Yemek

Wasabi Nedir? Wasabi Faydaları Nelerdir?

Reklamlar

Wasabi nedir?

Wasabi Nedir sorusunun yanıtı olarak kısa bir açıklama yapmamız gerekirse, Wasabi bitkisi, Çin, Japonya ve Tayvan’daki nehirlerin yanında doğal olarak yetişir. Yetiştirilmesi en zor bitkilerden biri olarak kabul edilir, çünkü bitki için doğal bir ortam yaratmak son derece zordur.

Wasabi kökü rendelendiğinde il başta baharatlı değildir. Ancak bir kez macun haline geldiğinde onu baharatlı bir çeşniye dönüştüren sıcak buhar yayar. 15 ila 20 dakika içerisinde güçlü lezzetini kaybettiği için macun kıvamına geldiğinde hemen servis edilmelidir.

Wasabi’nin yetiştirilmesi zordur ve marketlerde kolayca paketlenmiş olarak bulunabilir. Ancak, wasabi satışında oldukça fazla sahtekarlık yapılmaktadır. Hardal ve yaban turpu karıştırılarak oluşturulan boyalı bir ezme olarak sıkça satılmaktadır. Alırken güvenilir marka olmasına ve içeriğinde ne olduğuna dikkat etmelisiniz

Reklamlar

Wasabi’nin gerçek olup olmadığını belirlemenin bir yolu dokudur; gerçek wasabi yaban turpu-hardal karışımından çok daha pürüzsüz bir dokuya sahiptir.

Wasabi bitkisinin yaprakları da lahana yaban turpu ve hardal gibi akrabaları gibi yenilebilir. Bitkinin yaprakları çiğ yenebilir. Wasabi’den gelen acılık, biberlerde bulunan lezzetin sorumlusu olan kimyasal kapsaisin içermesine rağmen, acı biberden biraz farklıdır. Biberden gelen baharat damakta hissedilir. Wasabi, koku alma duyusunu harekete geçirir.

Wasabi sağlığa yararları arasında kanseri önleme, solunum bozukluğunu iyileştirme, iltihapla mücadele, mide enfeksiyonlarını önleme, sağlıklı sindirimi destekleme, artriti önleme, kalbi destekleme ve vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olma yer alır.

Diğer faydaları arasında yaşlanma sürecini yavaşlatmak ve kilo vermeyi desteklemek yer alır.

Wasabi hakkında ilginç bilgilere göz attıktan sonra ayrıntılı olarak sağlığa faydalarına göz atalım.

Reklamlar
Wasabi Faydaları
Wasabi Faydaları

Wasabi Faydaları

Wasabi Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Kanser tedavisinin genellikle hastalığın kendisinden daha acı verici olduğu düşünülür. Vücuttan çok şey götüren hayatı tehdit eden bir durumdur. Kükürt bazlı bileşikler içeren gıdaları öğrenmek ve bunları düzenli olarak beslenmenize eklemek, kanserden etkilenme olasılığını ortadan kaldırmada çok faydalı olabilir.

Wasabi, esasen kükürt bazlı bileşikler olan glukozinolatları oluşturan izotiyosiyanatlar açısından zengin bir kök sebzedir. Wasabi, lösemi ve mide kanseri riskini ortadan kaldırmada yardımcı olduğu kanıtlanmış 6-MITC adlı bir izotiyosiyanat barındırır. Kanser hücrelerinde hücre ölümüne neden olmakta ve tümör gibi büyümeleri engellemekte çok etkilidir.

Wasabi Solunum Bozukluklarını İyileştirir

Wasabi, üst burun geçişi üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir; güçlü aroması burun boşluğunda hissedilir. Bununla birlikte, bu sebepsiz değildir, bunların hepsi sinüsleri rahatlatmak ve enfeksiyonları önlemek için burun boşluğunuzda buhar olarak yükselen izotiyosiyanatlardır. Bu, burun tıkanıklığını ve sinüsleri temizlerken boğaz ağrısını iyileştirmede de çok etkilidir. Wasabi, Japon kültüründe sinüsler için bir tedavi olarak kabul edilir.

Wasabi Anti-inflamatuar Etkilere Sahiptir

Wasabi, güçlü anti-inflamatuar bileşiklere sahiptir ve iltihabı azalttığı ve ağrıyı da yatıştırdığı için özellikle yaralar ve yaralanmalar için iyidir. Boğazda hissedilen acılık aslında solunum yolu iltihaplarını ve boğaz ağrısını sakinleştirebilir. Wasabi, vücuttaki herhangi bir iltihaplı durumu iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanlara sahiptir.

Wasabi Antimikrobiyal Özelliklere Sahiptir

Wasabi macunu, doğası gereği çok antimikrobiyaldir ve enfeksiyonlar ve viral hastalıklarla savaşma yeteneği vardır. Bu, mevsimsel enfeksiyonlar o noktada oldukça aktif olduğundan, soğuk aylarda yiyeceklere eklemek için iyi bir seçimdir. Bu yetenek aynı zamanda onu vücut dışından gelen elementlere maruz kalan mide ve bağırsaklar için de mükemmel kılar. Tükettiğimiz yiyecekler enfeksiyonlara neden olabilir ve wasabi antimikrobiyal kimyasallar açısından zengindir, bu da onu mide enfeksiyonlarını ve gıda zehirlenmesini önlemek için ideal bir bitki yapar. Aynı zamanda yaraların etkilenmesini engellediği için daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur.

Wasabi Sağlıklı Sindirime Yardımcı Olur

Besinlerin sindirim sistemimizin sağlığı üzerinde büyük etkisi vardır, lif bakımından zengin besinler ve antimikrobiyal özelliklere sahip besinler yemek sindirim sistemini güçlendirmede çok faydalı olabilir.

Wasabi, istenmeyen enfeksiyonları uzak tutar ve ayrıca sindirim yoluyla atılımın düzenlenmesinde faydalı olabilecek lif içerir. Wasabi, küçük miktarlarda tüketilse de, yemeklerimizle birlikte yediğimiz toksinlerin ve diğer uygun olmayan elementlerin zararlılığını yok eder.

Wasabi Artriti Önleyin

Artrit ve eklem ağrısı dünya çapında felç edici bir salgın haline geliyor. Wasabi ve yapraklarının artrite katkıda bulunan eklem ve bağlardaki iltihabı azaltmada faydalı olduğu araştırmalarda ispatlanmıştır.

Wasabi Kalp Sağlığı İçin İyidir

Vücudun diğer tüm işlevlerini kontrol altında tutmak için sağlıklı bir kalp gereklidir ve kalp sağlığını geliştiren yiyecekler yemek uzun vadede faydalı olabilir. Wasabi ezmesi, ciddi kardiyovasküler hastalıkların nedeni olan kan trombositlerinin birikmesini önlemenin lezzetli bir yoludur. Kan trombositlerinin birikmesi, arter tıkanıklıklarına ve kalp krizlerine neden olabilir.

Wasabi Doğal Baharattır

Wasabi bir lezzet çeşnisidir. Genellikle suşi ile yenir, ketçap ve hardal dan çok daha iyi olan bir lezzere sahiptir. Taze rendelenmiş wasabi, macun haline getirildiğinde ideal bir çeşnidir ve her şeyi tatlandırmak için kullanılabilir.

Wasabi Vücudu Detoks Etmeye Yarar

Toksinler vücuda moleküler düzeyde zarar verebilir ve bazen oksidatif stres onarılamayacak hasara neden olabilir. Toksinlerden arınmış sağlıklı bir vücudu teşvik etmek için toksinleri karaciğerden ve sindirim sisteminden atacak detoksifiye edici gıdalara ihtiyaç vardır. Wasabi bu gıdalar içinde yer alan önemli bir bitkidir.

Wasabi İle Yaşlanmayı Yavaşlatın

Wasabi, yeşil çay gibi ürünleri tüketen Japonlar ve bu besinleri tüketen diğer ülkeler daha uzun süre genç kalıyor. Cilt erken yaşlanmaz ve kırışıklıkların görünümü oldukça sönüktür. Bunun nedeni, wasabi’nin mükemmel özelliklerini gösteren C vitamini içeren bir antioksidan güç merkezi olmasıdır.

Wasabi Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Wasabi zayıflatırmı? Evet, Wasabi çok düşük kalorili bir besindir. İçeriğinde bulunan Lif ile ayrıca uzun süre tok kalmanızı sağlar. Kaloriler olmadan yemeğinizi lezzetli hale getirmek için soslara eklenebilir, bu da kilo vermeyi teşfik eder.

Wasabi Kilo Vermeye Yardımcı Olur
Wasabi Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Son Söz

Wasabi, yemeklerde en sevdiğiniz baharatlardan biri olmaya aday bir bitkidir. Baharat tutkunları için bir kere kullandıklarında asla vazgeçemeyecekleri bir bir bitki olacaktır.

Wasabi zararları, yok denecek kadar azdır. Ancak Avokado ile tüketilmesi önerilmemektedir. Araştırmalar devam etsede Avokado ile tüketildiğinde midede yanma ve ekşime gibi şikayetlere sebep olmaktadır. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, wasabi tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.

Instagram sayfamız olan Begonya Kadın sayfasını takip ederek bize destek olabilirsiniz.

Öner Ünlü

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx