Dini Sorular

Adetliyken saç boyanır mı?

Reklamlar

Kadınlar bakımlarına özen gösterdiklerinde kendilerini iyi hisseder. Saç boyatmak da bunlardan birisidir. Peki adetliyken saç boyanır mı bu soru kadınlar tarafından çok merak edilmektedir. Ayrıntıları ile birlikte ele alacağız.

Adet dönemi yani her ay yaşanan regl döneminde kadınların vücudunda hormona değişiklikler yaşandığı için saç boyanması pek tercih edilmez. Merak edilen soruların diğerleri de; adetken saç boyamanın zararı var mıdır? Adetliyken boyanan saç tutar mı? Adetliyken saç boyanır mı? Adetliyken saç boyamak caiz mi, abdest tutar mı? Reglken saç boyanır mı? gelin soruların cevaplarına birlikte göz atalım.

Adetliyken Saç Boyamak

Adet döneminde vücudumuz fazla ısınır. Bu nedenle de saç renginde kızıllanmalara neden olabilir ve renk tonu tam tutmayabilir. Adet döneminde özellikle koyu ve kahverengi tonlu boyalar yapmamaya dikkat etmelisiniz. Ama açık sarı, platin sarısı gibi renkleri adet döneminde de boyatabilirsiniz.

Reklamlar
 Adetliyken Saç Boyamak Caiz Mi?
Adetliyken Saç Boyamak Caiz Mi?

Adetliyken Saç Boyamak Caiz Mi?

Abdest alırken dikkat edilmesi gereken yıkanması zorunlu olan yerlerin kuru kalmamasıdır. Eğer kuru kalırsa abdest kabul olmaz. Gusül abdest alınacak ise vücutta, suyun ulaşabildiği her yerinin yıkanması gerekir.

Bundan dolayı abdest veya gusül alacak kişinin, yıkanması gereken uzuvlarında, suyun altına ulaşmasına engel olacak bir tabaka bulunmamalıdır. Oje vücudun üzerine tabaka halinde sürüldüğü için suyun bedene ulaşmasına engel olduğu için abdest almaya da gusletmeye de engel olmaktadır. Abdest ve gusül almadan önce mutlaka çıkarılması gerekmektedir.

Fakat saç boyası vücutta tabaka oluşturmadığı için abdest ve gusül abdeste engel olmamaktadır.

Cünüp ve Adetli iken saç boyaması yapılır mı

Kadınların ve erkeklerin saçlarını boyamaları caiz midir?

Dinimiz herkesin bakımlı, temiz olmasını ve düzgün görünmesini tavsiye etmiştir. Saç ve sakal bıyık bakımı da bu kısıtta değerlendirilmelidir. Saçların yıkanması temiz olması, koku sürmek, taramak ve boyamak Peygamberimiz HZ. Muhammed’in teşvik ettiği hususlardandır. Buhârî, Enbiyâ, 50; Müslim, Libâs, 80). Buna göre, başkalarını yanıltma kastı olmaksızın saç, sakal ve bıyık boyanabilir (Mubârekfûrî, Tuhfetü’l-Ahfezî, V, 433-441).

Reklamlar

Erkek saçını boyayabilir. Siyah dışındaki kına rengi gibi renklere boyaması caizdir. Fakat siyah renge boyaması hoş görülmeyen, beğenilmeyen şey olarak görülmüştür. Mekke’nin fethi günü, Hz. Ebû Bekr’in yaşlı babası Ebû Kuhâfe’nin saçlarının beyazlaştığını gören Hz. Peygamber şöyle buyurmuştur: “Bu beyaz saçın rengini değiştiriniz ve siyahtan sakınınız.” (Ebû Dâvud, Tereccül, 18)

Ancak saçı beyazlaşan kimse genç olursa, siyaha boyamasında da bir sakınca görülmemiştir. Çünkü bu durumda siyaha boyanan saç tabii hâline dönüşmüş olacaktır. Nitekim Sa’d b. Ebî Vakkas, Ukbe b. Âmir, Hasan, Hüseyin ve Cerîr gibi sahabilerin bunu uyguladıkları nakledilmektedir (Şevkânî, Neylü’l-evtâr, I, 367, 373).

Kadınlar için saç renginde bir sınırlama yoktur. Kadının dikkat etmesi gereken nokta ise kadının saçını ve vücudunun diğer mahrem yerlerini yabancı erkeklere göstermemesidir.

Boya, saç üzerinde kimyasal bir tabaka oluşturup suyun temasına engel olmadıkça guslü ve namaz abdestini engelleyici bir unsur değildir (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 288).

Kısaca toparlayacak olursak adetliyken saç boyanır mı sorusunun cevabı şu şekildedir. Adetliyken saç boyanabilir fakat koyu renkler vücudun ısısından dolayı tam tutmayabilir kızıllaşabilir. Ama sarı gibi açık renkler boyanabilir.

Adetliyken saç boyanır mı yazımızı beğendiyseniz Dini Sorular yazılarımızı da inceleyebilirsiniz.

Bizi Youtube’de takip edin: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx