Cilt Bakımı

Yüz Güzelleştirme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Yüz Güzelleştirme Egzersizleri ve Yüz Yogası

Reklamlar

Yüz güzelleştirme egzersizleri, yüzün genç, canlı ve güzel görünmesini sağlar. Vücudun en büyük organı olan cilt, ürünlerin basit bir şekilde uygulanmasından fazlasını ister. İkincisi, sağlıklı bir cilt için basit ama önemli bir yaklaşım olsa da, cilt bakımınızın besinlerinin cildin tüm katmanlarına eşit olarak dağılması için, iç güzelliğinizin parlamasına izin verecek daha derin, daha bütünsel bir yaklaşım gerektirir. Bu, taze ve mevsimlik yiyecekler yemeyi, egzersiz yapmayı ve sağlıklı, dengeli bir yaşam tarzı sürdürmeyi içerir. Aynı şeyi yapmak için bilinçli bir uygulama, kendinizi içsel benliğinizle yeniden tanıştırırken, cildinizi sevgiyle tedavi etmenizi sağlayan yüz yogasıdır. Yüz güzelleştirme egzersizlerini daha derinlemesine inceleyelim.

Yüz güzelleştirme egzersizleri ve masajlar çok eski zamanlardan beri hayatımızda var. Konsept, parlak görünürken doğal olarak daha iyi sağlık ve büyük bir esenlik duygusu elde etmek için enerji yollarını serbest bırakan Ayurveda’nın eski yazılarına kadar uzanır. Yüz yogası yüzünüze yapar; yoga vücudunuza ne yapar. Yüz kaslarınızı sıfırlarken aynı anda cildi rahatlatır, tonlar ve cilde doğal bir destek verir. Buradaki fikir, genç bir görünüm için elli yedi yüz ve boyun kasını gerginleştirmek, sıkılaştırmak ve dolaşımı hızlandırmaktır.

Egzersiz yaptığınızda veya dikkatli bir yoga seansında kendinizi şımarttığınızda, vücudunuzdaki kaslar sağlam ve güçlü hisseder. Aynı şekilde, yüz kaslarınız yüz yogası ile kullanıldığında, düzenli olarak uygulandığında tonlanmış hissederler ve doğal bir yüz germe hissi verirler. Esnek ve sağlıklı bir cilt için yapabileceğiniz bu yüz yogası egzersizlerini ve pozlarını öneriyoruz.

Reklamlar
Öpün ve gülümseyin
Öpün ve gülümseyin

Öpün ve gülümseyin

Bu kasları sık sık ve belirli bir şekilde kullandığınızda, genç bir çene çizgisine ve kızarık yanaklara doğru aşağı doğru kaymayı iyileştirebilir.

Sanki öpmek üzereymiş gibi dudaklarınızı mümkün olduğunca dışarı itin ve sonra genişçe gülümseyin. Günde en az on beş tekrar yapın. Bu egzersiz yanaklarınız ve çeneniz üzerinde aynı anda çalışır.

Yanaklarınızı şişirin

Bu hızlı ve kolay hareketler yanak kaslarını güçlendirecek ve oyuk görünmelerini önleyecektir. Kaldırılmış ve dolgun yanaklar için bu egzersizi düzenli olarak yapın. Ağızdan nefes alın ve nefesi yanaktan yanağa dağıtın, sonra bırakın.

Bir gülümseme i̇le "om" mantrasını söyleyin
Bir gülümseme i̇le “om” mantrasını söyleyin

Bir gülümseme i̇le “om” mantrasını söyleyin

Bu poz, bu çizgileri dengelemeye ve cilde içten bir parlaklık kazandırmaya yardımcı olacaktır.

Reklamlar

‘Om’ zikretmek zihni sakinleştirir ve yüz kaslarını gevşetir. Bu yoga egzersizi, tüm yüz yoga pozlarının en kolayıdır. Gözlerinizi kapatın ve hafifçe gülümseyin, bu arada kaşlarınızın arasındaki noktayı denge noktası olarak hayal edin. Çoğu insan bilinçsizce kaşlarını çattığından, aynı şekilde tekrarlanan yüz buruşturma kırışıklıkları oluşturabilir.

Kaşlarınızı kaldırın

Kırışıklıkların ilk ortaya çıktığı yer alnımız olduğu için bu özel egzersizi yaparak o kasları sıkılaştırabilir, gerginliği giderebilir ve kırışıklıkların görünümünü azaltabilirsiniz.

Her elin işaret parmağını kaşların bir buçuk santim yukarısına yerleştirin. Parmaklarınızla aşağı doğru bastırırken kaşları yukarı kaldırmaya çalışın. Bunu günde on ila on iki kez tekrarlayın.

Balık yüzü yapın
Balık yüzü yapın

Balık yüzü yapın

Sanki balık suratı gibi yanaklarınızın içine çekin. Gözlerinizi açık tutarak birkaç saniye bekleyin. Gözlerinizin sulanmaya başlaması bu pozu ne kadar süre tutabileceğinizi gösterir. Ardından göz kırpabilir ve pozu bırakabilirsiniz.

Göz kapaklarını esnetin

Göz kapaklarımız yaşla birlikte düşme eğilimi gösterdiğinden, bu germe egzersizi onları sıkı tutmaya yardımcı olabilir.

Yukarıya bakın ve aynı anda kaşlarınızı kaldırın. Ardından, yukarıya bakarken göz kapaklarınızı nazikçe kapatın.

Yoga nefes egzersizleri yapın

Bu dengeyi yeniden sağlamak için karın solunumu ve alternatif burun deliği solunumu dahil olmak üzere derin nefes egzersizleri öneriyoruz.

Yüz yogası, yoga nefes egzersizleri olmadan tamamlanmaz. Solunum değişiklikleri, ruh halimizi olduğu kadar cildi ve vücudu da etkiler. Örneğin, sığ nefes almak cildi soldurur. Günümüz çağında stres, yaşam veren güç olan Prana’yı tüketerek doğal nefes alma düzenini sürekli olarak bozar.

Diğer herhangi bir fiziksel egzersiz gibi, yüz yogasının etkileri, günlük rutinlerine özenle dahil edilirse ciltte görülebilir. Ek bir avantaj, bu egzersizlere her zaman, her yerde kendinizi şımartabilmenizdir.

Bununla birlikte, cilde özen göstermek için yaptığınız her şeyde, size nihai neşe veren uygulamalarda iç güzelliği ve gerçek sağlığı geliştirmeyi unutmayın. Zihni, bedeni ve ruhu rahatlatan ve cilt bakımı eylemini çok daha zevkli ve dikkatli, dolayısıyla daha etkili kılan çok duyusal bir deneyim yaratmak için bu egzersizleri seçtiğiniz esansiyel yağları bir difüzörde yakmanızı ve bu esansiyel yağların dumanını havada dağıtmanızı öneriyoruz. 

Sonuç olarak, yüzünüzün ve genel mizacınızın, dış parlaklıkla birlikte bu memnuniyet duygusunu sergileyeceğini göreceksiniz. Gerçek güzelliğin sırrı budur.

Yüz Güzelleştirme Hareketleri
Yüz Güzelleştirme Hareketleri

Yüz Güzelleştirme Hareketleri

Teoride, tutarlı ve doğru bir şekilde egzersiz yaptığınızda, sonuçları daha ince, daha sıkı, daha güçlü bir vücut şeklinde görürsünüz. Yoksa neden pahalı spor salonu üyelikleri için para harcarız ya da bizi ter ve gözyaşı birikintisi içinde bırakan çılgın dersler alırız? Bilim (ve Instagram’ın #beforeafter hashtag’i) egzersizin vücudumuzu değiştirebileceğini kanıtladı, ama ya size cildinizi de değiştirebileceğini söylesek? Uzmanlar iyileşmeye neden olduklarını öne sürseler de, yüz egzersizlerinin uzun vadeli faydaları bilimsel olarak kanıtlanmamıştır.

Yüz egzersizleri fikri basittir. Bacaklarınızı daha sıkı hale getirmek için çalıştırdığınız gibi, yüz egzersizi de yüz kaslarınızı çalıştırmanın sesi güçlendireceği, kaldıracağı ve artıracağı inancına dayanır. 

Yüz Egzersizleri Nasıl Çalışır?

Yüz egzersizi, yüz kaslarınızın gücünü artırmak için çalışır. Onları yaparken, aslında yüzünüzü bir şekilde yeniden şekillendirmeye yardımcı oluyorsunuz. Yaşlandıkça, daha fazla kolajen kaybederiz, bu da sarkma, deformasyon ve kırışıklıklara neden olur. Yüz kaslarınızı oluşturmanın, yaşlanma sırasında normalde kolajende (yani yanak bölgenizde) bir azalma görecek olan noktaları doldurur.

Kas, kastır. Yüz kasları, egzersiz yapmak için spor salonuna gittiğinizde kollarınız ve bacaklarınız gibi tepki verir. Hareket, bu bölgelerdeki ısıyı ve mikro dolaşımı artırmaya yardımcı olur – derinin altındaki kaslar ne kadar güçlüyse, yüzeyde o kadar sıkı görünür.

Yüz Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?
Yüz Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Yüz Egzersizlerinin Faydaları Nelerdir?

Günlük yüz güzelleştirme egzersizleri, bir takım faydaları vardır. Bunlardan en önemlisi daha sıkı, daha dolgun ve daha dolgun bir cilt. Yüz egzersizleri yaptığınızda yüzünüzü şekillendiriyor ve şekillendiriyorsunuz. Sürekli olarak yapmak kan dolaşımını da artıracak ve dolayısıyla ışıltınızı artıracaktır. Diğerleri, yüz egzersizinin gerginliği azaltabileceğini, çizgileri azaltabileceğini ve cildi gençleştirebileceğini iddia ediyor.

Ancak, yüz egzersizlerinin yapmayacağı şey cildi kalınlaştırmaktır. Hepimizin bir yönde kasılan ve harekete izin veren kasları ve zıt yönde harekete izin veren karşıt bir kas grubu var. Bir kas grubunu tekrarlayan egzersizlerle güçlendirmek, o kasın kalınlaşmasına, büyümesine ve daha belirgin olmasına izin verir. Ancak, yüz kasları (alın, göz çevresi ve boyun) genellikle çok incedir ve büyük kas gruplarımızın yaptığı ağır kaldırma işlemlerini yapmaya yönelik olmadıkları için egzersizden kayda değer ölçüde büyümesi olası değildir. Yüz egzersizlerinin önemli bir faydasını gösteren hiçbir klinik çalışma olmadığını da ekliyor.

Aşağıda paylaştığımız egzersizler, yüzün genel olarak ilk yaşlanma belirtileri gösteren bölümünü hedef alıyor: elmacık kemikleriniz. Bu egzersizleri yapmak ilk başta yüzünüzü yorabilir ama bu normal. Spor salonuna gitmek gibi – biraz ağrınız var, ikinci gün tekrar yapıyorsunuz ve daha fazla kas hafızanız var ve üçüncü gün daha kolay geliyor. Bütün gün gülümsüyormuş gibi hissedeceksiniz.

Yüz öpücüğü pozu

Sanki birini öpmek üzereymiş gibi dudaklarını büzüştürün. Dudaklarınız hala büzülmüş haldeyken gülümseyebildiğiniz kadar gülümseyin. (Gözlerinizi rahat tuttuğunuzdan emin olun.) On saniye bu pozda kalın ve rahatlayın. Bu hareketi günde bir kez dört tekrar yapın.

Islık çalma pozu
Islık çalma pozu

Islık çalma pozu

Dudaklarınızla ıslık çalacakmış gibi bir “O” yapın. Dudaklarınız hala “O” şeklindeyken, mümkün olduğunca çok gülümseyin. On saniye bu pozda kalın ve rahatlayın. Bu hareketi günde bir kez üç tekrar yapın.

V hareketi

Sarkık göz kapakları, kaz ayakları, göz torbaları ve şişlik için bu hareket harikadır. Doğal botoks etkisi yaratır. 

Kaşların iç köşelerinde iki orta parmağınızı birbirine bastırın, ardından işaret parmaklarıyla kaşların dış köşelerine baskı uygulayın. Tavana bakın ve gözlerin altındaki deriyi yukarıya doğru kuvvetli bir şekilde şaşı yapın ve sonra rahatlayın. Altı kez daha bu pozu tekrarlayın ve gözleri on saniye boyunca sıkıca kapatarak bitirin.

Daha pürüzsüz gülümseme
Daha pürüzsüz gülümseme

Yanaklar i̇çin yaşlanma karşıtı yüz yogası: Daha pürüzsüz gülümseme

Yanak çizgileri ve sarkan cilt için bu yüz yogası pozu harikadır. Dudaklarınızla dişlerinizi gizleyerek ağzınızla ‘O’ şekli yapın. Dişleri gizli tutarken genişçe gülümseyin ve altı kez bu pozu tekrarlayın.

Ardından, bir işaret parmağını çeneye yerleştirirken gülümseme şeklini tutun. Ardından, baş hafifçe geriye doğru eğilirken çeneyi yukarı ve aşağı hareket ettirmeye başlayın. Rahatlayın ve iki kez daha tekrarlayın.

Alın i̇çin yaşlanma karşıtı yüz yogası: Kaşları pürüzsüzleştirin

Yatay alın çizgilerini iyileştirmek için iki elinizi içe bakacak şekilde alnına koyun ve tüm parmakları kaşlar ve saç çizgisi arasında yayın. Cildi sıkılaştırmak için hafif basınç uygulayarak parmaklarınızı alnın üzerinden nazikçe dışarı doğru süpürün. Rahatlayın ve bu yüz yogası pozunu on kez tekrarlayın.

Seksi gözler
Seksi gözler

Kaşlar i̇çin yaşlanma karşıtı yüz yogası: Seksi gözler

Derin göz çukurları ve sarkık kaşlar için ideal olan bu yüz yogası pozu için her gözün altına, burna doğru işaret eden bir işaret parmağı yerleştirin. Dişleri gizleyin ve ağzınızla bir ‘o’ oluşturun. Otuz saniye boyunca tavana bakarken üst göz kapaklarını açıp kapatın.

Çene ve boyun i̇çin yaşlanma karşıtı yüz yogası: Zürafa pozu

Boyunda çizgiler ve gevşek cilt için ideal olan bu pozda dümdüz ileriye bakarak, parmak uçlarını boynun altına yerleştirin ve baş geriye doğru eğik olarak deriyi aşağı doğru hafifçe okşayın. Başınızı göğsünüze geri getirin ve iki kez daha tekrarlayın. Son olarak, ağzın köşelerini aşağı çekmek için alt dudağı mümkün olduğunca dışarı çıkarın. Parmak uçlarınızı çene yukarı bakacak şekilde köprücük kemiğine yerleştirin. Dört derin nefes için tutun.

Namaste.

Yüz Güzelleştirme Egzersizleri Nasıl Yapılır? adlı yazımızı beğendiyseniz, Karakafes Yağı Ne İşe Yarar? Karakafes Otu Yağı Hakkında Bilgiler adlı yazımızı da okuyarak cilt bakımı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın!

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx