Sağlık

Üreterovezikal Tıkanıklığı Nedir?

Reklamlar

Üreterovezikal, idrarın böbrekten süzülüp mesaneye katıldığı alandır. Bu alan tıkandığında üreterovezikal tıkanıklığı adı verilen bir durum gelişir.

Üreterovezikal tıkanıklığı, idrarın normal olarak mesaneye akmasını önler. Sonuç olarak, idrar üretere ve böbreğe geri döner ve her ikisinin de şişmesine ve genişlemesine neden olur.

Bu nadir durum, fetal idrar yolu sistemi uteroda geliştiğinde ortaya çıkar. Genellikle prenatal ultrason sırasında teşhis edilir ve erken bebeklik döneminde tedavi edilir.

Reklamlar

Üreterovezikal tıkanıklığı erkeklerde kızlardan daha yaygındır ve sadece sol üreteri ve böbreği etkileme eğilimindedir.

İdrar yolu sistemi

İdrar yolu sisteminizde aşağıdaki dört organ vardır:

 • İki böbrek
 • İki üreter
 • Mesane
 • üretra

Böbrekler, karnınızın arkasında, göğüs kafenizin hemen altında bulunan fasulye şeklindeki organlardır.

Her böbrek, üreter adı verilen uzun, ince bir tüpe bağlanır. Üreter, idrarı böbrekten depolandığı ve nihayetinde üretra yoluyla idrar yaptığı mesaneye iter.

Reklamlar
Üreterovezikal Tıkanıklığı
Üreterovezikal Tıkanıklığı

Üreterovezikal Tıkanıklığı Belirtileri

Üreterovezikal Tıkanıklığı, bebek hala annenin rahminde büyürken ve gelişirken rutin bir doğum öncesi tarama sırasında ultrasonda görülür.

Ultrasonda şişmiş bir böbrek (hidronefroz olarak adlandırılır) ve şişmiş bir üreter (hidroüreter olarak adlandırılır) ortaya çıkar. Tıkanıklık hamilelik sırasında izlenebilir ve daha sonra doğumda ek görüntüleme testleri ile doğrulanabilir.

Semptomlar açısından, Üreterovezikal Tıkanıklığı ile doğan bir bebeğin genellikle hiçbir semptomu yoktur.

Bununla birlikte, erken teşhis edilmezse Üreterovezikal Tıkanıklığı olan çocuklar aşağıdaki semptomları yaşayabilir:

 • Böbrek taşı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • İdrarlarında kan (hematüri denir)
 • Ateşli idrar yolu enfeksiyonu
 • Karın rahatsızlığı ve sırt ve yan bölgelerde ağrı (böbrek ve üreterin genişlemesinden)

Üreterovezikal tıkanıklığı nedenleri

Üreterovezikal tıkanıklığı genellikle konjenitaldir, yani bir fetüsün rahimdeki idrar yolu sisteminin gelişimi sırasında ortaya çıkar.

Bazı durumlarda, üreteri mesaneye bağlayan bağlantı anormal şekilde daraltılır. Diğer durumlarda, tıkanıklık, üreterin gelişim sırasında mesaneye dönüşme biçimindeki anormalliğin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Daha az yaygın olarak, Üreterovezikal tıkanıklığı doğumdan sonra ortaya çıkar.

Üreterovezikal tıkanıklığı nedenleri şunlardır:

 • Yara dokusu
 • Şiddetli tedavi edilmeyen enfeksiyon
 • İyi huylu (kanserli olmayan) polip
 • Böbrek taşı
Üreterovezikal Tıkanıklığı
Üreterovezikal Tıkanıklığı

Üreterovezikal tıkanıklığı teşhisi

Bir bebek doğduktan sonra Üreterovezikal tıkanıklığı tanısını doğrulamak (ve tıkanıklığın şiddetini veya derecesini değerlendirmek için) için çeşitli testler yapılacaktır.

Bu testler şunları içerebilir: 

Kan ve İdrar Testleri

Doktorunuz çocuğunuzun böbrek fonksiyonunu değerlendirmek için bir kan testi yapacaktır. Ayrıca, kreatinin adı verilen bir atık ürünün böbrekler tarafından kandan uzaklaştırılma oranını ölçen bir kreatinin temizleme testi yapacaklardır .

Renal Mesane Ultrasonu

Ses dalgaları kullanarak, bir böbrek mesane ultrasonu (RBUS) böbreklerin ve mesanenin ana hatlarını üretir. Bu şekilde, doktor böbrek şişmesinin şiddetini görselleştirebilir.

Merkapto-Asetil-Triglisin MAG3 Böbrek Taraması

Mercapto-asetil-triglisin MAG3 Böbrek Taraması, çocuğunuzun doktorunun böbreklerinin yapısını ve işlevini değerlendirmesini ve bir engel olup olmadığını belirlemesini sağlayan bir ilaç testidir.

Testten önce, çocuğunuza damarlarına bir izotop (merkapto-asetil-triglisin) adı verilen bir çözelti enjekte edilecektir. Bu izotop çocuğunuzun böbreklerine gider ve daha sonra idrarından dışarı akar.

İşeme Sistoüretrogramı

Bir işeme sistoüretrogramı ile çocuğunuz idrar sondası yoluyla mesanesine kontrast boya enjekte eder. X-ışını resimlerini kullanarak, doktorunuz idrarın mesaneye girmek yerine anormal olarak geri döndüğünü (“reflüler”) üretere ve böbreklere akıp akmadığını görebilir.

Manyetik Rezonans Ürografisi

Manyetik rezonans görüntüleme makinesinde manyetik rezonans ürografisi yapılır ve çocuğunuzun idrar yolu sistemini görselleştirmek için manyetik dalgalar kullanır. Bu dalgalar radyasyon içermez.

Bu test idrar sondası ve periferik IV gerektirdiğinden (ve çocuğunuz yaklaşık 40 dakika yüz üstü yattığından) sedasyon gerekebilir.

Üreterovezikal tıkanıklığı tedavisi

Üreterovezikal tıkanıklığı tedavi edilmezse, böbrek ve üreter o kadar şişebilir ki böbreğin fonksiyonu tehlikeye girer. Çocuklar daha sonra yan bölgelerde ağrı ve / veya tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonları gibi semptomlar gösterebilir.

Bir çocuğun Üreterovezikal tıkanıklığını tedavi etmedeki birincil amaç, böbreğin işlevini korumaktır.

Üreter Reimplantasyonu

UVJ tıkanıklığının temel tedavisi, üreteral reimplantasyon adı verilen cerrahi bir işlemdir. Bu ameliyatta, üreterin mesaneye bağlanan anormal kısmı çıkarılır. Üreterin geri kalanı daha sonra mesanenin başka bir kısmına yeniden bağlanır.

Genel anestezi altında yapılan bu ameliyat farklı şekillerde yapılabilir:

 • Açık – mesaneyi görselleştirmek için çocuğun karnında daha büyük bir kesim (kesi) yapılır
 • Robotik laparoskopik — çocuğun karnında üç çok küçük kesi yapılır
 • Endoskopik (kesik yok) 

Çocuğunuz için en güvenli ve en iyi yaklaşımın ne olduğunu cerrahınızla (pediyatrik ürolog olarak adlandırılır) tartışacaksınız.

Unutmayın, çocuğunuzun ameliyat öncesi hastanede kalması gerekebilir.

Üretetomi Yerleştirme

Henüz ameliyat edilemeyen yenidoğanlarda geçici bir üreterostomi yapılabilir. Bu, bebeğin üreterinin cerrahi olarak mesaneden ayrıldığı ve cildin yüzeyine getirildiği anlamına gelir. İdrar daha sonra bebeğin bezine akabilir, böylece böbreğe ulaşmaz.

Merve Ekinci

Renkli kişiliğim ile efsane içerikler üretmeye geldim. Asla vazgeçmeyen her kadın gibi biraz süslü ve ne istediğini bilen biriyim. Kafamın içinde kurduğum senaryoları yazılarıma aktarıyorum. Umarım sizlerde keyifle okursunuz.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx