Dini Sorular

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur mu?

Reklamlar

Regaip kandili önemli kandillerden biridir. Regaip kandilinde oruç tutulur mu? Regaip kandiline ismini veren re-ğa-be kökünden gelen kelime; bir şeyi çok istemek anlamına gelir. Yani Regaip bir şeyi elde etmek için çaba sarf etmek anlamına gelmektedir. İslam alemi için önemli bir geceye bu isim verilmiştir.

18. yüzyılın başlarında Regaip kandili büyük törenler ile kutlanırmış. Tekke ve zaviyelerde bu kandil için önceden hazırlıklar yapılırmış. Regaip kandili özel ve bereketli bir gece olduğu için şairler bu gece için regâibiye” adı verdikleri şiirleri kaleme alırmış. Alimler, Regaip kandilinde bolca dua etmek, Allah’ın adını sıkça anarak sohbet etmek ve namaz kılmak gerektiğini vurgularmış. Günümüzde de aynı gelenekler Regaip kandilinde devam eder.

Regaip kandilinde Regaip orucu tutulması en güzel ibadetlerdendir. Regaip kandilinde tutulan orucun sevabı çok fazladır. Regaip kandilinde tutulan oruç tutmak isterseniz faziletlerini öğrenmek için yazımızı okumaya devam ediniz. Ayrıca Regaip kandilinde neden oruç tutulması gerektiğini en aydınlatıcı kaynaklardan olan hadislerden örnekler vereceğiz.

Reklamlar

Regaip Kandilinde Oruç Tutulur mu?

Kandil gecelerinde oruç tutmak çok sevaptır. Böyle özel kandil gecelerinde oruç tutmak çok güzel bir davranıştır. Oruç tutmak isterseniz aynı Ramazan ayında olduğu gibi Regaip kandilinde de sahur yapıp oruç tutabilirsiniz.

Regaip kandilinde oruç tutulur mu? Regaip kandilinde oruç tutmanın fazileti nedir? Diyanet İşleri bu konuda net açıklama yapmış mıdır bu soruların cevaplarını ele alalım.

Diyanetin yaptığı açıklamaya göre üç aylarda oruç tutulabilir. Üç aylarda ne kadar çok oruç tutulursa kişinin sevabı o kadar artacaktır. Sağlık durumu el veren kişiler üç aylar içinde özellikle de Regaip kandilinde oruç tutabilir.

Regaip Kandilinde Kimler Oruç Tutabilir?
Regaip Kandilinde Kimler Oruç Tutabilir?

Regaip Kandilinde Kimler Oruç Tutabilir?

Regaip kandilinde Ergenlik dönemini bitirmiş kişiler ve yetişkinler, sağlıklı kişiler oruç tutabilir. Ve diğer ibadetlerini yerine getirebilir.

Reklamlar

İlginizi Çekebilir: En İyi C Vitamini Kaynakları

Regaip Kandilinde Adak Orucu Tutulur mu?

Merak edilen sorulardan birisi de Regaip kandilinde adak orucu tutulup tutulmayacağıdır. Kandilde oruç tutulur ve niyete göre şekillenir. Adak orucu tutmak istiyorsanız akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet etmelisiniz.

Regaip Kandili Orucu Kaç Gün Tutulur?

Diğer merak edilen sorulardan birisi de Regaip kandili orucu kaç gün tutulur sorusunun cevabıdır. 2022 yılından Diyanet görevlilerine sık sorulan bu sorunun cevabı şu şekildedir.

Regaip kandili gibi hayırlı bir gecede oruç tutmak istiyorsanız bu oruç tek gün olmak zorunda değildir. Eğer sağlık sorununuz yoksa Regaip orucunu, Recep Ayı’nın ilk cuması olan mübarek Regaip Kandili ve sonraki günü oruçlu geçirebilirsiniz. Regaip kandili orucu tek gün tutulmak zorunda değildir, isterseniz kandilden sonraki günde oruç tutabilirsiniz.

Regaip kandilinde tek gün oruç tutulsa olur mu diye de merak edilebilir. Tek gün de olsa Regaip kandilinde oruç tutmak çok sevaptır. Ama iki güne tamamlarsanız daha faziletli olur daha çok sevap kazanırsınız.

Regaip Kandili Orucu Ne Zaman, Hangi Gün Tutulur
Regaip Kandili Orucu Ne Zaman, Hangi Gün Tutulur

Regaip Kandili Orucu Ne Zaman, Hangi Gün Tutulur?

Regaip kandili orucu ne zaman tutulur sorusu da merak edilmektedir. Regaip kandili Recep ayının ilk haftasındadır. Regaip orucu da Recep ayının ilk haftası olan Regaip kandilinde tutulur.

2022 yılında Regaip kandili ne zaman, Regaip orucu ne zaman tutulabilir diye merak ediyorsanız 3 Şubat 2022 tarihi Regaip kandili ve orucu günüdür.

Regaip kandili 2021 yılında 18 Şubat tarihine denk gelmiştir. Bu tarihler her sene Hicri takvime göre hesaplanır. Regaip orucunu tutmak için sahura kalkıp Regaip kandili orucuna niyet ediniz.

Regaip kandilinde tutulan oruca niyet etmek için genel oruç niyeti cümlesine ek olarak kandil vurgusunu ekleyebilirsiniz. Niyet ederken “ Niyet ettim Allah rızası için Regaip kandili orucunu tutmaya. Kabul eyle Ya Rabb’im! ” diyebilirsiniz.

Regaip Kandili Orucu Sevabı ve Fazileti Nedir?

  • Regaip kandilinde tutulan orucun fazileti dini kaynaklar vurgulanmaktadır. Hayırlı kandil gecesinde tövbe eden kişinin dilediği dualar kabul olur.
  • Recep ayında bolca dua edip oruç tutarsanız daha büyük sevap kazanırsınız.
  • Recep ayına ‘Recebü’l-asabb’ denmesinin nedeni Recep ayının iyilik ayı olmasıdır.
  • Ramazan ayından sonra Peygamberimizin en fazla oruç tuttuğu ay Recep ayıdır.
  • Regaip kandilinde oruç tutmak farz değildir, bu oruç nafile oruç türüne girer.
  • Regaip kandiline oruç tutmanın sevabı detaylı bir şekilde düşünülürse, bu gecede tutulan oruçtan kazanılan sevap kişiyi tekamül yolunda hayırla ileri taşır.
Regaip Kandili ve Orucuyla İlgili Hadisler
Regaip Kandili ve Orucuyla İlgili Hadisler

Regaip Kandili ve Orucuyla İlgili Hadisler

Allah Teâlâ, Receb ayında oruç tutanları mağfiret eder. (Gunye, 1/330)

Ramazan ayı dışında Allah rızası için bir gün oruç tutan, iyi bir yarış atının bir asırda alacağı mesafe kadar cehennemden uzaklaşır. (Ebu Yala, Müsned, 3/61, no: 1486)

″Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Cuma gecesi, Regaib gecesi, Berat gecesi, Ramazan bayramı gecesi ve Kurban bayramı gecesi.″ (Beyhakî, Şu’ab’ul-Îman, Hadis No: 3558)

“Receb-i Şerîf’in birinci gününde oruç tutmak üç senelik, ikinci günü oruçlu olmak iki senelik ve yine üçüncü günü oruçlu bulunmak bir senelik küçük günahlara kefaret olur. Bunlardan sonra her günü bir aylık küçük günahların af ve mağfiretine vesile olur.” (bk. el-Hallal, Fadailu Şehri Receb-Daru İbn Hazm, 1416/1996-/ s.62; Kenzu’l-Ummal, h. no: 24261)

Muhakkak zaman, Allah’ın yarattığı günkü şekliyle akıp gitmektedir. Yıl on iki aydır. Bunlardan dördü haram aylardır. Ve üçü ard arda gelmektedir. Zilkade, Zilhicce, Muharrem bir de Cemaziye’l-âhirle Şaban ayları arasında gelen Mudar kabilesinin ayı Recep ayıdır.” (Buhârî, Tefsir, Sure, 8,9)

“Recep ayı Allah’ın ayı, Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.” (Aclûnî, Keşfu’l-Hafâ, 1/423)

Receb büyük bir aydır. Allah bu ayda hasenatı kat kat eder. Receb ayında bir gün oruç tutana, bir yıl oruç tutmuş gibi sevaba kavuşur. 7 gün oruç tutana, cehennem kapıları kapanır.

8 gün oruç tutana cennetin 8 kapısı açılır.

On gün oruç tutana, Allah istediğini verir. 15 gün oruç tutana, bir münadi, “Geçmiş günahların affoldu.” der.

Receb ayında Allah Teâlâ Nuh aleyhisselamı gemiye bindirdi ve o da Receb ayını oruçlu geçirdi. Yanındakilere de oruç tutmalarını emretti.. (Taberânî, Kebir, 9/197, no: 8877)

Kim Receb ayında, takva üzere bir gün oruç tutarsa, oruç tutulan günler dile gelip “Ya Rabbi onu mağfiret et” derler. (Safuri, Nüzhetü’l-mecalis, 1/144)

Begonya Kadın youtube kanalımız ile sizlere güncel ve ilgi çekivi video içerikler sunuyoruz. Abone olarak destek olmayı ihmal etmeyin.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx