Cilt Bakımı

Sağlıklı Ciltler İçin En İyi Yüz Nemlendiricisi Nasıl Seçilir?

En İyi Yüz Nemlendiricisi Özellikleri

Reklamlar

En iyi yüz nemlendiricisini bulmak bazen bir ömür sürebilir. Ama artık arayışınıza son verme zamanı geldi! Dökülme, kaşıntı, öğretilen ve donuk görünen cilt hiç eğlenceli değil. Bazıları, sizinki gibi, onunla diğerlerinden daha fazla mücadele ediyor. Bir noktaya kadar genlerimizi suçlayabiliriz, ancak güzel görünen bir cilt için kendi başımıza yapabileceğimiz çok şey var, örneğin nemlendirmeyi içeren bir cilt bakım rutini uygulamak gibi…

En İyi Nemlendirici
En İyi Nemlendirici

Daha önce cilt tipinize göre olması gereken cilt bakım ürünlerini seçmenize yardımcı olmuştuk. Şimdi de en iyi yüz nemlendiricisini bulmanıza yardımcı oluyoruz. Özetlemek gerekirse, yüzünüz doğal olarak miktarı kişiden kişiye değişen yağ veya sebum üretir. Biraz sebum iyidir, çünkü cildinizde su tutmanıza, onu güzel ve pürüzsüz bırakmanıza yardımcı olur, ancak aynı zamanda cildinizde çok fazla olduğunda lekelere ve sivilcelere neden olan maddelerdir. Bununla birlikte, yüzünüzü veya ellerinizi yıkarken aşırı derecede sebumu ovmak cildinizi kurutabilir.

Kuru cilt genel olarak cildinizde yağ, su veya her ikisinden de yoksun olduğunda ortaya çıkar. Cildiniz biraz donuk göründüğünde, görünür ince çizgiler olduğunda ve sadece rahatsız ve gergin hissettiğinizde kuru bir cildiniz olduğunu anlayacaksınız. Koyu tenliyseniz, cildiniz pütürlü veya küllü bile görünebilir. Muhtemelen iklimin genel olarak kuruduğu kış aylarında daha fazla kuruluk fark etmişsinizdir. Mükemmel bir yüz yıkama rejimi uygulamış olsanız bile, düşük nem ve ısıtıcıyı patlatma gibi çevresel faktörler cildinizden en iyi şekilde yararlanmaya devam edecektir.

Reklamlar

Aşırı durumlarda, kuru cilt çatlamaya ve kanamaya, deli gibi kaşınmaya ve bazı kötü döküntülere neden olabilir. Bunlar genellikle en yaygın olanları egzama ve sedef hastalığı olan cilt hastalıkları ile ilgilidir. Bu yazımızda en iyi yüz nemlendiricisini bulmanıza yardımcı olacağız.

Sizin İçin Doğru Nemlendiriciyi Seçin
Sizin İçin Doğru Nemlendiriciyi Seçin

Sizin İçin Doğru Nemlendiriciyi Seçin

Nemlendirici, biraz su sağlayarak günü (ve cildinizi) korur ve mevcut nemi hapsetmek için yağ kullanır. Yüzünüzü yıkadıktan ve kuruladıktan hemen sonra nemlendirici uygulamanızı öneriyoruz.

Nemlendiriciler genellikle losyon, yağ, merhem veya krem ​​olarak bulunabilir. Yüz temizleyicinizde yaptığınız gibi, nemlendiricinizi de cilt tipinize göre seçin. Bir nemlendiricinin ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığını hemen anlayacaksınız. Uyguladığınızda hoş ve hoş hissettirmelidir. Cilt tipinize uymayan bir nemlendirici, uyguladıktan kısa bir süre sonra sizi genellikle hala kuru ve rahatsız bırakır veya daha da kötüsü batar.

Yağlı Cilt Tipine Sahip Kişiler İçin En İyi Yüz Nemlendiricisi

Yağlı cilt, nemi diğer bazı cilt tiplerinden daha iyi tutabileceğiniz anlamına gelse de, sıcak aylarda soğuk, sert hava veya rüzgar ve kuru ortamlara karşı hala hassassınız. Bu ağırlık hissi ve yağlı parlaklığı en aza indirmek için muhtemelen yağlardan (hindistan cevizi yağı gibi) kaçınmanız gerekir. Yağlı cilt tipleri, hyaluronik asit ve gliserin içeren yağsız nemlendirici kremler ile harika uyum sağlar. Clinique Dramatically Different Gel’i tavsiye ediyoruz. Ayrıca, cildi yumuşak bırakırken çok yağlı hissetmeyen Neutrogena Oil-Free Moisture nemlendirici kreme de göz atın.

Reklamlar

Kuru Cilt Tipine Sahip Kişiler İçin En İyi Yüz Nemlendiricisi

Egzama gibi rahatsızlıkları olan bizler çok kuru cilde daha yatkınız, ancak bazen gün boyunca sadece nemlendirici damlacıklarını tokatlamak yeterli değildir. Shea yağı, jojoba yağı veya hindistan cevizi yağı içeren losyonlar ve nemlendiriciler iyi çalışır. Kremde daha fazla yağ olduğundan Olay Deep Hydration Regenerating Cream gibi krem ​​bazlı nemlendiricileri deneyin. Ve gerçekten çok kuru ciltler için içerik etiketinde üre, laktik asit, hyaluronik asit, dimetikon, lanolin veya mineral yağ aramanızı öneriyoruz.

Hassas Cilt Tipine Sahip Kişiler İçin En İyi Yüz Nemlendiricisi
Hassas Cilt Tipine Sahip Kişiler İçin En İyi Yüz Nemlendiricisi

Hassas Cilt Tipine Sahip Kişiler İçin En İyi Yüz Nemlendiricisi

Gerçekten hassas cilt, egzama ve sedef hastalığı olanlarda olduğu gibi zayıflamış bir bağışıklık fonksiyonuna sahiptir. Bu, nemlendirici kremlerdeki belirli bileşenler ve kokular (etiketler bile doğal ya da organik olduğunu iddia edenler) tarafından daha kolay tahriş oldukları anlamına gelir. Aloe vera veya papatya içeren kokusuz, hipoalerjenik nemlendiriciler harikadır. Retinoidler, alfa hidroksi asit (AHA) ve beta hidroksi asit (BHA) gibi yaşlanma karşıtı bileşenlerden kaçınılmasını öneriyoruz.

Normal Cilt Tipine Sahip Kişiler İçin En İyi Yüz Nemlendiricisi

Cildiniz ne çok yağlı ne de çok kuru ise, normal bir tipiniz var ve diğer cilt tiplerine sahip insanları kıskanıyorsunuz. Nemlendiricinizi nötr, hafif ve yağsız seçin. Normal ciltler için üretilen çoğu nemlendirici, hafif yağlar veya siklometikon gibi silikon bazlı bileşenler içerir. Aquafor veya Aveeno tarafından üretilen nemlendiricilere bakın.

Karma Cilt Tipine Sahip Kişiler İçin En İyi Yüz Nemlendiricisi

Karma cilt, yanaklarınızın çevresinde normal cilt tipine sahip olmakla birlikte, T bölgesi olarak da bilinen burnunuz boyunca yağlı bir alana sahip olmak anlamına gelir. Muhtemelen T bölgeniz boyunca fazladan nemlendiriciye ihtiyacınız yoktur, ancak yanaklarınız, alnınız ve çenenizin yanları gibi diğer alanlar için yoğun nemlendirici maddeleri öneriyoruz. Normal cilde sahip olanlara benzer şekilde, Cetaphil Moisturising Cream gibi basit, nötr ve hafif nemlendirici kremler aslıdna cilde sihir yapar.

Nemlendiricinizi İklime Göre Ayarlayın
Nemlendiricinizi İklime Göre Ayarlayın

Nemlendiricinizi İklime Göre Ayarlayın

Bir sezonda sizin için işe yarayan şeyin, başka bir sezonda cildinize iyi gelmemesine şaşırmayın. Egzama hastaları, ATORREGE AD+ Face Moist Lotion yaz için hafif ve hala nemlendirici hissettiren daha ince bir jel nemlendirici arasında geçiş yapabilir ve cildinizin değerli nemini hapsetmek için daha yoğun bir şeye ihtiyacınız olduğunda kış için Laneige Water Bank Moisture Cream gibi bir krem kullanabilirsiniz. Aşırı soğuk iklimlerde, merhemler losyonlardan daha yoğun ve etkilidir ve ayrıca daha az tahriş edicidir.

İnanın bana, yıl boyunca işinize yarayacak nemlendiricileri bulmak bazen ömür boyu sürecek bir bilim deneyi gibi gelebilir. Hala kendim denemek için yeni ürünler keşfediyorum. Yeni ürünleri ve markaları denemeye açık olun, ancak özellikle hassas bir cildiniz varsa çok dikkatli olmanızı öneriyoruz. Herhangi bir yeni cilt bakım ürünü aldığınızda mutlaka yama testi yapın ve biraz da boynunuzun yanına uygulayın. Boynunuz iyiyse ve tahriş olmamışsa, yüzünde de iyi olmalı.

Yağlılık sizi korkutmuyorsa, sade eski vazelin veya vazelin içeren herhangi bir ürün başka bir seçenektir. Ek olarak, bazı nemlendiriciler nemlendirici ve güneş koruyucu olarak ikiye katlanır bu nedenle yağlı cildiniz varsa ekstra nemlendirme adımını atlayın. Her ikisini de kullanıyorsanız, uyguladığınız sıra hala belirsiz. Bazıları güneş kremi önce diyor, bazıları sonra diyor. En son güneş kremi sürüyorum ve buna iyi diyorum. Sonuçta, bir nemlendirici seçerken yanlış yapmış olamazsınız çünkü çoğu durumda, his ve kokuyu beğenip beğenmediğinize bağlıdır.

Kuru cildinize kuru ortamlarda veya iklimlerde yardım eli uzatmak için, buharlı sıcak bir duş yerine ılık suda hızlı, daha kısa duşlar alarak oda nemlendiricisi kullanmayı düşünün. Isıtıcıyı biraz kısmak ve tabii ki, ilk etapta yüzünüzü daha fazla kuruluğa yatkın hale getirmeyen bir yüz yıkama rutini uygulamak da önemlidir.

Her şey başarısız olursa, belirli bir reçete gücü rejimini izlemeniz gerekebilir. Kuru cildinizin üstesinden gelmek için birlikte bir eylem planı oluşturmak için bir dermatologla konuşun.

Sağlıklı Ciltler İçin En İyi Yüz Nemlendiricisi Nasıl Seçilir? adlı yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, cilt bakımı ile ilgili olarak, Yüz Güzelleştirme Egzersizleri Nasıl Yapılır? adlı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bizi Instagram hesabımızdan takip edebilirsiniz!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx