Sağlık

Terkur Krem Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Terkur Krem Faydaları

Reklamlar

Terkur krem genel olarak terleme önleyici bir dermatolojik üründür. Peki Terkur krem nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir, ne işe yarar, muadili nedir, fiyatları nedir, özellikleri nelerdir, cilt üzerinde hangi etkileri vardır gibi soruların cevaplarını sizler için yazdık.

Terkur Krem Nedir?

Bu krem etken madde olarak alüminyum hidroksiklorit adı verilen bir bileşendir. Alüminyum hidroksiklorit, reçetesiz satılan deodorantlarda ve antiperspirantlarda kullanılan bir büzücüdür. Hiperhidroz (aşırı terleme) tedavisinde kullanılan güçlü bir antiperspirandır. Alüminyum hidroklorür, ter bezlerinin aktivitesini azaltarak çalışır ve ayrıca ter bezlerini de küçültebilir.

Terkur Krem Fiyatı

Bu kremin güncel eczane satış fiyatı 37.43 liradır.

Reklamlar
Terkur krem
Terkur krem

Terkur Krem Ne İçin Kullanılır?

Antiperspirant bir form olan bu krem, terlemeyi veya terlemeyi azaltan kimyasal bir üründür. Roll-on ve krem formülasyonlarının aktif bileşenleri geleneksel olarak metalik tuzlar alüminyum hidroksiklorit adlı bir bileşendir. Bunlar, çeşitli güçlere sahip preparatlar halinde formüle edilmiştir. Bu krem genel olarak aşırı terlemeyi (hiperhidroz) kontrol etmek için daha konsantre solüsyonlar kullanılır.

Deodorantlar terlemeyi önleyici değildir. Deodorantlar terlemeyi engellemez. Amaçları, ter yiyen bakterilerin ürettiği kokuyu maskelemektir. Ter önleyici bir preparat bir deodorant içerebilir. Fakat Terkur krem genel olarak terlemeyi ve kötü kokuları önler.

Alüminyum bazlı antiperspiranlar, ter kanallarını tıkayarak çalışır ve böylece cilt yüzeyine ulaşan ter miktarını çok büyük oranda azaltır. Alüminyum tuzları, formülasyon asidik (düşük pH) olduğu sürece çözünür. Cilde uygulandığında ve terle temas ettiğinde pH yükselir ve alüminyum tuzlarının çökelmesine ve ter bezlerinin üzerinde bir tıkaç oluşturmasına neden olur. Ter, ter bezi tarafından üretilmeye devam eder ancak cilt yüzeyine bu şekilde ulaşamaz.

Yeni nesil antiperspirantlar, alüminyum hidroksiklorit bileşikleri içerir. Bunlar cilt tarafından daha iyi tolere edilir ve jilet yanmasına neden olan tahrişe veya ağırlaşmaya neden olma olasılığı çok daha düşüktür.

Reklamlar
Terkur krem
Terkur krem

Terkur Krem Ne İşe Yarar?

Antiperspirantlar kokuyu önler ve terden kaynaklanan ter bezlerini azaltır. Antiperspirant olan bu krem, genel olarak koltuk altlarına, ayak tabanlarına ve boyun bölgesine uygulanır ve terlemeyi durdurmaya veya önemli ölçüde azaltmaya ve böylece bakterilerin geliştiği nemli iklimi azaltmaya çalışır. Bu krem, ter önleyici maddeler içerir. Alüminyum bazlı komplekslerden olan bu krem, ter bezinin kanalında bir jel tıkacı oluşturmak için terdeki elektrolitlerle reaksiyona girer. Tıkaçlar, bezin sıvı atmasını önler ve zamanla cildin doğal olarak soyulmasıyla çıkarılır. Antiperspirantlar genellikle sadece vücut kokusunu azaltan ama teri engellemeyen deodorantlarla birleştirilir. 

Terkur Krem Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Bu kremi mukoza zarlarına (ağız, burun, göz kapakları, cinsel organlar, anüs) uygulamaktan kaçının.
  • Bu krem tahriş edici veya alerjik kontakt dermatite neden olabilir. Bu, preparattaki aktif bileşen veya seyrelticilerden olabilir. Koltuk altı bölgesi çevresindeki cilt, ince, narin, nemli ve tıkalı olduğu için bu reaksiyonları geliştirmeye özellikle eğilimlidir.
  • Bir terlemeyi önleyici maddeye tepki geliştirme riski taşıyan kişiler, egzama, jilet yanmasına yatkınlık, hassas cilt, koku, koruyucu veya boyaya alerji yaşayan kişilerdir. Reaksiyon olasılığını azaltmak için bu duyarlı gruplarda daha az konsantre preparatlar kullanılması gerekir.
  • Bir saç kökünün uzun süre tıkandığı nadir durumlarda, bir kist gelişebilir. Enfekte kistler kanallara zarar verir ve cerrahi olarak çıkarılması gerekebilecek ağrılı sert topaklar oluşturur.
  • Yüzde bu krem kullanımı ağız kuruluğu ve diğer maddelere karşı yan etkilere neden olabilir. Toksisiteye neden olduğu bildirildiği için küçük bebeklerde kullanılmamalıdır.
  • Bu kremi, etkilenen bölgelere yatmadan önce günde bir kez (örneğin koltuk altı, ayak tabanları veya avuç içi bölgelerine) uygulanmalıdır. Terleme azaldıkça sıklık haftada bir ila iki kez azaltılabilir.
  • Bu krem yalnızca topikal kullanım içindir ve aşınmış, tahriş olmuş veya yakın zamanda tıraşlanmış cilde uygulanmamalıdır.
  • Bu krem, bazı metallere ve kumaşlara zarar verebilir ve ateşin yakınında kullanılmamalıdır.
  • Bu krem ile listelenen herhangi bir ilaç etkileşimi yoktur.
  • Bu kremin gebelik döneminde kullanımı yeterince değerlendirilmemiştir. Bu kremin anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir.
Terkur krem
Terkur krem

Terkur Krem Kullanımı

Bu krem, eczaneden veya internet sitelerinden kolayca bulunabildikleri için koltuk altı hiperhidrozunun ilk tedavi şeklidir. Bu krem, vücudun aşırı terleme eğiliminde olan diğer bölgelerinde de kullanılabilir. Standart preparatlar başarısız olursa, bu krem mevcuttur.

Ter, ekrin ter bezleri tarafından kendiliğinden veya ısı, egzersiz ve stresli olaylara yanıt olarak üretilen seyreltik bir tuz çözeltisidir. Ekrin teri başlangıçta kokusuzdur ancak bakteriler bayat teri parçalama şansı bulursa kokmaya başlayabilir. Ekrin bezleri tüm vücuda dağılmıştır ancak çoğu kolların altında, avuç içi ve ayak tabanlarında bulunur.

Apokrin ter bezleri kolların altında, göğüslerin çevresinde ve kasıkta bulunur. Ergenlik çağından sonra, çoğu insanın hoş bulmadığı “kişisel koku” olan feromonları içeren yoğun bir salgı üretirler. Ek olarak, normalde ciltte yaşayan bakteriler apokrin terini parçalar ve bu da rahatsız edici vücut kokusu üretir. Daha fazla bakteri mevcutsa veya apokrin ter üretimi yüksekse vücut kokusu daha kötüdür. Antiperspirant olan bu kem ayrıca apokrin ter üretimini azaltmaya yardımcı olur.

Daha yüksek konsantrasyonlu bir antiperspirant genellikle düşük konsantrasyonlu veya alüminyum içeren bir preparattan daha etkilidir. Bununla birlikte, gücü artırmak, yan etki potansiyelini de artırabilir. Kullanımları için birkaç basit kural geçerlidir.

Yatmadan önce serin bir duştan sonra kuru cilde uygulayın. Uyku sırasında terleme sınırlıdır ve aktif bileşenlerin ter bezleri tarafından emilme şansı daha yüksektir. Sabah yıkayın.

Doktorunuzun belirttiği şekilde düzenli olarak uygulayın. Başlangıçta bu, arka arkaya yedi ila on gece olabilir ardından bir hafta boyunca her iki geceye indirilebilir. İyileşmeler görüldüğünde, hastalar her yedi ila on iki günde bir bunu kullanan bir bakım programına geçebilirler. Zamanla yeniden uygulama daha az sıklıkla gerekli olabilir.

Terkur Krem Yan Etkileri

Bu kremin en yaygın yan etkileri arasında deride tahriş, kaşıntı ve deride karıncalanma vardır. 

Bu kremin olası ciddi yan etkileri,  kurdeşen, nefes almada güçlük ve yüz, dudak, dil veya boğazda şişlik gibi alerjik reaksiyonların belirti ve semptomları vardır. Alüminyum hidroksiklorit maddesine karşı duyarlı veya alerjisi olan kişiler onu kullanmamalıdır. Bu yan etkilerden herhangi birisini görürseniz hemen bu kremi kullanmayı bırakın ve hemen doktora başvurun.

YouTube Kanalımız Abone Olabilirsiniz: https://www.youtube.com/c/begonyakadin

Selma Ulusoy

9 yıldır metin yazarlığı yapıyorum ve hikaye anlatmayı çok seviyorum. Her kadın gibi cilt bakım ve kozmetik ürünlerine bayılıyorum. Herkesin içinde var olan ışığın ve güzelliğin ortaya çıkmasına katkı sağlamak için bu yazıları keyifle yazıyorum. Umarım siz de keyifle okursunuz. İç güzelliğinizi dışınıza yansıtabilmeniz dileğiyle...

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx