SağlıkBeslenme

6 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı? 6 Aylık Ek Gıda Örnekleri

Reklamlar

Bebekler 6. Ayı doldurduklarında ek gıdaya başlarlar. 6 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı, 6 aylık bebekler için örnek menü için yazımızı okumaya devam ediniz. Bebeğinizi yeni besinlerle tanıştırmak heyecanlı ve meşakkatli bir süreçtir. Her besin bebeğe verilmez. Bunları bilmeli ona göre sağlıklı bir şekilde bebeğinizi beslemelisiniz. Bebeğinize vermemeniz gereken besinler vardır. İlk olarak bebeğe çay kaşığı ile az az yoğurt yedirilir.

Üç gün kuralı vardır. Besinlerin bebeğinize alerji yapıp yapmadığını görmeniz için yeni yediği her besini üç gün üst üste yedirmelisiniz. Peki ilk tadım sürecinde ne kadar yedirmeliyim diye merak ediyorsanız hemen cevabını verelim. Ek gıdaya geçtiğinizde her yeni besini ilk gün 3 tatlı kaşığı, ikinci gün 4 tatlı kaşığı, üçüncü gün 5 tatlı kaşığı kadar verebilirsiniz.

Ek gıda sürecine yoğurt ile başladıktan sonra üçer gün patates, bal kabağı, yeşil kabak, havuç, ıspanak, bezelye, semizotu gibi sebzeleri verebilirsiniz. Meyve olarak da elma, muz, armut, şeftali gibi meyveleri verebilirsiniz. İlk olarak tek olarak denettiğiniz yeni besinler alerji yapmazsa önceden denediğiniz besinlerle birlikte karıştırıp lezzetli püreler ve çorbalar hazırlayarak bebeğinize verebilirsiniz.

Reklamlar

Sebze ve meyveleri haşlayıp süzgeçten geçirerek, çatal ile ezerek ya da blenderden geçirerek verebilirsiniz. Bebeğinizin ilk ek gıda ile tanıştığı sıralarda çok pütürlü olan gıdaları yutması zor olacaktır. Bu nedenle ilk önce patates püresi, havuç püresi gibi sebzeleri püre haline getirip üzerine zeytinyağı ekleyerek verebilirsiniz. Bebeğinize bahsettiğimiz meyve ve sebzeleri denedikten sonra pirinç, pirinç unu, irmik, yumurta sarısı ve pekmez gibi gıdalar yemeklerine, kahvaltılarına, mamalarına katabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kasık Ağrısı Neden Olur?

6 Aylık Bebek Neler Yiyebilir? 6 Aylık Bebek Beslenmesi Nasıl Olmalı?

Bebekler 6.ayına girince anne sütünün yanında ek gıda verilemeye başlanır. Ek gıda sürecine geçince bebeğin sindirim sistemine ağır gelmeyen sebze, meyve, yoğurt ve birtakım tahıllar beslenmesine eklenebilir. Bebek beslenmesine yoğurttan sonra ilk eklenen ürünler patates, yeşil kabak, havuç, balkabağı gibi sebzelerdir. İlk eklenen meyveler de mevsimine göre elma, armut, muz, şeftali, kayısı, erik ve avokado gibi meyvelerdir.

6 Aylık Bebek Neler Yiyebilir
6 Aylık Bebek Neler Yiyebilir

6 Aylık Bebekler Hangi Sebzeleri Yiyebilir?

6 aylık bebekler patates, yeşil kabak, havuç, taze fasulye, brokoli, pırasa, bezelye, bal kabağı gibi sebzeleri yiyebilir. Bebeklere bu besinler haşlanıp cam rendeden geçirilerek ya da süzgeçten geçirilerek verilir. Besinler blenderdan geçirilmemeli biraz pütürlü kalmalıdır.

Reklamlar

6 Aylık Bebekler Hangi Meyveleri Yiyebilir?

6 Aylık Bebekler Hangi Meyveleri Yiyebilir?
6 Aylık Bebekler Hangi Meyveleri Yiyebilir?

6 aylık bebekler elma, muz, şeftali, armut, ayva, kayısı, nektarin, avokado gibi meyveleri yiyebilir. Bebeklere bu meyveler haşlanıp cam rendeden geçirilerek ya da süzgeçten geçirilerek verilir. Ama çok pütürlü olan besinler blenderdan geçirilerek püre haline getirilebilir. Daha sonra bebeğiniz biraz ek gıdaya alışınca blenderdan geçirmeden cam rendeden geçirip çatalla ezerek biraz pütürlü olarak verebilirsiniz. Böylece bebeğinizin çiğneme refleksi de gelişmeye başlayacaktır.

6 Aylık Bebekler Hangi Et ve Süt Ürünlerini Yiyebilir?

6 aylık bebekler et ve süt ürünü olarak yoğurt, peynir (labne, tuzsuz lor peynir), yumurta, tereyağı yiyebilir.

6 Aylık Bebek Mamalarına Hangi Tahıl Ürünleri Katılabilir?

6 aylık bebeklere hazırlanan öğünlerde irmik, beyaz ve esmer pirinç yer alabilir.

6 Aylık Bebekler İçin Örnek Menü

Kahvaltı

  • Anne sütüyle yumuşatılan bir adet yumurta sarısı
  • 1 çay kaşığı pekmez
  • 1 ince dilim ekmek içi

Ara Öğün

  • Yarım adet ezilerek püre haline getirilmiş muz

Öğle

  • Sebze püresi
  • Yarım çay bardağı yoğurt

Ara Öğün

  • Yarım çay bardağı meyve püresi

Akşam

  • Kıymalı sebze dolması
  • Yarım çay bardağı yoğurt

6 Aylık Bebek Ek Gıda Tarifileri

6 Aylık Bebek Ek Gıda Tarifileri
6 Aylık Bebek Ek Gıda Tarifileri

6 Aylık Bebek Sebze Çorbası

6 aylık bebeğe yapılabilecek sebze çorbası için gerekli malzemeler 1 adet patates, 1 adet havuç, 1 adet kabak, 1 yemek kaşığı irmik, 1 tatlı kaşığı zeytinyağı ve sudur.

Çorbayı hazırlamak için ilk olarak patatesi havucu ve kabağı güzelce yıkayalım. İnce dilimler şeklinde doğrayalım. Sebzeler ne kadar ince olursa o kadar hızlı ve kolay pişecektir. Doğradığımız sebzeleri bir tencereye aktarıp sebzelerin üzerini geçecek kadar su ekleyip kaynamaya bırakalım. Sebzeler kaynayıp yumuşayınca tencerenin içine yağ ve irmiği ekleyip iyice karıştıralım. Çorbamız bu şekilde 3-4 dakika daha kaynasın. Sonrasında tencereyi ocaktan alıp tüm karışımı blenderdan geçirelim. İşte sebze çorbamız hazır, ılındıktan sonra bebeğinize yedirebilirsiniz. Afiyet olsun.

6 Aylık Bebek Meyve Püresi Tarifi

6 aylık bebeğe meyve püresi yapmak için gerekli malzemeler 1 adet elma, 1 adet armut, 1 adet muz 2 yemek kaşığı irmiktir.

Meyve püresi hazırlamak için ilk olarak elma ve armudun kabuklarını soyalım. Ve meyveleri küçük küçük doğrayalım. Meyveleri tencereye aktardıktan sonra meyvelerin üzerini geçecek kadar su ekleyelim. 10 dakika haşladıktan sonra meyvelerin içine muzu ve irmiği ilave edelim. Bu şekilde 1 dakika kadar kaynatalım. Sonrasında da tencereyi ocaktan alarak meyveleri süzgeçten veya rendeden geçiriniz.

Pürüzsüz olmasını isterseniz blenderdan da geçirebilirsiniz. (Daha sonraki zamanlarda bebeğinizin pütürlü gıdalara alışması için blender kullanmayabiliriz). Kavanoza aktaralım ve bir süre dinlendikten sonra bebeğinize yedirebilirsiniz. Bu meyve püresini buzdolabında 4-5 gün saklayabilirsiniz. Taze kalacaktır. Ayrıca buradaki meyveleri mevsime göre değiştirebilirsiniz.

Meyve püresini geçirirken dikkat etmeniz gereken nokta cam rende kullanmanızdır. Bunun yanında pürenin için biraz da tahıl ekleyebilirsiniz. Böylece meyveli tahıl püresi elde edebilirsiniz. Ama tahıllar tam pürüzsüz olmayacağı için ilk aşamada blender kullanabilirsiniz. Bu püreleri yaparken meyve yerine meyve suyu kullanmayınız.

6 Aylık Bebek Sebze Püresi Tarifi

6 aylık bebek sebze püresi için gerekli malzemeler, yarım patates, 1 yemek kaşığı pirinç, bir küçük çiçek brokoli, yarım dilim bal kabağı ve bir yemek kaşığı zeytinyağı.

Sebze püresi hazırlamak için öncelikle malzemelerin hepsini küp küp doğrayıp tencereye alalım. Üzerine iki parmak çıkacak kadar su ekleyelim. Ocağı açıp tüm malzemeler yumuşayana kadar karışımı pişirelim. Sonrasında da süzgeçten yada blenderdan geçirerek püre haline getirelim.

Elde ettiğiniz sebze püresinin içine biraz pirinç veya irmik gibi tahıllar ekleyebilirsiniz. Ayrıca patates, havuç, pirinç gibi veya patates, kabak, pirinç gibi malzemeleri birlikte hazırlayarak lezzetli sebze pürelerini bebeğinize yedirebilirsiniz.

6 Aylık Bebek Kahvaltısı

6 aylık bebeğinize kahvaltı hazırlamak için gerekli malzemeler, yarım yumurta sarısı (haşlanmış olacak), 3 adet bebe bisküvisi, 1 çay kaşığı pekmez ve 2-3 yemek kaşığı sıcak su.

6 aylık bebeğimize kahvaltı hazırlamak için öncelikle bebek bisküvisini sıcak suda 2 dakika bekletelim. Sonrasında içine pekmez ve yumurta ekleyelim. Güzelce karıştırıp koyu kıvamlı mama elde edelim. Kıvamı çok katı olursa içine biraz su ekleyebilirsiniz.

Bebeğinize kahvaltı hazırlamak için diğer bir tarif de yumurta sarısı, tuzsuz peynir, bebe bisküvisi ve yarım çay kaşığı pekmezi karıştırmaktır. Bebeklerin çok sevdiği lezzetli bir öğün seçeneğidir.

6 Aylık Bebek Muhallebisi

6 aylık bebeğinize muhallebi hazırlamak için gerekli malzemeler, 1 yemek kaşığı pirinç unu, 1 su bardağı su, 1 yemek kaşığı irmik ve 1 yemek kaşığı pekmez.

Gelelim muhallebinin yapılışına, küçük bir tencereye pirinç unu, su ve irmiği koyup güzelce karıştıralım. Sonra tencereyi ocağa alıp ocağı açalım. Karışım kaynayınca içine pekmez ilave edip tekrar karıştıralım. Muhallebiniz hazır. Muhallebi soğuyunca bebeğiniz afiyetle yiyebilir.

6 Aylık Bebek Kavanoz Maması

6 aylık bebeğinize kavanoz maması hazırlamak için gerekli malzemeler 1 küçük balkabağı, yarım patates, yarım havuç̧, 1 yemek kaşığı pirinç̧, 1 küp peynir altı suyu veya ayına göre et suyu, 1 tatlı kaşığı zeytinyağıdır.

Gelelim kavanoz mamasının hazırlanışına, malzemelerin hepsini bir kaba alıp buharda ya da az suyun içinde yumuşayana kadar haşlayalım. Haşlanan sebzeleri blenderdan geçirip mama sıcakken vakumlu kavanozlara koyup ters çevirelim. Mama oda sıcaklığında soğuduktan sonra buzdolabına koyalım. 3 gün içinde bebeğinize yedirebilirsiniz. Afiyet olsun.

6 Aylık Bebek Elmalı Balkabaklı Püre

6 aylık bebeğinize elmalı balkabaklı püre hazırlamak için gerekli malzemeler; yarım elma, 2 dilim balkabağı, 1 yemek kaşığı tam buğday unu ve 1 su bardağı su.

6 aylık bebeğinize elmalı balkabaklı püre yapmak için ilk olarak balkabağını suda haşlayıp ezelim. Elmayı cam rendeden geçirelim suyunu ve posasını birlikte kullanalım.1 su bardağı su içinde 1 yemek kaşığı tam buğdayı pişirelim. Ocaktan alıp ılıyınca elma ve balkabağı püresi ile birleştirelim. Farklı meyveler ile de bu tarifi deneyebilirsiniz. Bebeğiniz için lezzetli bir alternatiftir. Buna benzer video içeriklerimiz için Begonya Kadın Youtube kanalımıza da bakabilirsiniz.

İlknur Gülhan

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx