Saç ModelleriSaç Bakımı

Fön Nasıl Çekilir? Fön Çekmenin Püf Noktaları

Reklamlar

Saçlarımızın bakımlı ve güzel görünmesi için fön çekmeyi bilmek çok önemlidir. Fön nasıl çekilir, fön çekmenin püf noktaları nelerdir? Gelin bu soruların cevaplarını birlikte ele alalım.

Kuaför için uzun uzun zamanınız yoksa ve bir dünya para vermeden kendiniz fön çekmek istiyorsanız doğru yerdesiniz. Sizler için güzel fön çekmenin püf noktalarını ele alacağız.

Evde Fön Çekmenin Püf Noktaları

Kuaförde fön çektirmenin püf noktaları birkaç tanedir. Bunları bilirsek evde de fön çekebiliriz. Yapmamız gereken sırasıyla aynı işlemleri uygulamaktır.

Reklamlar

Bu adımlar nelerdir gelin birlikte göz atalım. Püf noktalara uyarak siz de evde kolaylıkla saçlarınıza fön çekebilir, dümdüz ve yumuşacık görünen saçlara kavuşabilirsiniz.

Evde Fön Çekerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

En çok dalgalı fön ve düz fon tercih edilir. Hangi fön çeşidini tercih ederseniz edin fön çekmeye başlamadan önce saçınızı güzelce şampuanla yıkayın. Sonra da saçlarınıza saç bakım kremini sürünüz.

Saçlarınızı kurularken havlunuzun yumuşak olmasına dikkat edin ve havluyu saçınıza sürtmeden hafif bir şekilde bastırmalısınız. Yani saçınızı ovalamadan suyunu almalısınız. Saçınız sürtünmeden zarar görebilir, kırılıp kopabilir.

Saçlarınızı kuruttuktan sonra fön çekmek daha iyi sonuç almanızı sağlar. Fakat tam kurutmamalı bir miktar ıslak bırakmalısınız. Bu şekilde en güzel sonucu alacaksınız. Ama saçınızı yıkayıp kurutmaya vaktiniz yoksa saçlarınızın hafif nemli olması için saçlarınızı ıslatarak da fön çekebilirsiniz.

Reklamlar

Saçlarını kuruttuktan sonra saçınızın elektriklenmemesi için ve kabarmasının önüne geçmek için bir bakım kremi uygulayınız.

Fön çekmek için saç kurutma makinesi kullanmamalısınız. En başarılı sonuçlar için mutlaka fön makinesi kullanmalısınız.

Yapılan yanlışlardan birisi saçların tamamen ıslak ya da tamamen kuruyken fön çekmeye çalışmaktır. Saçlarınız hafif nemli olmalıdır. Yani saçlarınızın 4te 3ü kuru olmalıdır.

Ve en son olarak da dalgalı fön mü çekeceksiniz hareketli fön mü ona karar verip seçiminize uygun fön tarağı kullanarak işleme başlayabilirsiniz.

Evde Fön Çekerken En Sık Yapılan Hatalar
Evde Fön Çekerken En Sık Yapılan Hatalar

Evde Fön Çekerken En Sık Yapılan Hatalar

Profesyonel Fön Makinesi Kullanmama

Saç kurutma makinesi ile fön çekmek pek mümkün değildir. Saçlarınıza fark yaratan bir fön çekmek için profesyonel bir fön makinesi kullanmalısınız. Hatta evdeki saç kurutma makineleri ile saçınıza fön çekmeye çalışırken saçınıza zarar verebilirsiniz. Kaliteli kuaförlerinde tercih ettiği fön makinesi markaları Turbobella, Elchim ya da Parlux gibi markalardır. Bu fön makineleri ile başarılı sonuçlar elde edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Safra Kesesinde Taş Olanlar Ne Yememeli?

Profesyonel Fön Fırçası Kullanmama

Profesyonel fön makinesi kullanmalı bunun yanında kullandığınız fön fırçası da önemlidir. Evde bulduğunuz herhangi bir saç fırçası ile başarılı sonuçlar almanız zordur. Fön fırçanızı saçınızın uzunluğuna ve yapısına göre tercih etmelisiniz. Saçlarınız uzunsa daha geniş fırçalar tercih edebilirsiniz. Kısa saçlarda daha dar fırçalar kullanılır. Marketlerde satılan saç fırçaları ile fön çekemezsiniz. Çünkü bu fırçalar ısıya dayanıksız olduğu için ısı sonucunda yumuşar ve bozulur. Bu nedenle profesyonel fırçalar kullanmalısınız. Profesyonel fırçaların özelliği sert polyamid kıldan üretilmesi ısıya dayanıklı olmasıdır. Son zamanlarda seramik boya kaplı fön fırçaları da popüler olarak kullanılıyor. Bu fırçalar ahşap fırçaların tersine, fön makinesinden ısıyı gövdelerinde depolayarak üzerlerine sarılan saça ulaştırıp işlemin kalıcığını arttırıyorlar.

Sıcak Su ile Saç Yıkama

Saçlar her zaman ılık su ile yıkanmalıdır. Saçın sıcak su ile yıkanması oldukça yanlıştır. Saç keratin bağlardan oluşur ve sıcak su bu bağların aralarının açılmasına ve saçın parlaklığını yitirmesine neden olur. Ayrıca saçınızı sıcak su ile yıkadıktan sonra fön çekerseniz hem kalıcılığı hem daha kısa sürer hem de saçlarınız çok mat görünür. Şampuan reklamlarında mankenlerin ışıl ışıl saçlarının gerçek olmadığını bile düşünsek de gerçektir. Saçların bu şekilde parlaması için saçlar çekimden önce buzlu su ile yıkanıp sonrasında şekillendirilir. Eğer saçınızı yıkadıktan sonra fön çekeceksiniz, dayanabileceğiniz, hasta olmayacağınız soğuklukta su ile yıkayıp saçınızın parlaklığını arttırınız. Unutmayın ne kadar soğuk su ile yıkarsanız saçınız o kadar parlak olur.

Islak Saça Fön Çekmek

Fön çekeceğiniz zaman saçınızın tamamen kuru olmaması gerekir. Saçınızın dörtte üçünün kuru olması yeterlidir. Saçınız ıslakken fön çekmek de saç tellerine zarar verir ve fön işleminiz kalıcı olmaz. Bu nedenle ıslak saça da fön çekilmez. Saçınızı yıkadıktan sonra ilk ıslaklığını yumuşak bir havlu ile alıp sonrasında da hafif nemli kalacak şekilde kurutulmalıdır. Saçınız hafif nemli olduğunda fön işlemine başlayabilirsiniz. Islak saça fön çekmek saç teli üzerinde telafisi uzun sürecek hasarlar verir. Saçların ışıltısını kaybetmesine neden olur.

Saçı Uygun Şekilde Bölümlere Ayırmama

Saçlarınıza fön çekerken el pratiği de çok önemlidir. Saçınızı bölümlere ayırıp birkaç toka ile önce üst, sağ, sol ve arka olmak üzere 4’e ayırmalısınız. Sonra da bu bölümleri fönün çeşidine ve fırçanın boyuna uygun olarak küçük tutamlara ayırmalısınız. Hızlı fön çekmek için saçınızı büyük tutamlara ayırıp fön çekmeye çalışırsanız saçlar kabarır. Bu nedenle sabırla fön çekmelisiniz. Saçınızı doğru bölümlendirip bu bölümleri doğru sıra ile fönlemelisiniz.

Saç Diplerine Saç Kremi Uygulama

Saç kremi yıkamadan sonra saçın karışmaması ve daha kolay taranması için kullanılan bir araçtır. Saç kremi saçların ucuna sürülür. Saç kremini saçların diplerine sürmek saç dökmeye kadar gidecek sorunlara yol açabilir. Saç kremi saç telini sıkıştırarak daha ince ve kaygan olmasını dolayısı ile daha kolay taranmasını sağlar. Diplere uygulanan saç kremi diplerde saç telinin daralmasına neden olur. Diplerde daralan saç telleri doğal şekilde tutunmakta zorlanır. Bu da fön sonrasında saçların hacmini tamamen kaybetmesine ve sönük bir görüntüye sahip olmasına neden olur.

Yardımcı Ürünler Kullanmama

Kuaför fönü gibi fön çekmek için sadece şampuan, krem, fön makinesi ve fön fırçası kullanmalısınız. Ama son zamanlarda çok kullanılan ürünler ile fön çekme süresi kısaltılıp kalıcılık süresini arttırabilirsiniz. Eliniz fön çekmeye yatkın da olsa kişinin kendine fön çekmesi kolay değildir. Bu nedenle fön çekmeyi kolaylaştıracak çift fazlı fön suyu gibi yardımcılardan destek alabilirsiniz. Kuaför malzemesi olduğu için toptancılardan alabilirsiniz. Ve ürünü saçınıza uygulamadan önce çalkalamayı unutmayınız.

Doğru El Pratiğini Edinememe

Profesyonel kişiler için bile kendi kendine fön çekmek kolay değildir. Başka birine harika fön çekiyor olsanız da başka kendinize gelince işler değişebilir. Kendi kendinize fön çekerken fırça ve fön makinesinin koordineli hareketlerini idare etmek kolay değildir. Bu nedenle biraz zor bir süreç olabilir. Fön çekmeyi kolaylaştırmak için kendi kendine fön çekme konusunda deneyim kazanmış kişileri izleyip aynen taklit ederseniz fön çekme işlemini daha başarılı bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Evde Düz Fön Nasıl Çekilir?

Evde düz fön çekerken takip etmeniz gereken adımları aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

Saçlarınızı tarayıp tutamlara ayırın. Fön çekmeye başlamadan önce saçlarınızın arkasından alt kısmından başlayınız. Bir taraftan saç fırçası ile saçlarınızı tararken bir yandan da fön makinesini saçlarınıza tutun. Saçlarınızı gergin olacak şekilde tarayın.

Eğer düz fön çekmek istiyorsanız yuvarlak bir saç fırçası tercih etmelisiniz.

Fön işlemini tamamladıktan sonra saçınızın daha düz ve pürüzsüz olması için üstünden tekrar geçebilirsiniz.

Saçınızın ön kısmına fön çekerken saçınızı fırçaya sıkıca dolayınız. Ve sonrasında fön makinesini saçlarınızın üzerinde saçınızı fırçalama yönünde gezdiriniz.

Saçlarınızın arka kısmına fön çekmek için enseden başlamalısınız. Saçınızı fırçaya dolayıp fön makinesini de fırça yönünde saçlarınıza tutmalısınız. Saçınızın arka kısmına fön çekmek ilk başlarda zor geleceği için aynadan yardım alabilirsiniz. Ayna ile saçınızın arkasının nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz.

Eğer kakülleriniz varsa kaküllere fön çekerken fırçayı kaküllere dolayıp saçın üzerinden fön makinesini saçınıza tutunuz. Fırçayı aşağı doğru çekerken fön makinesini de aynı yönde saçlarınızın üzerinde hareket ettiriniz.

Evde Dalgalı Fön Nasıl Çekilir
Evde Dalgalı Fön Nasıl Çekilir

Evde Dalgalı Fön Nasıl Çekilir?

Dalgalı fön çekmek istiyorsanız kesinlikle yuvarlak bir saç fırçanız olmalı. Saçlarınızın dalgasının iri olması için daha büyük bir fırça, minik olmasını isterseniz daha küçük bir fırça tercih etmelisiniz.

Dalgalı fön çekmek için ilk olarak saçınızın tutamlara ayırın. Sonra da ayırdığınız tutamı fırçaya güzelce dolayınız. Sonra da saç tutamını parmaklarınıza dolayarak, saç klipsleri ile sabitlemelisiniz. Bu işlemi saçlarınızın tüm tutamlarına uyguladıktan hemen sonra klipslediğiniz saçlarınızı açabilirsiniz.

Evde Hareketli Fön Nasıl Çekilir?

Saçlarınızın uç kısmının daha hareketli olmasını istiyorsanız ilk olarak saçlarınızın üst tarafına düz fön çekip sonrasında uç kısımlarını fırçaya dolayıp döndürmelisiniz. Saçlarınızın ucunu fırça ile döndürürken de fön makinesini fırçanın üzerinde ve aynı yönde tutmalısınız.

Fön çekerken bu işlemden saçlarınızın sıcaklıktan zarar görmemesi için fön makinesi ile saçınız arasında en az 2-3 cm olmalıdır. Olmadığı takdirde yani fön makinesini direk saçınıza yapıştırmanız halinde saçlarınız bir kısa süre içinde yıpranır.

Ayrıca herkes saçının canlı ve sağlıklı görünmesini ister. Bunun için dikkat etmeniz gereken saçlarınız kuruysa ve kolay yıpranıyorsa saçınızı sıcak suyla yıkamayınız. Her zaman ılık su ile durulamaya dikkat ediniz. Saçınızı yıkadığınız son aşamada saçlarınızı soğuğa yakın suyla yıkayarak, saçlarınızın kısa sürede matlaşmasının ve nemsiz görünmesinin önüne geçebilirsiniz.

Sizlerle evde fön çekerken dikkat edilmesi gerekenleri, fön çekerken yapılan hataları ele aldık. Fön nasıl çekilir, fön çekmenin püf noktaları nelerdir yazımızı dikkate alıp saçınıza fön çektiğinizde güzel sonuçlar almanızı isteriz. İlk denemenizden sonra kolayca saçınıza fön çekebildiğinizi göreceksiniz. Youtube kanalımıza abone olarak bize destek olabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx