Sağlık

Gaviscon Şurup Nedir? Gaviscon Şurup Ne İşe Yarar?

Gaviscon Şurup Ne İşe Yarar?

Reklamlar

Günlük hayatta en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan biri de yemeklerden sonraki dönemde meydana gelen hazımsızlık ve mide içeriğinin boğaza gelmesi olarak bilinen  Gastro Özofagial Reflü ya da kısaca Reflü’dür. Yeme bozukluklarına bağlı olarak gelişen ve daha çok mide ve yemek borusunda  yanma, ekşime, ağza acı su gelmesi ve hazımsızlık şikayetleriyle  ile seyreden bu durum özellikle Ramazan aylarında  çok sık karşılaşılan bir durumdur. Özellikle uzun süre aç kalan mideye bir anda çok ve hızlı bir şekilde besin girmesi sonucu hazımsızlık ve reflü gelişir. Uzun süre hazımsızlık reflünün devam etmesi çeşitli mide ve bağırsak sistemi hastalıklarına neden olabilmektedir. Hazımsızlık ve reflünün etkilerinin ortadan kaldırabilmek için üç grup ilaç kullanılır. Bunlar;

  • Anti Asitler,
  • H2 reseptör blokerleri,
  • PPI’lar.

UYARI! İlaç Satışı İnternet Sitelerinden Yapılamaz. İlaçlar Sadece Eczanede Satılır.

Diğer grup ilaçlarla ilgili bilgiler daha sonra verilecek olup bugün sizlere bahsetmek istediğim ilaç öncelikli olarak tercih edilen anti asit ilaç grubundan yani̇ mi̇de asi̇di̇ni̇ nötr hale geti̇rmek i̇çi̇n kullanılan i̇laçlardan bi̇ri̇ olan gavi̇scon adlı ilaçtır.

Reklamlar

Burada temel olarak Gaviscon şurup ne işe yarar, nedir, nasıl kullanılır? Gavi̇scon mide şurubunu ele alarak ilaç hakkında size genel bilgi verilecektir.

Gavi̇scon Nedi̇r? Gavi̇scon Formları Nelerdi̇r?

Gaviscon doğal kaynaklı ve Malayca’da “jel” anlamına gelen agar adlı bi̇r syosunda elde edi̇len doğal kaynaklı bi̇r i̇laçtır. Gavi̇scon’un farkli şeki̇llerde  hastalara öneri̇len deği̇şi̇k formları bulunmaktadır.

Peki̇ Nedi̇r Bu Gavi̇scon Formları?

  • Gavi̇scon Şurup,
  • Gavi̇scon Advance Şurup,
  • Gavi̇scon Double Acti̇on Şurup,
  • Gavi̇scon Çiğneme Tableti,
  • Gavi̇scon İnfant Toz.
Gaviscon Şurup Nedir?
Gaviscon Şurup Nedir?

Gaviscon Şurup Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kalsiyum karbonat almadan önce, alerjiniz varsa veya başka alerjiniz varsa doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Bu ürün, alerjik reaksiyonlara veya başka sorunlara neden olabilecek inaktif bileşenler (bazı markalarda bulunan süt veya süt ürünleri gibi) içerebilir. Daha fazla ayrıntı için eczacınızla konuşun.

Yüksek kalsiyum seviyeleri (hiperkalsemi), mide / bağırsak tıkanması, böbrek hastalığı (böbrek taşları gibi) gibi sağlık sorunlarından herhangi birine sahipseniz, bu ilacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Reklamlar

Bazı ürünler aspartam içerebilir. Fenilketonüri (PKU) veya aspartam (veya fenilalanin) alımınızı kısıtlamanızı gerektiren başka bir durumunuz varsa, bu ilacı güvenle kullanmak için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

İlaç etkileşimleri, ilaçlarınızın çalışma şeklini değiştirebilir veya ciddi yan etkiler riskinizi artırabilir. Bu belge olası tüm ilaç etkileşimlerini içermemektedir. Kullandığınız tüm ürünlerin (reçeteli / reçetesiz ilaçlar ve bitkisel ürünler dahil) bir listesini tutun ve doktorunuz ve eczacınız ile paylaşın. Doktorunuzun onayı olmadan herhangi bir ilacın dozunu başlatmayın, durdurmayın veya değiştirmeyin.

Bu ilaçla etkileşime girebilecek bazı ürünler arasında digoksin, belirli fosfat bağlayıcılar (kalsiyum asetat gibi), fosfat takviyeleri (potasyum fosfat gibi), sodyum polistiren sülfonat vardır.

Kalsiyum karbonat, diğer ilaçların emilimini azaltabilir. Etkilenen ilaçların bazı örnekleri arasında tetrasiklin antibiyotikler (doksisiklin, minosiklin gibi), bifosfonatlar (alendronat gibi), östramustin, demir, levotiroksin, pazopanib, stronsiyum, kinolon antibiyotikler (siprofloksasin, levofloksasin gibi) bulunur. Bu nedenle, bu ilaçların dozlarını kalsiyum karbonat dozlarınızdan mümkün olduğunca ayırın. Doktorunuza veya eczacınıza, dozlar arasında ne kadar beklemeniz gerektiğini ve tüm ilaçlarınızla işe yarayacak bir doz programı bulmada yardım isteyin.

Tüm reçeteli ve reçetesiz ürünlerinizin ve bitkisel ürünlerinizin (besin takviyeleri, vitaminler gibi) üzerindeki etiketleri kontrol edin çünkü bunlar kalsiyum içerebilir. Bu ürünlerin güvenli kullanılması için eczacınıza başvurunuz.

Gavi̇scon Şurup Ne İçi̇n Kullanılır? 

Gavi̇scon mide şurubu, yemeklerden sonra meydana gelen  aşırı asit salgılanması, mi̇de yanması, hazımsızlık ve reflünün tedavi̇si̇nde kullanılan bi̇r i̇laçtır.

Bu ilaç, mide ekşimesi, mide rahatsızlığı veya hazımsızlık gibi çok fazla mide asidinin neden olduğu semptomları tedavi etmek için kullanılır. Midedeki asit miktarını düşürerek etki gösteren bir antasittir. Ürünü daha önce kullanmış olsanız bile etiketteki malzemeleri kontrol edin. Üretici malzemeleri değiştirmiş olabilir. Ayrıca, benzer adlara sahip ürünler, farklı amaçlara yönelik farklı içerikler içerebilir. Yanlış ürünü almak size zarar verebilir.

Gavi̇scon Şurup’u Ki̇mler Kullanabi̇li̇r?

Gavi̇scon Şurup’un en güzel özelli̇kleri̇nden bi̇r tanesi̇ gebeli̇k dönemi̇nde güvenle kullanilabi̇lecek bi̇r i̇laç olmasıdır. Gavi̇scon Şurup’un  anne karnındaki̇  bebeğe hi̇ç bi̇r etki̇si̇ yoktur.

Gavi̇scon Şurup Gebelerde ve Emzi̇ren Annelerde Kullanılabilir Mi̇?

Gavi̇scon bebeklerde ve  çocuklarda kullanılabilir mi sorusunun cevabı ise Gavi̇sco’nun bir başka formu olan Gavi̇scon Infant Toz adlı  ilacın güvenle kullanılabilir olacaktır. Bu şurubu gebeler ve emziren anneler kullanabilirler.

Gavi̇scon Şurup Araç Kullanımına Etki̇ Eder Mi̇?

Gavi̇scon Şurup, araç ve makina kullanımına engel oluşturabilecek hiç bir yan etkisi yoktur.

Gavi̇scon  Şurup Nasıl Kullanılır?

Bu şurup ağız yoluyla kullanılır. Opak beyaz renkli̇ ve yoğun kıvamlı bi̇r  şuruptur. Burada di̇kkat edi̇lmesi̇ gereken konu Gavi̇scon Şurup kullanılmadan önce mutlaka şi̇şeni̇n çalkalanması gereki̇r.

Gavi̇scon Şurup’un Dozu Nedi̇r? Gavi̇scon Şurup Ne Sıklıkla Kullanılmalıdır? Gavi̇scon Şurup Ne Kadar Kullanılmalıdır?

Gavi̇scon Şurup on iki yaşından büyükler i̇çi̇n her yemekten sonra ve yatmadan önce iki ila dört tatlı kaşığı, altı ila on iki yaş araliğindaki̇ çocuklarda i̇se yi̇ne yemeklerden sonra ve yatmadan önce bir ila iki tatlı kaşığı olacak şeki̇lde kullanılmalıdır.

Gavi̇scon Şurup  altı yaşın altındaki̇ çocuklarda kullanılmamalıdır.  Altı yaşından küçük çocuklar i̇çi̇n Gavi̇scon Infant Toz kullanılır. Gavi̇scon Şurup, böbrek hastalığı olanlarda i̇se di̇kkatli̇ kullanılmalıdır.

Gavi̇scon Şurubun Yan Etki̇leri̇
Gavi̇scon Şurubun Yan Etki̇leri̇

Gavi̇scon Şurubun Yan Etki̇leri̇ Nelerdi̇r?

Mi̇de asi̇di̇ni̇ nötr hale geti̇receği̇nden dolayi mi̇de asi̇di̇ sevi̇yesi̇ düşük olduğu tespi̇t edi̇len ki̇şi̇lerde i̇lacin etkisi azalır. Böbrek rahatsızlığı olan ki̇şi̇ler de kullanılabilir mi sorusunun cevabı ise doktor kontrolünde dikkatli olarak kullanılabileceği şeklindedir.

Kabızlık, gaz ve geğirme meydana gelebilir. Bu etkilerden herhangi biri devam ederse veya kötüleşirse, derhal doktorunuza veya eczacınıza söyleyin.

Doktorunuz sizi bu ilacı kullanmaya yönlendirdiyse, size yararının yan etki riskinden daha büyük olduğuna karar verdiğini unutmayın. Bu ilacı kullanan birçok kişinin ciddi yan etkileri yoktur.

İştahsızlık, bulantı, kusma, olağan dışı kilo kaybı, kemik ağrısı, kas ağrısı, zihinsel değişiklikler, ruh hali değişiklikleri, kafa karışıklığı, böbrek problemleri belirtileri (idrar miktarında değişiklik gibi), baş ağrısı, artan susama, sık sık idrara çıkma, sıradışı zayıflık veya sıradışı yorgunluk gibi beklenmedik ancak ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin. 

Bu nadir fakat çok ciddi yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse derhal doktorunuza söyleyin. 

Bu ilaca çok ciddi bir alerjik reaksiyon nadirdir. Bununla birlikte, kızarıklık, kaşıntı, şişme (özellikle yüz bölgesinde, dilde, dudaklarda ve boğazda), şiddetli baş dönmesi ve nefes darlığı da dahil olmak üzere ciddi bir alerjik reaksiyon belirtisi fark ederseniz derhal tıbbi yardım isteyin. 

Bu, olası yan etkilerin tam bir listesi değildir. Yukarıda listelenmeyen ya da yukarıda bahsedilmeyen diğer yan etkileri fark ederseniz, mutlaka doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Gavi̇scon Şurup Kullanırken Nelere Di̇kkat Edi̇lmeli̇di̇r?

Gavi̇scon şurup kullanırken, Gavi̇scon Şurup’un yapısı i̇ti̇bari̇yle, mi̇de asi̇di̇ni̇ tutması sebebi̇yle di̇ğer i̇laçlarin etki̇si̇ni̇ düşürebi̇li̇r. Bu sebepten eğer hastalarimiz başka i̇laçlar da kullanıyorlarsa bu i̇laçları Bu Şurup’tan en az iki saat sonra i̇çmeleri̇ gereki̇r. Bu şurup di̇ğer i̇laçları tutacağı i̇çi̇n i̇laçların etki̇si̇nde biraz azalma olur.

Gavi̇scon Şurup Reçeteli̇ Mi̇ Satılır? Gavi̇scon Şurup Devlet Tarafindan Ödeni̇r Mi̇?

Gaviscon Şurup reçeteli̇ olarak satılır. Sosyal güvenli̇k kurumu tarafından fi̇yatı karşılanır. Emekli̇lerde ve bakmakla yükümlü oldukları ki̇şi̇lerde ise maaşlarından yüzde 10 hasta katılım payı kesi̇li̇r. Çalışanlarda ve bakmakla yükümlü oldukları ki̇şi̇lerde i̇se yüzde 20 hasta katılım payı elden eczaneye veri̇li̇r.

Gavi̇scon Şurup Fi̇yatı
Gavi̇scon Şurup Fi̇yatı

Gavi̇scon Şurup Fi̇yatı Ne Kadar?

-20.02.2022 tarihli güncelleme ile birlikte Gaviscon ilacın farklı formlarının fiyatları aşağıdaki gibidir:

1 Kutu Gavi̇scon Şurup’un perakende satış fiyatı : 61,65 TL

1 Kutu Gavi̇scon Çi̇ğneme Tablet’in perakende satış fiyatı:39,13 TL

1 Kutu Gavi̇scon İnfant Toz’un perakende satış fiyatı:36,24 TL

1 Kutu Gavi̇scon Double Acti̇on Şurup’un perakende satış fiyatı:31,78 TL’dir

Gavi̇scon Şurup’un Eş Değeri̇ Var Mıdır?

Eczaneye gittiniz, bu şurubu istediniz ama eczane çalışanı ellerinde Gavi̇scon Şurup olmadığını söyledi̇. Ancak, eczane çalışanı Gaviscon Şurup’un eşdeğeri veya muadili olduğunu söyledi̇. Bu durumda rahatlıkla bu ilacın muadilini satın alabilirsiniz.

Gavi̇scon Şurup’un Olmadığı Durumda Ne Yapılır?

Tabi̇ ki̇ Gavi̇scon Şurup’un muadi̇lleri̇ni̇ (eşdeğerleri̇ni̇) güvenle kullanabi̇li̇rsi̇ni̇z.

Gavi̇scon Şurup’un Muadi̇lleri̇ Nelerdi̇r?

GAVISCON ORAL SÜSPANSİYON 200 ml şişe/kutu RECKITT BENCKISER

 GASVİN SÜSPANSİYON 200 ml şişe/kutu DEVA

 PRONAT ORAL SÜSPANSİYON 200 ml şişe/kutu                            VEM İLAÇ

 REFCON LİKİT ORAL SÜSPANSİYON 200 ml şişe/kutu                   VEFA İLAÇ

SONSÖZ:

LÜTFEN REÇETESİZ İLAÇ KULLANMAYIN.İLAÇLARLA İLGİLİ HER TÜRLÜ SORUNUZU ECZACINIZA DANIŞABİLİRSİNİZ.TEŞEKKÜRLER.

Ecz. Mehmet Can ŞENEL

Passi̇flora Şurup ne işe yarar, nedir ve fiyatı ne kadar hakkında yazdığımız yazımızı okuduğunuz için teşekkür ederiz. Ayrıca Passi̇flora Şurup ve prospan şurup hakkında yazdığımız yazıları inceleyebilirsiniz. Bizi instagram da https://www.instagram.com/begonyakadin/ takip edebilirsiniz.

Ecz. Mehmet Can ŞENEL

Eczacılık mesleğimi icra ederken bununla birlikte, bilgilerimi sizlerle paylaşmak istedim. Bilgi paylaşınca güzel, bilgi paylaşınca değerlidir.

Reklamlar
Abone ol
Bildir

0 Yorum
Inline Feedbacks
Yorumları Görüntüle
Reklamlar
Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi yazabilirsinizx