Cilt Bakımı

Allantoin Nedir? Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Allantoin nedir araştırmaya başladıysanız doğru yerdesiniz. Sizler için allantoin nedir, faydaları nelerdir ele alacağız. Allantoin; doğal olarak bitkilerde ve bazı hayvanlarda bulunan bir maddedir. Cildi nemlendirme ve yumuşatma özelliğine sahip olduğu gibi, cildin hücre yenilenmesini de hızlandırabilir. Ayrıca cildi rahatsız eden bakterilerin üremesini engeller ve cildin hasar görmesini engellemeye yardımcı olabilir. Bu nedenle, allantoin, çeşitli dermatolojik ve kozmetik ürünlerde (nemlendiriciler, güneş koruyucular, cildi yenileyici ürünler vb.) yaygın olarak kullanılan bir aktif maddedir.

Allantoin Nelerde Bulunur?

Allantoin, doğal olarak bitkilerin (örneğin comfrey, yer fıstığı gibi) ve bazı hayvanların (örneğin sığırlar) dokusunda bulunabilir. Ayrıca, sentetik yollarla da üretilebilir.

Doğal allantoin, bitkilerin kök, yaprak veya meyvelerinden elde edilir. Sığır idrarından da allantoin çıkarabilir, ancak bu yöntem çok endüstriyel olarak kullanılmaz.

Reklamlar

Sentetik allantoin, kimyasal yollarla üretilir ve kozmetik ve dermatolojik ürünlerin yanı sıra, diş macunları, losyonlar ve merhemler gibi birçok üründe kullanılabilir.

Allantoin, cildi nemlendirme ve yumuşatma, hücre yenilenmesini hızlandırma, cildi rahatsız eden bakterilerin üremesini engelleme gibi özellikleri nedeniyle, kozmetik ve dermatolojik ürünlerin yanı sıra diş macunları, losyonlar ve merhemler gibi birçok üründe bulunabilir.

Allantoin, cildin sağlıklı görünmesine yardımcı olması için birçok faydası bulunan bir madde dir.

Allantoinin Faydaları Nelerdir?
Allantoinin Faydaları Nelerdir?

Allantoinin Faydaları Nelerdir?

Bitki hayvanlarda bulunan allantoinin cilde çok faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı Allantoinin bileşenleri hakkında araştırmalar yapılmış ve faydaları listelenmiştir.

Reklamlar

Allantoinin Faydaları

Allantoin Hidrasyon Sağlar

Vücuttaki su içeriğini arttırır.

Allantoin Deride Pullanmaya İyi Gelir

Cildin nemlenmesine yardımcı olacağı için üst deride meydana gelen pulların doğal yolla soyulmasını sağlar.

Allantoin Tamir Edicidir

Allantoin hücrelerin çoğalmasını sağlar, böylece yeni dokuların büyümesini teşvik eder. Allantoninin en önemli özelliklerinden birisi de yaraların hızlanma süresini arttırmasıdır. Yapılan araştırmalara göre allantoinin ölü dokuyu temizler ve yeni ve sağlıklı dokunun gelişmesine yardımcı olur.

Allantoin Yaraları İyileştirir

Allantoinin bilinen bir deri koruyucudur. Doğal yollar ile cildinin sağlıklı kalmasını isteyen kişiler bu maddeden faydalanabilir. Karşılaştığımız günlük kazalar sonucunda meydana gelen ufak yaralar ve tahrişler için kullanılan ilaç ve kremlerin içinde allantoinin bulunmaktadır.

Allantoin Cilt Kuruluğunu Giderir
Allantoin Cilt Kuruluğunu Giderir

Allantoin Cilt Kuruluğunu Giderir

Allantoin maddesi hücrelerin yenilenmesini sağlar. Cildi nemlendirir, kurulukla savaşır. Cildin nemlenmesini sağlar ve cilt bariyerini düzgünleştirir. Bazı nemlendiricilerin içinde bulunan yağ cildin üzerine kapatarak cildin nemlenmesini sağlar. Ama allantoin, keratin denilen ve derimizin en üst kısmında ve saçlarımızda bulunan protein liflerine etki eder ve onları yumuşatır.

Allantoin Koruyucudur

Allantoinin maddesinin en önemli özelliklerinden birisi cildi yumuşatmasıdır. Bunun yanında çatlamış ve güneşten zarar görmüş deriyi de korur. Yapılan çalışmalara göre allantoin maddesi ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerine karşı hücreleri korumaktadır.

Allantoinin Yatıştırıcı Bir Özelliği Vardır

Bu maddenin faydalarından birisi de harika bir tahriş giderici olmasıdır. Tahriş olan deriyi rahatlatarak tahrişin neden olduğu rahatsızlığı en aza indirir. Bundan dolayı da alllantoinin bebek bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır.

 Allantoin Serbest Etkinliği Azaltır

Cildin yaşlanmasının en büyük sebeplerinden biri de vücutta serbest etkinlik miktarının artmasıdır. Serbest etkinlik diye bahsettiğimiz, vücutta bulunan ve en dış enerji düzeyinde serbest bir elektron bulunduran herhangi bir atom veya moleküldür. Hücreler zaman içinde bu serbest radikallerin hasarlarını biriktirirler ve bu da yaşlanma etkilerinin gözlemlenmesine sebep olur. Bu özelliklerinden dolayı allantoin harici bir şekilde deriye uygulandığında; vücuttaki serbest etkinliği azaltır ve yaşlanma etkilerini geciktirir.

Allantoin Keratolitik Etki Gösterir

Allantoin maddesinin faydalarından birisi de epidermisimiz denilen derimizin dış tabakasını korur ve düzenler. Bu sırada da protein ve yağ sentezler. Sentezlenen bu protein ve yağlar epidermisin dışında (korunda) doğal olarak yer alır. Bu sürece keratinizasyon denir. Sürecin dengeleri bozulduğunda gereğinden fazla keratin salgılanabilir ve koruyucunun yapısı değişebilir. Allantoin üst deriyle temas ederek normalden fazla olan keratinin incelmesini sağlar. Allantoninin cildi yumuşatıcı etkisinin arkasında yatan neden de budur.

Allantoin Akne Yaralarının Geçmesine Yardımcıdır

Allantoin sürekli tekrarlayan akneleri, ciltte sertleşen akne yaralarının iyileşmesini sağlar. Bu nedenle eğer cildinizde akne varsa allontoin içeren ürünleri kullanmalısınız. Çünkü bu madde cildinizi yumuşatarak aknenin neden olduğu cilt hasarını en aza indirir. Ayrıca içeriğinde salisilik asit ve benzoil peroksit bulunduran bir akne ilacı kullanıyorsanız, allantoin cildinizde oluşabilecek tahrişlere de iyi gelecektir. Cildinizi doğal yollardan canlandıran allantoin akne yaralarını temizler ve daha güzel bir cilt rengine kavuşmanızı sağlar.

Allantoinin Yan Etkileri Nelerdir?
Allantoinin Yan Etkileri Nelerdir?

Allantoinin Yan Etkileri Nelerdir?

Allantoinin bebek bakım ürünlerinde bile kullanılmasının sebebi alerjiye neden olduğunun pek duyulmamasıdır. Aksine başka maddelerin neden olduğu tahrişler allantoin kullanımı ile en aza indirilir.

Ancak kesin olarak allantoinin alerji yapmaz diyemeyiz. Tabiki alerji yapma olasılığı da yüksektir. Herkeste farklı tepkiler verebilir. Bu nedenle allantoin içeren yeni bir ürün kullanmanız sonrasında cildinizde herhangi bir yanma, kızarıklık, batma veya tahriş olup olmadığını dikkatlice gözlemlemelisiniz. Fakat genel olarak bilinen düşünceye göre allantoin alerji yapmayan, zararsız ve güvenli maddeler arasındadır.

Allantoin Hakkında Bazı Faydalı Bilgiler

Allantoin maddesinin çok düşük bir miktarı bile çok etkilidir. Bir ürün yüzde 0,5 gibi küçük bir oranda allantoin içerse bile allantoin özelliklerini yansıtabilir. Üstelik allantoin cildi tahriş eden ve toksik bir madde değildir.

Faydaları nedeniyle allantoin maddesi kozmetik sektöründe sık sık kullanılır. Kullanılan ürünler saf sentetiktir diazolidinyl üre üretiminin bir yan ürünüdür.

Bir araştırmaya göre bir bakım kitine eklenen yüzde 0,2 oranındaki allantoinin kadınların yüzde 90’ındaki kızarıklık ve çatlak şikayetlerinde gözle görülür iyileşmeler sağladığını göstermiştir.

Allantoin maddesinin faydalarından birisi ölü derinin incelmesini sağlaması bu nedenle de kepekle mücadelede de ideal bir katkı maddesidir.

17 Aralık 2015 tarihinde Mail gazetesinin internet sitesinde yayınlanan habere göre allantoin maddesinin hayat iksiri olduğu söylenmiştir. Bu nedenle allantoin insan ömrünü beşte birden fazla bir oranda uzatmaktadır. Pek çok kremde allantoin bulunsa da, habere göre allantoin sadece harici olarak kullanılmamalı, bunun yanında besinler ve takviye gıdalarla yoluyla da tüketilmelidir.

The Aging Cell dergisinin açıklamasına göre topral solucanlarına yapılan allantoin deneyi çok etkili sonuçlar vermiştir. Allantoini besin yoluyla alan solucanlar, almayanlara göre yüzde 22 oranında daha uzun ve sağlıklı yaşamışlardır. Bu nedenle araştırmacılar artık çalışmalarını fareler ve sıçanlar üzerinde yürüteceklerini ifade etmişlerdir. Allontoin içeren yaşlanma belirtilerini geciktiren ve ömrü uzatan ilaçların insanlar için de yakın zamanda üretilebileceğini vurgulamışlardır.

İlginizi çekebilecek içerik: At Kestanesi Kreminin Faydaları

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx