Dini SorularHaber

Adeti Biten Kadın Abdest Almadan İlişkiye Girebilir mi?

Reklamlar

Merak edilen sorulardan birisi de adeti biten kadın abdest almadan ilişkiye girebilir mi? bu sorunun cevabını ele alacağız. Diğer merak edilen sorular da; Birlikte olduktan sonra gusül alsa olur mu? Yoksa önce gusül abdesti alması mı gerekiyor?

Adeti Biten Kadın Abdest Almadan İlişkiye Girebilir mi

Bakara sûresinin 222. ayetinde Allah Teala şöyle buyurmaktadır:

“Sana kadınlardaki kanamaları soruyorlar. De ki, o bir eziyettir; kanamanın olduğu günlerinde onları rahat bırakın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşmayın. Tertemiz oldular mı, onlara Allah‘ın size buyurduğu yerden yaklaşın. Allah tövbe edenleri sever, tertemiz olanları da sever.”

Reklamlar

Yukarıdaki ayete göre âdet esnasında yasak olan cinsel ilişkinin helal olabilmesi için iki şart bulunmaktadır:

Birincisi kadının âdetinin bitmesi ikincisi de kadının tertemiz olması, yani gusletmesi/yıkanmasıdır.

Adeti Biten Kadın Abdest Almadan İlişkiye Girebilir mi?
Adeti Biten Kadın Abdest Almadan İlişkiye Girebilir mi?

Âdeti biten kadın gusletmezse kendisiyle cin­sî münasebette bulunmanın helâl olma­dığı hususunda Şâfiî, Mâlikî ve Hanbelî mezhepleri başta olmak üzere ulemanın büyük çoğunluğu görüş birliğine varmıştır. Yalnız Hanefîler, âdet kanının belirli âdet süresinin sonunda kesilmesi halinde bir namaz vakti geçtikten sonra gusül yapıl­masa da cinsî münasebetin caiz olacağı­nı söylemişlerdir. (Yunus Vehbi Yavuz, “Hayız”, Diyanet İslam Ansiklopedisi, c: 17, s. 53.)

Hanefilere göre adetin azami süresi olan on gün geçtikten sonra boy abdesti almadan da cinsel ilişkide bulunmak helaldir. Fakat kadının adeti 10 günden daha kısa ise, âdeti bitip kanının kesilmesiyle hemen cinsel ilişkide bulunması helal değildir. Böyle bir durumda cinsel ilişkide bulunmanın helal olabilmesi için kadının ya gusletmiş olması veya üzerinden bir namaz vakti geçmiş olması gerekir. Veya bir özründen dolayı teyemmüm edip onunla nafile de olsa bir namaz kılması gerekir.

Reklamlar

 • İlginizi Çekebilir: Adetliyken saç boyanır mı?
 • Ebû Hanife’nin bu görüşte olmasının delili şudur:

  “Allah Teâlâ’nın, “Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın” hitabı, onlara yaklaşmayı yasak­lamış ve bu yasağın, onların âdetten kesilmeleriyle son bulacağını ifade et­miştir. Kadınların âdetten kesilmeleri bu yasağın sona ermesine sebep olunca, âdetleri sona erdiğinde yasağın söz konusu olmaması gerekir.”

  Râzî, tefsirinde el-Kâdî’nin (muhtemelen Kadı Abdulcebbâr ?), Ebû Hanife’nin görüşüne şu şekilde cevap verdiğini kaydeder:

  “Eğer Cenab-ı Hak ayette sadece, “Temizleninceye kadar” ifadesini söylemiş olsay­dı, sizin söylediğiniz son derece uygun olurdu. Ama Hak Teâlâ bu emrine, “İyice temizlendiklerinde…” kaydını da ilâve edince, bu iki ifadenin hepsi birden bu yasağın sona erme sebebi olmuş olur. Bu, bir kimse “Eve gi­rinceye kadar, falancayla konuşma. Girdikten sonra gönlü hoş olursa onunla konuş” demesi gibidir. O kimsenin konuşabilmesinin, bu iki şartın ikisine bir­den bağlanmış olması gerekir. Bu böyle olunca, âdetten kesildikten sonra onun mutlaka temizlenmesi de gerekir. (Fahreddîn er-Râzî, et-Tefsîru’l-Kebîr, c: 6, s. 419, Bakara sûresi 222. ayetin tefsiri)

  Ayetlere göre çoğunluğun görüşü aynıdır. Adeti biten kadın gusletmeden eşi ile ilişkiye girmesi helal değildir. Adeti bitince önce gusledip temizlenip sonra ilişkiye girmelidir.

  Dini Sorular ile ilgili yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

  Bizi Youtube’de takip edin: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

  İlknur Gülhan

  Reklamlar
  Abone ol
  Bildir

  0 Yorum
  Inline Feedbacks
  Yorumları Görüntüle

  İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

  Reklamlar
  Başa dön tuşu
  0
  Düşüncelerinizi yazabilirsinizx