Sağlık

Aferin Şurup Kullanımı ve A-Ferin Plus Pediatrik Şurup

Reklamlar

Değerli takipçilerimiz bu yazımızda sizlerle en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın  en sık karşılaştığı  sorunlardan biri olan grip ve soğuk algınlığı  ve buna bağlı gelişen ateş, burun tıkanıklığı, kırgınlık hali, kas ağrıları ve genizde kaşıntının tedavisinde kullanılan bir ilaç olan aferin şurup ile ilgili genel bir bilgi vereceğim.

Bir gece aniden bir ağlama sesi ile uyandınız. Çocuğunuzun odasından ağlama ve inleme sesi geliyor. Hemen çocuğunuzun odasına gittiniz ve bir de baktınız çocuk ateşler içerisinde ve nefes almakta zorlanıyor. Anne ve babaların sanırım en çaresiz kaldığı anlardan birisi; ”çocuk hasta olacağına ben hasta olsaydım” dediğinizi duyar gibiyim.

Özellikle kış döneminde hava şartlarına bağlı olarak, her ne kadar çocuklarımızı üşütmemeye çalışsak da, bir şekilde bu rahatsızlık gelir ve çocuklarımızı bulur. Sonuç uykusuz geceler ve stres. İşte tam da bu nokta da aferin plus pediatrik şurup devreye girer. Ancak unutmamanız gereken şurup alırken mutlaka doktorunuza danışarak alınız. Aşağıda aferin şurup ne işe yarar, kimler kullanabilir gibi tüm sorulara cevap vereceğiz.

Reklamlar

Aferin Şurup Ne İşe Yarar?

Aferin plus  şurup  grip ve soğuk algınlığı ve buna bağlı gelişen belirtilerin ortadan kaldırılması için kullanılan bir kombine (=birleşik) bir şuruptur.

Aferin plus pediatrik şurup berrak, açık kahve renkli ve nektarin tadında bir şuruptur. Aferin plus şurubun içeriğinde 3 farklı amaca yönelik 3 farklı etken madde bulunur. Bunlar sırasıyla;

Uyarı
İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır. Bu yazı sadece bilgilendirme amacıyla yazılmıştır.
 1. Parasetamol,
 2. Klorfeniramin Maleat ,
 3. Pseudoefedrin’dir.

Aferin Plus Pediatrik Şurubun İçinde Neler Vardır?

Aferin plus pediatrik şurup içerisinde bulunan parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak, kolarfeniramin maleat, daha önceki yazımda bahsetmiş oluğum alerjik reaksiyonlar ve buna bağlı belirtilerin tedavisinde (bkz. sipraktin şurup), pseudoefedrin ise burun mukozasının şişkinliklerini azaltarak tıkanıklıları gideren bir dekonjestandır.

Aferin Pediatrik Şurup
Aferin Pediatrik Şurup

Aferin Plus Pediatrik Şurubu Kimler Kullanabilir?

Aferin plus pediatrik şurup 6-12 yaş arasındaki çocuklarda ve yetişkinlerde kullanılabilir.6 yaşın altındaki çocuklarda ve bebeklerde a-ferin plus pediatrik şurup kesinlikle kullanılmaz.

Reklamlar

2-6 yaş arasındaki çocuklarda a-ferin plus pediatrik şurup yerine a-ferin pediatrik şurup kullanılır.

A-Ferin Plus Pediatrik Şurup Gebelerde Ve Emziren Annelerde Kullanılabilir Mi?

Doktor tarafından kullanılması kesinlikle önerilmediği taktirde, gebelik döneminde ve emziren annelerde kesinlikle kullanılmamalıdır.


A-Ferin Plus Pediatrik Şurup Bebeklere Verilebilir Mi?

A-ferin plus pediatrik şurup ve a-ferin pediatrik şurup 2 yaş altındaki bebeklerde kesinlikle kullanılmamalıdır.

A-Ferin Plus Pediatrik Şurup Yaşlılara Verilebilir Mi?

60 yaşın üzerindeki hastalarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

Aferin Plus Pediatrik Şurup Araç Kullanımına Etki Eder Mi? AFerin Plus Pediatrik Şurup Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Aferin plus pediatrik şurup kullanıldığı dönemde uyku hali ve uyuşukluk yapabilir. Bu yüzden aferin plus pediatrik şurup kullanan hastalarımızın araç ve makina kullanmalarını önermiyorum.

Uzun süre ve yüksek dozda parasetamol kullanılması karaciğer zehirlenmesine (=hepatotoksisite) neden olabilir. Bu yüzden günlük 10 gramdan fazla kullanılmamalıdır.

Bunun haricinde a-ferin plus pediatrik şurubun şu durumlarda kullanılmasını kesinlikle önermiyorum.

 • Kalp Damar Hastalığı Olanlar
 • Yüksek Tansiyonu Olanlar.
 • Böbrek Yetmezliği Olanlar
 • Karaciğer Yetmezliği Olanlar
 • Tiroid Yetmezliği Olanlar
 • Sakinleştirici Kullananlar
 • 60 Yaş Üzerindeki Hastalar
 • Alkol Alanlar (Alkolle Kesinlikle Kullanılmaz)

Bu Durumlarda A-Ferin Plus Pediatrik Şurubun Kullanılmasını Kesinlikle Önermiyorum.

Aferin Plus Şurup
Aferin Plus Şurup

A-Ferin Plus Pediatrik Şurup Diğer İlaçlarla Kullanılabilir Mi?

A-Ferin Plus Pediatrik Şurup İlaçların Pek Çoğuyla Etkileşir. O Yüzden

 • Sakinleştiricilerle
 • Antidepresanlarla
 • Mide Boşalmasını Hızlandıran ve ya Yavaşlatan İlaçlarla
 • Sara (=Epilepsi) İlaçlarıyla
 • Alkolle A-Ferin Plus Pediatrik Şurup Kullanılmamalıdır.

A-Ferin Plus Pediatrik Şurup Nasıl Kullanılır?

A-ferin plus pediatrik şurup yemeklerden önce ve ya sonra kullanılabilir. Benim önerim aferin plus pediatrik şurubu yemeklerden 1 saat önce ve ya 1 saat sonra kullanmanız şeklindedir.

Aferin Plus Pediatrik Şurup Dozu Nedir?

>6-12 yaş arasındaki çocuklarda  günde 4 defa yani 6 saat arayla 10 ml yani  2 ölçek ya da bir başka deyişle 1 çorba kaşığı.

>12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinlerde ise günde 4 defa yani 6 saat arayla 20 ml yani 4 ölçek ya da bir başka deyişle 2 çorba kaşığı kullanılabilir.

>2- 6 Yaş Arasındaki Çocuklarda Aferin Pediatrik Şurup Kullanılır.

>2 yaşın altındaki bebeklerde ve 60 yaşın üzerindeki hastalarda aferin plus pediatrik şurup kesinlikle kullanılmaz.

Antepsin Şurubun Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olduğu gibi aferin plus pediatrik şurup ‘un da çeşitli yan etkileri vardır.  aferin plus pediatrik şurup kullanırken aşağıdaki yan etkilerden bir tanesini görürseniz derhaL ilacın kullanımını durdurun ve en yakınınızda bulunan sağlık kuruluşunun acil servisine baş vurun .bunlar:

 • Ciltte kızarıklık ve kaşıntı
 • Deri döküntüleri,
 • Alerjiye bağlı yüz, boğaz ve dilde şişme,
 • Kalp ritminde bozukluk,
 • Karaciğer yetmezliği,
 • Astım benzeri öksürük ve nefes darlığı.

Bu belirtilerden biri olursa, öncelikle panik yapmayın. aferin plus pediatrik şurubu kullanmayı durdurun ve size en yakın hastanenin acil servisine başvurun.

Aferin Plus Pediatrik Şurup Nasıl Muhafaza Edilir? A-Ferin Plus Pediatrik Şurup Nerede Saklanır?

A-ferin plus pediatrik şurup oda sıcaklığının altında (=25c), çocukların ulaşamayacağı, karanlık ve kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. A-ferin plus pediatrik şurubun kutusu ve ya şişesinde her hangi bir bozukluk varsa ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır.

A-Ferin Plus Pediatrik Şurup Reçeteli Mi Satılır ve Devlet Tarafından Ödenir Mi?

Aferin plus pediatrik şurup reçeteli olarak satılır. sosyal güvenlik kurumu tarafından fiyatı karşılanır. Emeklilerde ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerde maaşlarından  %10 hasta katılım payı kesilir. Çalışanlarda ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerde ise %20 hasta katılı payı elden eczaneye verilir.

Antepsin  Şurubun Eş Değeri Var Mıdır?

A-ferin plus pediatrik şurup’un şurup formunda tek bir muadili (=eşdeğeri) vardır. Bunun haricinde toz halinde formları da bulunmaktadır. Bu formdaki ilaçları da, yine yukarıdaki uyarıları göz önünde bulundurarak, güvenle kullanabilirsiniz.

A-FERİN PLUS PEDİATRİK ŞURUP 100ml şişe/kutuHÜSNÜ ARSAN
MEDİCOLD PEDİATRİK ŞURUP 100ml şişe/kutuKOÇAK
Muadili

SONSÖZ:

Lütfen reçetesiz ilaç kullanmayın. İlaçlarla ilgili her türlü sorunuzu eczacınıza danışabilirsiniz. Teşekkürler.

Ecz. Mehmet Can ŞENEL

Bizi instagram da takip edebilirsiniz.

Ecz. Mehmet Can ŞENEL

Eczacılık mesleğimi icra ederken bununla birlikte, bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bilgi paylaşınca güzel, bilgi paylaşınca değerlidir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle

İlgini çekti mi? Bunlara da bakabilirsin

Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx