Sağlık

Nikotin Vücuttan Nasıl Atılır?

Reklamlar

İnsanlar sigara kullanımının sağlığa zararlarını bilse de nikotin kullanımından vazgeçemiyor. Peki nikotin vücuttan nasıl atılır, Vücudun hızlı bir şekilde yıpranmasına ve olduğundan daha yaşlı görünmesine neden olduğu gibi özellikle kalp, damar ve akciğer rahatsızlıklarına da neden olduğu bilinmektedir.

Nikotini vücudumuzdan uzaklaştırmak için tüketebileceğimiz besinler var mı bu sorunu cevabını ele alacağız. Beslenme ve Diyet Uzmanı Diyetisyen Buket Yavuz Koçoğlu, vücuttan nikotinin atılımını kolaylaştıran ve vücuda temizleyen besinler hakkında Bilgi verdi.

 • Su: Su vücudumuz için olmazsa olmaz bir maddedir. Su vücudumuzdaki zararlı maddelerin atılmasını sağlar. Nikotini atmaya yardımcı olur.
 • Havuç: Havuç A vitamini açısından oldukça zengin bir besindir. Bunun yanında yüksek miktarda karotenoid içeren bir antioksidandır. Yapılan çalışmalara göre düzenli olarak her gün 1 tane havuç tüketilirse akciğer kanseri olma olasılığını yarıya düşürdüğünü göstermiştir.
 • Bal Kabağı: bal kabağının içinde beta karoten bulunmaktadır. Her gün bir kase bal kabağı tüketildiğinde vücudun A vitamini ihtiyacının %35‘ini karşılar. Ayrıca nikotinin vücuttan atılmasını sağladığı bilmektedir.
 • Kivi: Sigara kullanan kişilerde A, C ve E vitamini kaybı yaşanmaktadır. Kivi de portakalın iki katı miktarında C vitamini bulunmaktadır. Aynı zamanda da etkili bir antioksidan kaynağıdır. Yapılan bir araştırmaya göre kivi insan DNA’sındaki oksidatif zararı sınırlar ve hücresel onarımı gerçekleştirir.
 • Portakal: Portakalın C vitamini kaynağı olduğunu biliyoruz. İçinde bol miktarda fitokimyasal ve flavonoidler bulundurduğu için kanserle savaşan bir meyvedir. Aynı zamanda kan değerlerini artırır ve kanın yenilenmesine yardımcı olur.
 • Brokoli: Karaciğer tahribatının önlenmesini sağlar. Ve nikotinin karaciğere zarar vermesinin önüne geçer. Bu nedenle brokoli tüketilmesi gereken bir besindir. İçinde kanserle savaşan fitokimyasallar bulundurur.
 • Kara Lahana: Kara lahana kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir vitaminleri bulunur. Bu özellikleri ile vücut sağlığını iyileştirdiği gibi antioksidan etkisi sayesinde de nikotin ve vücutta biriken zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlayan bir besin kaynağıdır.
 • Ispanak: Ispanak da içeriğinde antioksidan ve flavonoid bulunan bir maddedir. Yüksek oranda demir ve folik asit içermektedir. Folik asitin özelliklerinden birisi de tütünün tadını değiştirmesidir. Bu nedenle sigara kullanımının da azalmasını sağlar.
 • Pancar: Pancar da faydalı bir bitkidir. İçeriğinde demir ve folat bulundurur. Bu özellikleri ile nikotin düşmanıdır ve kanı temizleme özelliği vardır. Ayrıca betasiyanin adlı bileşik sayesinde kanserle de savaşır.
 • Zencefil: Zencefil antioksidan bakımından zengin olan bir bitkidir. Akciğerlerin temizlenmesini sağlar ve sigaranın tadını değiştirerek tüketimini de azaltır.
 • Zerdeçal: Hindistan da çokça zerdeçal tüketilmektedir. Bir süre sonra kanser vakalarının hiç görülmediği fark edilmiştir. Zerdeçalın kanseri engellediği görülmüştür. Çok sayıda faydası olan zerdeçal aynı zamanda antioksidan kaynağıdır ve zerdeçal nikotinin zararını da azaltmaktadır.Zencefil ailesinden olan bir diğer besin de zerdeçaldır. Zerdeçalın faydaları saymakla bitmez. Antioksidan içerdiği için zerdeçal tam bir karaciğer dostudur. Hatta Hindistan’da çok tüketilen zerdeçal sayesinde kanserin neredeyse hiç görülmediği biliniyor.

Nikotinin zararlı etkilerinden vücudumuzu korumak için bu saydığımız besinlerden faydalanabilirsiniz. Ancak sigara içerken bu besinlerden tüketmeniz sigaranın zararını yok eder diye düşünmemelisiniz. Sigarayı bıraktıktan sonra nikotin savaşçısı bu besinleri tüketip, nikotinin zararlı etkilerinden bir nebze de olsa kurtulabilirsiniz.

Reklamlar
Nikotin vücuttan nasıl atılır?
Nikotin vücuttan nasıl atılır?

Nikotin vücuttan nasıl atılır?

Nikotin birçok kişinin esir olduğu kötü alışkanlığa neden olan bağımlılık yapan bir maddedir. Sigara gibi kötü alışkanlıkları olan kişiler bu alışkanlıklarını terk etmek istediklerinde çok zorluk çekmelerine sinir krizleri geçirmelerine neden olan bir maddedir. Nikotin tütün ve tütün ürünlerinde bulunan bir maddedir. Nikotinin en yoğun bulunduğu ürün sigaradır. Birçok zararı olan nikotin vücutta kanserden, kangrene, astıma vb. hastalıklara neden olan, sonucunda ölüme götürmektedir.

Nikotin vücuttan 48 saat içinde atılır. Yani 2 gün sonunda vücutta nikotin kalmaz ve bağımlılık biter. Ama vücuda verdiği olumsuzlukları ve zararı temizlemek için yapmamız gereken bazı eylemler vardır;

 • Egzersiz yaparak kanın daha hızlı pompalanmasını sağlarsanız. Böylece kan dolaşımı hızlanacaktır. Egzersiz kan içerisinde bulunan alyuvarların işlemini de kolaylaştırmaktadır.
 • Bol miktarda sıvı tüketmek de çok önemlidir. Çok su içmek vücudun temizlenmesini hızlandırarak, nikotinin vücuttan temizlenmesine yardımcı olmaktadır.
 • Yoğurt tüketmek hem nikotini hem de nikotinin ciğerlerinize verdiği zararları telafi etmeye yardımcıdır. Bu nedenle nikotini atmak isteyen kişinin günde 2 kase yoğurt tüketmesi sağlıklı olacaktır.

Sigarayı bırakmak istediğiniz de nikotinin bağımlılık yapmasından dolayı beyniniz ihtiyaç anında sinyal göndererek, içmenizi istemektedir. Bu nedenle sigarayı bırakmak bir hayli zordur. Sigarayı bırakmak istediğinizde kendinizi telkin ederek, kafanızı dağıtacak işlerle meşgul olmaya çalışın. Bu isteğinizin yanı sıra vücudunuzda ve beyninizde uyuşmalar olacaktır. Bu durumun normale dönmesi sabrederseniz 8 saati bulmaktadır.

Sağlıklı olmak ve sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsanız sigara kullanmayı bırakmalısınız. Ayrıca sigara içmek acılı bir ölüme neden olur bunu da unutmamalısınız. Bahsettiğimiz besinler ve alışkanlıklar ile nikotini vücudunuzdan atabilirsiniz. Ve gerçekten istemeniz halinde sigarayı bırakabilirsiniz.

Reklamlar

Nikotin vücuttan nasıl atılır adlı yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz.

İlginizi çekebilir: Göz Kapağı Düşüklüğü Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx