Sağlık

Biogaia Damla Nedir? Biogaia Damla Ne İşe Yarar?

Biogaia Damla Nasıl Kullanılır? Eczacı Mehmet Can Şenel anlatıyor.

Reklamlar

Değerli takipçilerimiz, uzun bir süredir sizlerle yazılarımızı paylaşamıyorduk. Bu zaman zarfında bebeğimiz olduğu için de yazılarımızdan uzak kaldık. Öncelikle bunun için sizlerden özür dileyerek yazıma başlamak istiyorum.

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.

Bebeği olan tüm ailelerin en büyük problemlerinden biri bebeklerimizin gaz problemidir. Bebeklerimizin sindirim sistemi doğumdan itibaren biz yetişkinler gibi çalışmadığı için, mide ve bağırsaklarda oluşan gaz bebekleri rahatsız etmekte, bebeğin ve dolayısıyla anne babaların yaşam kalitesini düşürmektedir. Özellikle, zaten lohusalık döneminde hormonal dengesizlikler yüzünden psikolojik olarak rahatsız olan anneler bir de bebeklerinin gaz problemleriyle mücadele etmek zorunda kalır. Bu durumda bebeklerimizin gaz problemini gidermek için iki tane yöntem vardır. Bunlar;

1) Gaz oluşumdan sonra müdahale etmek. Bu konuyla ilgili bilgileri daha sonra metsil damla başlığı altında vereceğim.

Reklamlar

2) Gaz oluşmadan müdahale etmek, yani gaz oluşumunu engellemek.

Bu yazımızın konusunu işte tam da bu problemin çözümüyle ilgili kullanılan biogaia damla oluşturmaktadır. Bu yazımızda biogaia damla ile ilgili merak edilen tüm sorulara cevap vereceğim.

Eczacı Mehmet Can Şenel
Eczacı Mehmet Can Şenel

Biogaia Damla Ne İçin Kullanılır?

Bu soruya verilecek cevap, biogaia damla değişik sebeplere bağlı olarak gelişebilen bağırsak hastalıklarında kullanılan bir ilaçtır. Bu değişik sebepler, nedeni belli olmayan ve altında herhangi bir organik hastalığın saptanmadığı, mide ve bağırsak sistemiyle ilgili belirtilerin gözlendiği durumlardır. Biogaia damla bozulmuş bağırsak florasında dengeyi sağlayarak ishal, kabızlık, gaz, karın ağrısı, bağırsakların sancılı durumları (kolik) gibi bağırsak sisteminin ve dolayısıyla bağışıklık sisteminin bozukluklarında kullanılır. Özellikle “kolik” diye tabir ettiğimiz sürekli olarak gaz problemi çeken ve uzun süre sebepsiz yere ağlayan bebeklerin en büyük sıkıntısı için kullanılabilecek bir ilaçtır.

Biogaia damla, reçetesiz olarak temin edilebilen, bir doktor yardımına ihtiyaç olmadan direkt eczacınızdan güvenle alabileceğiniz bir ilaçtır.

Reklamlar
Biogaia Damla’nın İçerisinde Ne Vardır?
Biogaia Damla’nın İçerisinde Ne Vardır?

Biogaia Damla’nın İçerisinde Ne Vardır?

Biogaia damla’nın her 5 damlasının içerisinde 100 milyon aktif ve suyundan arındırılmış “lactobacillus reuteri” adını verdiğimiz, sütün içerisinde bulunan laktozu ve diğer şekerleri laktik asite parçalayan yararlı bir bakteri bulunmaktadır. Bu bakteri zaten doğal vücut yapımızda, bağırsaklarımızda doğal olarak bulunan faydalı bir bakteridir.

Bununla birlikte ayçiçek yağı, doymamış yağ asitleri ve silikon dioksit içerir.

Biogaia Damla Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Biogaia damla, yan etkileri çok fazla olan bir damla değilidir. Ancak yine de bazı hastalarda Biogaia’nın içerisinde bulunan lactobacillus reuteri veya diğer yardımcı maddelere karşı alerji yani aşırı duyarlılık gelişebilir. Bu durumda Biogaia damla’yı kullanmayı bırakınız.

Biogaia Damla’yı Kimler Kullanabilir? Bebeklere ve Yaşlılara Verilebilir mi?

Biogaia damla’yı tüm yaş gruplarında kullanabilirsiniz. Biogaia damla bebeklerde ve çocuklarda kullanılabilir mi sorunun net cevabı “evet bebeklerde ve çocuklarda güvenle kullanabilirsiniz” olacaktır.

Yaşlılarda da aynı şekilde Biogaia damla’yı güvenle kullanabilirsiniz.

Biogaia Damla Hamileler ve Emziren Anneler Kullanılabilir mi?
Biogaia Damla Hamileler ve Emziren Anneler Kullanılabilir mi?

Biogaia Damla Hamileler ve Emziren Anneler Kullanılabilir mi?

Hamilelikte Biogaia damla’yı güvenle kullanabilirsiniz. Ancak kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ve eczacınıza danışınız.

Emziren annelerde ise Biogaia damla’nın içeriğinde bulunan lactobacillus reuteri ve diğer bileşenler hiçbir şekilde anne sütüne geçmez. Bu sebepten dolayı emziren anneler de Biagaia damla’yı güvenle kullanabilirler.

Biogaia Damla Diğer İlaçlarla Birlikte Kullanılabilir mi?

Biogaia damla’nın diğer ilaçlarla herhangi bir etkileşimi yoktur. Ancak ilacın vücuttan atılım süresini kısaltacağı için yine de doktorunuza ve eczacınıza danışmanızda fayda vardır.

Biogaia Damla Nasıl Kullanılır? Hangi Dozda Kullanılır?

Biogaia damla normal ağız yoluyla kullanılan bir damladır. Şişe iyice çalkalandıktan sonra 5 damla direkt ağıza damlatılarak, kaşıkla, damlalıkla, yiyecek veya içeceklere karıştırılarak ya da emziren annelerde meme başına damlatılarak kullanılabilir.

Biogaia damla yemeklerle herhangi bir şekilde etkileşmez. Bu sebepten dolayı tok veya aç almanız arasında bir fark yoktur. Benim önerim yemeklerden 2 (iki) saat sonra 5 damla olarak almanızdır.

Biogaia damla yiyecek ve içeceklerle herhangi bir etkileşimi bulunmaz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken nokta Biogaia damla’yı 40 derece üzerindeki yiyecek ve içeceklerle karıştırmamanızdır.

Biogaia damla tüm yaş gruplarında aynı dozda yani 5 damla olarak kullanılır. Kullanacak olan kişinin bebek, hamile, emziren anne, yetişkin veya yaşlı olması fark etmez.

Biogaia Damla’nın Yan Etkileri Nelerdir?
Biogaia Damla’nın Yan Etkileri Nelerdir?

Biogaia Damla’nın Yan Etkileri Nelerdir?

Biogaia damla’nın içerisinde bulunan bakteriler insanın doğal yapısında bulunan faydalı bakteriler olduğu için herhangi bir yan etki göstermesi beklenmez. Ancak yine de beklenmeyen bir durum olduğunda doktorunuza başvurunuz.

Biogaia Damla Nasıl Muhafaza Edilir?

Biogaia damla çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır. Normal şartlarda Biogaia damla buzdolabında 2-8 derece arasında son kullanma tarihine kadar muhafaza edilebilir. Oda sıcaklığında ise 4 hafta boyunca bozulmadan kalabilir.

Biogaia Damla Reçeteli mi Satılır? Biogaia Damla Devlet Tarafından Ödenir mi?

Biogaia damla reçetesiz olarak satılır. Sosyal güvenlik kurumu tarafından fiyatı karşılanmaz.

Biogaia Damla‘nın Eş Değeri Var Mıdır?

Hayır, Biogaia damla’nın eşdeğeri yoktur.

Doğumdan sonraki ilk 6 ayda bebeklerinizi mutlaka anne sütü ile besleyiniz. Mümkün olduğu kadar herhangi bir ek gıda vermeyiniz. Lütfen reçetesiz ilaç kullanmayın. İlaçlarla ilgili her türlü sorunuzu eczacınıza danışabilirsiniz.

Yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz Aferin Şurup Kullanımı ve A-Ferin Plus Pediatrik Şurup adlı yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bizi Begonya Kadın adlı Instagram da takip edebilirsiniz.

Ecz. Mehmet Can ŞENEL

Eczacılık mesleğimi icra ederken bununla birlikte, bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bilgi paylaşınca güzel, bilgi paylaşınca değerlidir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx