Makyaj

Allık Hangi Bölgeye ve Nasıl Sürülür?

Reklamlar

Allık uzun yıllardır kadınların güzellik rutininde önemli bir yere sahiptir. Doğru kullanımı, cilde taze ve soft bir görünüm kazandırır. Aynı zamanda yüz hatlarınızı da belirginleştirir. Ancak allığın nasıl sürüleceği, kadınlar için hala bir muamma olmaya devam etmektedir.

Allık Hangi Bölgeye ve Nasıl Sürülür? 2024

Allık, genelde yanaklara uygulanan bir kozmetik ürünüdür. Doğru kullanımı ile yüz hattı belirginleştirilebilir ve cilde ışıltı kazandırılabilir. Doğru ürünün seçimi, cilt tipine ve ten rengine uygun olmalıdır. Ayrıca allığın tonu da giydiğiniz kıyafetlerle uyumlu olmalıdır.

Allık genel olarak yanaklara uygulanmaktadır. Doğru şekilde kullanımı, yüz hatlarınızı belirginleştirerek cildinize ışıltı katabilir. Allığınızı yanaklarınıza uygulamak için, fırçayı elinizin alt kısmına yerleştirerek sürüme başlamalısınız. Ardından yanaklarınızın dışına doğru fırçayı hareket ettirmelisiniz.

Reklamlar

Allığı uygulama sırasında yanaklarınızın hemen üstüne ve kemikli kısmına uygulamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Bu kozmetik ürününü dudaklarınızın üzerine veya gözlerinize uygulamaktan kaçınmalısınız. Bu kötü kullanım yüzünüzün dengesini bozarak doğal olmayan bir görünüme neden olabilir. Doğru yerlere yapılan allık uygulaması, yüzünüze renk ve canlılık katsa da yanlış bölgelere ve yoğun bir şekilde uygulanması yüzünüzün estetik görünümünü olumsuz etkileyebilir.

Makyajda Allık Kullanımının Etkileri

Makyajda allık kullanımı, yüz hatlarını vurgulama konusunda çok etkilidir. Cilde canlılık ve sağlıklı bir ışıltı katmanın önemli bir adımı olarak öne çıkar. Doğru şekilde kullanımı, yüzünüzü şekillendirmenin yanı sıra doğal ve taze bir görünüm elde etmeniz konusunda yardımcı olur. Allıklar, cildinizi sıcak ve soğuk tonlarda canlandırır. Dudak ve yanak renklendirici bu ürün hatları belirginleştirerek yumuşatır.

Allık tonunun cilt renginize uygun seçilmesi çok önemlidir. Açık tene sahip kişiler pembe veya şeftali tonları kullanabilir. Orta tenliler ise daha sıcak tonlara yönelebilir. Koyu tenliler ise bronz veya kırmızımsı renkler tercih edebilir.

Allık uygulaması ile elde edilen doğal parlaklık, makyajın taze ve genç bir görünüm kazanması konusunda etkilidir. Ancak abartılı kullanımından kesinlikle kaçınılmalıdır. Hafif dokunuşlar ile doğallığı korumak çok önemlidir. Aksi takdirde yüzünüz oldukça kızarmış bir görünüme kavuşabilir.

Reklamlar

Doğru Allık Seçimi Nasıl Yapılır? Cilt Tonunun Etkisi

Cildinizin sağlıklı, canlı görünmesi için allık, makyaj ürünlerinin vazgeçilmezi arasındadır. Günlük makyaj için tercih edilen temel makyaj malzemelerinden biridir. Günlük ve özel günlerde yapılan makyajlarda da yüz hatlarını belirginleştirmek amacıyla da sık sık tercih edilir.

Her kadının cildine en uygun allık rengi, aşırı tempo sonrası yanakta oluşan renk şeklinde ifade edilebilir. Seçim yaparken cildinize uygun rengi bulmak için yanağınızdan ufak bir makas alma hareketi yapmanız yeterlidir. Böylece oluşan bu pembeliği baz almanız doğru olur.

Cildinizi solgun gösteren ya da çok turuncu tonlar hiç kimse için doğru allık tonu olmayacaktır. Eğer ki cildiniz çok beyazsa, içerisinde kahverengi tonları barındırmayan pembe allıklar tercih etmeniz önerilir.

Açık tene sahipseniz ise cildinizin alt tonuna göre sıcak ya da soğuk tonda pembeler tercih etmelisiniz. Buğday tenliyseniz de kahve alt tonlu pembe allıklara şans verebilirsiniz. Esmer teniniz varsa da çok parlak olmayan, canlı tonlarda pembe allıkları görüntünüzü canlandıracaktır.

Yüz Şekline Göre Allık Uygulaması

Genel olarak, allık sürerken gülümsemeniz ve oluşan bu tepeciklere allığı uygulamanız gerektiği belirtilir. Ancak bu her ne kadar doğru olsa da her yüz tipinde aynı etkiyi oluşturmayabilir. Çünkü yüz şekilleri birbirinden farklılık gösterir.

Yuvarlak yüz tipi için allık yanakların tam üstüne uygulanmalıdır. Fırça ile C harfi çiziyor gibi yapmanız ve yüzünüzü yukarıya çekecek şekilde şakaklarınıza doğru uygulama yapmanız önerilir. Böylelikle daha gergin ve genç bir görünüm yakalayabilirsiniz.

Uzun yüz hatları için allığı sadece yanak üzerine uygulamanız gerekir. Böylece yüzün uzunluğunu dengelenebilir. Oval yüzlerde ise alın çeneden daha geniştir. Böyle bir yüze sahipseniz, allığı elmacık kemiklerinize ve şakaklarınıza uygulamanız gerekir. Böylece, elmacık kemikleriniz çok daha belirgin hale gelir.

Üçgen yüzünüz varsa ise allığınızı V şeklinde elmacık kemiklerinizden şakaklarınıza doğru sürmelisiniz. Kaşınızın altından yüzünüzün ortasına doğru hafifçe allık sürmeniz önerilir. Böylece geniş olan alnınız yüzünüzün diğer kısmıyla da dengelenir.

Kare yüzlerde de sert ve açılı bir ifade bulunur. Bu yüzlere daha derin ve yumuşak bir ifade vermek gerektiği için kemikli bölümlerin geri plana çekilmesi sağlanmalıdır. Allığı elmacık kemiği üzerine yuvarlak olarak sürmeli ve hafifçe dağıtmalıdır.

Allığın Yüz Kontürü Üzerindeki Rolü

Allık, yüz kontürü üzerinde uygulanan önemli bir makyaj ürünüdür. Doğru renk ve dokuda seçilen ürünler, yanaklara canlılık katarak daha genç bir görünüm yaratmanız yardımcı olabilir. Böylece yüz hatlarını yumuşatır. Kontür ile birleşerek yüzü şekillendirir. Ayrıca aydınlatır ve makyajın bütünsel dengesine hoş bir katkı sağlar.

Krem, Likit ve Toz Allıklar Arasındaki Farklar

Krem, likit ve toz allık seçenekleri, farklı dokularıyla makyaj dünyasına çeşitlilik katar. Krem allıklar nemli bir bitiriş sunarken, likitler daha hafif ve doğal bir görünüm verir. Toz allıklar ise genellikle mat ve uzun ömürlü kullanıma sahiptir. Cilt tipinize ve tercihinize bağlı olarak seçeceğiniz bu farklı formüller, makyaj rutininizi özelleştirmenize imkân tanımaktadır.

Allığın Kalıcılığını Arttırma ve Gün Boyu Canlı Bir Görünüm İçin İpuçları

Gün boyu canlı bir görünüm elde etmenizi sağlayacak allığı seçmek için öncelikle kendi ten renginize uygun tonda seçim yapmanız gerekir. Ten renginize uygun seçim yaptıktan sonra ise allığı yüz hatlarınıza uygun şekilde uygulamalısınız. Böylece doğal bir yansıma elde etmenin ilk iki adımını tamamlamış olacaksınız.

Son olarak ise gün boyu sabit kalacak bir allık için sabitleyici ürünler uygulayabilirsiniz. Böylece gün boyu canlı bir görünüm elde edebilir ve uzun saatler kalıcı bir görünüm elde edebilirsiniz. Gün boyu yüzünüzde kalan ve canlı görünümü koruyabilir ve tazelemeye ihtiyaç duymayacağınız için konforlu hissedebilirsiniz.

admin

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx