Sağlık

Parasetamol Etkili Yiyecek ve İçecekler Nelerdir?

Reklamlar

Parasetamol içeren ilaçları mutlaka duymuşsunuzdur. Peki parasetamol etkili yiyecek ve içecekler nelerdir birlikte göz atacağız. Vücudumuzda bağışıklık sisteminin düşük olması durumunda bazı belirtiler olur. Vücudumuz sinyalleri vermeye başlar. Kemik ağrısı ya da baş ağrısı olması halinde ağrı kesici ilaçlar kullanırız. Ama ağrı kesici almak istemiyorsak içinde parasetamol bulunduran yiyecek ve içecekleri tüketerek doğal yoldan ağrınızın azalmasını isterseniz bu besinleri sizler için sıraladık.

Parasetamol içeren besinleri sizlere sunsak da üzerinde durmamız gereken konu parasetamol nedir, ne işe yarar? Ayrıntısı ile ele alacağız. Burada bulunan tavsiyeler uzmanların görüşlerinden esinlenerek hazırlanmıştır. Eğer kronik bir hastalığınız varsa, her konuda doktorunuz danışarak hareket etmeniz en sağlıklısıdır.

Parasetamol Etkili Yiyecek ve İçecekler

 • Kahve
 • Enginar Özü
 • Kedi Otu Çayı
 • Yoğurt
 • Kişniş
 • Ballı Karabiber
 • Kekik Çayı
 • Zencefil Çayı
 • Badem
 • Kiraz
 • Karanfil Yağı
 • Zeytinyağı ve Limon

Parasetamol Nedir?

Ağrı kesici ve ateş düşürücü etkili ilaçların etken maddesidir. Ağızdan alındığından midemiz tarafından hızlı bir şekilde emilir. Ve ilaç alındıktan yarım saat sonra da etki göstermeye başlar. Parasetamol bütün dokulara hızla dağılır. Plazma proteinlerine bağlanması zayıftır.

Reklamlar
Parasetamol İçeren İlaçlar Ne İşe Yarar
Parasetamol İçeren İlaçlar Ne İşe Yarar

Parasetamol İçeren İlaçlar Ne İşe Yarar?

Parasetamol içeren ilaçlar baş ağrısı, migren, âdet sancıları, diş ağrısı, soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlara bağlı gelişen ağrı, nevralji, nevrit, siyatik, lumbago, kas ve eklem ağrıları, orta kulak ağrıları, sinüzit ve cerrahi operasyonlara veya yaralanmalara bağlı ağrılar da kullanılmaktadır. Asetilsalisilik asite duyarlılığı olan hastalarda alternatif ilaç olarak kullanılır.

İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler Nelerdir?

Parasetamol İçeren İlaçların Yan Etkisi Var mıdır?

İçinde parasetamol bulunan ilaçların yan etkileri arasında deride püriritik makulopapüler döküntüler, ürtiker, methemoglobinemi ve bazı gastrointestinal belirtiler vardır.

Parasetamol içeren ilaçlar çocuk ve yetişkinlerde çok kullanılır. Zaman zaman yaşanan hastalıkların seyrini yavaşlatmak ve iyileştirmek için doktorlar parasetamol içeren ilaçların kullanılmasını tavsiye etmektedir. Ancak bazı kişilerin parasetamole alerjisi olabilir. Bunun için her ilaç kullanımından önce ilacın içeriğini gözden geçiriniz.

Reklamlar

Parasetamol Etkili Evde Bulunan 12 Doğal Besin

Uzmanlar ilaç almadan bazı besinler ile parasetamol etkisini alabileceğinizi söylüyor. Eğer ateşinizin doğal yollar ile düşmesi için ya da ağrınızın doğal olarak kesilmesi için tüketebileceğiniz besinlerden bahsedeceğiz. Bu besinlere kolay ulaşabilirsiniz her yerde bulunan besinlerdir. Gelin bu besinler nelerdir göz atalım;

1) Kahve

Parasetamol ile kahvenin yakından bir ilişkisi vardır. Ağrısı olan kişiler kahve içince ağrıdan kurtulabilir. Bu demek oluyor ki parasetamol kafeine benzer özelliktedir. Özellikle baş ağrısı, kemik ağrısı ve eklem ağrılarını dindirmek için gün içinde ölçülü olarak kahve içilebilir. Kahve kan dolaşımınızı dengeler ve böylece hissedilen ağrıları kısa bir zaman içinde yok eder.

2) Enginar Özü

Ağrıların şiddetli olduğu ve ateşin yükseldiği zamanlarda organik enginar özü tüketebilirsiniz. Enginar özü kemik ağrılarına kısa süre içinde iyi gelecektir. Enginar özünü aktarlarda bulabilirsiniz. Ateşiniz yüksekse aynı şekilde enginar özü parasetamol etkisini gösterecektir.

3) Kedi Otu Çayı

İlaç kullanmadan bitkisel yöntemler ile iyileşmek isteyenler kedi otu çayını duymuştur. Kedi otu çayı ağrıları dindiren bir çaydır. Bu çayı içerek grip ya da enfeksiyon hastalıklarının neden olduğu ateş yükselmesinin önüne geçebilirsiniz. Vücudunuzda hissettiğiniz ağrıların tamamen geçmesi için gün içinde 3 fincan kedi otu çayının içilmesi tavsiye edilir.

4) Yoğurt

Probiyotik besinlerin parasetamol etkisi vardır. Probiyotik deyince de akla ilk gelen besin yoğurttur. Ağrınızın doğal yollar ile iyileşmesi için istediğiniz zaman yoğurt tüketebilirsiniz. Yoğurt hem vücudunuza enerji verecek hem de ateşinizin düşmesine yardımcı olacaktır.

5) Kişniş

Kişniş bitkisinin içinde vitamin ve mineraller vardır bunların ağrı kesici özelliği vardır. Kişnişin bu özelliği parasetamol etkisi gösterir. Bu nedenle kişniş tohumu kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Böylece ağrılarınız dinecek, ateşiniz düşecektir. İlaç içmekte zorlanan ve ilaçların yan etkisinden rahatsız olan kişiler hasta oldukları günlerde kişniş ile kendilerini daha rahat hissedeceklerdir.

6) Ballı Karabiber

Soğuk algınlığı sırasında boğaz ağrısı, baş ağrısı gibi ağrılarınızdan kurtulmak için ballı karabiber karışımı tüketebilirsiniz. Yapmanız gereken bir tatlı kaşığı doğal balın üzerine biraz karabiber ekleyip günde üç kere bu karışımı yemektir. Ballı karabiber, kanın temizlenmesine yardım ederken ateşin yükselmesini de önler. Kemiklerde oluşan ağrıyı dindirir.

7) Kekik Çayı

Kekik çok faydalı bir bitkidir. Kekik çayının özelliklerinden dolayı evinizde kendi parasetamol ilacınızı elde edebilirsiniz. Yapmanı gereken bir tutam taze kekiği suyun içinde kaynatmaktır. Kaynattığınız kekik suyunu içtiğinizde ateş düşürücü ve ağrı kesici etkisi olacaktır. Hasta olduğunuz günlerde mutlaka kekik çayı içiniz. Böylece daha az ağrı çekip kendinizi daha iyi hissedersiniz.

8) Zencefil Çayı

Zencefil çayının da antioksidan özelliği vardır bu nedenle parasetamol etkisi göstermektedir.  Zencefil çayı, kanın temizlenmesini ve ateşin düşmesini sağlar. Bunun yanında ağrıya da iyi gelmektedir. Ağrı hissettiğiniz günlerde zencefil çayı tüketiniz. Böylece ağrı kesici etkisi sayesinde kısa süre de olsa kendinizi iyi hissedersiniz.

9) Badem

Badem de yüksek miktarda E vitamini vardır. Bu nedenle doğal bir ağrı kesicidir. Kendinizi yorgun ve hasta hissettiğiniz zaman günde 10 tane badem tüketiniz. Böylece kendinizi parasetamol içmiş gibi hissedersiniz. Ancak bademlerin çiğ ve taze olması çok önemlidir. Badem tüketerek iyileşme sürenizi kısaltabilirsiniz.

10) Kiraz

Antioksidan özellikte olan bir diğer besin de kirazdır. Bu nedenle parasetamol etkisi vardır. Kirazı meyve olarak da yiyebilirsiniz, çayını da içebilirsiniz ikisi de ağrıları yok edecek kadar etkilidir. Eğer ağrı kesici doğal bir çözüm ararsanız günde 2 fincan kiraz çayı içebilirsiniz. Ateşinizin yükseldiği durumlarda da doğal şekilde hazırlanmış kiraz çayı içmeniz iyi gelecektir.

11) Karanfil Yağı

Karanfil yağı parasetomol etkiye sahiptir. Bu nedenle karanfil yağını yastığa damlatırsanız daha rahat ve ağrısız bir uyku uyursunuz. Ayrıca karanfil yağını içme suyuna ekleyip içerseniz ateşinizin yükselmesini engeller. Kas ve eklem ağrılarınız için de karanfil yağını çaya ya da suya damlatarak içmeniz tavsiye edilir. Kısa sürede faydasını göreceksiniz.

12) Zeytinyağı ve Limon

Her evde bulunan zeytinyağı ve limon doğal bir parasetamol kaynağıdır. Zeytinyağı ve limonu bir araya getirerek şifalı bir karışım elde edebilirsiniz. Yapmanız gereken 1 yemek kaşığı zeytinyağı üzerine birkaç damla limon sıkıp sabah uyandığınızda içmektir. Ama her öğünde de mutlaka tüketirseniz hastalığınızı ağrısız ve ateşsiz geçirebilirsiniz.

Parasetamol Ne İşe Yarar
Parasetamol Ne İşe Yarar

Parasetamol Ne İşe Yarar?

Çok şiddetli olmayan ağrıların tedavisinde parasetamol içeren ilaçlar kullanılır. Bu ilaçların vücuda faydalarını tek tek ele alalım;

 • Parasetamol içeren ilaçlar grip ve soğuk algınlığı durumunda ateşin yükselmesini önler. Ve olan yüksek ateşin normal seviyeye inmesine yardımcı olur.
 • Yüksek ateş tehlikelidir. Bu nedenle parasetamol içeren ilaçlar çocuklarda ve yetişkinlerde güvenle kullanılabilir. Parasetamoldeki etken madde ile ateş kısa sürede düşecektir.
 • Regl dönemini ağrılı geçiren kadınlar için parasetamol kullanımı önerilir. Parasetamol içeren ilaçlar ağrıya iyi gelecektir.
 • Diş ağrısının çok şiddetli olduğu günlerde parasetamol ölçülü miktarda alınabilir.
 • Şiddetli kas ve eklem ağrılarını kısa sürede iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Gribe bağlı olarak yükselen ateşin tedavisinde parasetamol içeren ilaçlar ateşi düşürecektir.

Parasetamol Hakkında

Parasetamol içeren ilaçlar oral yol ile alındığında gastrointestinal sistemde hızlı bir şekilde emilir. Bu ilaçları vücudumuza aldıktan yarım saat ya da bir saat sonra maksimum plazma konsantrasyonlarına ulaşır. Parasetamol bütün dokulara hızlıca dağılır. Plazma proteinlerine bağlanması zayıftır. Plazma yarı ömrü 1-4 saattir. İdrarla, parasetamol’ün %1-3’ü değişmemiş olarak atılır. Yüzde 80’i ise biyolojik olarak glukuronid veya sülfat bileşikleri olarak atılır. Analjezik etkisi yeni nesil analjeziklere göre hafif kalmış olsa da gastrointestinal sistemde yan etkisinin hemen hemen olmaması, güvenilirliği ve de gebelerde kullanılabilmesi parasetamolun her zaman ön planda kalmasını ve klasik bir analjezik olmasını sağlar.

Sizler için açtığımız Begonya Kadın youtube kanalına abone olarak hem bize destek olabilir, hem de video içeriklerimizden haberdar olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx