Cilt Bakımı

Şems Arslan Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Şems Arslan Maya Maskesi ile Güzellik

Reklamlar

Şems Arslan maya maskesi, ciltteki pek çok sorunu iyileştiren ve cilde komple bakım yapan bir ev yapımı güzellik ürünüdür. Bu maya maskesinin içinde olan maya, buz küpü ve limon suyunun cilde faydalarını öğrenelim. Ardından Şems Arslan maya maskesinin yapılışını öğreneceğiz.

Maya Maskesi
Maya Maskesi

Mayanın Cilde Faydaları

Maya, saccharomyces cerevisiae olarak bilinen bir maya türünden gelir. Bu maya türünün bira mayası adı verilen başka bir formu daha var. İnsanlar bazen terimleri birbirinin yerine kullansa da, besin mayasının bira mayası ile aynı şey olmadığına dikkat etmek önemlidir. Üreticiler, rom pekmezi, peynir altı suyu ve şeker pancarı gibi çeşitli kaynaklarda besin mayası yapabilirler.

Maya, insanların fırıncılıkta kullandıkları mayaya benzer ancak onu hareketsiz hale getiren bir ısıtma ve kurutma işleminden geçer.

Reklamlar

Maya, süt içermez ve genellikle glütensizdir. Sonuç olarak, gıda alerjisi veya hassasiyeti olan kişilerin yanı sıra kısıtlı diyet uygulayanlar için yararlı bir tamamlayıcı olabilir. Aynı zamanda yağ oranı düşüktür ve şeker veya soya içermez.

Besin mayası mükemmel bir vitamin, mineral ve yüksek kaliteli protein kaynağıdır. Genel olarak, yarım çay bardağı mayada 60 kalori vardır. Bu ölçüde mayada sekiz gram protein, üç gram lif, on iki miligram tiamin veya B-1 vitamini, on gram riboflavin veya B-2 vitamini, altı gram B-6 vitamini ve on sekiz gram B-12 vitamini vardır. Aynı zamanda B-3 vitamini, potasyum, kalsiyum ve demir içerir.

Antiviral ve Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Antiviral ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle maya cilt için harika bir bileşendir. Besin mayası, maya enfeksiyonlarını tedavi eder. Belirli bir maya enfeksiyonu türü olan kronik kandida semptomları için en iyi çarelerden biridir. Ayrıca E.coli, salmonella ve stafilokok üzerinde de derin etkiler göstermiştir.

Antioksidanlarla doludur

Maya yüksek konsantrasyonda antioksidanlara, özellikle de hücreleri hasara karşı korumak ve vücuttaki toksinleri atmak için gerekli olan glutatyona sahiptir. Sisteminizde yeterince glutatyon olması, yaşlandıkça ve antioksidan üretiminiz azaldıkça giderek daha önemli hale gelir.

Reklamlar

Besin Mayası Cildiniz, Tırnaklarınız ve Saçınız İçin İyidir

Araştırmalara göre beslenme mayası, ince, zayıf tırnaklar ve sivilce gibi saç, cilt ve tırnak problemleriyle mücadeleye yardımcı olabilir.

2015 yılında yapılan bir bilimsel çalışma, farklı sentetik takviye gruplarıyla çeşitli besin mayası türlerine baktı ve besin mayasının cilt problemlerini, saç dökülmesini, saç dökülmesini, kırılgan tırnakları ve daha fazlasını önleyebileceğini buldu. Ergenlerde cilt faydaları öne çıkarken, tırnak ve saç faydaları olgun kadınlarda muhtemelen daha güçlüdür.

Limon Suyu
Limon Suyu

Limon Suyunun Cilde Faydaları 

Limon, sağlığa inanılmaz yararları sayesinde küresel bir şöhrete sahiptir. Bu ucuz ve kolayca bulunabilen tatlı ekşi meyve, limonlu tavuk, limonlu kekler ve içecekler gibi çeşitli yemek tariflerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Taze sıkılmış limon suyu, yiyeceklere lezzetli bir tat vermekle bitmiyor. Bu keskin meyve suyu cilt bakımı için çeşitli avantajlar ilişkilidir.

Enfeksiyonlarla baş etmede yardımcı olur

Limon, bağışıklık sistemini güçlendirmek için gerekli olan yüksek miktarda C Vitamini içerir. Bu nedenle, cilde limon suyunu uygulamak enfeksiyonları giderir. 

Cilt İçin Doğal Temizleyici Olarak Davranır

Limon suyunun cilt için temizleme özelliği onu ideal bir güzellik ürünü yapar. Çoğu kadın, eşit cilt tonu ve kusursuz bir cilde sahip olmak için limon suyunu ev yapımı maskelerde kullanır. Bal ile birlikte limon suyunun doğrudan uygulanması koyu lekelerden, cilt renginin solmasından ve çatlaklardan kurtulmanın en iyi yoludur.

PH Seviyelerini Dengeler

Limon suyunun asidik olmasına rağmen insan vücudunda alkalileştirici bir gıda görevi gördüğünü öğrenince şaşıracaksınız. Vücutta asitlik üretmez. Bu nedenle, pH seviyelerini normal tutmak için bu mükemmel limon suyu cilde uygulanmalı ve ağız yoluyla tüketilmelidir.

Sivilceler için limon suyu harikadır

Limon suyu, yağ salgılarını ve sivilceye neden olan bakterileri azaltarak akne eğilimli üzerinde çalışır. Bununla birlikte, asla doğrudan sivilcelerinize limon sürmek gibi bir hata yapmayın çünkü özellikle akne önleyici ilaçlar veya diğer sert ev ilaçları kullanıyorsanız, kötü bir reaksiyona yol açabilir.

Tamamen doğal, kimyasal içermeyen bir temizleme tozu veya limon kabuğu tozu kullanarak ubtan yapabilirsiniz. Bu maskeyi birini doğrudan kırmızı sivilceler üzerinde gece boyunca kullanabilirsiniz. 1 ml limon suyunu 10 ml gül suyu ile karıştırın. Cilt bakım rutininizin bir parçası olarak yüzünüzü yıkadıktan sonra bu toniğe batırılmış pamuklu bir bezle yüzünüzü silin. Küçük porsiyonlar yapıp buzdolabında saklayın, bir hafta içinde tüketin. 

Pigmentasyon için limon suyu idealdir

Limon, iki ayrılmaz bileşeni olan C vitamini ve sitrik asit sayesinde koyu lekeler ve güneş lekeleri, bronzlaşma veya melazma şeklinde pigmentasyonu azaltır. Papaya, aloe vera, salatalık ve meyan kökü gibi diğer güçlü cilt beyazlatıcı bileşenlerle birlikte limon kullanarak aşağıdaki doğal yüz maskelerini yapabilirsiniz.

Sağlam ve hassas olmayan yüz için pigmentli bölgeye birkaç damla limon suyu uygulayın. Otuz dakika bekletin ve bol suyla durulayın.

Yağlı ciltler için limon iyidir

Limonun cildinizdeki fazla yağı temizleme konusunda eşsiz bir yeteneği vardır. Aşağıdaki yüz yıkamasını sadece beş dakikada yapmak için kullanılabilir, bu da çok düşük bir maliyetle yapılabilir. 

Çilleri yok etmek için limon suyu kullanın

Limon suyu, genellikle açık tenli insanların yüzünde görülen minik koyu lekeler olan çilleri yok etmek için kullanılabilir. Geceleri kulak çubuğu yardımıyla taze limon suyunu tam olarak çiller üzerine sürün. Kırk sekiz saat içinde cildinizin nasıl tepki verdiğini izleyin. Dayanılmaz yanma, kızarıklık veya kızarıklık fark ederseniz hemen yıkayın ve tekrar etmeyin. Eğer cildinizde reaksiyon olmazsa bu uygulamayı çilleriniz kaybolana kadar haftada bir veya iki kez tekrarlayın.

Koyu dirsek ve dizler için limon suyu kullanın

Hiç büyükannenizin ellerine ve ayaklarına limon sürdüğünü gördünüz mü? Evet, yüzünüzün hassas cildinin aksine limonu direk dirseklere, dizlere, ellere veya ayaklara sürün. On dakika sonra bu bölgeleri bol suyla durulayın ve kurulayın. Haftada bir veya iki kez tekrarlayın. Ancak parlak güneşe limon sürdükten sonra cildi maruz bırakmamalısınız aksi takdirde fototoksik reaksiyona neden olabilir.

Yaşlanan cilt için limon suyu kullanın

Cilde limon suyu sürmenin yaşlanmayı geciktirici etkisi, C vitamininin antioksidan etkisine ve sitrik asidin peeling etkisine bağlanır. C vitamini güçlü bir yaşlanma karşıtı bileşendir ve limonda bulunan C vitamini formu olan L-askorbik asidin en güçlü form olduğunu ortaya koydu. Araştırmalar, bu C Vitamini serumlarında bulunan askorbik asidin üç ayda cilt yaşlanma belirtilerini azaltabileceğini göstermektedir.

Buz Küpleri ile Masaj
Buz Küpleri ile Masaj

Buz Küpleriyle Cilde Masaj Yapmanın Faydaları

Arıtılmış su, cildinizin sağlıklı kalmasında önemli bir rol oynar. Oluşan buz küpleri için su kaynağının da temiz ve saf olması aynı derecede önemlidir. Düzenli olarak doğru miktarda temiz su içmek de faydalıdır. Bir buz küpünün cildiniz üzerinde sahip olabileceği en şaşırtıcı etkilerden bazılarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Koyu halkaları azaltır

Sadece gözlerinin altında bu kadar güzel olmayan lekelere sahip olanlar, onlarla dolaşmanın acısını bilirler. Gözlerin altında gelişen bu koyu halkalar inatçı görünebilir ve bu yüzden buz size yardımcı olacaktır. Sadece sıvı salatalık suyu ve kaynamış gül suyu karışımını dondurmanız yeterlidir. Ortaya çıkan buz küplerini gözlerin altındaki kenarlara uygulayın ve göz altındaki koyu halkalar yavaşça kaybolacaktır.

Sivilceyi iyileştirir

Yüzüne buz uygulamak, seni her zaman hüsrana uğratan rahatsız edici sivilcelerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Buz küpleri, cildinizdeki yağı emer ve sivilceden kaynaklanan şişlik ve lekeleri iyileştirmede harikalar yaratır.

Cilt gözeneklerini temizler

Cildimizde detoks yapmamıza ve terlememize yardımcı olan çok sayıda gözenek vardır. Bunlar kendi başlarına oldukça faydalı olsa da tek dezavantajı bu gözeneklerin kire tutunması ve cildinizin yorgun ve yıpranmış görünmesine neden olmasıdır. Yüze buz uygulamak bu gözenekleri temizler ve cildiniz sağlıklı, parlak ve pürüzsüz hale gelir.

Makyaj bazı olarak çalışır

Makyajınızı uygulamadan önce yüzünüze bir buz küpü uygulayın, bu cildinizin daha sağlıklı ve güzel görünmesini sağlayacaktır. Ayrıca fondötenin kusursuz görünmesine yardımcı olur.

Kan dolaşımını iyileştirir

Cilde buzla masaj yapma, kan dolaşımını iyileştirmenin harika bir yoludur. Buz, tüm kan damarlarını daraltır ve sonuç olarak cildin daha düşük miktarda kan almasına neden olur. Dengeyi korumak için, fazla miktarda kan cildi dolaştırarak canlı ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Göz altındaki şişkinliği azaltır

Göz altı torbalarından muzdaripseniz veya gözünüzün altında torbalar varsa, buz küpleri amaca hizmet eder. Buz, şişmeyi azaltma özelliğine sahiptir ve bu nedenle şişmiş göz altlarının hızla yok olmasını sağlar. Etkilenen bölgelere buz uygulayın, güzel gözleriniz eski şekline geri dönecektir.

Kırışıklıkları azaltır

Yaşlanma, herhangi bir insan veya teknoloji tarafından kontrol edilebilecek bir şey değildir. Bununla birlikte, sizi gerçekten yaşlandıran kırışıklıkları kontrol etmek cilde masaj yapmak ile sağlanabilir. Cildinize buz uygulamak cildinizde oluşan kırışıklıkları azaltır ve hatta yenilerinin oluşumunu kontrol etmeye yardımcı olur.

Dudakları yumuşatır

Buz, çatlamış dudaklarda yatıştırıcı ve yumuşatıcı bir etki bırakır. Ağrı ve iltihap da takip edebilir. Çatlamış dudaklara buz uygulamak ve yeterli su içmek dudaklarınızın nemi korumasına ve parlak ve güzel kalmasına yardımcı olur.

Cildi aydınlatır

Cildinizi neredeyse her zaman yağlı ve mat mı buluyorsunuz? Durum buysa, cildinizi buzla masaj yapın. Buzla masaj yapmak cilt sağlığınızı canlandırır ve cildinizi doğal olarak aydınlatır. Kan dolaşımını iyileştirdiği için cildiniz otomatik olarak uzun zamandır dilediğiniz parlaklığı alır.

Yanıkları iyileştirir

Eğer bir kızarıklık ve yanık kurbanı olduysanız, onu taşıma durumunda kesinlikle acıyı ve daha fazlasını bilirsiniz. Etkilenen bölgeye pamuklu bir havluya sarılı buz küpleri uygulamak, iltihaptan anında rahatlama sağlayabilir ve aynı şeyi iyileştirebilir.

Cilt masajı

Masaj, stresi azaltmak için harika bir yoldur. Yüzünüzün her yerine birkaç buz küpü sürmek aslında cildinizi gençleştiren harika bir masaj olduğunu kanıtlıyor. Yüzünüzde hissettiğiniz bu küplerin çıkıntıları kan akışını iyileştirir ve cildinizin ışıltılı olmasını sağlar.

Cilt iltihabını azaltır

Güneş ışınlarına uzun süre maruz kalma ve hatta alerji gibi çeşitli nedenlerle cilt iltihapları ve kızarıklık oluşabilir. Bu gibi durumlarda, etkilenen bölgelere buz uygulamak, iltihaptan anında kurtulmanızı sağlar.

Cildi güzelleştirir

Basit cilde buz küpleriyle masaj yapmak aslında cildi iyileştirmek için oldukça işe yarasa da, salatalık, gül suyu ve aloe gibi bazı bileşenler eklenerek daha da etkili hale getirilebilir. Bunların hepsini karıştırın ve buz küpleri halinde dondurun. Bu büz küplerini yüzünüze de uygulayın ve doğanın iyileştirici gücünü öğrenin.

Güneş yanıklarından kurtulma sağlar

Aloe vera buz küpleri, şiddetli güneş yanığı durumunuz varsa harikalar yaratır. Güneş yanığı için yaygın olan kızarıklık ve iltihaplanma, etkilenen bölgelere bu harika yaşam kesmesini uyguladığınızda otomatik olarak kaybolacaktır.

Cilde peeling yapar

Yüze sütlü buz küpleri uygulamak, peeling söz konusu olduğunda diğer tüm kimyasalları yener. Doğal ve saf olan bu yöntem hem cildinizi hem de biraz kuruşunuzu kurtaracaktır. Buz cildinize doğal bir ışıltı ve ışıltı verirken sütteki laktik asit ölü hücreleri ortadan kaldırdığı için yüz gerdirmeye hazır olun.

Yağsız bir görünüm verir

Yağlı bir cilde sahip olmak, cildi uzun süre nemli tutmak gibi kendi yararlarına sahipken, dezavantajları da değişir. Yağlı cilt, inatçı bir sivilce salgınını tetikleyebilir ve bu da yüzünüzde iz kalmasına neden olabilir. Yüzünüze buz uygulamak, cildinizdeki yağ hücrelerini kontrol altında tutarak yağı kontrol etmeye yardımcı olur ve böylece yüzünüze canlı bir his verir.

Göz yorgunluğunu azaltır

Ofiste bilgisayar ekranınıza bakarak yoğun bir gün geçiriyor musunuz? Gözlerin iyi bir molayı hak ediyor. Buz küpleri işi oldukça iyi yapacak. Gözlerinizin neden olduğu gerginliği gidermeye yardımcı olurlar.

Cımbız ağrısını azaltır

Kaşları cımbızla almak neredeyse tüm kadınlar için “yapılması gereken” bir şey olsa da, buna bağlı acı da apaçık bir gerçektir. Ancak, hizmetinizde buz varken acı çekmenize gerek yoktur. Kısmi bir uyuşma etkisi vermek için buz küplerini kaşların üzerine ve çevresine uygulayın ve cımbız ağrısını hiç hissetmeyeceksiniz.

Doğal makyaj 

Hiç makyajınızı bile yapamayacak kadar aceleniz oldu mu? Bu meşgul ruhlar için cildi parlak tutmanın buz uygulamaktan daha iyi bir yolu yoktur. Bu masaj cildinizi ölü hücrelerden arındırır ve canlandırır, düzgün bir makyaj yapamasanız bile yüzünüze güzel ve ışıltılı bir görünüm kazandırır.

Yani, daha fazla beklemeyin. Bir buz küpü seçin ve kendinizi yenilemeye başlayın. On beş dakikadan fazla olmamak kaydıyla doğru şekilde kullanmalısınız, cildinizi her zamankinden daha canlı ve ışıltılı bulacaksınız.

Maya Maskesi Youtube

Şems Arslan maya maskesi tarifini buradan izleyebilirsiniz. 

Şems Arslan
Şems Arslan

Maya Maskesi Yapımı

Şems Arslan maya maskesi genel olarak akne, sivilce, beyaz nokta ve siyah noktaları iyileştirir. Ayrıca bu maske cildinizdeki koyu lekeleri yok eder. Cilt tonunu eşitler ve cildin rengini aydınlatır. Bu maske Şems Arslan kırışıklık kremi olarak adlandırılır.

Bu maske biraz komplekstir ve birkaç adımdan meydana gelir. Bu maskeyi hazırlamak için bir çay kaşığı limon suyu ve bir çay bardağı suyu bir cam kasede karıştırın. Bu karışıma bir pamuk top batırın ve cildinizi bu pamuk topla temizleyin.

İkinci adımda bir cam kasede bir poşet yaş maya ve yarım çay bardağı suyu iyice karıştırın. Bu maskeyi, cildinize bir fırçayla uygulayın. Daha sonra yüzünüze uygun olarak kestiğiniz gazlı bezi, cildinize kapatın. Temiz bir havluyu sıcak suya daldırın ve yüzünüzdeki gazlı bezin üzerine kapatın. Tam yedi kez burundan derin nefes alın ve nefes verin. Bu hareketleri beş set yapın.

Daha sonraki aşamada cildinizi soğuk suyla durulayın. Son aşamada bir su bardağı buz küpüyle cildinize masaj yapın. Ayda bir defa bu maskeyi düzenli olarak uygulamalısınız.

Maya Maskesi
Maya Maskesi

Maya Maskesi Nasıl Yapılır?

Şems Arslan maya maskesi için öncelikle bal ile yüzünüze dairesel hareketlerle masaj yapın. Bal cildinizi besler ve nemlendirir. Daha sonra bir cam kasenin içinde bir paket yaş maya, bir yemek kaşığı ılık süt ve bir çay kaşığı şekeri iyice karıştırın. Bu maskeyi cildinize uygulayın ve yüzünüze gazlı bez sarın. Temiz bir havluyu sıcak suya daldırın ve yüzünüzdeki gazlı bezin üzerine kapatın. Yirmi dakika bekletin. Ardından cildinizi bol suyla durulayın.

Maya Maskesi Ne Kadar Sıklıkla Yapılmalı?

Şems Arslan maya maskesini haftada iki defa uygulayabilirsiniz.

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx