Pratik Bilgiler

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Reklamlar
Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar ? (En Etkili Yöntem)

Eldeki mürekkep lekesi nasıl çıkar, yazarların, esnafın ya da öğretmenlerin sıkça kullandıkları kalemlerden geçen izleri oluşturmaktadır. Hepimiz gündelik koşturma içinde, evlerde, ofislerde, okullarda, sanat ve kültür merkezlerinde, adliyelerde ya da hastanelerde sürekli işlem yapmaktayız. Bununla birlikte, mürekkep gerek kişisel olarak, gerek mesleki anlamda, hayatımızın her yanına yayılan nesnelerin başında geliyor. Mürekkep akışkan ya da toz yapan bir ürün olduğundan ötürü, büyük izler ve lekeler de yaratabilmektedir. Keza, bu mürekkep lekeleri ellerde iz bırakmaktadır.

Bununla birlikte, kimi zaman yüzeyleri de lekelemektedirler. Hele bir de, ilgili bölgenin yüzey rengi açıksa, mürekkebin etkisi daha fazla görülmektedir. Mürekkep lekeleri genellikle lacivert, siyah veya kırmızı renkler üstünden seyretmektedir. Mürekkep lekesi sadece kalemden değil, tonerlerden de geçebilmektedir. Bilgisayar yazıcısı kullananlar, fotokopiciler, baskı teknikleri uygulayanlar da bu duruma sürekli maruz kalmaktadırlar.

Eldeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Eldeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Eldeki Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Yazıcı mürekkep lekesi elden nasıl çıkar sorusu sıkça araştırma yapılan konulardan birini oluşturmaktadır. Bu anlamda, toner üstünden gelişen mürekkep lekesinin en büyük kurtarıcısı etil alkol olarak görülmektedir. Bununla beraber, metil alkol de işi görebilmektedir. Yazıcının mürekkep lekesi için, bir diğer önerilen materyal ponza taşıdır. Sert bir malzemeye sahip ponza taşı, sürttürüldüğü bölgedeki lekelerin izlerini silebilmektedir. Toner mürekkebiyle birlikte, kalem mürekkebi için de kullanılabilir.

Reklamlar

Yazıcıdan ötürü ellere bulaşan mürekkebi yok edebilmek için, aseton kullanımı da etkili olmaktadır. Aseton ellerinizi çok fazla tahriş etmediği gibi, pamukla rahatlıkla kullanılabilir.

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı, mısır nişastası sayesindedir. Nişastayı nemlendirdikten sonra, ilgili yere sürmeniz gereklidir. Orayı iyice ovduktan sonra, kurumaya bırakabilirsiniz. Sonra, kuruyan yerdeki malzemeyi elektrik süpürgesiyle çekin. Ardından, son olarak orayı sabunlu su ile silin.

Yataktan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Yataktan mürekkep lekesi nasıl çıkar diye sorulduğunda, ilk olarak akla gelen saç spreyidir. Saç spreyini yatak örtünüze sıkıp, bir bezle iyice çitilediğinizde, lekenin dağıldığını görebilirsiniz. Ardından, ılık suya döktüğünüz bir çamaşır deterjanıyla ilgili bölgeyi silin ve bekletmeden çamaşır makinesini çalıştırın.

Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?
Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı etil alkoldür. Mürekkep lekesini taze taze silmek en mantıklısı olduğu gibi, bazen bunun farkına da varmayabiliriz. O zaman, ilgili bölgeyi etil alkolle ya da metil alkolle çözebilmemiz ve nemlendirmemiz isabetli olacaktır. Bununla beraber, kurumuş lekenin üstüne bulaşık deterjanı döküp, çitilemeniz de işe yarayabilir.

Reklamlar

Islak Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Islak mürekkep lekesini çıkarmak için, beyaz sirkeye başvurabilirsiniz. İki bardak ılık suya iki yemek kaşığı beyaz sirke karıştırın. Bunun ardından, lekeli bölgeyi bu karışımı yedirin. Biraz bekletin. Üstüne bulaşık deterjanı döküp, temizleyin.

Çamaşır Suyu Mürekkep Lekesini Çıkarır Mı?
Çamaşır Suyu Mürekkep Lekesini Çıkarır Mı?

Çamaşır Suyu Mürekkep Lekesini Çıkarır Mı?

Çamaşır suyu, mürekkep lekesine iyi gelmektedir. Özellikle, domestos çamaşır suyu bu konuda çok etkilidir.

Kosla Mürekkep Lekesi

Vanish Kosla Oxi Action Kristal Beyaz leke çıkarıcıyla mürekkep lekesini kolayca çıkarabilirsiniz.

Araba Koltuğundan Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

Mürekkep lekesi nasıl çıkar sorusu bu konuda sıkıntı yaşayan insanların kafalarını meşgul etmektedir. Araba koltuğu için de yine mürekkep lekesi kabus sayılabilmektedir. Bunun için, öncelikle yapmanız gereken şey leke tazeyken, üstüne saç spreyi yapmanızdır. Bununla birlikte, aseton kullanıp, bezle çitilemeniz de işinizi görecektir. Mürekkebin döküldüğü koltuğa, limon suyu yapılabilir. Limon suyunun dışında, ayrıca amonyak da etkisini gösterebilir.

Yazımızın faydalı olduğunu umuyoruz. Bunun yanı sıra, Ürün Ambalajlarında Bulunan Değişik Renklerin Anlamı Nedir? adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bizi Instagram’dan takip etmeyi unutmayın!

Buse Öztürk

Yazmak en büyük tutkum. Yaklaşık 4 yıldır profesyonel olarak içerik üretiyor ve kendimi geliştiriyorum.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx