Sağlık

Sinameki çayı kabızlıkta nasıl kullanılır ve demlenir? Faydaları ve zararları

Reklamlar

Kabızlık yaşam kalitesini düşüren bir sorundur. Kabızlıkta sinameki çayı kabızlıkta nasıl kullanılır ve demlenir, faydaları ve zararları nelerdir göz atalım. Ayrıca zayıflama çaylarında da sinameki göze çarpmaktadır. Kabızlığın neden olduğu hemoroid rahatsızlığının tedavisinde ve kolonoskopi öncesi kolon temizliğinde de tedaviye ek olarak sinamekiden faydalanılabilir. Sinamekinin kurutulmuş yaprakları ile demlenen çayı da yoğun bir müshil etkisine sahiptir. Bu nedenle sinameki çayı dikkatli tüketilmelidir.

Sinameki çayının uygun kullanım zamanı bir haftadır. Fazla kullanılması halinde şiddetli yan etkiler görülebilir. Bu nedenle bir günde bir fincan en çok iki fincan içilebilir ve en çok bir hafta kullanılabilir. Ve bazı hastalıkları olan kişilerin tüketmemesi gerekir. Bazı ilaçlar ile birlikte içilmemelidir. Uzmanlar ise sinameki çayının zayıflamak için kullanılmasının uygun olmadığını söylemektedir.

İlginizi Çekebilir: Kimyon ile Gaz Problemi Tedavisi

Reklamlar

Sinameki nedir?

Sinameki otu baklagil ailesinden gelen çiçekli bir bitkidir. Kökeni Mısır’a dayanmaktadır. Fakat dünyanın her yerinde yetiştirilmektedir. Yaprakları, çiçekleri ve meyveleri müshil veya uyarıcı olarak kullanılmaktadır. Çoğunlukla çay olarak tüketilmesi ön planda olsa da piyasada satılan bazı kilo vermeye yardımcı haplar ve içeceklere de eklenmektedir.

Sinameki çayı faydaları
Sinameki çayı faydaları

Sinameki çayı faydaları

Sinameki çayının en bilinen kullanım amacı kabızlıkta müshil görevi görmesidir. Kilo verme konusunda yardım olduğu da bilinmektedir. Sinameki çayı kilo vermeye yardımcıdır. Çoğu kişi detoks olarak da kullansa da müshil etkisi dışında kullanımları için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Sinameki çayı kabızlıkta nasıl kullanılır ve demlenir?

Kabızlık bazı kişilerde kronik bir sindirim sorunudur. Ve hayat kalitesini düşüren bu durum için çeşitli bitkisel yöntemler aranır. Kabızlık için müshil etkisi deyince akla ilk gelen sinameki çayıdır. Sinameki çayının içindeki aktif bileşiklerin (sennositler) müshil etkisi vardır.

Sindirim sisteminde absorbe edilemez sadece bağırsak bakteri tarafından parçalanabilirler. Aktif bileşenler bu şekilde parçalanınca kolonun astarının hafifçe tahriş olmasına neden olur, bu da kolon kasılmalarını ve bağırsak hareketlerini teşvik eder. Ve aktif bileşenler bağırsaklardaki sıvıyı artıran ve dışkıyı yumuşatan su ve elektrolitlerin kolondan yeniden emilmesini önlerler.

Reklamlar

Kolon kanseri taraması için yapılan kolonoskopi yönteminden önce bağırsakların temizlenmiş olması gerekmektedir. Bu nedenle sinameki çayı müshil etkisi yapacağından diğer ajanlarla birlikte kullanılabilir.

Hemoroid tedavisinde sinameki çayı

Kronik kabızlık olan kişilerde ve kısa süreli kabızlık durumlarında hemoroid meydana gelebilir. Hemoroidler, alt rektumda kanama, ağrı ve kaşıntıya neden olabilen şişmiş damarlar ve dokulardır. Hemoroid olan kişilerin tekrar kabız olması durumunda ciltleri tahriş olabilir. Bu nedenle hemoroid olan kişiler kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalmamak için sinameki çayı tüketebilir.

Diğer gastrointestinal bozukluklar

Sinameki çayı veya sinameki preparatları bazen irritabl bağırsak sendromu (IBS) ve şişkinlik tedavisinde de kullanılır. Fakat bu rahatsızlıkların kesin olarak tedavisinde kullanıldığını destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur.

Sinameki çayı nasıl yapılır?

Sinameki çayının tadı diğer çaylar gibi lezzetli değildir. Ama tadını sevdiğiniz bir bitki çayı ile karıştırıp keyifle içebilirsiniz.

Sinameki çayını poşet olarak ya da karışım olarak kullanmak istiyorsanız demlerken poşetin üzerinde yazan talimatlara uymanız yeterli olacaktır. Fakat çayınızı demlerken sinameki yaprağı kullanacaksanız 1-2 gram kurutulmuş sinameki yaprağını 1 fincan sıcak suyun içine atıp 10 dakika kadar demlenmesi için beklemelisiniz. Çayınızı tatlandırmak için bal, pekmez ya da limon da kullanabilirsiniz.

Sinameki çayı bir gün içinde iki fincandan fazla içilmemelidir. Sinameki içeren bir bitki çayı kullanacaksanız da sinameki çayının içinde bulunan sinameki miktarını kontrol etmelisiniz.

Sinameki çayı etkisini ne zaman gösterir?

Sinameki çayının etkisini gösterme hızını çayın demlenme süresi, suyun sıcaklığı ve kullanılan sinameki miktarı etkiler. Fakat genel olarak sinameki çayı 6-12 saat içerinde etkisini göstermeye başlar. Bu nedenle gece yatmadan önce içilmesi tavsiye edilir.

Fakat sinameki çayı herkeste aynı etkiyi göstermeyebilir. Tavsiye edilen miktarlarda sinameki çayı içmenize rağmen kabızlık sorununuz devam ediyorsa kullandığınız sinameki miktarını arttırmayın. Arttırmanız istenmeyen başka durumlara neden olabilir. Ama kabızlık sorununu da ihmal etmeyim mutlaka uzman bir doktordan yardım alınız.

Sinameki çayı aç mı tok mu içilir?

Sinameki çayı kabızlık tedavisi için içilecekse çayın genellikle yatmadan önce aç karna içilmesi önerilir.

Sinameki çayı günde kaç defa içilir?

Sinameki çayının içilme sıklığı için kesin bir doz belirlemek zordur. Bunun nedeni de çayın demlenme süresine göre içindeki sennositlerin konsantrasyonunun değişmesidir. Bu nedenle aslında çay aslında günde bir fincan içilmelidir. Ama kabızlık durumu şiddetli bir hal aldıysa günde maksimum iki fincan içilebilir. Ve sinameki çayını 1 haftadan daha uzun süre tüketmeyin. Tüketilmesi şiddetli yan etkilere neden olabilir.

Sinameki çayı zayıflatır mı?

Sinameki çayının metabolizmayı hızlandırıp kilo verdirdiği düşünüldüğü için bitki çaylarına ve takviyelerine giderek daha fazla dahil edilmektedir. Özellikle zayıflama çayı ve teatox diye bilinen ürünlerde sinameki yer alır.

Fakat sinamekinin kilo verdirdiğine dair hiçbir bilimsel çalışma yoktur. Hatta sinameki çayını bu amaçla kullanmak oldukça tehlikeli olabilir. Sinameki normal bağırsak dokusu fonksiyonunu değiştirebilir ve laksatif bağımlılığa neden olabilir. Bu nedenle sık veya uzun süreli kullanıma uygun değildir.

Kilo vermek için müshil kullanan 10 binden fazla kadın ile yapılan araştırmaya göre kullanan kadınlarda yeme bozukluğu geliştirme olasılığı 6 kat daha yüksek olduğu bulunmuştur. Kilo vermek için müshil kullanmak oldukça zararlıdır. Kilo vermek için sağlık beslenmek, sağlıksız gıdalardan abur cuburlardan uzak durmak, yürüyüş, spor yapmak ve yaşam tarzınızı değiştirmeniz gereklidir.

Sinameki çayı zararları

Sinameki çayını çocukların kullanması uygun değildir. 12 yaşın üzerindeki çocuklar kullanabilir. Ama sinameki çayının bazı yan etkileri de vardır;

Sinameki çayının neden olduğu yan etkiler; mide krampları, mide bulantısı ve ishaldir. Bunun yanında bu semptomlar genellikle hafiftir ve kısa sürede iyileşir. Ve sinameki çayı bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Beklenmeyen bir etki görürseniz sinameki çayını içmeyi bırakın.

Eğer sinameki çayı uzun süre kullanılırsa müshil etkisi ile bağırsaklar çalışacağı için bağırsak tembelliği olur. Böyle bir durumun yaşanmaması için 7 günden fazla kullanılmaması en sağlıklısıdır. Sinameki çayının uzun süre kullanılması elektrolit bozukluklarına ve karaciğer hasarına da yol açabilir.

Sinameki çayını hamile ve emziren anneler tüketmemelidir.

Ve bu çayı içtiğiniz sırada aynı zamanda bol miktarda sıvı tüketmelisiniz. Bunun nedeni ishaliniz olması durumunda çok fazla sıvı veya elektrolit kaybetmenizi önlemesidir.

Kimler sinameki çayı içmemeli?

Eğer aşağıdaki hastalıklardan biri varsa sinameki çayı içmeyin. Şiddetli yan etkiler yaşayabilirsiniz:

 • Crohn hastalığı
 • Ülseratif kolit
 • Apandisit
 • İshal
 • Dehidrasyon (su kaybı)
 • Karın ağrısı
 • Bağırsak tıkanmasına neden olan bir durum
 • Sinameki alerjisi

Herhangi bir kalp, karaciğer veya böbrek rahatsızlığınız varsa, sinameki kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı hatta kullanmamalısınız.

Hamileler ve emziren anneler sinameki içebilir mi?

Gebelik döneminde hormonların değişimine bağlı olarak kabızlık yaşanabilir. Sinameki çayı kabızlığa iyi geldiği için direk akla gelse de hamilelik döneminde kullanılması güvenli değildir. Ayrıca emziren anneler de sinameki çayı tüketmemelidir.

Sinameki çayı hamilelik döneminde içildiğinde doğuştan gelişen anormalliklere neden olmaz. Ya da emzirirken içildiğinde anne sütüne geçerek bebeğin ishal olmasına neden olmaz. Ama bu konuda yeterli bilimsel sonuçlar olmadığı için içilmemesi tavsiye edilir.

Sinameki çayı hangi ilaçlarla içilmez?

Aşağıdaki ilaçlardan ya da takviyelerden birini kullanıyorsanız sinameki çayı tüketmeyin:

 • Bazı doğum kontrol ürünlerini kullanırken sinameki kullanılmamalıdır. Çünkü sinameki, vajinal halka, yama veya doğum kontrol hapları gibi bazı kontraseptiflerde östrojen formuyla etkileşime girer ve koruyucu etkilerini azaltabilir.
 • Digoksin kullanıyorsanız sinamekinin neden olabileceği potasyum seviyelerinde elektrolit dengesizlikleri digoksin alan biri için sorunlara neden olabilir.
 • Varfarin kullanıyorsanız sinameki ishale neden olabilir. Varfarin alan kişilerde ishal ciddi kanama riskini artırabilir.
 • Diüretiklerin sinameki ile birlikte kullanımı potasyum seviyelerinin tehlikeli bir şekilde düşmesine neden olabilir.
 • Östrojenler kullanımı hormon replasman tedavilerinde kullanılır. Doğum kontrol hapları ile aynı şekilde tepki verir. . Sinameki kullanırsa vücutta östrojen emilimi azalabilir ve tedavi işe yaramaz.
 • Meyan kökü ve atkuyruğu bitkileri ile birlikte sinamekiyi kullanmak potasyum seviyesi ciddi düzeyde düşebilir.

Sinameki Çayı nedir yazımızı beğendiyseniz Youtube kanalımıza da bir göz atmanızı öneririz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx