Sağlık

Metsil Damla Ne İşe Yarar? Metsil Damla Kullananlar

Reklamlar

Metsil damla nedir, ne işe yarar, kimler kullanabilir, hangi dozda kullanılmalıdır, fiyatı nedir gibi merak edilen soruları bu yazımızda sizlere cevaplandıracağız. Değerli takipçilerimiz, daha önceki yazılarımızda sizlere bebeklerdeki gaz oluşuyla ilgili genel bir bilgi vermiş ve devamında sizlere Biogaia Damla’dan söz etmiştik (bkz. Biogaia damla). Bu yazımızda ise sizlere bebeklerimizin gaz oluşumdan sonra kullanılması uygun olan bir başka ilaç olan Metsil Damla’dan bahsedeceğim.

Daha önceki yazımızda da anlattığım gibi gaz oluşumu gerek bebekler ve çocuklarda, gerekse yetişkinlerde büyük problemlere yol açmakta, bu da çeşitli sağlık problemleri ve günlük yaşantımızda rahatsız bir durum oluşumunu tetiklemektedir. Gerek aldığımız besinlerin yapısal özellikleri ve gerekse yeme alışkanlıkları gaz oluşumuna neden olmakta, bunu takip eden şişkinlik hissi ve daha ileri safhada oluşabilen hazımsızlık ve gastro özofagial reflüye (bu konuya Gaviscon Şurup başlığı altında değinmiştik) neden olabilmektedir.

Öncelikle bilinmesi gereken bir noktayı sizlere bildirmek isterim. Metsil, yalnızca bebekler için damla formunda olmayıp, çocuklar için Metsil şurup ve yetişkinler için de Metsil çiğneme tableti olarak kullanılır. Bu yazımızda siz değerli okurlarımıza Metsil damla özelinde, Metsil adlı ilacın tüm formları hakkında bilgi vereceğim.

Reklamlar
Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Metsil Damla Nedir? Ne İşe Yarar?

Metsil Damla Nedir?

Metsil‘in damla formu damlalıklı ve 30 ml’lik koyu cam şişe içerisinde bulunan pembe renkli, homojen ve yoğun bir sıvıdır.
Metsil damla ne için kullanılır? Sorusuna verilecek cevap, Metsil gaz damlası, genel manasıyla sindirim kanalında oluşan aşırı gazın yarattığı ağrıyı ve şişkinliği gidermek için kullanılan bir ilaçtır. Sindirim sisteminde değişik sebeplere bağlı olarak gaz oluşabilir.

Metsil gaz damlası;

 • Hava yutulması,
 • Yapısal nedenlere bağlı olmayan rahatsızlıklar (fonksiyonel dispepsi),
 • Ameliyat sonrasında oluşan gaz gerginliği,
 • Mide ve bağırsakta ülser,
 • Rahatsızlık hissi ile beraber bağırsak alışkanlıklarında değişikliklere yol aça bir kalın hastalığı olan irritabl kolon,
 • Bağırsak duvarının zayıf noktalarında oluşan cepleşmelerin iltihabı nedeniyle karın ağrısıyla seyreden bir hastalık olan divertikülit,
 • Safra kesesi ameliyatından sonra şikayetlerin devam etmesi olarak bilinen postkolesistektomi sendromu,
 • Süregelen safra kesesi iltihabı yani kronik kolesistit gibi şikayetlere bağlı olarak gaz çıkarılamamasının sorun yaratabileceği durumlarda kullanılır.

Aynı zamanda karın içi bölgesinde, yani safra kesesi, böbrek, kalın bağırsak gibi öncesinde mide ve bağırsak kanalındaki gaz birikiminin sorun yaratabileceği röntgen ve diğer tetkikler öncesinde oluşan gazın ortadan kaldırılmasında kullanılır.

Metsil Damla’nın İçerisinde Ne Vardır?

Metsil damla’nın her mililitresinde 66,6 mg simetikon bulunur. Bu da yaklaşık 27-28 damlaya karşılık gelir.

Metsil Damla Bebeklere Verilebilir Mi?
Metsil Damla Bebeklere Verilebilir Mi?

Metsil Damla Bebeklere Verilebilir Mi?

Metsil gaz damlası tüm yaş gruplarında kullanılabilecek bir ilaçtır. Dikkat edilmesi gereken nokta her yaş grubunda Metsil’in farklı formlarının kullanılacağıdır.

Reklamlar
 • 2 yaş altındaki bebeklerde: Metsil damla
 • 2-12 yaş arasındaki çocuklarda ve yutma güçlüğü çeken yaşlılarda: Metsil şurup
 • Diğer yetişkin gruplarında: Metsil çiğneme tableti kullanılmalıdır.

Bu noktalara dikkat edildiği taktirde tüm yaş gruplarında Metsil güvenle kullanılabilir.

Metsil Damla Hamilelikte ve Emziren Annelerde Kullanılabilir Mi?

Hamilelikte Metsil Damla’yı güvenle kullanabilirsiniz. Ancak metsil kullanırken hamile kalırsanız mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.

Emziren annelerde ise Metsil kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Metsil Damla Diğer İlaçlarla Birlikte Kullanılabilir Mi?

Tiroid hastalıkları (örn. Guatr) için kullanılan ve levotiroksin içeren ilaçlarla metsil etkileşebilir. Bu sebepten tiroid ilaçlarıkullanıyorsanız mutlaka metsil ile kullanımı arasında 4 (dört) saat bir süre geçmesine dikkat edin.
Reçeteli veya reçetesiz başka ilaçlar da kullanıyorsanız metsil ile kullanımı arasında en az 2 saat süre geçmesine dikkat edin.

Metsil Damla Nasıl Kullanılır?
Metsil Damla Nasıl Kullanılır?

Metsil Damla Nasıl Kullanılır?

Metsil damla normal ağız yoluyla kullanılan bir damladır. Şişe iyice çalkalandıktan sonra günde 3 veya 4 damla olarak kullanılabilir. Kaşıkla, damlalıkla veya su ile birlikte ya da bebeğin içeceğinin içerisine konularak verilebilir.

Eğer günde 3 defa kullanılacaksa sabah, öğle ve akşam yemekten yarım saat (30 dakika) sonra, eğer günde 4 (dört) defa kullanılacaksa sabah, öğle ve akşam yemeğinden yarım saat (30 dakika) sonra ve yatmadan 1 saat önce içilmesi gerekmektedir.

 • 2 yaşın altındaki bebeklerde ve yeni doğmuş süt emen bebeklerde 4 kez – 8 damla yani 20mg metsil damla
 • 2 yaş üstü çocuklarda ise yine günde 4 defa – 15 damla yani 40mg metsil damla kullanılmalıdır.

Metsil Gaz Damlası Kullanmadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 • Kullanmadan önce şişeyi çalkalayın.
 • İlacın orijinal kapağını çıkarıp damlalığı takın.
 • Önerilen miktarda ilacı, düzgün bir şekilde bebeğin veya çocuğun ağzına damlatın.
 • Kullanımdan sonra damlalığı çıkarıp yeniden ilacın orijinal kapağını takın.
 • Damlalığı içme suyuyla birlikte yıkayın.
 • Yıkanmış damlalık ve orijinal kapağı kapatılmış ilacı kutusuna koyup kapatın.

Metsil Damla Böbrek ve Karaciğer Hastalığı Olanlarda Kullanılabilir Mi?

Metsil damla böbrek ve karaciğer hastalığı olanlarda her hangi bir farklı doz ayarlaması olmadan kullanılabilir.

Metsil Damla’nın Yan Etkileri Nelerdir?

Metsil damla kullanırken ellerde, ayaklarda, bileklerde, yüzde, dudaklarda şişme meydana gelirse, ağızda veya boğazda yutma ya da nefes almayı zorlaştıracak bir şişlik meydana gelirse, bu sizin Metsil damla’ya çok kuvvetli alerjiniz olduğunu gösterir. Derhal Metsil damla’yı kullanmayı bırakın ve derhal en yakın hastanenin acil servisine başvurun! Ancak bu yan etkiler son derece nadir görülür.

Yine seyrek olarak görülen yan etkilerden deri döküntülerine neden olabilir. Yine bu durumda da en yakın hastaneye başvurmanızı öneririm.

Bununla birlikte nadir olarak Metsil damla’nın ishal, baş ağrısı, mide bulantısı, kusma, mide ağrısı ve burun akıntısı yaptığı da bildirilmiştir.

Metsil Damla Nasıl Saklanır?
Metsil Damla Nasıl Saklanır?

Metsil Damla Nasıl Saklanır?

Metsil damla çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde, orijinal ambalajında, 25 derecenin altında ve ışık görmeyecek şekilde saklanmalıdır. Metsil damla son kullanma tarihine kadar bu şekilde muhafaza edilebilir.

Metsil Damla Reçeteli Mi Satılır?

Metsil damla reçeteli olarak satılır. Sosyal güvenlik kurumu tarafından fiyatı karşılanır. Emeklilerde ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerde maaşlarından  %10 hasta katılım payı kesilir. Çalışanlarda ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerde ise %20 hasta katılım payı elden eczaneye verilir.
Bununla birlikte Metsil damla’nın değişik formlarındaki diğer muadilleri (eşdeğerleri) devlet tarafından karşılamayabilir.

Metsil Damla‘nın Muadili
Metsil Damla‘nın Muadili

Metsil Damla‘nın Muadili (Eşdeğeri) Var Mıdır?

Metsil Damla’nın çeşitli formlarda bir çok muadili (eşdeğeri) vardır. Bunlar;

 • Babyspasmyl oral damla %30 30ml şişe/kutu – Ali Raif
 • İmuneks gas stop baby&kids 40 mg/ml 30ml şişe/kutu – İmuneks farma

Farklı formlardaki yakın eşdeğerleri;

 • Dulcogas saşe 125 mg 18 poşet/kutu – Sanofi
 • Panamir v oral süspansiyon 20ml şişe/kutu – Dmg Turkey
 • Metsikon süspansiyon 69.19 mg/ml 30ml şişe/kutu – Vefa ilaç
 • Sab simplex süspansiyon 69.19 mg/ml 30ml şişe/kutu – Pfizer PFE
 • Infacol oral süspansiyon 40 mg 50ml şişe/kutu – Actavis
 • Panamir süspansiyon 100ml şişe/kutu – Dmg Turkey
 • Antiflat süspansiyon 40 mg/5ml 150ml şişe/kutu – Abdi İbrahim
 • Metsil süspansiyon 40 mg/5ml 150ml şişe/kutu – Hüsnü Arsan

Sonsöz:

Doğumdan sonraki ilk 6 ayda bebeklerinizi mutlaka anne sütü ile besleyiniz. Mümkün olduğu kadar herhangi bir ek gıda vermeyiniz.

Lütfen reçetesiz ilaç kullanmayın. İlaçlarla ilgili her türlü sorunuzu eczacınıza danışabilirsiniz. Yazımızı okuduğunuz için teşekkürler.

Ecz. Mehmet Can Şenel

Daha fazla içerik için bizi Begonya Kadın adlı Instagram hesabımızdan da takip edebilirsiniz.

Ecz. Mehmet Can ŞENEL

Eczacılık mesleğimi icra ederken bununla birlikte, bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bilgi paylaşınca güzel, bilgi paylaşınca değerlidir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx