlığa neden olabilen yaygın bir sorundur. Bu ilaç rahatsızlığı giderebilir ve yaşam kalitenizi iyileştirebilir. Kabızlığın oluşmasını önlemek için meyve ve sebzeler de dahil olmak üzere daha yüksek lifli yiyecekler yemek ve bol su içmek yardımcı olabilir.

Osmolak Şurup Fiyatı

Bu şurubun eczane satış fiyatı 34.83 liradır.

Reklamlar
Osmolak Şurup Ne İşe Yarar?
Osmolak Şurup Ne İşe Yarar?

Osmolak Şurup Ne İşe Yarar?

Osmolak Şurup, kabızlığı tedavi etmek için kullanılan bir şeker türüdür. Müshil olarak bilinir ve suyu bağırsağınıza çekerek dışkınızın daha kolay geçmesini sağlar. Ayrıca hepatik ensefalopatiyi (kafa karışıklığına, titremeye, bilinç düzeyinde azalmaya neden olan bir karaciğer hastalığı) tedavi etmek için kullanılır.

Osmolak Şurup yemekle birlikte veya yemeksiz alınabilir. Bu ilacı doktorunuzun önerdiği şekilde almalısınız. Maksimum faydayı elde etmek için bu ilacı düzenli olarak kullanın ve her gün aynı saatte almaya çalışın. Dozunuz, ne kadar iyi çalıştığına bağlı olarak artabilir veya azalabilir. Size tavsiye edilenden fazlasını almayınız ve bir dozu atlarsanız, telafi etmek için fazladan bir doz almayınız. Bu ilacın çalışması en az kırk sekiz saat sürer. Üç gün sonra hala kabızlığınız varsa doktorunuzla konuşun.

En sık görülen yan etkiler bulantı ve kusmadır. Bunlar genellikle hafiftir ve birkaç gün sonra geçer. Bazen insanlar şiddetli ishal ve elektrolit dengesizliği gibi ciddi yan etkiler geliştirir. Bunlardan herhangi birini fark ederseniz hemen doktorunuzla konuşun.

Bu ilacı almadan önce şeker hastalığınız varsa veya süt şekerini sindiremiyorsanız (laktoz intoleransı) doktorunuza söylemelisiniz. Bu ilacı uzun bir süre kullanırsanız, doktorunuz mineral düzeylerini (örn. potasyum ve sodyum) kontrol etmek için ara sıra kan testleri yaptırmanızı isteyebilir. Bu ilacı alırken diğer müshil ilaçları almayın ve hamileyseniz veya emziriyorsanız doktorunuza danışın.

Reklamlar

Osmolak Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu şurubu bir yaşın altındaki bebeklere en fazla beş mililitre, bir ila altı yaş arası çocuklara beş ila on mililitre, yedi ila on dört yaş arası çocuklara on beş mililitre verilmelidir. Yetişkinler ise bu şurubu günlük olarak on beş ila kırk beş mililitre arasında içmelidir.

Osmolak Şurup Bebeklerde Kullanımı
Osmolak Şurup Bebeklerde Kullanımı

Osmolak Şurup Bebeklerde Kullanımı

Osmolak Şurup bir yaşın altındaki bebeklere en fazla beş mililitre verilmelidir. Bir ila altı yaş arası çocuklara ise günde beş ila on mililitre arası şurup verilmelidir.

Osmolak Şurup Kullananlar

“Özellikle belirteyim, bunu içip de tuvalete girmeden dışarı çıkmayın. Kabızlığa birebir ama birazcık sancıyla beraber biraz sıvı boşaltım yaptırıyor. Genellikle kabızlık tedavisi için verilen şuruptur. Tadı acı değil. Sadece bir iki ölçek almakla, ishal olup kabızlığı atmanız mümkün.”

“Hamilelik döneminde doktorumun verdiği ilaç. Hamilelik döneminde hormonların etkisiyle bağırsak fonksiyonları yavaşlıyor ve kabızlık yaşanıyormuş. Doktora yan etkisi olup olmadığını sordum direk bağırsaklara geçer sadece bağırsaklarda biraz daha su tuttuğu için rahat tuvalete çıkarsın bunla beraber bol bol sıvı tüket yan etkisi yok ölçülü kullan dedi. Hala sıkıntı yaşadığım zaman dolaptan çıkarıp 1 kaşık içiyorum iyi geliyor.”

Bebeklerde Osmolak Şurup Kullananlar
Bebeklerde Osmolak Şurup Kullananlar

Bebeklerde Osmolak Şurup Kullananlar

“Bizim pediatristimiz iki yol var demişti: Birincisi aldığı günlük mineral yağ miktarını arttırmak, yani zeytinyağı vermek, ikincisi osmolak türevi ilaçlar. Mide barsak pasajı zaman aldığı için verdiğiniz zeytinyağının, kayısının hemen etki etmesini beklemeyin. 2-3 güne kadar yolu var. Her gün mutlaka kuru kayısı, kuru erik püreleri ve suyu, bol su, ve zeytinyağı vermeye çalışın.

Zeytinyağını içmiyorsa yemeklerine bol bol koyun ve bu şekilde bir süre devam edin. Kabızlık uzun sürüyorsa sondaki dışkı sertleşmiş olduğundan acı nedeniyle çıkaramıyor olabilir, o durumda gliserinli fitille sondaki dışkıyı çıkarmasına yardımcı olabilirsiniz ama fitili çok kullanmamanızı öneririm. Fitil, iğne gibi invaziv yöntemleri çocuklara fazla uygulamamak lazım.. Yemeklerinde bol lif olsun, bol sebze yesin, sebzelerdeki lif oranı yüksektir. pirinçten, patatesten, muzdan kaçının, az miktarlarda vermeye çalışın.

Papatya çayı da sindirim sistemini düzenler. Bunlara dikkat edip beslenmeyi bu şekilde götürürseniz bir süre sonra bu sorun düzelecektir diye düşünüyorum. osmolak türevi ilaçlar çok uzun süre kullanılmamalı, barsakları tembelleştiriyorlar, ancak elbette doktorun önerdiği sürelerde kullanmanın bir sakıncası olmaz. Geçmiş olsun.”

“Osmolak iyi degil mutlaka sokol likit alın çok işe yarıyor bir de gleresinli fitil.”

“Kullandım bir faydası olmadı canım çocuk 3 gün yapamadı baktım şurup da işe yaramıyor hastaneye gittim fitil aldım. O işe yaradı. Sen zeytinyağı için olmazsa şurup da dene bir çay kaşığı. Bizde işe yaramadı.”

İlginizi çekebilir: Orzax Balık Yağı Ne İşe Yarar?

Daha fazla içerik için bizi Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz: https://www.instagram.com/begonyakadin/

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx