Sağlık

Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler Neler?

Reklamlar

Kısa boylu çocukların ebeveynlerinin sıklıkla çocuklarda boy uzatan yiyecekler hakkında bilgi araştırdıklarını fark ettik. Çocuklarınızın boyunun uzaması konusunda karamsar olmanıza gerek yok. Sizler için boy uzatan besinler hakkında detaylı bilgileri derledik.

Çoğu zaman çocuklar boylarının uzamamasından şikâyetçi olurlar. Aileler de doğru yiyecekler yardımı ile çocuklarının boylarını uzatabileceğinin bilincinde olmalıdırlar. Boy uzaması aslen genetik bir konudur. Ama yapılan bazı araştırmalar, çocukların düzenli uyuması, aksatmadan egzersiz yapmaları, dengeli ve kararında beslenmeleri halinde boy uzamasının olumlu yönde etkilenebileceğini göstermiştir.

Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler Neler?
Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler Neler?

Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler Neler?

Çocukların sağlıklı büyümeleri ve yaşamaları için tüketmeleri gereken bazı bezinler aynı zamanda boylarının uzamasına da yardımcı olmaktadır. Peki, çocukların kemik gelişimine olumlu etki eden besinler hangileridir? İşte çocuklar için boy uzatan besinler tam listesi.

Reklamlar

Süt Ve Süt Ürünleri

Bir çocuğun boyunun uzaması için olmazsa olmaz ve şart besin grubu süt ve süt ürünleridir. Sağlıklı kemik yapısı ve dengeli bir beslenme için gerekli olan süt ve süt ürünleri, içerdiği kalsiyum ve fosfor ile çocuklarda güçlü kemik yapısının oluşmasına da etki etmektedir. Çocuklarda yatmadan önce bir bardak süt içmeleri vücutlarına büyüme hormonu salgılatılarak kemik gelişimlerinin olumlu etkilenmesini sağlar. Süt çocuklarda boy uzatan yiyecekler içindeki en güçlü etkisi olan besinlerdendir.

Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler - Süt Ve Süt Ürünleri
Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler – Süt Ve Süt Ürünleri

Çocuklara inek sütü verilmesi sırasında ölçüye çok dikkat edilmelidir. Eğer çocuklarda dengesiz bir şekilde inek sütü tüketimi olursa vücudun kalsiyum ve fosfor dengesi bozulur. Bu dengenin de bozulması çocuklarda kemik gelişimini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca inek sütünün fazla verilmesi demir eksikliğine de sebebiyet verebilmektedir. Çocuklarda günde 500 ml’den fazla inek sütü tüketilmesi az önce saydığımız olumsuz etkilerin başlamasına sebebiyet verebilir.

İlginizi Çekebilir: En iyi C vitamini kaynakları

Vücudunuzda yeterli magnezyum bulunmadığında kalsiyum ve D vitamini metabolizması doğru şekilde çalışmaz. Dolayısı ile çocuklarda magnezyum içeren besinlerin tüketilmesi, boylarının uzamasına ve kemik gelişimine olumlu yönde etki edecektir. Özellikle yeşil mercimek içerdiği yüksek miktarda magnezyum ile bu konudaki en sağlıklı besinlerden birisidir. Yeşil mercimekten başka ıspanak, brokoli, uskumru, enginar, bitter çikolata ve domates yüksek miktarda magnezyum içeren besinler sınıfında yer almaktadır.

Reklamlar

Yağlı Balıklar

Balık yağı çocuklar için çok faydalıdır. Çocuklarda boy uzatan yiyecekler içinde yağlı balıklar çok önemli bir yer tutmaktadır. Yağlı balıkların içinde bol miktarda D vitamini bulunmaktadır. Somon, alabalık, uskumru, tın balığı gibi yağlı deniz ürünlerinde bol miktarda D vitamini bulunmaktadır. Bunun dışında peynir, yumurta, sığır ciğeri gibi besinlerde de bol miktarda D vitamini bulunmaktadır.

Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler - Yağlı Balıklar
Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler – Yağlı Balıklar

D vitamininin vücudumuzdaki bir diğer önemi de kalsiyum ve fosforun vücudumuzda bağırsaktan emilimini artırmasıdır. Vücudumuz D vitamininin önemli bir kısmını güneşten almaktadır. Güneşindik açılarla gelmediği zamanlarda günde 15 ile 20 dakika arası güneşlenmek kemik sağlığımız için oldukça faydalı olacaktır. Bu bilgilerin yanında İbrahim Saraçoğlu ise kefal ve palamut gibi balıkların siyah et kısmının haftada en az 3 kere 1 sene süre ile tüketilmesini öneriyor.

Kuruyemişler

Yer fıstığı, badem, fındık, ceviz gibi kuruyemişler çinko bakımından oldukça zengin olması ile bilinmektedirler ve bu doğrultuda da çocuklarda boy uzatan yiyecekler arasındaki yerlerini alırlar. Kuruyemişlerin düzenli tüketilmesi çocuklar için oldukça önemlidir. Çinko eksikliği yapılan araştırmalarda çocuklarda boy uzamama sorununda baş etken olarak tespit edilmiştir.

Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler - Kuruyemişler
Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler – Kuruyemişler

Çocukların ara öğünlerinde kuruyemiş tüketmeleri çinko eksikliğinin giderilmesinde oldukça önemlidir. Kuru yemişler katkısız bir enerji deposudur. Kuru yemişler aynı zamanda kan şekerini de dengelemektedir. Bu sayede abur cubur tüketiminizi de azaltmış olursunuz. Yine de abur cuburlarda da olduğu gibi kuru yemişleri de yüksek enerji kaynağı oldukları için ölçülü bir şekilde tüketilmeleri gerekmektedir. 5 fındık ve 2 ceviz ortalama 1porsiyon kuru yemişe denk gelmektedir. 25 gram kuru yemiş bir ara öğünde tüketilmesi gereken limit olarak belirlenmelidir.

Çocuklarda Boy Uzatan Yiyecekler yazımız bu kadar. Youtube kanalımıza abone olarak video içeriklerimizden haberdar olabilirsiniz. Begonya Kadın Youtube kanalımızı mutlaka inceleyin.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx