Yemek

Turşu Suyu ile Yapabileceğiniz Farklı Şeyler

Reklamlar

Turşu kış aylarının vazgeçilmez yiyeceğidir. Peki turşu suyu ile yapabileceğiniz farklı şeyler nelerdir birlikte ele alalım. Turşu suyu çok faydalı bir probiyotiktir. Ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Bunun yanında turşu suyu ile yapabileceğiniz farklı şeyler nelerdir; birlikte ele alalım.

Turşu Suyu ile Yapabilecekleriniz

  1. Güneş yanığı
  2. Kas krampları veya ağrıları
  3. Akşamdan kalmaysanız
  4. Mide ekşimesi
  5. Kilo vermek istiyorsanız
  6. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı
  7. Kan şekeri seviyesini dengelemek
  8. Yemek
  9. Bakır malzeme temizlemek

Turşu suyunu atmayı bırakın çünkü tahmin ettiğinizden çok daha faydalı!

Reklamlar

Bazı kişiler turşu suyunu özellikle içmeye gitse de, bazı kişiler turşuyu yedikten sonra suyunu lavaboya döker. Ama turşu suyunun farklı kullanım alanları da vardır. Ve sağlık için de çok faydalıdır.

Turşu Suyu ile Yapabileceğiniz Farklı Şeyler
Turşu Suyu ile Yapabileceğiniz Farklı Şeyler

Turşu Suyu ile Yapabileceğiniz Farklı Şeyler

1. Güneş yanığının acısını alır

Yaz sıcaklarında güneş altında uzun süre kaldıysanız cilt yanıkları meydana gelir. Bu yanıklar canınızı çok acıtır. İşte tam bu sırada aklınıza turşu suyu gelebilir. Yanıkların acısının hafiflemesi için pamuklu bir bezi turşu suyuna batırıp yanık olan bölgelere uygulayabilirsiniz.

2. Kas krampları veya ağrılarına iyi gelir

Spor ile ilgilenen kişiler özellikle antrenörler sporcularına her antrenmandan önce turşu suyu içmelerini söyler. Bir su bardağı turşu suyunun dörtte birini içmeniz yeterlidir. Peki spordan önce turşu suyu içmenin faydası nedir diyorsanız; turşu suyu ağrıyan kasların ağrısını alır ve rahatlatır.

3. Akşamdan kalmaysanız günü rahat geçirmenize yardımcı

Hafta içi akşamında bir kaçamak yapıp alkolü fazla kaçırdıysanız turşu suyu tam size göre. Turşu suyu içerseniz akşamdan kalma haliniz düzelecek kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ve böylece işlerinize daha iyi sarılabilirsiniz. Çünkü turşu suyunun içinde sodyum ve potasyum vardır. Ter ile bu iki minerali attığınız için turşu suyu ile takviye edebilirsiniz.

Reklamlar

4. Mide ekşimesine iyi gelebilir

Turşu suyunun içinde bağırsaklarımızda yer alan ve salatalık kabuğunda bulunan sağlıklı bir probiyotik bakteri olan Lactobacillus vardır. Lactobacillus tüketmenin bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri artırdığı düşünülmektedir. Bu da yemek borusundaki asit yetersizliğini sakinleştirir ve mide yanmasına iyi gelebilir. Fakat kötü bakterilerin yanında iyi bakteriler de öldüğü için market raflarından alınan turşular aktif Lactobacillus değildir ve mide yanmasını daha da arttırabilir.

5. Kilo vermek istiyorsanız

Kilo vermek isteyen kişiler genellikle sirke kullanmaktadır. Çok fazla araştırma yapılmış ve her gün biraz sirke içmenin kilo vermeyi kolaylaştırdığı görülmüştür. Sirke yerine turşu suyu da kullanabilirsiniz. Ancak turşu suyunun nasıl yapıldığı da önemli bir ayrıntıdır.

Turşunun kilo vermeye yardımcı olma nedenlerinden birisi de metabolizmayı iki kat hızlı çalıştırmasıdır. Metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakılmasını sağlar. Metabolizmanız hızlı çalıştığında çok daha kolay kilo verip yağ yakabilirsiniz. Fermente olan turşular içlerinde bulundurdukları faydalı bakteriler ile bağırsaktaki zararlı bakterileri yok eder.

Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına iyi gelir
Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına iyi gelir

6. Soğuk algınlığı ve boğaz ağrısına iyi gelir

Boğaz ağrınız varsa soğuk algınlığı belirtileriniz başladığında turşu suyu size iyi gelecektir. Yapmanız gereken bir yemek kaşığı turşu suyu içmektir. Turşu suyunun içindeki asitler öksürük şurubu kadar etkilidir. Turşu suyu içmek sağlığınız için organik bir çözüm olacaktır.

7. Kan şekeri seviyesini dengelemek için tüketilebilir

Yapılan bir araştırmaya göre her yemekten önce biraz turşu suyu içmek kan şekerinizi dengelemektedir. Yani yemek öncesi bir yemek kaşığı turşu suyu kan şekerinizi dengede tutar. Tip 2 diyabet hastaları için de bu durum geçerlidir.

8. Yemeklerinizde kullanabilirsiniz

Elinizdeki turşu suyunu sirke yerine de kullanabilirsiniz. Sirke kullanılan salatalara, yani yumurta salatası, balık salatası patates salatası, kremalı salata soslarına turşu suyu kullanabilirsiniz. Hatta bazı kişiler turşu suyunu etleri marine etmek için de kullanmaktadır.

9. Bakır malzeme temizlemek için kullanılabilir

Bakır ürünlerinizi temizlemek için turşu suyu kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken bir süngere turşu döküp bakır eşyanızı silmektir. Böylece bakır eşyalarınız tertemiz olacaktır ve zarar görmeyecektir.

10. Gübre

Turşu suyunun gübre olarak kullanılabilir olması kulağa garip gelebilir. Turşu suyu gübre olarak kullanıma çok uygundur ve deve dikeni, ısırgan otları gibi yabani otların yok olmasını sağlar.

İlginizi çekebilir: Evde Kayseri Yağlaması Tarifi

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx