SağlıkBeslenme

Soğan Kabuğunun Faydaları

Reklamlar

Soğan antibiyotik görevi görür vücudumuza birçok faydası vardır. Peki soğan kabuğunun faydaları nelerdir? Soğan gibi soğan kabuğunun da sağlık için çok faydası vardır. Bu nedenle soğan kabuklarını çöpe atmadan önce iyi düşünün. Soğan Türk mutfağında en çok kullanılan ürünlerdendir. Çiğ de tüketilebilir, neredeyse her yemekte de yerini alır. Salatadan çorbaya kadar birçok yemekte soğan bulunmaktadır. Gelelim soğan kabuğunun faydalarına;

Soğan Kabuğunun Faydaları

  • Boğaz yolunu temizler
  • Ev bitkileri için besleyici
  • Ağız ve diş sağlığını korur
  • Ödem atıcıdır
  • Hücre yeniler
  • Uykuyu düzenler
  • Kan şekerini dengeler
  • Böbrekleri temizler
  • Enfeksiyon giderir
  • Izgara temizleyicidir

Soğan vitamin ve mineral açısından zengindir. İçinde A, C ve E vitaminleri bulunmaktadır. Soğan tüketerek vücudunuzun ihtiyacı olan fosfor, iyot ve magnezyum gibi vitaminleri karşılayabilirsiniz. Vücutlarının dinç ve hastalıklara karşı güçlü olmasını isteyen kişiler düzenli olarak soğan tüketebilirler.

Bir diğer ayrıntı da soğan kadar soğan kabuğunun da şifa kaynağı olduğudur. Soğan kabuğunun faydalarını duyunca çok şaşıracaksınız. Gelin birlikte soğan kabuğunun faydalarına birlikte göz atalım.

Reklamlar

Soğan Kabuğunun Faydaları

Soğan Kabuğunun Faydaları
Soğan Kabuğunun Faydaları

1) Boğaz Yolunu Temizler

Soğan kabuğunun mikrop öldürücü etkisi vardır. Bu nedenle boğaz yolunda meydana gelen iltihabı temizler. Soğan kabuğu kürünü tüketirseniz solunum yolu hastalıklarından kurtulacaksınız. Kış aylarında daha çok yaşanılan boğaz enfeksiyonları, solunum yolu sorunlarını giderebilirsiniz. Soğan kabuğu suyu içerek daha sağlıklı bir yaşam sürebilirsiniz.

2) Ev Bitkileri İçin Besleyici

Böceklerin oluşmasını da yine soğan kabuğu ile önleyebilirsiniz.

Soğanın kendisi gibi kabuğu da çok vitaminli olduğu için bitkileriniz için de kullanabilirsiniz. Soğan kabuğunu bir suyun içinde bekletip bitkilerinize dökerseniz, bitkilerinizin canlandığını göreceksiniz. Soğan kabuğu suyu ile çiçeklerinize bakım yaparsanız, çiçekleriniz daha sağlıklı ve canlı görünecektir.

3) Ağız ve Diş Sağlığını Korur

Soğan kabuğu antibiyotik etkiye sahiptir. Ve antioksidan özellikte olduğu için diş ve diş eti dostudur. Soğan kabuğu suyu ile gargara yaparsanız dişleriniz daha sağlıklı olacak ağzınızdaki bakterileri yok edeceksiniz. Bu şekilde daha sağlıklı dişlere sahip olacaksınız. Daha rahat bir gülümseme sizin olacak.

Reklamlar

4) Ödem Atıcıdır

Soğan kabuğunun bir diğer özelliği de ödem attırmasıdır. Ödem attırıcı olmasının nedeni de bağırsakları çalıştırmasıdır. Vücudunuzda toplanan ödemden kurtulmak istiyorsanız soğan suyu içebilirsiniz. Ayrıca soğan suyunun bağırsakları çalıştırma etkisi de vardır. Soğan suyu içerek el ve ayaklarınızdaki şişkinlikten ödemden kurtulabilirsiniz. Bizden tavsiye, soğan kabuklarını biriktirmeye başlayın.

5) Hücre Yeniler

Soğan kabuğunun mucizevi faydalarından birisi de hücre yenilemesidir. Hücre yenilediği için soğan kabuğu yara ve sivilcelerin hemen iyileşmesini sağlar. Antioksidan özelliğinden dolayı cilt problemlerine neden olan faktörleri ortadan kaldırır ve daha sağlıklı bir cildin oluşmasını sağlar. Ciltte oluşan küçük yara ve kesikler için soğan kabuğu kullanabilirsiniz. Soğan kabuğu ile cilt lekeleriniz azalacak cildiniz daha pürüzsüz ve sağlıklı görünecektir.

6) Uykuyu Düzenler

Soğan kabuğu suyu ile özlediğiniz kesintisiz uykulara geri dönebilirsiniz. Eğer uyumakta zorluk çekiyorsanız soğan suyu ile uykuya kolayca dalacaksınız. Soğan suyu ile elde ettiğiniz kür ile sinirleriniz yatışır ve kendinizi iyi hissedersiniz. Ve gün bitiminde rahat bir uyku çekebilirsiniz.

Soğan kabuğu suyu ile uykunuzun geleceği sizi şaşırtmış olabilir. Hipertansiyonu yatıştırdığı için soğan kabuğu suyu ile gevşer rahat bir uykuya geçebilirsiniz.

7) Kan Şekerini Dengeler

Soğan kabuğu kan basıncını dengede tutarak kan şekerini dengeler. Soğan suyu içerseniz kan şekeriniz ideal aralıkta kalacaktır. Kan şekeriniz dengede olursa daha az acıkma hissi olacaktır. Sürekli yemek yeme isteği olan doyduğunu hissetmeyenler için önemli bir bilgidir. Yani kısaca soğan kabuğu suyu içerek kan şekeriniz kontrol altında olur ve daha az yemek yersiniz.

8) Böbrekleri Temizler

Soğan kabuğu suyu bağırsakları temizlediği gibi böbrekleri de temizler. Soğan kabuğu vücudumuza zarar verecek atıkların atılmasını sağlayarak vücudunuzun rahatlamasınız sağlar. Eğer böbreklerinizde sürekli kum ve taş oluşuyorsa düzenli olarak soğan kabuğu suyu içebilirsiniz. Böylece böbrekleriniz daha sağlıklı olacak.

9) Enfeksiyonu Giderir

Soğan enfeksiyon giderici özelliğe sahiptir. Bu nedenle solunum yolu enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonuna karşı etkilidir. Kendisi gibi soğanın kabuğu da çok faydalıdır vücudu temizler. Soğan suyu içerek vücudunuz temizlenir ve yenilenir. Soğan kabuğunun en önemli faydaları arasında olan vücudu temizleyici özelliği sayesinde hem var olan enfeksiyonel rahatsızlıklarınızı giderebilir hem de hastalıklara karşı önlem alabilirsiniz.

10) Izgara Temizleyicidir

Sağlık için her açıdan çok faydalı olan soğan suyunun çok bilinmeyen başka faydaları da vardır. Izgara demirlerinin temizlenmesinde etkilidir. Mangal yapıyorsanız mangal sonrasında soğan kabuğu ile mangal tellerini temizleyebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kumkuat Nedir? Faydaları Nelerdir?

Soğan Kabuğu ile Adet Düzensizliği Tedavisi Ahmet Maranki Tarifi

Soğan Kabuğu ile Adet Düzensizliği Tedavisi Ahmet Maranki Tarifi
Soğan Kabuğu ile Adet Düzensizliği Tedavisi Ahmet Maranki Tarifi

Adet düzensizliği hemen hemen her kadında görülebilir. Çok çeşitli nedeni vardır adet gününün gecikmesi kadınlarda gerginlik ve strese neden olabilir. Adet günleri değişince aniden gelen regl karşısında planlarınız değişebilir. Bu durumu ortadan kaldırmak için Ahmet Maranki’nin soğan kabuğu tedavisini uygulayabilirsiniz.

Ahmet Maranki’nin tarifine göre soğan kabuğunun adet düzensizliğine etkisi şöyledir:

Soğan kabuğu kürünün kadınların hormonlarını düzenlemeye faydası vardır. Ve bu kür miyomlarla da mücadele etmektedir. Soğan kabuğu kürü içerek rahim ve rahim ağzındaki kistler ile bitkisel olarak önlenebilir. Ayrıca oluşan kistlerin büyümesinin önüne geçilir. Rahimde meydana gelen iltihaplanma için de soğan suyu kürü şifa kaynağıdır.

Soğan kabuğu kürü uygulamak için en uygun zaman adet günü bittikten bir hafta sonrasıdır. 15 gün boyunca günde bir fincan içilebilir. Bu süre sonunda aylık adet dönemleriniz sabitlenir. Düzensizlik durumu ortadan kalkar. Soğan kabuğu kürü ile adet düzensizliği sorunu olan birçok kadın rahatlamış sağlığına kavuşmuştur.

Soğan Kabuğunun Saça Faydaları Nelerdir?

Soğan kabuğu kürü vücudumuz için çok faydalı olduğu gibi saç bakımı için de çok faydalıdır. Soğan kabuğu kürünün saçlara olan faydasını ele alalım;

Soğan kabuğu kürü tek kullanılabildiği gibi meşe yaprağı ile birlikte de kullanılabilir.  Saçlarınız için sağlıklı bir bakım suyu hazırlamış olursunuz. Soğan suyunun içinde bulunan potasyum, fosfor, magnezyum, B vitaminleri saç diplerinizin daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayacaktır.

Eğer saçlarınızın renginin soluklaştığını düşünüyorsanız soğan suyu kürü tam size göre. Yapmanız gereken soğanın kabuğunu kaynatarak saçlarınıza sürmek. Böylece saç tonunuz bir ton daha koyulaşacaktır. Beyaz soğanın kabuğunu kullanırsanız hafif bir koyulaşma, kırmızı soğan kabuğunu kullanırsanız daha yoğun bir koyulaşma görebilirsiniz. Soğan kabuğu yıpranmış ve soluk saçları canlandırır. Saçları dipten uca besleyerek saçların canlı olmasını sağlar. Kimyasal madde olmadan saçların ihtiyacı olan vitamini karşılar.

Soğan Kabuğu Zayıflatır Mı
Soğan Kabuğu Zayıflatır Mı

Soğan Kabuğu Zayıflatır Mı?

Soğan kabuğu kürü ile zayıflayabilirsiniz. Soğanın zayıflamaya etkisine göz atalım;

Soğan kabuğunun içinde bulunan mineral ve enzimler vücut ısısını yükseltir. Vücut ısısının yükselmesi ile metabolizma çalışmaya başlar. Metabolizma çalışınca da daha hızlı kilo verilir. Kilo verme süreniz kısalır.

Soğan kabuğunu kaynatıp içerek yağ yakımınızı hızlandırabilirsiniz. Soğanın kabuğunda antioksidanlar vardır. Soğan kabuğu kürü ile vücudunuzdaki ödemi kolay bir şekilde atıp kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Sağlıklı beslenmeye dikkat edip hareketli kaldıkça soğan kabuğunun zayıflatıcı etkisini görebilirsiniz.

Soğan Kabuğu Kürü Nasıl Hazırlanır?

Soğan suyunu kaynatma zorunluluğu yoktur. Kaynamış suyun içine soğan kabuklarını dökebilirsiniz. Biraz bekledikten sonra içebilirsiniz. Soğan kabuğu kürü hazırlama adımlarına göz atalım.

2 avuç kadar soğan kabuğunu bir tencereye ya da derin bir kaba dökelim. Soğan kabuklarının üzerine 1 litre kadar kaynamış su ekleyelim. Kullanılan kabın kapağını kapatalım ve 10 dakika kadar demlenmesi için bekleyelim. Sonrasında bu suyu süzerek günde 1 fincan olacak şekilde soğan kabuğu kürü tüketebilirsiniz.

Soğan kabuğu kürü yaparken dikkat etmeniz gereken nokta soğanların iyi yıkanmasıdır. Hazırladığınız soğan kabuğunu buzdolabında saklayabilirsiniz. Ama daha etkili olması için her seferinde taze olarak hazırlanması önerilir.

Buna benzer video içeriklerimize ulaşmak ne bize destek olmak için Begonya Kadın Youtube kanalımıza abone olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx