Saç Bakımı

Saç Diplerinde Yara Neden Olur?

Reklamlar

Saç diplerinde yara neden olur hiç düşündünüz mü? Özellikle mevsim geçişlerinde problem olan saç diplerindeki yaralar günlük hayatımızı oldukça olumsuz etkilemektedir. Mevsimsel değişiklik dışında farklı sebeplerden de kaynaklanan bu yaralar saçlarımızın dökülmesinden tutun insan içindeyken kaşınıp rahatsız edici bir hal almaya kadar gidebilir. Meydana geldiğinde günlük hayatımızda bu kadar olumsuz etkileyen bu durumu detaylarıyla sizler için ele aldık şimdi gelin hep beraber saç diplerinde yara neden olur inceleyelim.

Saç Diplerinde Neden Yara Olur? Tedavisi Nedir?

Saç diplerinde yara olma nedenleri

Saç diplerinde yara neden olur sorusunun birçok cevabı olabilir. Bunların en başında gelen şüphesiz ki mevsim değişikliğidir. Fakat bu durum sadece bununla sınırlanamaz. Saçlarınızdaki probleme çözüm bulabilmek için önce neden kaynaklandığını bilmemiz gerekir. Altında yatan nedenlere göz atacak olursak aslında günlük hayatımızdaki kullandığımız eşyalardan yediğimiz içeceklerden hatta az içtiğimiz sudan bile eti gördüğünü göreceksiniz. Şimdi gelin hep beraber saç diplerinde yara neden olur inceleyelim.

 • Fazla kimyasal kullanımı: Unutmayın ki cildinize kullanacağınız her kimyasal ekstra 1 zarar verecektir. özellikle de fazla kimyasal kullanımı çeşitli alerjiye veya yaralara sebep olacaktır. Soruna neden olabilecek bazı ürünler saç boyaları, formaldehit ve amonyum hidroksit gibi aşamalı veya kalıcı düzleştirmelerde de saç diplerimiz de yaraya sebep olabilir.
 • Saçkıran: saçkıran genellikle saç gövdesini etkilemektedir. Bu etkilenen bölgede saç dökülmesi meydana gelir. Saçkıranı biraz daha yakından incelersek, dairesel pullu kızarık veya sarımsı kabuklu lezyonlara denk gelmekteyiz.
 • Yanlış şampuan kullanımı: Burada cildinizi çok iyi tanımanız gerekmektedir. Saçlarınızın kuru veya yağlı olmasını da göz önünde bulundurarak doğru şampuan tercih etmeliyiz. Ayriyeten şampuanın içinde paraben ve sülfat içermemesine de dikkat etmeliyiz.
 • Saç biti: Saçta bit olunması kafa derisinde küçük noktaları neden olabilir. Tabi bu da çeşitli enfeksiyonlara ve yoğun kaşıntı nedeniyle yaraların ortaya çıkmasına sebep olacaktır. Bu yüzden düzenli aralıklarla saçlarınızı kontrol edebilir herhangi bir karışıklığa sebep olduğunda saçınızı da kontrol edebilirsiniz.
 • Sedef: sedef hastalığının saç derisinde olunması saç dökülmesine ve kaşıntı yapmasına sebep olacaktır. Tabi bu kaşıntılar saç derinizde yaralanmalara neden olacağı için oldukça dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Sedef hastalığı yaşayan kişiler saçları oldukça kaşınır ve bölgede yaralar meydana gelir.
 • İlginizi Çekebilir: Saç maya maskesi
Saç Diplerinde Çıkan Yaralara Ne İyi Gelir?
Saç Diplerinde Çıkan Yaralara Ne İyi Gelir?

Saç Diplerinde Çıkan Yaralara Ne İyi Gelir?

Saç diplerinden çıkan yaralarına ne iyi gelir sorusunun en doğru cevabı şüphesiz ki bir cildiye doktorunda saklıdır. Unutmayın ki herkesin cildi farklıdır ve çeşitli alerjik reaksiyonları bulunmaktadır. Bu yüzden doktorunuza danışarak ilaç veya krem kullanımı ile tedavi olabilirsiniz. Saç diplerinden çıkan yaralara evde tedavi yöntemi uygulamak isterseniz de birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Fakat burada dikkat etmeniz gereken 1 durum şudur ki yaralarınızın açık olmamasıdır. Eğer ki saç diplerinizdeki yaralar açık değilse aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanabilirsiniz.

Reklamlar
 • Aloe vera: Aloe vera bitkisinin bir yaprağının jelinden ayırdıktan sonra su ile seyreltilerek saç derinizi hafif masaj şeklinde uygulayabilirsiniz. Ortalama 15- 20 dakika beklettikten sonra saçınızı durulayabilirsiniz. Bu bakımı saç derinize haftada 3 kez kullanabilirsiniz.
 • Elma Sirkesi: Saçınızı kirden arındırdıktan ve iyice yıkadıktan sonra yarım çay bardağı sirkeyi durulama suyuna ilave ediniz. Daha sonra saçınızı elma sirkesi su ile durulayabilirsiniz.
 • Çay Ağacı yağı: 1 tatlı kaşığı çay ağacı yağı ile yarım tatlı kaşığı su ile karıştırarak saç diplerinize pamuk yardımı ile sürünüz. 15 dakika bekledikten sonra banyoya girerek saçınızı yıkayabilirsiniz.
 • Sıcak Kompres: Kaloriferin üstüne bir havluyu koyarak 2-3 saat bekletin. Daha sonra saç derinize sararak sıcak kompres oluşturun.

Bakınız: Fön Nasıl Çekilir?

Saç Diplerindeki Yaraların Tedavisi

Saç diplerinde çıkan yaraların nedenini belirlemek için belirli testler isteyerek doktorunuza başvurabilirsiniz. Tabi bunun için de uzman bir dermatologdan yardım alabilirsiniz. Doktorunuzun vereceği ilaçlar ve dikkat etmeniz gereken kurallara uyduğunuz takdirde yaralarınızı iyileştirebilirsiniz.

 • Öncelikle saç diplerinizde yaralarının çıkmaması için düzenli olarak temiz içerikli bir şampuan ile arındırma işlemi yapmak gerek.
 • Kullandığınız saç kremlerini saçlarınızın diplerine uygulamayın. Sadece saç uçlarına ve boylarına uygulama yapmalısınız.
 • Bunun yanı sıra saç diplerinize herhangi bir kimyasal uygulaması yapmamalısınız.
 • Saç diplerinizle sürekli temas halinde olmanız kirlenmesine sebep edeceği için yara oluşmasına sebep olabilir.

Youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

Elif Akkaş
Elif Akkaş

Merhaba ben Elif. 23 yaşındayım. Halkla ilişkiler ve Tanıtım bölümü öğrencisiyim. Sizler için araştırdığım konuları özgün ve sade bir dille anlatarak daha kaliteli içerikler okumanıza yardımcı oluyorum. Yazılarımın yolunuza ışık saçması dileğiyle...

Reklamlar

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx